[MOC] Terminator

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

[MOC] Terminator

#1 Post autor: piotrek839 »

Witam wszystkich. Od dawna chodziło za mną zbudowanie robota podobnego do człowieka sterowanego pilotem z wieloma funkcjami. Tego projektu szczerze się bałem ale w końcu postanowiłem podjąć wyzwanie i przynajmniej spróbować.

Obrazek

Zaplanowałem sobie następujące funkcje:
Ręka- zginanie palców, obrót nadgarstka, zginanie w łokciu, podnoszenie ręki, obrót ręki.
Głowa- obrót głowy, wychylanie we wszystkich kierunkach.
Wiedziałem że najgorzej będzie z ramieniem a konkretnie z obrotnicą która wiele będzie musiała wytrzymać ale o tym później.

Dane techniczne:
Długość ramion – ok. 113 cm
Obwód klatki piersiowej – ok. 68 cm
Wysokość – 41 cm
Waga – 3 kg

12 silników PF medium
2 silniki PF XL
7 odbiorników IR
3 battery box
1 światła

Budowę robota rozpoczołem od dłoni zaciskanej dwoma małymi siłownikami śrubowymi. Palce w dłoni zginają się w sposób przypominający zaciskanie ludzkiej dłoni tworząc moim zdaniem zgrabną pięść. Siłowniki te są bardzo słabe więc usprzęgliłem je sprzęgłem 2,5 Nm czyli tym najsłabszym a i tak (czasami) jeden z nich lubił przepuszczać tracąc synchronizację z drugim. Obrót nadgarstka również jest usprzęglony i ograniczony w ruchu tak jak to się ma w ludzkim.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Staw łokciowy pracuje w zakresie ok. 90 stopni. Wychylają go dwa duże siłowniki śrubowe napędzane XL'em. Postawiłem na taką konfigurację aby uzyskać maksymalną prędkość wychylania
(przekładnia: z24-z8).

Obrazek Obrazek

Pierwotnie ta część ręki była zupełnie inna. Dwa małe silniki były na przedramieniu aby ich ciężar maksymalnie przenieść bliżej ramienia. Dwa napędy przechodziły wówczas przez oś zginania łokcia. Chociaż wszystko było usprzęglone to jednak podczas zginania łokcia mechanizmy palców i nadgarstka przeszkadzały sobie w sposób dla mnie niedopuszczalny.

Ramię składa się z trzech dużych obrotnic, dwóch na stałe ze sobą połączonych i jednej która łączy rękę z korpusem. Obrotnica łącząca z uwagi na duże obciążenia rozrywające została dodatkowo wzmocniona po obu stronach cienkim liftarmem. Napędza ją mały silnik z wykorzystaniem ślimaka (przekładnia: knob-z24-ślimak).
Obrót ręki napędzany jest również małym silnikiem z podwójnym usprzęgleniem (przekładnia: z24-z12, podwójne z8 na podwójne sprzęgło z24, z16-ślimak, z24-z8, płaska z12-z36, podwójna z8 na podwójną obrotnicę). Druga ręka jest lustrzanym odbiciem pierwszej.

Obrazek Obrazek Obrazek

Korpus zachowuje według mnie zbliżone proporcje do rąk. Starałem się go maksymalnie wzmocnić i usztywnić oczywiście zachowując pełną funkcjonalność i kształt klatki piersiowej. Sercem korpusu są oczywiście trzy pakiety bateri, siedem wież IR oraz silniki. Cztery do ramion, piąty do obrotu głowy i szósty do przełączania pomiędzy pakietami. Wszystkie wieże z kablami umieściłem z tyłu dzięki czemu udało sią dość estetycznie moim zdaniem ukształtować klatkę piersiową.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Głowę budowałem na końcu dosłownie z resztek szarych części. Sam mechanizm poszedł dość łatwo choć na początku małe siłowniki były usprzęglone gumkami lego (odległość między silnikami umieszczonymi w głowie nie pozwalała na użycie sprzęgła z24). Sam mechanizm z gumkami działał bardzo dobrze ale po zbudowaniu reszty głowy nie dawał rady. W to miejsce zastosowałem zębatki z20 na płaską z12. Na filmie pewnie będzie słychać jak zgrzytają ale to raczej nie groźny kompromis dla słabiutkich siłowniczków. Głowa porusza się we wszystkich kierunkach dzięki trzem silnikom dając trochę efekt 3D. Dopuściłem się też małej ekstrawagancji jak na mnie i zabudowałem światła jako oczy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

MOC oceniam jako udany. Oczywiście nie jest to model filmowego terminatora a jedynie nazwa człekokształtnego robota. Udało mi się zbudować wszystko tak jak zaplanowałem choć chciałem żeby potrafił się czołgać by odegrać scenę z filmu gdy ginie pod prasą. Niestety ręce nie zginają się w trzeciej kluczowej płaszczyźnie. Wykonanie jej osobiście uważam za bardzo trudne i prawie niemożliwe ale kto wie.
Troche się napisałem i pewnie popełniłem mnóstwo błędów za które z góry przepraszam.

Dodaje dwa filmiki. Pierwszy krótki zrobiony specjalnie dla forumowiczów z małą scenką na końcu
zainspirowaną ostatnim filmem Sariela. Drugi dłuższy pokazujący więcej szczegółów.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tdSUbgNKgXI[/youtube]

Długa wersja ze szczegółami.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=doyIsFmAtlk[/youtube]

Trochę zdjęć z galerii

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Więcej MOCy na moim kanale YouTube
Ostatnio zmieniony 2012-06-22, 17:55 przez piotrek839, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Niesamowity model. Robi wrażenie wielkością i rozmachem. Multum funkcji, wszystkie ładnie działają. Może niektóre trochę powoli ale ramiona swoje ważą. Gratuluję pomysłu i zapału do ukończenia takiego projektu.

Może warto byłoby niektórymi funkcjami (obrót głowy i nadgarstków) sterować pilotem z regulacją prędkości? Działają na moje oko trochę zbyt szybko w porównaniu z pozostałymi. No ale to oczywiście drobiazg ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#3 Post autor: Szerszen »

Czuję niedosyt... że robot nie mówi "yes my master" ;-)
Ale serio mówiąc to mi szczęka opadła i szukam właśnie szarych klocków aby uzupełnić braki w uzębieniu.

W sumie z estetycznego punktu widzenia, to odziewasz toto w sztuczną skórę... i jedziesz.
Na Cuusoo z tym ;-)
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Jetboy

#4 Post autor: Jetboy »

Wow!
Teraz tylko podłączyć NXT, napisać program i... uciekać :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

Kolego Piotrze będziesz z tym cudem na wystawie, prawda? Idealnie nadaje się do pokazu modeli technic.

Teraz buduj dalej od pasa w dół ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#6 Post autor: ontek »

Dla mnie Cudo. Jest lepszy niż na filmie :), Ile nad tym siedziałes i ile waży sama jego ręka (bez tułowia i głowy) ?
Szerszen pisze:Na Cuusoo z tym
Nawet gdyby przeszło, to pewnie z uwagi na wyposażenie cena nie byłaby akceptowalna przez większość rodziców....

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#7 Post autor: 3dom »

ontek pisze: Nawet gdyby przeszło, to pewnie z uwagi na wyposażenie cena nie byłaby akceptowalna przez większość rodziców....
Oj tam, oj tam. AFOLe by kupili. Świetny model i service pack PFów i części w jedynym słusznym kolorze do budowy ramy, mostów etc.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#8 Post autor: piotrek839 »

3dom pisze:Multum funkcji, wszystkie ładnie działają. Może niektóre trochę powoli ale ramiona swoje ważą.[/guote]

[guote="3dom"]Może warto byłoby niektórymi funkcjami (obrót głowy i nadgarstków) sterować pilotem z regulacją prędkości?
Na filmie miałem już trochę wyczerpane baterie po wcześniejszych próbach.
Mam taki pilot i dobrze się sprawdza, ale nagrywanie filmu i obsługa takiego pilota to duży kłopot.
Szerszen pisze:i jedziesz. Na Cuusoo z tym ;-)
Co to jest Cuusoo i gdzie to jest?
3dom pisze:Kolego Piotrze będziesz z tym cudem na wystawie, prawda? Idealnie nadaje się do pokazu modeli technic.

Teraz buduj dalej od pasa w dół ;)
Nie wiem o jakiej wystawie mowa. Do zbudowania wersji chodzącej potrzebne są 2 zestawy NXT a ja posiadam tylko jeden.
ontek pisze:Ile nad tym siedziałes i ile waży sama jego ręka (bez tułowia i głowy) ?
Budowa zajeła mi ok. 2 tygodni z przerwami (myśle że ok. kilkanaście roboczogodzin) a ręka waży 400 g. Zależało mi na lekkości ręki mimo trzech silników i siłowników. Kształt i proporcje również były ważne. Podoba mi się szczególnie XL imitujący biceps.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#9 Post autor: 3dom »

piotrek839 pisze: Nie wiem o jakiej wystawie mowa.
[URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewforum.php?f=73]Kraków 2012 ;)[/URL]
piotrek839 pisze: Co to jest Cuusoo i gdzie to jest?
Tutaj jest, w skrócie - zdobywasz 10000 głosów i jest szansa, że LEGO wypuści Twojego MOCa jako zestaw.
Ostatnio zmieniony 2012-05-25, 13:07 przez 3dom, łącznie zmieniany 2 razy.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Qlczas
Posty: 129
Rejestracja: 2012-05-10, 13:17
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Qlczas
Kontakt:

 

#10 Post autor: Qlczas »

Judgement Day is upon us...

Jako wielki fan universum Terminatora :D
Chylę czoło i udaję się na poszukiwania Johna Connora i chronienie go przed Twoim tworem! :P

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#11 Post autor: Methos »

Jest tu takie emotek o_O , który wyraża w zupełności wszystko! Już kiedyś oglądając Twoje prace na YT dotyczące mechanicznych ramion przeszła mi przez głowę myśl: Ten gościu zbuduje kiedyś coś na wzór T800. No i proszę!

Jak zwykle powala mnie cała mechanika, którą tu zastosowałeś. Przemyśleć to wszystko, zaplanować no i zbudować - szok!
Mógłbym tak cały dzień - ale po co - zostawię troszkę miejsca dla innych.

PS - takie noobskie pytanie: kto mi wyjaśni pojęcie usprzęglone?

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#12 Post autor: piotrek839 »

Methos pisze:PS - takie noobskie pytanie: kto mi wyjaśni pojęcie usprzęglone?
W moim rozumieniu, zastosowanie sprzęgła z24 lub innej formy ochrony mechanizmu.

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#13 Post autor: Methos »

Musze chyba w końcu wybudować coś mechanicznego aby to pojąć :)

Awatar użytkownika
jerryp
Posty: 226
Rejestracja: 2011-01-16, 18:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: jerryp

 

#14 Post autor: jerryp »

Wchodząc tu spodziewałem się bioniclo podobnego cudaka a tu proszę. Popiersie i to jeszcze żywe. Nieźle, nieźle. Ręce faktycznie trochę wolne ale swoje ważą więc zrozumiałe. Głowa się fajnie giba, prawie jakby tańczył. Rewelacja.

Awatar użytkownika
Benny
Posty: 230
Rejestracja: 2008-03-22, 11:24
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Benny888

 

#15 Post autor: Benny »

Te szybkie ruchy głowy na filmiku robią wręcz... demoniczne wrażenie.

Wspaniały , przemyślany jak nic model. I mistrzowska prezentacja. Dobicie Terminatora mnie rozbroiło :)

Przeczytaj proszę czasem swój post przed zamieszczeniem. Pozdrawiam - Emilus.
Ostatnio zmieniony 2012-05-25, 19:59 przez Benny, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ