8671 Ferrari F430 Spider 1:17

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

8671 Ferrari F430 Spider 1:17

#1 Post autor: Jerac »

8671, Ferrari F430 Spider
Seria: Racers
Rok produkcji: 2006
Ilość elementów: 569, 0 minifigów
Cena w sklepach w Polsce: ~180 PLN

Obrazek
(a - ludziki Technic które siedzą w kabinie nie są dołączone do zestawu ^^)

Zestaw zakupiłem na Allegro.pl za 108 zł + koszt przesyłki. Cena bardzo niewielka jak na ilość części. Scuderia Ferrari Truck na ten przykład ma podobną ilość użytecznych części a kosztuje dobre 2x więcej u tego samego sprzedawcy. Po paru dniach niecierpliwego czekania, dostałem potężnie zaklejone kartonowe pudło. A w środku - proste pudełko Lego. Nie ma podnoszonej klapki, ani plastikowej wytłoczki. W środku 7 woreczków z częściami posortowanymi zgrubsza wielkością. 4 Największe woreczki są dziurkowane, 3 mniejsze niestety wykonane są z niedziurkowanej folii. Luzem lata instrukcja, arkusz z naklejkami oraz 4 opony. Co ciekawe, zarówno instrukcja jak i naklejki się w ogóle nie pogniotły. Instrukcja jak to u Lego z wiotkiego papieru, więc raczej nie polecam gwałtownych ruchów. Buduje się prosto i przyjemnie, dzięki dużej ilości kroków a także dokładnym wyszczególnieniu potrzebnych części, tak jak to w ModelTeamach bywa. Co ciekawe, w instrukcji jest błąd - przy montażu tylnych świateł jest powiedziane aby zainstalować cztery pomarańczowe i 2 czerwone, a jest dokładnie na odwrót. Większość budowy to po prostu nakładanie kolejnych warstw bricków. Jest też ładny SNOTowy tył, oraz boki przedniego zderzaka wykonane w tej samej technice. Po niecałej godzinie Ferrari było gotowe na jazdę próbną.
Zdjęcia opakowania:
1 2 3 4 5

Zestaw jest duży, zawiera 569 części. Pełna lista tutaj. Bardzo duża ilość elementów jest ciekawa, niewiele jest zwykłych bricków. Pierwsze co przyciąga uwagę w pudełku to dziwaczne, nakładane na koła kapsle imitujące felgi. Oryginalne zdjęcie Lego mocno psuje ich wygląd, w rzeczywistości to bardzo fajna rzecz. W zestawie znajdziemy też całą litanię slopes: 16 sztuk gładkich 1x3, 12 slope 1x1, 6 slope 8x1(z łukiem), jeden wielki slope 6x8, oraz po jednej czy dwóch sztukach innych slopes. Ponadto, znaczna ilość tiles, łącznie 28 o długości 4x1 bądź większej. Do listy należy dodać parę części przydatnych do SNOTowania, 6 zawiasów hinge plate (działających w poziomie) oraz sporą ilość drobiazgów przydatnych w większości konstrukcji. Dodatkowo otrzymujemy sporą garść zawsze przydatnych małych plates, a znakomita większość z wymienionych części jest w jednym kolorze (czerwonym), co uważam za istotny plus. Brakuje trochę małych skrzydełek, wedge plate, które masowo występują w Enzo oraz większych przezroczystych części - ale widziały gały co brały. Generalnie jednak, wybór części jest bardzo bardzo dobry. Można z nich zbudować wiele innych pojazdów, a także - na co po cichu liczę - wiele dobrych latadeł.

Model sam w sobie nie zalicza się do Model Team, nie ma w nim ani krzty mechaniki. Aż cud że kręcą się koła :). Kierownica jest tylko dla picu, a jedynymi ruchomymi elementami poza kołami jest pokrywa bagażnika oraz klapa silnika. Klapa aż prosi się o pokrycie jej dużym, gładkim przezroczystym plate, a projektant nie wiedzieć czemu nie dodał z boku drzwi. Bok modelu jest bardzo prosty i dodanie tego elementu to kwestia zastosowania 4 zawiasów i paru tiles. Szkoda.
Wytrzymałość zostawia sporo do życzenia. Zlapanie w trakcie budowy za przód bądź tył nieuchronnie skończy się demolką. Szczególnie kiepsko mocowane są przednie nadkola - wiszą tylko na jednym studzie i przykryte tile. Ale spoko, juz kombinuję jakby to poprawić ^^
Samo odwzorowanie modelu jest naprawdę dobre, pod warunkiem że patrzymy na niego z tyłu bądź z boku. Cały model jest zbudowany tak aby pokazać światu jak najmniej studów, a większość powierzchni jest wyłożonych albo gładkimi slopes albo tiles. No ale popatrzmy bliżej, i proponuję zacząć wycieczkę od tyłu pojazdu. Ładny, wbudowany spoiler ze światłem stopu, piękny wystający dyfuzor, chromowane końcówki rur wycechowych... Pod maską kryje się doskonale widoczny silnik, który mimo iż wygląda podobnie w stosunku do oryginału, jakoś specjalnie efektowny nie jest. Ciekawie zamontowane są światła - na czterech czerwonych kubkach. Brawa za pomysł! Prosty i efektowny kanał po bokach optycznie obniża bryłe samochodu, a górne wloty powietrza nadają mu muskulatury. Przeniesmy wzrok dalej, do wnętrza. Piękne! Doskonałe fotele, bardzo ciekawie zresztą zrobione, spora konsola środkowa ze schowkami, hamulcem ręcznym, a wszystko w kolorze tan który doskonale imituje jasną skórzaną tapicerkę oryginału. Tylko kierownica powinna być czarna... Teraz krótkie spojrzenie na przednią szybę wykonaną z powietrza, proste lusterka i przechodzimy do przodu. I tu zaczynają się schody. Prawdziwy F430 ma gładki, płynnie opadający przód, do tego bardzo ładnie zaokrąglony - a tutaj niestety jest nieco gorzej. Kształt jest nie do końca odpowiedni, a wrażenie wybitnie psuje położenie świateł. Pomimo to, Lego Ferrari F430 Spider jest bardzo ładną ozdobą i nadaje się na prezent dla każdego fana motoryzacji.
Zdjęcia modelu (ogólne):
1 2 3 5 6
Wnętrze:
7 8 9
Silnik:
10 11
Ruchome elementy:
12
Felgi:
13 14

Jak dotąd udawało mi się pomijać szczególnie drażliwą kwestie - naklejki! Określę to krótko: żenada. Wiadomość do projektantów zestawów Lego: UWAGA! Model nie tylko służy do stania na półce, ale też do rozebrania na częśći! A jak tu rozebrać model, jak cały jest poobklejany nalepkami które zachodzą na więcej niż jedną część?! Koniec wiadomości, odmaszerować. No, ale konkretnie. Z niekłamanym podziwem patrzę na oryginalny pomysł zrobienia czerwonej naklejki 8x6 z jednym drobnym detalem, na duże slope 8x6 w kolorze - a jakże - czerwonym! To trochę tak jakby firma Ferrari dołączała do każdego, polakierowanego już na czerwono samochodu puszkę czerwonej farby do samodzielnego malowania. Ale to nie koniec. Projektant najwyraźniej zamartwiał się wytrzymałością zderzaka, gdyż wzmocnił go całego szerokimi naklejkami zachodzącymi na co najmniej 2 klocki. Mamy 2 z przodu (wloty powietrza) i 2 po bokach (wyloty powietrza). Całość może i wygląda nieźle, ale na 100% dała by się zrobić lepiej z klocków. Reszta naklejek również zachodzi na wiele klocków, nawet takie drobiazgi jak logo Ferrari z boku, pod lusterkami. Nawet naklejki z tyłu, na tiles 8x1 mają długość... 9x1. Dodatkowo, naklejki są w złym, nieco bardziej różowym odcieniu, a samo ich umiejscowienie jest co najmniej kiepskie. Przykleiłem tylko kilka - światła (inaczej niż w instrukcji - ja je przykleiłem tak bardzo z przodu jak to możliwe, wychodząc nawet za łuki nadkoli), znaczek na masce (jeden z tych które miały być po bokach), oraz tylną tablicę rejestracyjną.

Plusy:
-Duży odsetek przydatnych części, często ponad 10 jednego rodzaju
-Ładny wygląd złożonego modelu

Minusy:
-NAKLEJKI!!!

Podsumowując: 4/5
Duży odsetek dobrych części, dobrze wykonany model oraz przyzwoita cena. Niestety naklejki... no, po prostu naklejki!!! Pomimo tego drobnego zgrzytu, gorąco polecam. No i rekomenduję sprzedawcę robsch na allegro.pl który cierpliwie znosił nie zawsze inteligentne pytania ^^
Ostatnio zmieniony 2012-04-28, 10:40 przez Jerac, łącznie zmieniany 9 razy.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#2 Post autor: Jerac »

No mój najpewniej nie przetrwa złożony 24 godzin. Już chcę poprawiać wóz strażacki, a z tymi masami tiles... oj, jest co robic, jest :) A potem jeszcze 3 projekty... Sam model jest ok, ale zdecydowanie nie kupiłem go żeby stał i się kurzył :D

szamanov

#3 Post autor: szamanov »

Ma ktoś może instrukcje do modelu alternatywnego?? Szukałem wszędzie i nic nie znalazłem

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Co masz na myśli mówiąc model alternatywny?
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

szamanov

#5 Post autor: szamanov »

W instrukcji jest pokazany model alternatywny. Jest nawet adres do strony www ale takiej strony nie ma

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#6 Post autor: Filus »

Minuta szukania i jest.

Edit. Swoją drogą, nic specjalnego ten alternatywny model...
Ostatnio zmieniony 2012-04-04, 21:15 przez Filus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#7 Post autor: 3dom »

Mam ten zestaw i umknął mi ten model alternatywny... W sumie to nie ma czego żałować, prosty jak konstrukcja cepa.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

szamanov

#8 Post autor: szamanov »

No racja. Nic specjalnego. Na zdjęciu w instrukcji troche inaczej to wyglądało.
Ale dzieki za pomoc

ODPOWIEDZ