[MOC] Speed 2,5

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

[MOC] Speed 2,5

#1 Post autor: zgrredek »

Przedstawiam tramwaj, który zbudowałem na wystawę w Krakowie. Jest to Konstal N, tramwaj uroczy, pachnący jeszcze klimatami przedwojennymi. Jest to wersja "wahadłowa", czyli, że nie potrzebował pętli i wracał tym samym torem. Drzwi otwierały się albo z prawej, albo z lewej strony, zależnie po której stronie wypadł przystanek.
Tramwajowi puryści mogą zarzucić mi, że ma za dużo gadżetów na dachu, bo te były w wersjach późniejszych. Po prostu z tymi gadżetami bardziej mi się podobało, a z przyczyn technicznych nie mogłem zrobić wersji późniejszej.
Tramwaj jest przeznaczony do jeżdżenia, więc niestety nic mu się nie otwiera, a drzwi są tylko w domyśle, bo musiałem postawić na pancerność konstrukcji.

Obrazek

Ponieważ tramwaj miał jeździć, więc trzeba było rozwiązać problem napędu. Kłopot polegał na tym, że Konstal N miał wózek o rozstawie osi większym niż w wózkach LEGO. Z tego powodu zacząłem myśleć o zbudowaniu jakiegoś innego tramwaju. Ale na szczęście Karwik natchnął mnie, kiedy na integracji rozmawialiśmy o torach do kolejek wąskotorowych.

No i teraz sprawa ostatnia. Skoro tramwaj jeździ to wypadałoby nakręcić jakiś filmik. No ale przejazd tego tramwaju trwa kilka sekund. No i tu zaświtała mi myśl, żeby zrobić filmik poklatkowy. Wyszło tak sobie, bo ludzik trochę mi się ślizgał na kaflach, ale to już zobaczcie sobie sami.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nnJ4EDoW ... e=youtu.be[/youtube]


Galeria BS
Galeria Flickr

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Ładne. Niezłe efekty dźwiękowe. A MOC świetnie pokazuje starą zasadę, że tramwaj wypatrywany przyjeżdża dwa razy później.

Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 536
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

#3 Post autor: Toltomeja »

Bardzo ładny tramwaj. Dobrze ci się udało uchwycić bryłę, myślę że nikt na wystawie nie będzie miał problemów z jego rozpoznaniem. Przydałby się tylko jakiś numer, ale rozumiem że wszystko w swoim czasie.
I co? To będzie tak jeździć wysoko? Taki poziom terenu planujecie?

Bajdełej, w Krakowie nazywamy to "akwarium" i coś w tym jest. Uwielbiam te tramwaje tak bardzo, że nie mogę się doczekać aż je wymienią na Bombardiery ;P

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#4 Post autor: Misterzumbi »

A ja mam pytanie. Tramwaj oczywiscie genialny w swojej prostocie, i fajnie wyglada zapchany ludzikami, ale czy dla samego rozstawu osi oplaca sie cala makiete podwyzyc o az tyle? Przeca kasy i checi nie starczy... O ile w domowych warunkach mozna by sobie ustawic miasteczko przez pare lat i miec jak jest, to na wystawie wiekszego sensu toto niema.

Chyba...

Ja bym mial gdzies rozstaw osi, jest na tyle maly, i na tyle duzo zwisa z boku i w przedzie i tyle ze, watpie zeby komukolwiek wpadlo do glowy plakanie nad tym ze jest niby nie taki jak trzeba...
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Jetboy

#5 Post autor: Jetboy »

Fajny filmik, teraz czekamy na pełny metraż :)
Ostatnio zmieniony 2012-03-01, 22:07 przez Jetboy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#6 Post autor: zgrredek »

Toltomeja pisze:Bajdełej, w Krakowie nazywamy to "akwarium" i coś w tym jest. Uwielbiam te tramwaje tak bardzo, że nie mogę się doczekać aż je wymienią na Bombardiery ;P
Nie wiem czy mamy na myśli ten sam tramwaj. Ja zrobiłem model tego, który dawno wyszedł z eksploatacji. Ileś tam egzemplarzy jeździ jako zabytki.

Obrazek
Toltomeja pisze:I co? To będzie tak jeździć wysoko? Taki poziom terenu planujecie?
Misterzumbi pisze:czy dla samego rozstawu osi oplaca sie cala makiete podwyzyc o az tyle? Przeca kasy i checi nie starczy...
Pewnie można by go zbudować na zwykłym wózku, ale chciałem pokazać taki na prawidłowym. Można by też dorobić drugi, wtedy mniejsza szansa, że się wywróci. No i taki na zwykłym wózku mógłby jeździć po zwykłych torach, nawet z zakrętami. To oczywiście jest do ustalenia.
Te tory jak powyżej wymagają niestety "wkopania" się w teren.
Fajny filmik, teraz czekamy na pełny metrarz :)
Chętnie. Potrzebny tylko sponsor chętny utrzymywać mnie przez jakieś... dwa lata?

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#7 Post autor: 3dom »

Bardzo ładny tramwaj i ciekawie rozwiązany problem długości wózka. Chyba nawet byłem na tej integracji i coś tam słyszałem ale u nas zwykle jest za dużo wątków do ogarniania :P

Zastanawiam się tylko czy to nie taka sztuka dla sztuki, wydaje mi się, że tej różnicy 2 czy 3 kropek nikt ze zwiedzających by nie zauważył.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#8 Post autor: PatrykZ »

Tramwaj pierwsza klasa, jest śliczny, na dachu wiele się dzieje, piękny wykonałeś pantograf. Kształty wyszły zgrabniutkie i proporcje jak należy. Ludzik nie musi wskakiwać do środka tylko wchodzi bez problemów po stopniu z poziomu ulicy - i o to chodzi. Jak dla mnie wkopanie torowiska technicznego nie jest wielkim problemem. Wystarczy wykombinować płyty styropianowe, ścinki płyt wiórowych i złożyć konkretny podst pod makietę uwzględniający wkopane głębiej torowisko właściwe. Filmik rozbawił mnie, a w szczególności moment kiedy tramwaj nie zatrzymał się na przystanku :-)

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#9 Post autor: pit »

Tramwaj bardzo zgrabny. Zarówno na kształt, jak i rozmiar ułatwiający poruszanie się w mieście.
Też mi się wydaje, że nie ma sensu aż tak kombinować z podłożem i robić specjalny wąwóz. Tym bardziej, że wymaga to użycia podwójnej liczby torów - choć to może nie problem. Ale dość pracochłonne będzie wykonanie torowiska. No i czy nie będzie problemów z zakrętami?
Film jest fantastyczny. Rozbroiła mnie akcja z butelką :)
Pozdrawiam,
Piotrek

Mrutek

#10 Post autor: Mrutek »

Tramwaj fajny. Nie znam się na legowych wózkach kolejowych, ale czy nie wystarczyłoby zdjąć dwa koła z napędu i drugą oś zrobić wleczoną - rozstaw będzie ok, bez kombinowania. Chyba, że 2 koła to za mało (zakładam że w wózku wszystkie 4 są napędzane.

Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 536
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

#11 Post autor: Toltomeja »

Ojej, faktycznie nie ten. Jakoś Konstal to dla mnie 105-ka... Kształt całkiem podobny. Myślałem że te różnice to trudności techniczne albo fantazja autora (jak np. pochyła szyba z przodu).
Nie zmienia to mojej opinii na temat dzieła.

NewShool next

#12 Post autor: NewShool next »

W Bytomiu do dnia dzisiejszego jeździ taki :D Na najkrótszej trasie tramwajowej w europie!

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#13 Post autor: zgrredek »

Mrutek pisze:Nie znam się na legowych wózkach kolejowych, ale czy nie wystarczyłoby zdjąć dwa koła z napędu i drugą oś zrobić wleczoną - rozstaw będzie ok, bez kombinowania. Chyba, że 2 koła to za mało (zakładam że w wózku wszystkie 4 są napędzane.
Obawiam się, że ten wózek jest nierozbieralny. Mam jeden więc nie będę próbował.
3dom pisze:Zastanawiam się tylko czy to nie taka sztuka dla sztuki, wydaje mi się, że tej różnicy 2 czy 3 kropek nikt ze zwiedzających by nie zauważył.
pit pisze:Też mi się wydaje, że nie ma sensu aż tak kombinować z podłożem i robić specjalny wąwóz. Tym bardziej, że wymaga to użycia podwójnej liczby torów - choć to może nie problem. Ale dość pracochłonne będzie wykonanie torowiska. No i czy nie będzie problemów z zakrętami?
Założenie było takie, że tramwaj będzie jeździł po prostym, ale po waszych uwagach coraz bardziej skłaniam się do zrobienia tego tramwaju na zwykłym wózku i na zwykłych torach. W takim wypadku to będzie można puścić go zwykłą pętlą.

Dziękuję za komentarze. Postaram się dorobić drugi wagon.

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#14 Post autor: Neo »

Koncepcja "wkopania w teren znakomita. A Film wymiata ... Oskar za dźwięk murowany ;)

panrysiek

#15 Post autor: panrysiek »

Co za determinacja aby realistycznie odwzorować rozstaw osi! Kiedy zobaczyłem jak to rozwiązałeś, byłem kompletnie zaskoczony! Szacun za nonkomformizm!

ODPOWIEDZ