6078 Royal Drawbridge

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

6078 Royal Drawbridge

#1 Post autor: spider44 »

Witam! Kolejna klasyka Castle. Seria Royal Knights: 6078 Royal Drawbridge.

Obrazek

DANE TECHNICZNE
Seria: Castle/Royal Knights
Rok premiery: 1995
Liczba klocków: 251
Liczba figurek: 4
Spis cześci: http://peeron.com/inv/sets/6078-1
Cena: Tylko na rynku wtórnym. MSRP: 30.00 $, Allegro: ok. 100-160 PLN (pojawia się od czasu do czasu), Bricklink: ok. 115-540 PLN.

Lugnet
Bricklink
Brickset


OPAKOWANIE I INSTRUKCJA
Jak w poprzednich zestawach tak i tu brak pudełka oraz instrukcji. Do zbudowania modelu korzystałem z serwisu Brickfactory.

Obrazek
Zdjęcie pudełka z serwisu peeron. Pomarańczowa obramówka oraz duży napis Lego System na przodzie pudełka.

24 stronicowa instrukcja. http://peeron.com/cgi-bin/invcgis/scans/6078-1/?ct=1


LUDZIKI
W skład tego zestawu wchodzi pięć postaci. Trzech rycerzy króla Lwa (kusznik, łucznik oraz rycerz z dzidą), kościotrup, oraz rycerz Black Knights na koniu.Dodatkowo łucznik jest wyposażony w tratwę dzięki której kontroluje obszar rzeki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


MODEL
Zestaw z Royal Knights, jest jednym z dwóch dużych zestawów tej serii (drugim jest zamek 6090, ten również trafi z recenzją na forum za około miesiąc). Przedstawiana budowla jest bardzo specyficzna i unikalna, bowiem jest to most, przez który wieśniacy i rycerze mogą dostać się do zamku króla. Jest to jedyny taki zestaw w całej starej serii Castle (nie wliczam tutaj zestawu Ninja Stone Tower Bridge 6089 mimo tego że należy do rodziny Castle, ponieważ jak dla mnie ma to niewiele wspólnego z typowym rycerstwem średniowiecznym). Oba podjazdy na most po podniesieniu ukazują ukryte pod nimi kryjówki. W jednej jest uwięziony kościotrup, natomiast w skrytce pod wieżą schowana jest skrzynia ze skarbem. Wieża jest równocześnie bramą wjazdową do królestwa. Na jej szczycie jest umieszczone gniazdo kusznika, dla którego przechodzący przez most ludzie są idealnym celem. Wewnątrz bramy po obu jej stronach znajdują się duże tarcze z herbem Lwa oraz pochodnie oświecające podróżnym drogę. Ciekawym rozwiązaniem jest pułapka, którą stanowi cały środkowy element mostu. Jest to zapadnia, którą uruchamia rycerz pływający na tratwie poprzez pociągnięcie linki która odsuwa krzaczek podtrzymujący całą zapadnię i tym samym uruchamia ją.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Krótka scenka z ataku na most.
Do królestwa przybył rycerz Smoka chcący przejąć kontrolę nad mostem i ułatwić dzięki temu inwazję na zamek.
Obrazek

Smoczy rycerz wpadł w pułapkę i został wrzucony razem z koniem do fosy pełnej szlamu i wody.
Obrazek
Dzielni rycerze króla Lwa znów ochronili jego królestwo przed zakusami złego władcy.


CIEKAWE I UNIKATOWE KLOCKI

Obrazek Silver
Obrazek White with Royal Knights Lion Head Shield Pattern (w tej barwie tylko w 3 zestawach)
Obrazek Black with Light Grey Stones Pattern
Obrazek Black
Obrazek Blue


PODSUMOWANIE
Dość długo zabierałem się do recenzji tego zestawu. Royal Drawbridge jest bardzo nietypowy gdyż jest to most, co już na starcie daje mu dużego plusa (po prostu lubię oryginalne budowle). Zestaw jest sporej wielkości i zajmuję płytkę 16 na 32 oczka w kolorze niebieskim. W zestawie jest duża liczba postaci i dodatków do nich(tarcze,bronie). Zapadnia i dwie skrytki to dodatkowe smaczki w tej budowli. Bardzo fajna mini tratwa na wyposażeniu rycerzy króla. Do minusów mogę zaliczyć częste odpadanie podjazdów na most (są zbyt słabo przyczepione do zawiasów) jak również blokowanie się głównej zapadni po zwolnieniu blokady w oryginalnym kształcie krzaczka. Bardzo fajny zestaw, który może uatrakcyjnić naszą kolekcję jak i zabawę.
Przy cenie około 100 zł można bardzo poważnie rozważyć jego zakup, gdyż jest to bardzo ciekawy i oryginalny zestaw.

Za
  • jedyny most w serii Castle
  • zapadnia z oryginalnym mechanizmem
  • dwie skrytki
  • tarcze
  • pięć postaci

Przeciw
  • podjazdy lubią się odczepiać z zawiasów
  • zapadnia czasem nie opada pomimo zwolnienia blokady


OCENA
Ocena podsumowująca: 6/6.Bardzo dobry zestaw z niewielkimi minusami, ale oryginalnym pomysłem oraz dużą ilością szczegółów. Warto.:)


Pozdrawiam.:)
Ostatnio zmieniony 2012-02-26, 14:44 przez spider44, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
greenblue
Posty: 183
Rejestracja: 2007-08-23, 22:45
Lokalizacja: Warsza

#2 Post autor: greenblue »

Zestaw mi się podoba. Jest duży i dotyka dobrego klimatu. Dobre figurki. Dużo klocków, tak podstawowych, jak i charakterystycznych dla Castle. Dzięki temu można z tego jednego zestawu stworzyć wiele innych budowli.
I tu od razu zauważa się duży brak w tej, jak i pozostałych, recenzji. Mianowicie zestawy z lat 90-tych miały pokazane modele alternatywne, które można stworzyć z klocków zestawu głównego. Często te modele alternatywne były bardzo interesujące, a czasem nawet ciekawsze niż model główny.
Chwila szukania na Brickshelfie i mamy zdjęcie rewersu pudełka: [duuuże zdjęcie]

No a jeśli mówimy o modelach alternatywnych, to: [duuuuuże] zdjęcie

Tył pudełka zestawu 6059.
Z tego co pamiętam jest co najmniej jedna osoba na forum, której ten zestaw się bardzo podoba.
No na tym zdjęciu widać model alternatywny - most z wieżą strażniczą. Nie jest to główny model, ale tenże most był wcześniej niż recenzowany tu zestaw :]
Budowałem.

Warto też wspomnieć o Ludziach Wilka i ich wieży na wodzie: 6075-1: Wolfpack Tower
Nie jest to co prawda most, ale tematyka podobna.

Podsumowując: dzięki za przypomnienie tego kompletu. Jest to bardzo porządna konstrukcja. Jak się trafi to kupię.

A sama recenzja taka jak pozostałe. Trzyma poziom, ale też nie wybija się.
Masowa produkcja (mnie) trochę nudzi. Rozciągnij publikację recenzji w czasie, a myślę, że będziesz miał więcej komentujących.
Ostatnio zmieniony 2012-02-26, 09:49 przez greenblue, łącznie zmieniany 3 razy.
Złota dekada Lugpolu: 2008 - 2017

GrublukTheGrim
Posty: 243
Rejestracja: 2011-04-29, 21:22
Lokalizacja: Znikąd

#3 Post autor: GrublukTheGrim »

Krytykować najłatwiej. Tym bardziej jak się samemu nic nie opublikowało.
Dla mnie wszystko super. Dużo zdjęć, przydatne informacje. Tak trzymać! :-)

lordofdragonss

#4 Post autor: lordofdragonss »

Ależ ten most nie jest jedyny! http://www.brickset.com/detail/?set=7079-1 Drawbridge Defence jest jakby lekkim nawiązaniem do tego zestawu.

A chyba najbardziej z całego zestawu podoba mi się ta mała tratwa z żaglem/kamuflażem .

Dzięki Greenblue za te linki, budowle alternatywne wyglądają nieziemsko!

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#5 Post autor: tomey »

GrublukTheGrim, nie wiem o ci chodzi. Przecież to była konstruktywna krytyka i pewne wskazówki. Recenzent filmowy też przecież nie kręci żadnych filmów, więc nie wiem po co te teksty...
37236809 nowe gadu:)

Hippotam

#6 Post autor: Hippotam »

Bardzo fajny zestaw - kiedyś. Dziś niestety, te połączenia kolorów sprawiają że już mi się nie podoba. Szczególnie użycie czarnego sprawia że model wygląda dziwnie.

Pamiętam że to był jeden z pierwszych zestawów które kupiłem po Dark Age. Bardzo fajnie zaprojektowany i bawialny.

Warto wspomnieć o modelu 7079 Drawbridge Defense który jest jakby rimejkiem 6978.

GrublukTheGrim
Posty: 243
Rejestracja: 2011-04-29, 21:22
Lokalizacja: Znikąd

#7 Post autor: GrublukTheGrim »

tomey pisze:GrublukTheGrim, nie wiem o ci chodzi. Przecież to była konstruktywna krytyka i pewne wskazówki. Recenzent filmowy też przecież nie kręci żadnych filmów, więc nie wiem po co te teksty...
Forum jest miejscem wyrażania swoich opinii. Będzie Ci trudno, ale w końcu się z tym pogodzisz...

rh

#8 Post autor: rh »

greenblue pisze:Masowa produkcja (mnie) trochę nudzi. Rozciągnij publikację recenzji w czasie, a myślę, że będziesz miał więcej komentujących.
Nikt nie każe od razu czytać. Zawsze można sobie czytanie rozłożyć w czasie. A inna sprawa, że komentujących recenzje ogólnie za wielu nie ma.

Dzięki za świetną recenzję. Przy okazji dołożyłem Ci parę przecinków i poprawiłem drobne literówki. Zestaw ciekawy. Co prawda jeśli chodzi o ludziki to zdecydowanie bardziej podoba mi się "współczesny" Drawbridge Defense, natomiast sam most, to chyba jednak ten stary miał więcej uroku.
Hippotam pisze:Dziś niestety, te połączenia kolorów sprawiają że już mi się nie podoba. Szczególnie użycie czarnego sprawia że model wygląda dziwnie.
Aleś Ty się rozbestwił dzięki tym nowym kolorom ;)
greenblue pisze:I tu od razu zauważa się duży brak w tej, jak i pozostałych, recenzji. Mianowicie zestawy z lat 90-tych miały pokazane modele alternatywne, które można stworzyć z klocków zestawu głównego. Często te modele alternatywne były bardzo interesujące, a czasem nawet ciekawsze niż model główny.
Temat modeli alternatywnych był wałkowany nieraz. Mogą być, ale nie są obowiązkowe. Można o nich napisać, ale nie są traktowane jako braki.
Ostatnio zmieniony 2012-02-26, 15:28 przez rh, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#9 Post autor: tomey »

GrublukTheGrim, widzę, że dalej się nie rozumiemy. Nie potrafisz dostrzec że ktoś udziela cenny rad i wskazówek żeby recenzja była lepsza?
37236809 nowe gadu:)

Darkelmo
Posty: 194
Rejestracja: 2008-08-26, 19:21
Lokalizacja: Warszawa

#10 Post autor: Darkelmo »

Zestaw, który mam w swojej kolekcji łącznie z 6036. Oba urzekły mnie trupkiem. Nie pamiętam za dobrze ale ty chyba w tej serii pojawił się po raz pierwszy. Zestaw fajny, bardzo bawialny. Średni podoba mi się mechanizm opuszczana mostu za pomocą rosnącej rośliny i tratwa dodana na siłę. Fajnie, że wspomnieliście o 6075, który jak dla mnie jest najlepsza budowlą z mostem jaka do tej pory powstała oraz 7079, który też jest fajnym zestawem z uwagi na ilość wyjątkowych figurek.
Wracając do tematu to recenzja fajna i miło, że greenblu uzupełnił o jak dla mnie niezbędne szczegóły.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#11 Post autor: Filus »

Pamiętam czas wpatrywania się w ten zestaw, celem dostrzeżenia pewnych rozwiązań. Zwróciłbym uwagę zwłaszcza na boczne kraty pod wjazdem na most. Niby nic odkrywczego, ale bardzo ładnie się to prezentuje. Trochę dziwnie mi się też patrzy na chromowany miecz w rękach rycerza smoka (właściwie to ten herb nie należy do smoczych rycerzy, tylko do poprzedników tej serii - istotne tutaj są barwy tarczy). W końcu ten miecz był raczej domeną rycerzy lwa i samego króla, a nie zwykłej "szarej masy". Zestaw świetny, gdybym miał zostać Castle'owcem, to ten zestaw byłby jednym z pierwszych zakupów (wraz z zamkiem z tej samej serii;)). Dzięki za reckę.
Ostatnio zmieniony 2012-02-26, 17:56 przez Filus, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ