[MOC] Lata dwudzieste, lata trzydzieste...

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

[MOC] Lata dwudzieste, lata trzydzieste...

#1 Post autor: Mikolaj »

Obrazek
Józef po wielu przygodach dotarł do Gdańska. Zastraszony, śpiący często w rynsztoku, ścigany przez Służby Bezpieczeństwa chciał tylko jednego - uciec gdzieś daleko, gdzie w końcu mógłby zmrużyć oko, żyć spokojnie, bez strachu że za rogiem czai się esbek z rewolwerem.
Obrazek
Biegnąc wąskimi uliczkami liczył pieniądze na bilet na statek. Zdobycie biletu nie było trudne, odkupił go od przypadkowego "sprzedawcy" w jednym z portowych barów, zatłoczonym i pełnym pijanych marynarzy. Cel podróży - Argentyna.
Obrazek
Józefa ogarnęło poczucie ulgi. Z minuty na minutę oddalał się od niebezpieczeństwa i kierował w stronę nowego świata. Całe dnie spędzał przechadzając się po pokładzie, rozmawiając o pogodzie z obecnymi na statku damami oraz spędzaniu czasu z poznanym drugiego dnia podróży pisarzem, Witoldem.

Ucieczka z Polski okazała się jedną z najszczęśliwszych decyzji w jego życiu. Kilka dni po wypłynięciu z Gdańska, prezydent Narutowicz przez radio powiadomił naród o rozpoczęciu działań wojennych.
Obrazek
Nasz zachodni sąsiad - Pruska Republika Ludowa zaatakowała o godzinie 6.00, 1 września 1929 roku.
Obrazek
Obrazek
Ceniony historyk, Włodzimierz Ajnekiel wspomina tamte wydarzenia:

Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, jak ta wojna będzie wyglądać. Pamiętam, że nie poszedłem wtedy do szkoły, cały dzień siedziałem z matką w kuchni słuchając radia. Ojciec nosił przy sobie rewolwer i wciąż wyglądał przez okno...

W pierwszym roku trwania konfliktu, mieliśmy do czynienia ze standardowym sposobem prowadzenia walk, w okopach - mówi Andrzej Włachy, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Obrazek

Obrazek
Słynne zdjęcie przedstawiające polskich żołnierzy zatykających flagę na wzgórzach Pomońskich, autor nieznany, 1932

Wojna miała też, zdaniem wielu żołnierzy, jeszcze bardziej brutalne oblicze:
Obrazek

Włodzimierz Ajnekiel:
Dzięki Bogu, nie był to długi konflikt, choć dość krwawy. Warto tu wspomnieć o bohaterskiej postawie polskich pilotów, czy o harcerzach, którzy zapewniali łączność pomiędzy żołnierzami w okopach...
Obrazek
S.Skalski w PZL Łoś

Pogarszający się stan pruskiej gospodarki, dobre wyposażenie Wojska Polskiego i polityka zagraniczna ministra Becka szybko doprowadziły do podpisania, korzystnego dla Polski traktatu pokojowego.
Pamięci ofiar tamtej wojny pozostawiono pomnik - nieodremontowaną Kolumnę Zygmunta.

Obrazek
Obrazek

KONIEC.



Galeria BS: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/galle ... 490490&n=0

Awatar użytkownika
Aeryn
Posty: 133
Rejestracja: 2011-11-11, 18:57
Lokalizacja: Wielkopolska
brickshelf: Aeryn

 

#2 Post autor: Aeryn »

Ta historia mnie wciagnęła! Kolumna Zygmunta najbardziej mi się podoba.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#3 Post autor: Ciamek »

Mikolaj pisze:Pamięci ofiar tamtej wojny pozostawiono pomnik - nieodremontowaną Kolumnę Zygmunta.
Dobre : o)
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#4 Post autor: Bobofrutx »

Zaszalałeś z ilością! Nieźle się napracowałeś. Podoba mi się cała historyjka i większość scenek. Miniaturka Gdańska z żurawiem, jest bardzo przyjemna dla oka. A z takich pierdółek to zwróciłem uwagę na zenka wyposażonego w wiertarkę z tłumikiem, koleś wymiata ;P
A jedyną rzeczą która mi się nie podoba i odstaje od całości, jest ten samolocik. Taki nijaki, i ciut za mały względem minifiga. Jak na niego patrzę to wydaje mi się że został zbudowany na siłę/doczepkę. Ale może się mylę.
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

panrysiek

#5 Post autor: panrysiek »

Mój ulubieniec to statek :) Fajny "komiks"!!!

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#6 Post autor: Mikolaj »

Mikolaj pisze: Ta historia mnie wciagnęła! Kolumna Zygmunta najbardziej mi się podoba.
Mówisz o tym etapie czy ogólnie?:)
Zabawnie się budowało poszczególne etapy, "dokładało cegiełki" do historii którą w sumie dyktował Nexus i Zgrredek;)
Bobofrutx pisze:Zaszalałeś z ilością!
Mam nadzieję, że jakość nie ucierpiała : D Wszystkie scenki powstały jednocześnie
Bobofrutx pisze: Ale może się mylę.
W sumie to powstał jako jeden z pierwszych elementów i osobiście jestem z niego całkiem zadowolony. Inna sprawa, że trochę spaprałem zdjęcie z nim.
panrysiek pisze:Mój ulubieniec to statek :)
To z kolei powstało ostatnie:)
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

ODPOWIEDZ