30014 Police Helicopter

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

30014 Police Helicopter

#1 Post autor: Hezar »

Recenzja 30014: Police Helicopter

Obrazek


Dane techniczne

Seria: City
Podseria: Police
Rok produkcji: 2011
Liczba klocków: 32 + 5 zapasowych
Spis części: BrickLink
Cena (w momencie publikacji opisu): BrickLink: od ~10 zł do ~94 zł (MISB); Allegro: od ~13 zł do ~18 zł (nowy)

BrickLink
Brickset
Lugnet
Peeron


Słowem wstępu

Kolejny zestaw promocyjny, który - podobnie jak poprzednie - wpadł mi w oko podczas jednej z moich wycieczek do cyberprzestrzeni i który później udało mi się właśnie w tejże zdobyć - naturalnie drogą kupna.
Historia dobrze znana, choć tym razem napisana nieco innymi słowami. Czy z kolejnym, policyjnym karzełkiem będzie tak samo? Czy może tym razem jest w stanie zaoferować nam coś więcej?


Opakowanie

Jeżeli ktoś interesuje się klockami Lego w stopniu wyższym niż „tylko trochę”, to wygląd opakowania zestawu promocyjnego serii „City” będzie w stanie bezbłędnie opisać nawet obudzony w samym środku nocy. Wszak klasyczny polybag ze zdjęciem modelu i niebieskim polem z przodu, a także całą litanią informacji i ostrzeżeń z tyłu, to już dobrze znany i kojarzony standard w świecie małych, legowych zestawów.
Co ciekawe, niniejszy egzemplarz różni się kilkoma drobnymi szczegółami w stosunku do tego, z czym miałem do czynienia dotychczas.
Po pierwsze - przednie zdjęcie modelu jest bardzo kiepskiej jakości, co będąc szczerym trochę mnie zaskoczyło. Po drugie - wśród masy informacji umieszczonych z tyłu znalazło się trochę miejsca na zdjęcie wybranego elementu w skali 1:1 (w tym przypadku kasku pilota) i wreszcie po trzecie - nasza foliowa torebka jest zadrukowana w całości, przez co nie widać, co dokładnie znajduje się w środku. Ot, takie moje małe spostrzeżenia...:

Obrazek Obrazek


Zawartość

Otwieramy torebkę, a tam...

... oczywiście to co zwykle - jednokartkowa instrukcja budowy, choć tym razem bez reklam...:

Obrazek Obrazek

... i naturalnie garść elementów:

Obrazek

Klocków jest w sumie trzydzieści siedem, odmian kolorystycznych dziesięć i - tu uwaga - wreszcie mamy kilka części, przy których warto zatrzymać się na dłużej (!):
  • Obrazek - „Black Propeller 3 Blades 5 Diameter” - wystąpił jak dotąd tylko w pięciu zestawach, w tym aż w trzech promocyjnych,
  • Obrazek - „Black Torso Police Leather Jacket, Gold Badge, Radio, Belt with 'POLICE' Pattern on Back / Black Arms / Dark Bluish Gray Hands” - do tej pory pokazał się jedynie w sześciu zestawach,
  • Obrazek - „Yellow Minifig, Head Male Black Eyebrows, Vertical Cheek Lines, Chin Dimple and Wide Grin Pattern” - element, którym pochwalić się może tylko pięć dotychczasowych zestawów.
Model

Proces budowy, który liczy sobie łącznie 10 kroków i który trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund, wieńczy niewielkich rozmiarów model helikoptera, który prezentuje się następująco:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Gotowy śmigłowiec nie wyróżnia się niczym szczególnym, a jego bryła - podobnie jak w przypadku [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=15228]30001[/URL] - przypomina bardziej automat dla dzieci na małomiasteczkowym odpuście, aniżeli maszynę, która rzeczywiście byłaby w stanie wzbić się w powietrze.
Jak na tak niewielkich rozmiarów model, projektantowi i tak udało się całkiem zgrabnie zaakcentować wszystkie niezbędne elementy, składające się sumarycznie na budowę każdego helikoptera. Osobiście jednak bawi mnie trochę zastosowanie kierownicy, zamiast drążków sterowniczych, a także - dobrze znany z Policyjnego Buggy - uchwyt dla krótkofalówki:

Obrazek

Dokładnie po przeciwległej stronie mamy za to uchwyt przeznaczony dla kamery, co w tym przypadku wygląda już normalnie:

Obrazek

Pilot naszego śmigłowca jest figurką nietuzinkową, a to wszystko za sprawą rewelacyjnych nadruków w postaci munduru na torsie (z przodu i z tyłu) oraz fajnej miny na główce:

Obrazek Obrazek

Dzięki właśnie tym elementom, figurkę można chyba uznać za najciekawszy element całego zestawu:

Obrazek

Na dokładkę tradycyjnie kilka ujęć z „życia” śmigłowca...:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

... oraz krótkie spojrzenie na garść drobnicy pozostałej po budowie:

Obrazek


Słowem komentarza końcowego

Kolejna, policyjna “pchełka” i zarazem kolejny zestaw, który specjalnie niczym wielkim nie jest w stanie zaskoczyć.
Na tle już wcześniej opisanych przeze mnie poprzedników, 30014 wypada co najmniej dobrze - głównie ze względu na świetną (bo różniącej się nieco od tradycyjnych) figurkę policjanta.
Jeśli chodzi o elementy, to o liczbie 37 całkiem sporo pudełkowych impulsów może jedynie pomarzyć - wszak otrzymujemy tutaj pełnoprawny model śmigłowca, no a jeśli komuś wydaje się za bardzo zabawkowy, zawsze może zeń uczynić małego dawcę części.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Głupio, że szybka wisi.

Darkelmo
Posty: 194
Rejestracja: 2008-08-26, 19:21
Lokalizacja: Warszawa

#3 Post autor: Darkelmo »

Jak dla mnie najlepszy policyjny polybag. Helikopter jest uroczy. Drażni odstajaca szybka, ale jako całość wygląda przyzwoicie. Fajna recka

Awatar użytkownika
aditoma
Posty: 155
Rejestracja: 2011-12-14, 18:54
Lokalizacja: Lublin

#4 Post autor: aditoma »

Udana recenzja udanego zestawu. Impulsy wyginęły śmiercią naturalna (kolekcjonerskie minifigi) i tyle naszej radości ile w tych zestawach. Szybka aż tak mnie nie razi.
Muszę go zdobyć głównie z powodu tego torsu. Brakujące ogniwo w ewolucji policyjnego minifiga.
Za każdym razem gdy [CENZURA] kotek.

M-Tron
Posty: 29
Rejestracja: 2011-06-30, 21:44
Lokalizacja: Lublin

#5 Post autor: M-Tron »

Hmm, czegoś mi brakuje w samym designie helikopterka, może to już takie zboczenie starego SYSTEMowca :) http://www.brickset.com/detail/?Set=6545-1
Ostatnio zmieniony 2012-03-05, 12:28 przez M-Tron, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Ciekawe ile razy jeszcze ten kotlet zostanie odgrzany:

ObrazekObrazek

Niby są drobne różnice w budowie/kolorystyce ale to w sumie ta sama konstrukcja.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ