[MOC] Wieża Ratuszowa - Kraków

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 536
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

[MOC] Wieża Ratuszowa - Kraków

#1 Post autor: Toltomeja »

Jeden z pomysłów, które długo siedziały w mojej głowie zanim doczekały się realizacji. Już kiedyś próbowałem zbudować ratusz, ale wyszło... no lepiej nie mówić jak wyszło. I jak zwykle, o pomyśle przypomniałem sobie za sprawą "impulsu", po czym stwierdziłem, że warto by było uzupełnić zapasy klocków i zabrać się wreszcie do roboty.

Być może ktoś widział to już na Flickrze tydzień temu. Wolałem jednak zaczekać aż Brickshelf się upubliczni - nie lubię oglądać czyichś prac bez możliwości zobaczenia reszty zdjęć, więc i wam staram się tego oszczędzić. ;)

Ratusz okazał się sporym wyzwaniem konstrukcyjnym. Na ścianie szerokości 4 studów trudno jest zmieścić takie wzory z ceglanego i kamiennego muru, szczególnie problematyczne było wykończenie rogów. W efekcie środkowa część budowli jest sklecona z pionowo ustawionych plate'ów, wetkniętych wypustką do parteru, a dach z kolei w podobny sposób zamocowałem do reszty. Podstawka wzorowana oczywiście na serii Architecture, łącznie z naklejkami.

Przy okazji zabrałem model na Rynek. Mój ratusz miał okazję spotkać się ze swoim "starszym bratem" ;D Niestety był spory wiatr, a murek koło kościoła św. Wojciecha okazał się zdradziecko nierówny - więc nie mam zdjęć od drugiej strony.

Obrazek

Ach, jak miło byłoby zobaczyć kiedyś taki (no dobra, jakikolwiek polski) zestaw na sklepowej półce...

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria BS (pełna)
Galeria Flickr (niepełna)

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#2 Post autor: Neo »

Dla wszystkich budujących budowle Krakowa (obojętnie jakie) zawsze będę bił brawo :)
Superaśne pudełko.
Ostatnio zmieniony 2012-04-12, 18:05 przez Neo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#3 Post autor: Wawrzino »

Całkiem zacna praca. W tej skali oddana bardzo dobrze, podobieństwo widać na pierwszy rzut oka.

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#4 Post autor: lugomina »

Świetneeeee!
Sama juz chcialam sie na to porwac :) Bardzo sie cieszę, ze Ci sie udalo!
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#5 Post autor: Neo »

Przy okazji tej pracy urodziło mi się jedno marzenie. Jak przeprowadzę się do Kraka już na stałe to nachodzi mnie na duży (w pełnym tego słowa znaczeniu) projekt. Polegałby on na zorganizowaniu zespołu, który (w skończonym czasie) zbudowałby Wieżę Ratuszową w skali ok. 1:8 (co odpowiadałoby mniej więcej reprezentacji jednej prawdziwej cegły przez bricka 8x2)
Naturalnie taki projekt wymagałby sponsora (a raczej kilku lub nawet kilkunastu, patronatu Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa i miejsca pod dachem o wysokości minimum 8 m i kilku podnośników. Marzy mi się też, aby po tym, jak już budowla nacieszy oczy Krakusów (i nie tylko) klocki zostały przekazane do krakowskich domów dziecka.
Czy ktoś na szybko potrafiłby w przyblizeniu oszacować koszt (same klocki) i wagę (w kg) takiego przedsięwzięcia ?

Hippotam

#6 Post autor: Hippotam »

Swietne. Parę detali próbowałbym zrobiłbym inaczej (okna, skośny murek, czapkę), ale pewnie wyszłoby gorzej :)

Toltomeja pisze:Czy ktoś na szybko potrafiłby w przyblizeniu oszacować koszt (same klocki) i wagę (w kg) takiego przedsięwzięcia ?
Na coś takiego powinieneś dać radę spokojnie załatwić klocki od LEGO.

Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 536
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

#7 Post autor: Toltomeja »

Neo pisze:Przy okazji tej pracy urodziło mi się jedno marzenie...
Mierzysz wysoko! Słusznie - do ambitnych świat należy.
Neo pisze:Czy ktoś na szybko potrafiłby w przyblizeniu oszacować koszt (same klocki) i wagę (w kg) takiego przedsięwzięcia ?
Ciekawe pytanie...
No cóż.. W skali 1:8 byłoby to 8-9m wysokości (5-6 bez hełmu wieży), a podstawa musiałaby mieć szerokość ponad 1,5m. Czyli jakby założyć grubość ścian na 6 studów + jakiś szkielet do środka, to hmm... No, wyszło mi jakieś 1600 kg.
Co do kosztu się nie wypowiadam.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Jak na tą skalę wiernie oddałeś wygląd prawdziwej wieży. W sumie to miałem nie komentować bo nie mam zbyt dużo do napisania ponad to, że mi się podoba ale dziwię się, że nikt nie pochwalił bardzo ładnej imitacji pudełka ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#9 Post autor: REX »

3dom pisze:... dziwię się, że nikt nie pochwalił bardzo ładnej imitacji pudełka ;)
już w pierwszym poście padło stwierdzenie:
Neo pisze:... Superaśne pudełko.
:)

A praca rzeczywiście bardzo miła dla oka.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#10 Post autor: 3dom »

Upss... To autor ma teraz dwie pochwały pudełka ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#11 Post autor: zgrredek »

Bardzo fajne. A pomysł z pudełkiem rewelacyjny.
Tylko użycie tego czarnego stożka jako hełmu wieży mi nie pasuje. W tej skali uproszczenia są konieczne, ale to chyba za duże uproszenie.

Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 536
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

#12 Post autor: Toltomeja »

zgrredek pisze:Bardzo fajne. A pomysł z pudełkiem rewelacyjny.
Ale z tego co widziałem, to TLG naiwnie wypuszcza zestaw Big Ben. Co, nie widzą że numer 21013 już zajęty?
Autor nie obraziłby się nawet za trzecią pochwałę pudełka ;) Szczególnie że zazwyczaj nie wychodzą mu dobre zdjęcia.

Co do hełmu, szkoda że nie istnieje "round brick 4x4", to by mi uprościło życie. Ale nikt nie obiecywał że będzie łatwo.
Ratusz pojawi się pewnie na wystawie, więc może do wakacji wymyślę coś lepszego.
Ostatnio zmieniony 2012-04-20, 17:01 przez Toltomeja, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
GabryS
Posty: 241
Rejestracja: 2012-04-14, 08:56
Lokalizacja: Śrem/Poznań
brickshelf: GabryS

 

#13 Post autor: GabryS »

Toltomeja pisze:Autor nie obraziłby się nawet za trzecią pochwałę pudełka ;)
To autor ją dostanie: Bardzo ładne pudełko.
MOC też niezły - widać duże podobieństwo do pierwowzoru.
Zgodzę się ze zgrredkiem co do stożka.
Toltomeja pisze:Co do hełmu, szkoda że nie istnieje "round brick 4x4"
Chodziło Ci o 3x3? Bo 4x4 istnieje: 87081, albo można to zrobić z czterech: 3063.

Pozdrawiam
Za młody na LUGPol? -> Klub Młodych Fanów Lego zaprasza.
Blueprinty!

Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 536
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

#14 Post autor: Toltomeja »

GabryS pisze:Chodziło Ci o 3x3? Bo 4x4 istnieje: 87081
Racja, chodzi oczywiście o 3x3. Coś mi się pomieszało.
A tak swoją drogą, nie wiedziałem że jest taki 4x4 bez dziur po bokach. Warto wiedzieć.

ODPOWIEDZ