[MOC] Koparka krocząca

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

[MOC] Koparka krocząca

#1 Post autor: trawson89 »

Witam wszystkich!!!

Pragnę przedstawić Wam kolejnego MOCa jest to KOPARKA KROCZĄCA ,
pomysł już od dawna chodził mi po głowie bo kiedyś widziałem te maszyny w akcji.
Od razu mówię że nie wzorowałem się na żadnej, zależało mi na funkcjach ,
których i tak w pełni nie odwzorowałem.

W mojej wersji wygląda tak:
Obrazek

DANE TECHNICZNE:

Wymiary: dł. 57s (z wysuniętymi podporami 66s) / szer. 23s / wys.24s (z podniesionym podwoziem 35s)
Waga: 2,5kg
Zawieszenie: brak
-9x Duży siłownik pneumatyczny
-2x Mały siłownik pneumatyczny
Elementy PF:
-4x PF Medium
-2x XL
-3x wieże IR
-1x Battery Box

Podwozie:

W podwoziu znajduje się 6 siłowników pneumatycznych, 4 służą do podnoszenia modelu , budując starałem się uzyskać jak najmniejszą wagę żeby model się podniósł.Kolejne 2 siłowniki służą do rozchylania podpór.W podporach umieściłem M motor do ich wysuwania.Model napędza 1 XL.

Nadwozie:

Z nadwoziem miałem więcej problemów a zwłaszcza z umieszczeniem wszystkiego , do podnoszenia ramienia użyłem 1 XLa ,początkowo napęd był przekazywany kątowo z redukcją, silnik znajdował się tuż za kabiną jednak postanowiłem to przebudować umieściłem silnik prostopadle do ramienia bez żadnej redukcji i spisuje się to całkiem nieźle.Silnik odpowiadający za obrót wieży znajduje się na platformie równolegle do kabiny,w podwoziu nie było na niego miejsca ,obrót zredukowałem przez ślimacznicę.Do umieszczenia pozostał mi jeszcze Battery Box i 3 wieże IR tu miałem sporo problemu szczególnie że Battery Box jest sporych rozmiarów , umieściłem go z tyłu modelu nie musiałem go zabudowywać nawet nieźle wygląda jako "chłodnica".
Obrazek

Ramię:
Od ramienia rozpocząłem budowę a właściwie od łyżki nie jest to standardowa łyżka czytałem na stronie producenta takich maszyn, że tego typu łyżka używana jest jako chwytak do kamieni.
Obrazek

Sterowanie:

Pozwoliłem sobie na wybudowanie takich oto joysticków
Obrazek
Prawym joystickiem operujemy pierwsza sekcja ramienia natomiast jeżeli go obrócimy obraca nam się platforma .Dwoma zaworami pneumatycznymi operujemy wysuwaniem ramienia i zmianą kąta łyżki.
Lewym joystickiem operujemy druga sekcją ramienia ,obrót umożliwi nam jazdę.Zawór zamontowany w tym joysticku służy do zamykania i otwierania łyżki.

Model uważam za udany lecz chciałbym w pełni odwzorować jego funkcje .

Galeria

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=N8czpyMgf1M]Film[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2011-12-27, 14:14 przez trawson89, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

MOC imponujący, ładny, zgrabny, dobrze działający, szczególnie podpory robią wrażenie. Mógłbyś troszeczkę popracować nad pisownią. Film skrzywdził mi uszy :)
Ostatnio zmieniony 2011-12-27, 14:21 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#3 Post autor: Emilus »

A tak się zapytam.

Planowałeś te joye wcześniej, czy zainspirowała Cię moja konsola?

Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

#4 Post autor: trawson89 »

Planowałeś te joye wcześniej, czy zainspirowała Cię moja konsola?
Szczerze to zainspirowała mnie Twoja konsola ,ciekawe i fajne rozwiązanie bo można operować kilkoma funkcjami jednocześnie.

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#5 Post autor: PatrykZ »

W Waszym dziale można poznać wiele ciekawych maszyn o których wcześniej nie miałem zielonego pojęcia. Zbik zaprezentował wielką koparkę przedsiębierną, Longer dziwadła kopalniane, Sariel leśnego pająka do wyrębu drzew, Ty kroczącą koparkę o bardzo ciekawej mechanice. Gratuluję pomysłowości.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

PatrykZ pisze:Sariel leśnego pająka do wyrębu drzew
Oj, to chyba nie byłem ja...

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#7 Post autor: Waler »

Joysticki to całkiem niezła sprawa. Można się poczuć, jak operator prawdziwej koparki. Przydałby się jeszcze automatyczny kompresor zamiast 2 dużych ręcznych pompek. A tak ogółem to niezły i funkcjonalny sprzęt.
Ostatnio zmieniony 2012-01-01, 15:46 przez Waler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

#8 Post autor: trawson89 »

Te dwie pompki służą tylko do rozstawiania podpór.W prawym joyu jest jeszcze jedna pompka która tłoczy powietrze do siłowników w ramieniu.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#9 Post autor: Cieślu »

Bardzo fajna konstrukcja, podoba mi się. Działa w porządku a to najważniejsze. No i przede wszystkim tego jeszcze nie było!

Ale wolałbym ciszę niż taką muzykę w filmie :)
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#10 Post autor: Filus »

Na zajęciach z maszyn odkrywkowych mogłem zobaczyć realną kopareczkę tego typu, co więcej użytą do zabawy. Operator nieźle sobie jaja robił;).

Odnośnie konstrukcji. Mała, kompaktowa i zgrabna maszynka. Tak się tylko zastanawiam nad jedną kwestią. Skoro konstrukcja i tak jest na tyle mała, że musi być na smyczy to nie lepiej było wszystkie zbędne elektroniczne bebechy w postaci Bboxa i wież IR wywalić i do smyczy dodać jeszcze kabelki elektryczne? Odzyskane w ten sposób miejsce mogłoby być wykorzystane do ładnego pochowania wszystkich silników i jakieś ładniejsze wykończenie tylnego grilla. To takie moje luźne spostrzeżenie.

Pozdrawiam. F.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#11 Post autor: Żbik »

Sprytny model, tylko nie bardzo widzę tam funkcję kroczenia :) Wygląda jakby miała zjechać na brzuchu z tej górki ;) Ale gratuluję zapału i konsekwencji.

Co to sterownika, to ja bym nie montował łańcuchów, tylko piloty tak wkomponował, żeby wykorzystać 2 płaszczyzny ruchu dźwigni (jak jest w prawdziwej koparce i jak ma Emil).

ODPOWIEDZ