[MOC] Karuzela z samolotami.

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

[MOC] Karuzela z samolotami.

#1 Post autor: maciejer »

Karuzela z samolotami.

Lipiec 2011. Wystawa w Gdańsku. Luźne rozmowy o wesołym miasteczku. Miesiąc później powstały samolociki i pierwszy prototyp karuzeli.
Temat odkopałem dopiero w lutym i wreszcie go skończyłem.

Obrazek

Co tu mamy?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model nie jest kopią jakiejś konkretnej karuzeli, budowany całkowicie wg własnego pomysłu. Wielkie zaokrąglone bricki 10x10 stanowią podstawę obrotowej części. Żeby nie było za łyso, na środku zbudowałem niewysoką kopułę. Z niej też wychodzą długie skosy maskujące nieco ruchomy mechanizm. Zestawienie kolorystyczne celowo różnorodne. Podstawa mogła być granatowa, niestety nie posiadam skosów w tym kolorze koniecznych do uzupełnienia podstawy.

Wymiary:
- makieta 64 x 48
- karuzela ok. 40 x 40 studów,
- wysokość podstawy (poziom gruntu) = płyta bazowa + 6 i 1/3 bricka,
- wysokość całkowita = ok. 20 bricków.

Mechanizm

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Podstawą całości jest systemowa obrotnica przez którą przechodzi axel, który z kolei przez przekładnie napędzany jest silnikiem PF XL. Jakoś bardziej lubię silniki XL z racji wolniejszych obrotów. Karuzela waży prawie 600 gramów, więc jest tu czym kręcić. Do tego dochodzi konieczność cyklicznego podnoszenia samolotów, co też generuje opory. Silnik PF Medium radził sobie nie najlepiej. Ruch obrotowy był niezbyt płynny, jednak co gorsze - cykliczne żabie skoki dyskwalifikowały całość.
Na integracji koledzy proponowali użycie jakichś opon. Oczywiście próbowałem, ale ostatecznie nie zdecydowałem się na to, gdyż znowu – opór powodował szarpanie podczas obrotu. Znowu (jak przy GBC) godziny testów przygotowały mechanizm na - miejmy nadzieję - sprawną pracę przez dwa wakacyjne miesiące.

Karuzela zbudowana jest dość wysoko. Mechanizm napędowy z redukcją 1:5 zajmuje sporo miejsca, do tego dochodzi pochylona platforma, po której „poruszają się” samoloty. Odpowiedni spadek tej pochylni umożliwia podnoszenie i opuszczanie czterech axli z przyczepionymi w środku kołami. Obrót całości po platformie powoduje wznoszenie i opadanie samolotów.
Banalne prawda? Nie do końca.
Próbowałem na podstawie użyć skosy zwykłe, również zakrzywione. Natomiast przy testach wyszło, że nawet szczeliny między kaflami mogą powodować małe „przeskoki” mechanizmu. Szkoda, że nie ma w handlu kafli 6 x14 studów...

Tęczowa zabudowana podstawa karuzeli to jak widać pancerny kawał budowli. Po GBC przestałem wierzyć w płaskość muzealnego podłoża. Poziom zapewnia mi kilka połączonych bricków 8x16 i 8x8. Powinno przetrwać trzęsienie ziemi.

Jeszcze jedna sprawa o której chciałbym wspomnieć. Karuzela jest bardzo łatwa do serwisowania. Zdjęcie mechanizmu zajmuje kilka sekund, nic się nie rozpada, całość się trzyma. Z założeniem "kapsuły" na swoje miejsce też nie ma żadnego problemu. To ważne, szczególnie dla Krakowiaków :)

Samoloty

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Mały, prosty, lekki, dający się przyczepić od spodu... Inspiracją był samolocik Buzza, który też kręcił się jako pierwszy podczas prac nad budową mechanizmu. Dwa z samolocików są większe, tu też ważne było, żeby naprzeciw siebie „latały” pojazdy jak najbardziej podobnych rozmiarów. Rozkład wagi i zmniejszenie oporów to tutaj podstawa sukcesu.

Otoczenie

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Sama karuzela nie powinna kręcić się w próżni. Ogrodzenie z płotków zabezpiecza biegające dzieci-minifigi przed wtargnięciem pod ruchomy samolot. Przez to też cała scenka jest dosyć duża.
Zamiast budki z kasą – barakowóz, jako reklama – kręcący się wolniutko samolocik (napędzany tym razem przez PF-Medium). Gromadka dzieci przy kasie (każdy ze stówą) i przy wejściu (z biletem na autobus SpongeBoba). Jest też bileter, widać też Matixa22...

Karuzela miała być obudowana drewnianym podestem. Zrezygnowałem z tego. Lepsze jest chyba zwykłe, piaszczyste podłoże. Podest został tylko przy wejściu. Oczywiście można się czepiać, że minifigi mogą wsiadać do karuzeli wyłącznie w miejscu przy „sterniku”. W pozostałych miejscach samoloty są już dość wysoko nad ziemią. Tak ma być.

Jak to działa?

Ano na tyle dobrze, że zdecydowałem się już na publikację. Podobnie jak przy GBC tutaj również użyłem zasilacz pociągowy, używana prędkość: prawe 2 (preferowane), ewentualnie 1. I jedziemy. Początkowe, zauważalne szarpnięcie wynika z dość dużej wagi samej karuzeli. Po sekundzie obroty się wyrównują i dalej karuzela już kręci się płynnie.

Efekt końcowy można obejrzeć na filmie.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=va2xDQuk ... re=mh_lolz[/youtube]


Galeria na BS

Jeszcze dwie fotki dla hardkorów. Nie, nie podłączyłem silnika RC, to po prostu długi czas naświetlania.

Obrazek Obrazek

Havafun, wkrótce ciąg dalszy tematu "Lego, a karuzele".

Maciek
Ostatnio zmieniony 2012-04-27, 18:27 przez maciejer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Super praca. Bardzo mi się podoba mechanizm karuzeli. Prosty a bardzo efektownie działa. Otoczenie też ładne, dopracowane, kolorowe, tak jak powinno być w wesołym miasteczku.

Cena 4 EUR bo zabrakło Ci literek?
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Mrutek

#3 Post autor: Mrutek »

Widziałem karuzelę na żywo - jest fantastyczna. Zwłaszcza na maksymalnych obrotach ;)
Bez zniczy wygląda naturalniej.

Awatar użytkownika
SMIGOL
Posty: 206
Rejestracja: 2011-11-13, 20:46
Lokalizacja: Kamienna Góra
brickshelf: smigol

 

#4 Post autor: SMIGOL »

Mrutek pisze:Widziałem karuzelę na żywo - jest fantastyczna.
Na zdjęciach i filmie też... powiem więcej - jest lepsza od tych w realu :)
Ostatnio zmieniony 2012-04-27, 17:57 przez SMIGOL, łącznie zmieniany 1 raz.

kris kelvin

#5 Post autor: kris kelvin »

Absolutna rewelacja. Naprawdę nic więcej nie trzeba dodawać.

Awatar użytkownika
Iskra
Posty: 422
Rejestracja: 2007-06-01, 16:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Iskra

 

#6 Post autor: Iskra »

Śliczna! Ja ją chcę!
Ostatnio zmieniony 2012-04-27, 18:53 przez Iskra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
jerryp
Posty: 226
Rejestracja: 2011-01-16, 18:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: jerryp

 

#7 Post autor: jerryp »

3dom pisze:Cena 4 EUR bo zabrakło Ci literek?
Światowo musi być.

Bardzo sprytny mechanizm, muszę przyznać, otoczenie takie karuzelowe, jak pamiętam. Bardzo mi się podoba. Coś czuję że Krakowska makieta postawi poprzeczkę bardzo wysoko.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

jerryp pisze:
3dom pisze:Cena 4 EUR bo zabrakło Ci literek?
Światowo musi być.
Znaczy proroczo biorąc pod uwagę okres historyczny makiety?:P
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Jetboy

#9 Post autor: Jetboy »

Super! Wysoko postawiona poprzeczka, czy uda mi się zrobić cos choć w połowie tak fajnego?

maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

#10 Post autor: maciejer »

3dom pisze:Cena 4 EUR bo zabrakło Ci literek?
Nie do końca; miało być złotówki, ale 4 to za mało a np.: 12 to parzyście, nie pasuje.
Mrutek pisze:Bez zniczy wygląda naturalniej.
Pamiętam o wersji ze zniczami. Ale uprzedzam - ja w klimatach kościotrupowatych jestem słaby.
Iskra pisze:Śliczna! Ja ją chcę!
4 zębatki, trochę kafli, silnik... Aha, i mnóstwo czasu na odpowiednie zgranie wszystkiego razem.
Jetboy pisze:czy uda mi się zrobić cos choć w połowie tak fajnego?
Próbuj, mało mieliśmy karuzelek na forum. Raptem jedna crisisa na korbkę i Autodrom Zgrredka.
Temat niemalże dziewiczy, mnóstwo przestrzeni do zagospodarowania.

Fajnie, że się podoba; mam nadzieję, że wkrótce ruszy temat "Wesołego miasteczka" na makietę krakowską.

kris kelvin

#11 Post autor: kris kelvin »

maciejer pisze: Temat niemalże dziewiczy, mnóstwo przestrzeni do zagospodarowania.
Mimo to pewnie ktoś mnie tradycyjnie wyprzedzi. Zawsze chciałem zrobić karuzelę łańcuchową.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#12 Post autor: V1 »

O żesz.... Wspaniałe!!!

Pięknie zrobione i znakomicie zrealizowany, realistyczny ruch !

Wesołe miasteczko będzie niesamowitym gwoździem programu w Krakowie.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#13 Post autor: Sariel »

Świetne. Przypomniały mi się od razu takie karuzele z dzieciństwa. Pomysł fajny, ładnie zrealizowany, bardzo efektowny, a ten ludzik w samolocie pełniący rolę reklamy dopełnia efektu.

Awatar użytkownika
Iskra
Posty: 422
Rejestracja: 2007-06-01, 16:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Iskra

 

#14 Post autor: Iskra »

maciejer pisze:Próbuj, mało mieliśmy karuzelek na forum. Raptem jedna crisisa na korbkę i Autodrom Zgrredka.
Temat niemalże dziewiczy, mnóstwo przestrzeni do zagospodarowania.
Bardzo bym chciała zobaczyć taką z konikami i krzesełkami ( jak w huśtawce) na łańcuchach.

Taką: http://1.bp.blogspot.com/_FCCAtvvX6oQ/S ... II+004.jpg

i taką: http://wd1.photoblog.pl/p1/35/21/22216130.jpg

Aniela113

#15 Post autor: Aniela113 »

Na początek skomentuję krótko - naprawdę czegoś podobnego jeszcze nigdy nie widziałam!

ODPOWIEDZ