Złączka Oldhama i złączka Schmidta

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Złączka Oldhama i złączka Schmidta

#1 Post autor: Sariel »

Z cyklu "mechanizmy tak ciekawe, że pewnie nigdy Ci się nie przydadzą"

Obrazek

Wszystko wyjaśnia film, więc streszczę pokrótce: obie złączki to dwa różne mechanizmy służące temu samemu: przekazywaniu napędu między dwiema równoległymi osiami które są przesunięte względem siebie. Czyni je to alternatywą dla kardanów, które są długie (w tym wypadku minimum 6 studów) i zębatek które nie do każdego przesunięcia da się dopasować, a które przy tym zmieniają przełożenie.
Złączka Oldhama składa się z dwóch identycznych rotorów, każdego przyczepionego do jednej osi, i elementu przesuwającego się pomiędzy nimi - w tym przypadku osi z łącznikiem. Pokazany tu model złączki jest długi na 3 study i może przekazywać napęd między osiami przesuniętymi o 1 stud w pionie i w poziomie jednocześnie. Większe przesunięcie można osiągnąć używając w elemencie przesuwającym się dłuższej osi, to jednak znacznie zwiększa średnicę złączki.
Złączka Oldhama jest więc dość krótka i nie zmienia przełożenia, ale jest skomplikowana, o dużej średnicy, i dość delikatna.
Złączka Schmidta z kolei składa się z trzech dysków bądź trójkątów - w tym przypadku trójkątów zbudowanych wokół busha z trzema axlami - połączonych ze sobą belkami których w sumie jest sześć. Pierwszy i trzeci trójkąt siedzą na osiach, środkowy natomiast wisi sobie w powietrzu. Co ważne, złączka Schmidta może pracować kiedy jej obie osie przemieszczają się względem siebie - różnice wyrównuje ten właśnie wiszący środkowy trójkąt i napęd jest przekazywany płynnie. Stanowi to dość ciekawe rozwiązanie do przekazywania napędu między ruchomymi elementami konstrukcji. Maksymalne przesunięcie zależy od długości belek, które z kolei ogranicza średnica trójkątów - mogą być tylko nieco dłuższe niż ich promień. W pokazanym przypadku jest to maksymalnie 5 studów.
Złączka Schmidta jest zatem użyteczna do napędzania ruchomych elementów, bardzo mocna i o minimalnym luzie, ale niestety dość długa (5 studów) i zbudowana wokół rzadkiej części.
Film poniżej. Może kiedyś komuś do czegoś się przyda.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2M9cp_lJ4_I[/youtube]

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#2 Post autor: V1 »

Mechanizm Schmidta jest niesamowity. Niby prosty i logiczny, ale w działaniu wygląda jak dla mnie absurdalnie i czarodziejsko :)
\/1 ______________

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#3 Post autor: eric trax »

V1 pisze:Mechanizm Schmidta jest niesamowity. Niby prosty i logiczny, ale w działaniu wygląda jak dla mnie absurdalnie i czarodziejsko :)
True. Nie wiedziałem że pozycja drugiej osi może się zmieniać dynamicznie to mnie chyba dodatkowo rozłożyło :O
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
tybort
Posty: 173
Rejestracja: 2011-03-23, 19:57
Lokalizacja: aktualnie z Krakowa

#4 Post autor: tybort »

O sprzęgle Oldhama to ze studiów wiedziałem i wydawało mi się genialne. Pomysł pana Schmidta jest dla mnie jednak czymś zupełnie nowym. Trzeba będzie zrobić studentom ćwiczenie :) Dzięki.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

Fajne, nie wiedziałem o istnieniu takich wynalazków. Masz już pomysł by mechanizmy tak ciekawe, że pewnie nigdy Ci się nie przydadzą okazały się przydatne? :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#6 Post autor: V1 »

Schmidt wydaje sie byc swietnym sposobem (w Lego) na przeniesienie napedu przy zawieszeniu o dlugim skoku.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#7 Post autor: 3dom »

Czy ja wiem... Chyba mega kardany będą mimo wszystko lepszym rozwiązaniem.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#8 Post autor: Sariel »

Oj tam, Wy byście chcieli żeby wszystko było od razu przydatne ;P

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#9 Post autor: Robson »

V1 pisze:Mechanizm Schmidta jest niesamowity
Jasne, tylko jak działa pod obciążenie ?
Cb1100RR

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Schmidt tak samo. To Oldham jest delikatny.

ODPOWIEDZ