[MOC] KAMAZ 6350

Wszystko co związane z / everything about LEGO Truck Trial, Cross Country, Truck Racing, Outdoor Car Racing

Moderatorzy: BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team, BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team

Autor
Wiadomość
Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

[MOC] KAMAZ 6350

#1 Post autor: Cieślu »

Witam
Dziś przedstawiam Wam kolejną moją trialówkę. Jest to Kamaz 6350 czyli porządne ruskie 8x8 :)
Obrazek
Kamazy od zawsze mi się podobały i ciągle miałem w planach zbudowanie takiego. Jako, że z Oshkosha nie mogłem już dużo więcej wyciągnąć postanowiłem zabrać się do roboty. Jako baza do konstrukcji Kamaza posłużyły tandemy i rama, która została mocno przeze mnie zmodyfikowana celem odchudzenia i przystosowania jej do innej kabiny i rozstawu osi. Tandemy także zostały przerobione żeby były lżejsze i sztywniejsze. Przedni jest to stara sprawdzona konstrukcja z Ginafa F480 Emilusa z moimi modyfikacjami (2 study węższy, inne poprowadzenie skrętu), tylny jest to Black Widow także przeze mnie zmodyfikowany.


Trochę suchych technikaliów:
Masa:ok 3600g
Długość: 67 cm
Szerokość: 20 cm (23 cm z lusterkami)
Wysokość: 26,5 cm
Przelicznik: ok. 1990
Napęd: 2x PF XL
Skrzynie biegów: 2 linearne, dwubiegowe skrzynie z przesuwnym silnikiem Dostępne przełożenia to 1:3 i 1:9.
Zmiana biegów: 1 PF medium z redukcją 1:13,3
Zawieszenie: tandemy zawieszone pływająco na 4 szarych amortyzatorach 6,5 L. Tylny tandem dodatkowo stabilizowany cięgnami i gumowymi elementami
Układ skrętny: PF XL umieszczony w ramie, przełożenie 1:3.
Atrapa: atrapa silnika V8 napędzana PF Medium
Rama: Konstrukcja liftarmowo- brickowa
Sterowanie: 2 zwykłe piloty IR
Układ elektryczny: 5 silników: 3xPF XL, 2xPFM,PF Switch, wszystko zasilane z dwóch zwykłych battery boxów

Układ napędowy to nic odkrywczego. Stwierdziłem, że nie ma co na siłę kombinować, wystarczy pozbyć się mankamentów i udoskonalić to co się da. Dzięki temu wszystko sprawuje się bez zarzutu na obydwu biegach. Podoba mi się także praca zawieszenia, zwłaszcza to, co wymyśliłem z tyłu.

Podczas budowy starałem się maksymalnie oszczędzać na masie poprzez wyrzucanie wszystkich zbędnych pinów plate'ów i czego tam jeszcze się da :) Mimo tego postanowiłem zrobić porządną kabinę w stylu MT, która mi się bardzo podoba. Przyznaję się bez bicia, że źródło inspiracji posłużył mi Kamaz Macieja Drwięgi.

Jestem jednak z Kamaza zadowolony tylko połowicznie. Dwa razy zawiodła mnie listwa zębata co kosztowało mnie przy optymistycznych założeniach nawet miejsce na podium. Trzeba także poprawić kąty skrętu w przednim tandemie oraz dodatkowo odchudzić konstrukcję ponieważ 3600 g to trochę zbyt dużo. W tej chwili mam prawie gotową wersję NXT, która powinna być sporo skuteczniejsza dzięki niższej masie i wygodniejszemu i mniej kapryśnemu sterowaniu. Muszę także wykończyć kabinę bo jeszcze niektóre miejsca rażą innym kolorem.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Reszta w galeriach na FLICKR I MAJHOST
Fotki pochodzą z galerii Mańka i 3doma.


Film Sariela, Kamaz od 29:31 z tego co pamiętam :)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oDhpqbEIoPc[/youtube]

To chyba tyle, zapraszam do komentowania.
Ostatnio zmieniony 2012-04-20, 20:59 przez Cieślu, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

koncepcja rozstaw tandemów bardzo podobne jak w mojej maszynie. Na pewno Twój będzie lżejszy ale ciekaw jestem co wyjdzie na filmiku :)

Szykuj się na jesień, w przeciwnym razie zobaczysz co to russian power :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#3 Post autor: smyk »

Bardzo ładna konstrukcja z małymi niedoróbkami. Na NXT powinno być już sporo skuteczniej, zwłaszcza, jeśli będzie bezawaryjny. Do wymiarów już się przyzwyczaiłeś w czasie pierwszego rajdu, więc jestem spokojny o sterowanie na kolejnym. Pewnie powalczysz o podium :)
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Kawał porządnej, bardzo estetycznej ciężarówki. Auto bardzo sprawne i pewnie gdyby nie problemy ze skrętem byłbyś wyżej. Mam nadzieję, że po odchudzaniu auto nie straci swojego model teamowego wyglądu.

Jedna uwaga, masz nieregulaminową wysokość plandeki, następnym razem będzie kara :P
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#5 Post autor: smyk »

Akurat burty i plandeka wyglądają bardzo proporcjonalnie. Regulamin, cóż ;P
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Wyglądają proporcjonalnie i do tego bardzo ładnie, ale zapisane jest, że ma to nie przekraczać wysokości dachu kabiny :P

Pewnie w ramach odchudzanie paka, a szczególnie burty z paneli pójdą na pierwszy ogień?
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#7 Post autor: smyk »

3dom pisze:Wyglądają proporcjonalnie i do tego bardzo ładnie, ale zapisane jest, że ma to nie przekraczać wysokości dachu kabiny :P

Pewnie w ramach odchudzanie paka, a szczególnie burty z paneli pójdą na pierwszy ogień?
E tam, Cieślu to człowiek z zasadami - odchudzi elektrykę (bboxy), a estetyka nie ucierpi.
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#8 Post autor: Cieślu »

Panele zostają. Kabina MT także. Wyrzuciłem sporo klocków z ramy nie straciwszy na sztywności. Okazało się też, że da się trochę przyoszczędzić na kabinie bez zmiany wyglądu. Tandemy też zostaną być może odrobinę odchudzone :) Generalnie maszyna będzie wyglądała niemal identycznie.

Paki wolałbym nie zmieniać no ale skoro regulamin. To zdjęcie pokazuje, że z moją paką wszystko jest w porządku jeśli chodzi o zgodność z oryginałem.
Obrazek

Nie rozumiem też jaki sens ma ten zapis.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#9 Post autor: 3dom »

Cieślu pisze: Nie rozumiem też jaki sens ma ten zapis.
Regulaminu nie trzeba rozumieć. Regulamin trzeba przestrzegać :P
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#10 Post autor: eric trax »

Cieślu pisze: Nie rozumiem też jaki sens ma ten zapis.
Ja także. Co komu przeszkadza wyższa paka?
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#11 Post autor: smyk »

eric trax pisze:
Cieślu pisze: Nie rozumiem też jaki sens ma ten zapis.
Ja także. Co komu przeszkadza wyższa paka?
Czyli jest nas przynajmniej trzech. Ale nie o tym jest ten temat. Do tego proponuję wrócić w zimie, gdy wprowadzane są poprawki.

Cieślu, miło słyszeć, że urwałeś parę gram bez szkody dla wyglądu maszyny :)
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#12 Post autor: Emilus »

eric pisze:Ja także. Co komu przeszkadza wyższa paka?
Smyk pisze:Czyli jest nas przynajmniej trzech. Ale nie o tym jest ten temat. Do tego proponuję wrócić w zimie, gdy wprowadzane są poprawki.
Nawet mnie nie wk....iajcie. Był temat, był czas na propozycje zmian i poprawek. Nikt słowa nie pisnął a teraz co? Znowu koncert życzeń przy byle okazji?

Co do kamaza Cieśla, to jak mówiłem, super auto.
Ostatnio zmieniony 2012-04-20, 21:15 przez Emilus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#13 Post autor: TT »

Auto super. Wizualnie jak i technicznie bardzo dobrze wyszło. Co nie oznacza, że nie można tu i ówdzie poprawić.
Wizualnie ja bym (Ty pewnie też, gdybyś miał części :-) uzupełnił białe i czarne elementy na żółte. Zrobiłbym też żółty dach. Poza tym trochę mi gril nie pasuje. Mi się kamazy kojarzą z takim przodem:

Obrazek

Gdybyś zrobi tło wokół lamp i grill na biało to by wyglądało super! Co o tym myślisz? (wiem, że budowałeś wersje wojskową, która nie miała grila w takim kolorze, ale odrobina szaleństwa nie zaszkodzi)

Technicznie to wiadomo: listwy trzeba poprawić, odchudzić auto. Na pewno też dodanie NXT wzbogaci tą konstrukcję. Miejsca jest sporo, więc bez problemu zmieścisz elektronikę.

Jednym słowem czekam na wersję MK2 :-)


ps. heh sentyment. Też kiedyś budowałem kamaza. Widać od razu, że to technologia i jakość z przed 6 lat :-) Ja jeszcze do gimnazjum wtedy chodziłem (poznałem po plecaku). Co to były za czasy :-)
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2012-04-21, 08:29 przez TT, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#14 Post autor: eric trax »

TT pisze: Mi się kamazy kojarzą z takim przodem:
no tak trudno się nie zgodzić, myślę że to było by dopiero szaleństwo :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Mistakes
Posty: 529
Rejestracja: 2009-12-20, 18:00
Lokalizacja: Warszawa!
brickshelf: Ayumi

 

#15 Post autor: Mistakes »

Autko świetne, wychwalałem na rajdzie :)
Już wcześniej zwracałem uwagę na zbyt wysoką pakę. Oprócz tego warto poprawić te kolorowe wstawki w kabinie i deske rozdzielczą. Raziły te dziury w technic bricku.
Listwy to nie problem, mówiłem Ci jak można to rozwiązać. O zawieszce rozmawialiśmy na rajdzie, wg mnie super rozwiązana. Masz trochę pracy, jest gdzie urwać z masy :)

ODPOWIEDZ