6054 Forestmen's Hideout

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

6054 Forestmen's Hideout

#1 Post autor: spider44 »

Witam! Po odwiedzinach w kosmosie udajemy się do klasyki Castle, seria Forestmen: 6054 Forestmen's Hideout.

Obrazek

DANE TECHNICZNE
Seria: Castle/Forestmen
Rok premiery: 1988
Liczba klocków: 198
Liczba figurek: 2
Spis cześci: http://peeron.com/inv/sets/6054-1
Cena: Tylko na rynku wtórnym. MSRP: 17.50 $, Allegro: ok. 80-130 zł (pojawia się dość często), Bricklink: ok. 95-340 PLN.

Lugnet
Bricklink
Brickset



OPAKOWANIE I INSTRUKCJA
Brak pudełka oraz instrukcji. Do zbudowania modelu korzystałem z serwisu Brickfactory.

Obrazek
Zdjęcie pudełka z serwisu peeron. Standardowa żółta stylistyka pudełka z napisem LEGOLAND i dopiskiem Castle System.

16 stronicowa instrukcja. http://peeron.com/scans/6054-1/


LUDZIKI
W zestawie dwie postacie przedstawiające leśnych ludzi. Oryginalna zielona barwa ubrań i nakrycia głowy z piórkami. Kojarzą mi się z Robin Hoodem oraz Małym Johnem.

Obrazek


MODEL
Zestaw z podserii Forestmen należącej do Castle. Przedstawia kryjówkę zbudowaną w pniu starego dębu. Dzięki wbudowanym z jednej strony zawiasom można ją otworzyć na dwie części. Czarno-zielona kolorystyka zestawu uzupełniona szarymi elementami skał, niebieskim dachem kryjówki oraz dwoma tarczami z logo Forestmen (jeleń) tworzy bardzo fajny klimat. Dodatki w postaci beczki, tarczy strzelniczej oraz włóczni. w dolnej części kryjówki dziupla z której niewidoczny łucznik może razić wroga strzałami.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



CIEKAWE I UNIKATOWE KLOCKI

Obrazek Green/OldBrown
Obrazek OldBrown with Forestman Pattern
Obrazek Yellow/White
Obrazek Green with Forestman Maroon Collar Pattern
Obrazek Green with Forestman and Purse Pattern
Obrazek Yellow with Archery Target Pattern (występuje tylko w 5 zestawach)


PODSUMOWANIE
Seria Forestmen nawiązywała luźno do historii Robin Hooda i jego wesołej bandy. Zestawy z tej serii są bardzo klimatyczne zarówno pod względem stylistyki jak i barwy. Kilka ciekawych elementów w zestawie w tym unikatowe i rzadko dostępne obecnie tarcze leśnych ludzi oraz okrągła tarcza strzelnicza.Bardzo podoba mi się motyw kryjówki w pniu drzewa, która jest w genialny sposób otwierana dwie połowy co pozwala zaglądnąć do niestety pustego wnętrza kryjówki. Dodatkowym mankamentem są odpadające liany.
Cena za jaką można kupić ten zestaw jest adekwatna do zawartości. Każdy kto kolekcjonuje stare Castle powinien znać tą serię, a jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił ten zestaw jest najlepszym sposobem na zapoznanie się z historią leśnych wojowników, która jak dla mnie znajduje się w czołówce serii Castle. Zestawy Forestmen mają swój własny niepowtarzalny klimat.

Za
  • klimatyczne postacie nawiązujące do Robin Hooda
  • motyw kryjówki w drzewie
  • tarcza strzelnicza
  • tarcze Forestmen

Przeciw
  • niewygodne umiejscowienie lian wspinaczkowych
  • trochę puste wnętrze kryjówki


OCENA
Ocena podsumowująca: 6/6. Pomimo niewielkich minusów jest to klasyka o ciekawym temacie którą warto mieć u siebie w kolekcji.

Pozdrawiam grono forumowiczów i zapraszam do komentowania.:)
Ostatnio zmieniony 2012-03-05, 23:08 przez spider44, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Miło wspominam ten zestaw z dzieciństwa :)
Niestety nie miałem jeszcze czasu przejrzeć dokładnie Twoich recenzji ale imponuje pewna statystyka:
spider44 pisze:Postów: 4
tematów: 4
recenzji: 4
Dużo jeszcze ich masz w zanadrzu? ;)
Ostatnio zmieniony 2012-02-22, 13:12 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: barpaw

 

#3 Post autor: bart »

Pewnie tyle co dotąd na KMFL :) Recenzja fajna. Zestaw faktycznie przywołuje miłe wspomnienia z dzieciństwa :)
Ostatnio zmieniony 2012-02-22, 14:15 przez bart, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Jest to sensowne wytłumaczenie. W takim razie czeka nas zalew recenzji ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#5 Post autor: tomey »

Też mi kryjówka z niebieskim dachem, flagą oraz tarczami hehe. Na pewno nikt się nie domyśli, że ktoś może się tam ukrywać. Ale zestaw jest piękny i kultowy. Nie mniej chętnie bym go zobaczył w brązowym wydaniu.
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
Vlado
VIP
Posty: 149
Rejestracja: 2008-03-22, 19:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Vlado

 

#6 Post autor: Vlado »

Pomysł na kryjówkę w drzewie i jej wykonanie (nawet z niebieskim dachem i chorągiewkami) to mistrzostwo świata.

Jest to moim zdaniem jeden z najciekawszych i najlepszych (z tych mniejszych) zestawów Castle.
A ma już prawie 25 lat...
No nie wiem...

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#7 Post autor: Filus »

Patrzę na ten model i przypomina mi się wystawka mojego kuzyna. Był maniakiem Castle i miał całą serię, jak to nazywaliśmy "Robinhoodów". Miał też inną frakcję, ale nie pamiętam jaką. Robił bajeczne sceny z tego, co miał. Miecz wbity w brzuch, ucięta ręka itp;).

Co do recenzji, krótko zwięźle na temat. Domek trochę biedny w środku, ale z zewnątrz wygląda rewelacyjnie. Dla Castlowców, lektura obowiązkowa;).

Awatar użytkownika
Lord Vash
Posty: 113
Rejestracja: 2011-01-06, 00:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

#8 Post autor: Lord Vash »

Zestaw jest naprawdę świetny, ale ten oto komentarz
A ma już prawie 25 lat...
przypomniał mi, że ja też mam już prawie 25 lat i się załamałem.
Szansa, że będzie jakiś remake serii Forestmen jest pewnie nikła, co nie? A szkoda, bo łącząc potencjał serii z obecnymi możliwościami mogłoby wyjść coś naprawdę udanego.
Still looking for my AFOL-boyfriend :)
modularmike.wordpress.com

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#9 Post autor: Wawrzino »

Zestaw nawet dzisiaj nieźle się prezentuje. Nigdy żadnego forestmana nie miałem, a szkoda, bo ja też dziecię z lat dziewięćdziesiątych. Widzę, że jeden z minifigów ciężką szkołę życia przeszedł sądząc po startym nadruku z buźki.

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: barpaw

 

#10 Post autor: bart »

Wawrzino pisze:Widzę, że jeden z minifigów ciężką szkołę życia przeszedł sądząc po startym nadruku z buźki.
Może nawet szkołę przeżycia :)

Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

#11 Post autor: spider44 »

Zycie w puszczy łatwe nie jest. Ubrania się niszczą, a próba zaprzyjaźnienia się z niedźwiedziem może skutkować bliznami na twarzy:)

GrublukTheGrim
Posty: 243
Rejestracja: 2011-04-29, 21:22
Lokalizacja: Znikąd

#12 Post autor: GrublukTheGrim »

Miałem kiedyś ten zestaw, ale jakoś nie mogę się przymierzyć do jego kupna na Allegro (za dużo nowych). Dzięki twojej recenzji znów miałem okazję cofnąć się w czasie o te ćwierć wieku i trochę powspominać. Dzięki! :-)

lordofdragonss

#13 Post autor: lordofdragonss »

Haha, ja się nadal zastanawiam czemu nazwali to kryjówką- przecież ten dach było by widać z daleka w czarno zielonym lesie! :D

Ale zgadzam sie z przedmówcami pomysł i wykonanie najwyższej klasy!

Darkelmo
Posty: 194
Rejestracja: 2008-08-26, 19:21
Lokalizacja: Warszawa

#14 Post autor: Darkelmo »

Jak dla mnie zestaw tzw "must have". W sumie nie posiadam jeszcze całego bo kupuje go tzw "na klocki" taniej wychodzi (ludziki już mam). Prosta konsrukcja a bawialność przednia. Dziś napewno odświeżę swoją kolekcję Forestman's. Cieszę się spider44, że piszesz tyle recenzji

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#15 Post autor: Innos »

Ech, panie spider44, jak na złość hurtem dzielisz się tu w recenzjach przemyśleniami o świetnych zestawach z nadzwyczaj udanych dla Lego późnych lat 80 i wczesnych 90, kiedy akurat mi brakuje czasu, aby spokojne sobie poczytać i powspominać, jak to wtedy było. No niemniej, choć z opóźnieniem, to chociaż kilku wybranych recenzji nie mogłem pozostawić bez komentarza, skoro dotyczą tak lubianych przeze mnie zestawów.
A powyżej opisany 6054 jest jednym z nich, sam go miałem, był z pewnością w top10 spośród zestawów, które posiadałem, a to, co zapadło mi w pamięć, to że był inspiracją do budowy niezliczonych analogicznych konstrukcji na zawiasach z dostępnym wnętrzem, tyle, że dużo bardziej rozbudowanych, z wykorzystaniem elementów z innych zestawów. Konstrukcyjnie 6054 jest bezbłędny, ja jako dzieciak nie miałem problemu z tym, że drzewo jest czarne, pomysł na taką kryjówkę zawsze był dla mnie po prostu genialny, kolor dachu też nigdy nie przeszkadzał, bo taka była wówczas paleta barw w Lego - wszystkie konstrukcje w Castle były czarno-szare (czyli z drewna i kamienia) z kolorowymi (i jak na obecne standardy - pstrokatymi) wstawkami, więc nie ma co porównywać tego do dzisiejszych zestawów, w których oprócz koloru czarnego bardzo mało korzysta się już z podstawowych barw. O klimacie serii nie ma co pisać, wiadomo, że dla fanów Castle to jedna z najlepiej wspominanych i najlepiej ocenianych, jedyna w swoim rodzaju, i ten zestaw jest godnym jej reprezentantem - jest zmyślna kryjówka, są ludzie lasu, jest unikatowa tarcza i tarcze herbowe, jest i złoto (do którego można było dorabiać wiele historii, w tym te inspirowane Robin Hoodem), które zresztą uświadomiło mi teraz, jak ten zestaw jest stary - żółte groszki w beczce dopiero rok później zostały zastąpione realniejszymi, chromowanymi monetami, wprowadzonymi wraz z nadejściem piratów.
Krótko mówiąc - dzięki za dobrze napisaną (choć krótką) recenzję świetnego zestawu, miło powspominać stare, dobre czasy :)
spider44 pisze: Yellow with Archery Target Pattern (występuje tylko w 5 zestawach)
Jako że ten element jest jednym z najmilej wspominanych przez fanów detali (szczególnie, kiedy w castlowych zestawach z ostatnich lat pojawiały się tarcze strzeleckie, i żadna nie dorównywała klimatem temu genialnemu w swojej prostocie rozwiązaniu, jakim był nadruk na okrągłym kaflu), no i jest bardzo charakterystycznym dla serii unikatem, to drobna uwaga: precyzyjnie rzecz ujmując, element pojawił się w 2 regularnych zestawach, do tego w 1 zestawie serwisowym z elementami castle oraz w małym promocyjnym zestawie sprzedawanym tylko za oceanem (w dwóch odsłonach: solo i w trójpaku), czyli z teoretycznej liczby 5 robi się 2 zestawy, które realnie były dostępne w latach sprzedaży tychże.

ODPOWIEDZ