[MOC] Tiger

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Tiger

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 25s (nie licząc lufy) / szer. 14s / wys. 13s (nie licząc anteny)
Waga: 694 gramy
Zawieszenie: brak
Napęd: na tył dwoma PF Mediumami z przełożeniem 1:1
Pozostałe silnik: PF Medium do obracania wieży, micromotor do podnoszenia lufy

No więc...
Obrazek

Kolejny czołg, zaskoczenie :) Jest to Tygrys w skali minifigowej. Z początku chciałem go zbudować w większej skali, ale bardzo mi zależało na oddaniu charakterystycznego układu kół jezdnych, który w modelach Tygryska jest często pomijany. Okazało się, że w dużej skali ciężko o odpowiednie elementy, ale za to w małej da się załatwić sprawę Technicowymi dyskami - i na takiej skali stanęło. Największym wyzwaniem było oczywiście upchnięcie czterech silników, baterii, dwóch wież IR i ok. 2 metrów kabla w modelu mieszczącym się na dłoni. Nie będę się rozpisywał jakie to było trudne - gdyby było łatwo, ktoś by już takiego Tygrysa zmotoryzował.
Funkcjonalnie model jest bardzo prosty - dwa Mediumy na spodzie kadłuba napędzają obie gąsienice z przełożeniem 1:1 (inne wymagałoby większych zębatek, na które nie było miejsca). Z przodu kadłuba znajduje się bateria, a tuż za nią trzeci medium obracający wieżę za pośrednictwem ślimacznicy. Do wieży wchodzi jeden przewód, a w jej wnętrzu znajduje się micromotor, który kolejną ślimacznicą podnosi i opuszcza lufę. Dodatkowo przednie reflektory Tygryska świecą przez zaciemniacze zrobione ze spodów dźwigni (kolejna część niedostępna w ciemnoszarym, ech).

Obrazek Obrazek

Wygląd modelu nie jest wzorowany na jakiejś konkretnej wersji Tygrysa, chciałem po prostu żeby miał najbardziej charakterystyczne cechy tego czołgu, więc jest zbliżony do wczesnych wersji produkcyjnych. Numer boczny nie jest przypadkowy - Tygrys 131 stoi dziś w muzeum Bovington w Anglii i jest prawdopodobnie jedynym na świecie Tygrysem na chodzie.

Obrazek

Wygląd modelu nie jest niestety idealny - kadłub jest o ok. 3/4 studa wyższy niż powinien, pod wieżą jest odstęp wymuszony obecnością ślimacznicy przed wieżą, która z kolei wzięła się tam, bo brakowało miejsca żeby osadzić obrotnicę wieży niżej w kadłubie. Sama wieża, szeroka na 9 studów, jest zbudowana wokół micromotora i w całości trzyma ją jej wierzch raczej niż spód. Mechanika w jej wnętrzu niestety również wpływa na wygląd - przód wieży jest zbyt wysoki, a tył kończy się trochę za daleko. Pozwoliłem sobie uzupełnić wieżę połówką minifiga - więcej bałem się użyć, żeby przypadkiem nie wzbudzić agresji na forum.
Największymi chyba plusami estetycznymi modelu są filtry powietrza z tyłu, mające prawidłowy kształ półokrągły, podczas gdy w większości modeli są albo całkiem okrągłe albo kanciaste, oraz błotniki po bokach, zamocowane dość solidnie mimo skomplikowanego kąta. Nie do końca jestem zadowolony z lufy - trzeba ją wymiarować z dużym przybliżeniem, bo np. najdłuższy jej fragment powinien mieć średnicę 0.75 studa, a najgrubszy około półtora.

Odbiór techniczny Tygrysa był przeprowadzony bardzo surowo
Obrazek

Model jeździ dość kiepsko, bo jego bardzo mała waga (1/3 mniej niż mój T-72) i duża liczba kół jezdnych skutkują fatalną trakcją. Każda nierówność, a moja podłoga ma ich wiele, wpływa na kierunek jazdy. Myślę, że jest to już ten poziom miniaturyzacji na którym cierpi funkcjonalność modelu - z większym, mocniejszym podwoziem i jakimś prostym zawieszeniem jeździłby z pewnością lepiej.
Specjalne podziękowania należą się Krisowi, którego uwagi zignorowałem :), Mr. Z który przekonał mnie żeby dodać nalepki (chociaż autorytety mówią że nalepki nic nie dają) i Zgrredkowi.

Galeria
Galeria WIP

Foty:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I oczywiście film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZUYJD8PjrHg[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2011-12-23, 12:20 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

KRUEZ
Posty: 33
Rejestracja: 2010-05-08, 00:27
Lokalizacja: Łódź

#2 Post autor: KRUEZ »

Galerie , film itd. jeszcze nie działają - przynajmniej u mnie:) ale....warto zauważyć , że ten model naszpikowany dzisiejszą elektroniką jest bardziej zaawansowany technicznie od oryginału z lat czterdziestych :):)

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#3 Post autor: smyk »

Za wysoki. Ale fajniutki. A małe jest zawsze trudniejsze do zbudowania. Słowa uznania.
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

KRUEZ
Posty: 33
Rejestracja: 2010-05-08, 00:27
Lokalizacja: Łódź

#4 Post autor: KRUEZ »

Film zadziałał - prezentacja na najwyższym poziomie:) czołg super , chomik jakby kamera była jego powołaniem. Faszystowscy żołnierze prawidłowo odchudzeni - w końcu w czołgach mało miejsca jest :)

Jetboy

#5 Post autor: Jetboy »

Jak zwykle super model, niesamowite jak udało Ci się pomieścić całą mechanikę przy zachowaniu takiej wierności modelu i ilości szczegółów.
Weźmiesz model na Truck Racing?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

Nie będzie mnie tam.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#7 Post autor: 3dom »

Sariel pisze: Model jeździ dość kiepsko, bo jego bardzo mała waga (1/3 mniej niż mój T-72) i duża liczba kół jezdnych skutkują fatalną trakcją. Każda nierówność, a moja podłoga ma ich wiele, wpływa na kierunek jazdy. Myślę, że jest to już ten poziom miniaturyzacji na którym cierpi funkcjonalność modelu - z większym, mocniejszym podwoziem i jakimś prostym zawieszeniem jeździłby z pewnością lepiej.
Bez przesady, całkiem żwawo pomyka :) Patrząc na ilość elektryki upchniętej w środku jest co najmniej bardzo solidnie odwzorowany.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

Modelik robi wrażenie. Fajnie udało się to wszystko pomieścić. Jesteś w tym mistrzem.

Film oglądałem już na facebooku i oszalałem na jego punkcie świetnie go zrobiłeś. Chciałbym tak umieć :O
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#9 Post autor: Ciamek »

Brawo!
Wreszcie zrobiłeś coś fajnego ; o) Czyli w skali minifig.
Zmotoryzować takie małe coś i żeby jeszcze całkiem dobrze wyglądało - gratulacje.
I nawet lufą rusza...
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#10 Post autor: Belfast »

Jak zwykle genialny model, film i muzyka ! MOC miesiąca !
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#11 Post autor: Filus »

Fajne maleństwo, całkiem przyzwoicie jeździ. Rozumiem, że napęd realizowany jest przez napędzanie każdej gąsienicy osobnym Mediumem, bez żadnych subtraktorów (bo i gdzie by go wcisnąć?;)). Gąsienice i ich prowadzenie jest na sztywno? Znaczy zawieszenia nie ma? Wyrazy uznania.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#12 Post autor: Sariel »

Tak jest, subtraktora nie ma, zawieszenia nie ma, nawet nazistowskiego zombie zmieściła się tylko połówka :)

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#13 Post autor: Methos »

Świetna konstrukcja - nie ma co. Świetnie zrealizowany filmik (ta obrotowa platforma była/jest na napęd ręczny?)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

Dzięki. Tak, napęd ręczny :)

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#15 Post autor: glaz_pimpur »

Jakbyś dał go do makiety na wystawę to ten jeden czołg mógłby zmienić losy całej wojny:))))
Jak zwykle jestem pod wrażeniem zarówno samego MOCa jak i prezentacji. A może nawet bardziej niż zwykle, bo ostatnie pociągi mniej przypadły mi do gustu.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

ODPOWIEDZ