[MOC] Wywrotka Mindstorms z przyczepą

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

[MOC] Wywrotka Mindstorms z przyczepą

#1 Post autor: Neo »

Inspirując się konstrukcją 8041 (znawcy rozpoznają przedni zderzak) postanowiłem „zmainstormsować” wywrotkę z przyczepą. Początkowo była to wyścigowa ciężarówka (w części wariacje), jednak niewykorzystany port serwomotoru w sterowniku kazał mi dobudować jakiś element „roboczy” w postaci podnoszonej skrzyni.

DANE TECHNICZNE:

Wywrotka:

Wymiary: dł. 40 cm / szer. 16 cm/ wys. 18 cm (z podniesioną skrzynią 33 cm)
Waga: 1,75kg

Przyczepa:

Wymiary: dł. 37cm / szer. 16 cm/ wys. 14 cm (z podniesioną skrzynią 40 cm)
Waga: 1,12kg

Zestaw połączony: dł. 74 cm

Sterowanie i napęd:

3 kontrolery NXT (1x ciężarówka, 1x przyczepa, 1x pilot)
4 serwomotory (1x ciężarówka napęd, 1x skręt kół, 1x podnoszenie skrzyni w ciężarówce, 1x podnoszenie skrzyni w przyczepie)
Napęd na jedną oś z dyferencjałem (przełożenie z24/z24), skrzynie otwierane za pomocą 2x siłownik śrubowy każda.

Czujnik ultradźwiękowy wykorzystywany jest do programu „Park assist”, czyli automatyczne wykrywanie wolnego miejsca (wystarczającego do zaparkowania ciężarówki) w szeregu zaparkowanych pojazdów i parkowanie równoległe.

Obrazek

Galeria

Filmik

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YjoOmyI-s3k[/youtube]

Wariacje

Obrazek

Obrazek

Galeria 2

Ps. Przy okazji mam pytanie do konsultacji, czy modele budowane z zestawów Mindstorms powinny być w dziale Mindstorms, czy raczej Technic ? Bo mam wątpliwość gdzie publikować tego typu konstrukcje.
Ostatnio zmieniony 2011-12-29, 20:58 przez Neo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Tylko żółte światełka z przodu są be.
Reszta - full love :)

ps.
Jak dobrze ze nie dodałeś muzyki do filmiku :D

Mrutek

#3 Post autor: Mrutek »

Coś strasznie zgrzyta na filmie. Czy to jakaś nowa muzyka ?
Całkiem zgrabna ciężarówka. Fajnie jeździ. Fajnie wygląda. Ale dlaczego aż mindstorms? A nie parę zwykłych silników? Wyszłoby taniej.
Jeśli jednak jest tu potrzebny komputer, to może jakieś szczegóły? Co, jak, dlaczego?

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#4 Post autor: Neo »

Dlaczego Mindstorms ?
Powody są dwa wystarczający i konieczny (jak w matematyce ;) )
Wystarczający jest taki, że nie dysponuje ani jednym silnikiem PF, a dysponuje 14-toma zestawami Mindstorms.
Konieczny to, że konstrukcja kabiny (całkiem przypadkiem) umożliwia wpakowanie całkiem sporo sensorów (np. dwa czujniki koloru prowadzące płynnie ciężarówkę po torze z lini naklejonej na podłodze czarną taśmą izolacyjną)

Ps. Czy uwaga o niedodaniu muzyczki to sarkazm ? ;) Jeżeli tak to podstawię coś z youtube'a :)

Jetboy

#5 Post autor: Jetboy »

Neo pisze: a dysponuje 14-toma zestawami Mindstorms.
@_o
Neo pisze:Ps. Czy uwaga o niedodaniu muzyczki to sarkazm ? ;) Jeżeli tak to podstawię coś z youtube'a :)
Chyba nawiązanie do pewnej idiotycznej dyskusji na temat gustów muzycznych. Raczej nie warto o tym wspominać.

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#6 Post autor: Wawrzino »

Ładnie i zgrabnie jeździ, chociaż koła pod kabiną wydają się absurdalnie małe w porównaniu do reszty.
dysponuje 14-toma zestawami Mindstorms.
Też 0_0
Brak muzyki to plus, przynajmniej każdy może podłożyć swoją podczas oglądania ;)
Ostatnio zmieniony 2011-12-30, 12:31 przez Wawrzino, łącznie zmieniany 1 raz.

Mrutek

#7 Post autor: Mrutek »

Ajtam od razu sarkazm ;)
Wracając do tematu: dlaczego (domyślając się pewnych rzeczy) muszę wyciągać to "siłą"?
Nie mógłbyś od razu napisać co to coś potrafi, jakiś opis, schemacik, itp. Bo to naprawdę jest ciekawe. Na forum jest wiele ładniejszych aut, niektóre na 14 PF-ach, a pewnie nie potrafią 1/10 tego co to auto. Bez tego mało kto to zauważy i doceni.
Tak wiem, po zbudowaniu czegoś takiego nie chce się już pisać o tym. Ale jeśli tak to wystarczy dział Technic ;)

ODPOWIEDZ