[MOC] BR64 - niemiecka lokomotywa (z pociągiem)

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2787
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#16 Post autor: Ciamek »

Wrzuciłem filmik z prezentacją skomplikowanego działania wiązarów ; o)
http://www.flickr.com/photos/pigletciam ... hotostream

Napęd oczywiście ręczny.


Komin
- nie wymyśliłem nic innego co by miało średnicę większą od pin joinera, a mniejszą od round bricków 2x2 : o(

Szare axle w kołach - to są dokładnie axle'o - piny i z tego co pamiętam nie mogłem ich zastąpić axlami. Pewnie bym to zrobił gdyby było możliwe, bo mnie też denerwuje ten szary.

Kurz - niestety nie wyczyściłem lokomotywy dokładnie, a na zdjęciach widać go w dodatku bardziej : o(
Ale cóż - lenistwo wygrało, nie chciało mi się robić zdjęć od nowa.

Kładka - nie jestem pewien czy ona faktycznie tak występowała w rzeczywistości, ale zrobiłem taki mechanizm na podstawie analizy kilku zdjęć tego typu wagonów.

Zawory - tak, to odczepione kierownice. Trzeba do tego trochę siły, ale raczej nie ma przy tym uszczerbku dla klocków. Na wszelki wypadek ściągałem ze starych, brudnych i pogryzionych : o)

Dziękuję Państwu za komentarze : o)
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
kle_on
Posty: 132
Rejestracja: 2009-01-05, 11:22
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: kleon
Kontakt:

 

#17 Post autor: kle_on »

Nie przepadam za BR bo wszyscy je robią i ciężko czasem znaleźć różnice. Albo 4-6-coś albo 2-8-coś i zawsze z wiatrownicami.
Więc jest coś nowego: 2-6-2 - mniejsza i zwarta konstrukcja. Zastanawia mnie fakt dlaczego całą zrobiłeś czarną? Owszem, szybka lektura i były w takim malowaniu, ale czarno-czerwone to taki chyba znak rozpoznawczy BR-ek? Nawet jak na wojne :)
Osprzęt kotła pierwsza klasa!
Gumowy komin? Bo ma dziure w środku jak komin (?) - no nie wiem, nie gra mi.
Boczne okienka w kabinie - dlaczego są kwadratowe? Fakt, że okienka z półokrągłymi szybkami mają nieco wyższe podbicie pod szybkami, ale jednak szybki są półokrągłe. Kwadratowe biją po oczach ostrymi kantami i to akurat najmocniej mnie boli.
Tylnie drabinki - szkoda, że uciekły.
Bodaj zbiornik powietrza pod drabinką - wiem, że w klockach czasem ciężko rozmiar dopasować ale okrągłe klocki 1x1 przy szerokości 9 dziwnie się gubią.
Uskok nad przednią osią pierwotnie wydawał mi się za mały. Jednak po przyjrzeniu się, różnica poziomów jest ok, tylko kwestia jej zabudowy. BL mówi, że to jakiś hinge plate - no strasznie on mało ażurowy, żeby nie powiedzieć, że w ogóle. Moim zdaniem tam się o jakiś grill prosi.
A na koniec nadbudówka (wentylacyjna?) na dachu kabiny - jak patrze po zdjęciach to wydaje mi się, że powinna być węższa z 3 do 2, a może i nawet i węższa i krótsza?
Wnętrze kabiny specjalnie nie powala, ale to pewnie dlatego, że żar paleniska do zdjęć zasłoniłeś ;) Fajnie, że Ci chciało - wygląda ok.
Ruchome wiązary! I to wg nowej budowy. Od dawna co prawda nie śledze nowych mocy, ale haki (z rączek piratów) we flexach to miła odmiana - proste i funkcjonalne.

Wagony są proste, więc nie mam co się rozpisywać, poza tym że w całości konstrukcji wyglądają bardzo dobrze. Istotne jest dla mnie natomiast to jak rozwiązałeś schodki i końcowe barierki z przejściem. Super pomysł i wykonanie.

Na działkach p-lot się nie znam, platforma zaś w przekroju ma jakieś złe proporcje tak jakby rozstaw osi w wózkach był za duży albo platforma za krótka. W ujęciu perspektywicznym już tego nie widzę, więc mam mieszane odczucia.

Ponieważ nie jestem purystą, to podoba mi się, że zrobiłeś BR-kę inną niż dotychczasowe, i że zrobiłeś tę lokomotywę w taki właśnie sposób. Fakt, że trochę posmęciłem, nie mniej całokształt jest sympatyczny i miły dla oka.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#18 Post autor: M_longer »

Ciamek pisze:Szare axle w kołach
Są czarne :)
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=3749

Tak więc z czystym sumieniem możesz je maznąć czarnym markerem...

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2787
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#19 Post autor: Ciamek »

kle_on pisze:Zastanawia mnie fakt dlaczego całą zrobiłeś czarną?
Z:
oszczędności - miałem czarne koła z BOPa
lenistwa - jak już zrobiłem podwozie z czarnymi kołami to mi się go by nie chciało przerabiać na czerwień
subiektywnego poczucia estetyki - jakoś nie przepadam za czerwienią w lokomotywach LEGO - jest zawsze taka dziwna, "plastikowa". Jeśli już miałbym robić na czerwono to pewnie starałbym się i tak przełamywać czerwień jakimiś czarnymi wstawkami.
kle_on pisze:Boczne okienka w kabinie - dlaczego są kwadratowe?
Znów głównie oszczędności - takie okienka miałem. Ale po przymierzeniu jednego zaokrąglonego stwierdziłem, że to również nie wygląda idealnie i z czystym sumieniem zostawiłem te, które są.
kle_on pisze:Tylnie drabinki - szkoda, że uciekły.
Sam teraz nie wiem dlaczego...
kle_on pisze:Bodaj zbiornik powietrza pod drabinką - wiem, że w klockach czasem ciężko rozmiar dopasować ale okrągłe klocki 1x1 przy szerokości 9 dziwnie się gubią.
Jak dla mnie jest w sam raz. Bo co innego tam zastosować? Opony się nikomu nie podobają : o)
kle_on pisze:Uskok nad przednią osią
Tak, to wyszło średnio. Jakoś jakby ten uskok za niski jest przede wszystkim.
kle_on pisze:A na koniec nadbudówka (wentylacyjna?) na dachu kabiny
Też popatrzyłem teraz i może masz rację. Ale w trakcie budowania pasowała mi bardziej na 3.
kle_on pisze:platforma zaś w przekroju ma jakieś złe proporcje
Platforma była robiona na oko, a jej długość dobrałem na podstawie tekstu na Wikipedii i być może coś zmąciłem. Na swoją obronę mam to, że było dużo wersji tych platform i sam do końca nie wiem, która budowałem : o)

Dzięki za tak długą analizę : o)

Są czarne :)
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=3749

Tak więc z czystym sumieniem możesz je maznąć czarnym markerem...
No to mnie zastrzeliłeś, bo nawet o tym nie pomyślałem, że mogą być. Ale słaba dostępność, to się rozgrzeszam ; o)
Na razie klocków nie maluję - trzymam się twardo.
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#20 Post autor: Bricksley »

Ciamek pisze: Ale słaba dostępność, to się rozgrzeszam ; o)
Coś Ciamku za bardzo leniwy się zrobiłeś, a Ty Longer nie namawiaj ludzi do złego :P
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
kle_on
Posty: 132
Rejestracja: 2009-01-05, 11:22
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: kleon
Kontakt:

 

#21 Post autor: kle_on »

Ciamek pisze:miałem czarne koła z BOPa
brałeś zwrotnice, trzeba było pytać o koła. Ale ok, wiem jak się buduje lokomotywy dla przyjemności, więc akceptuje wszystkie "widzi mi się" :)
Jak dla mnie jest w sam raz. Bo co innego tam zastosować? Opony się nikomu nie podobają : o)
główki?
Ciamek pisze: Platforma była robiona na oko, a jej długość dobrałem na podstawie tekstu na Wikipedii
załózmy, że to wersja eksperymentalna z lat '20 ub. stulecia. I po temacie :)
a jak się kręcą? Mam lbg, niebieskie i beżowe i o zgrozo, tylko beżowe gładko chodzą, bez tarcia.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#22 Post autor: Bricksley »

kle_on pisze:Cytat:
Są czarne :)
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=3749
a jak się kręcą? Mam lbg, niebieskie i beżowe i o zgrozo, tylko beżowe gładko chodzą, bez tarcia.
Są 2 wersje tego axl-pina. Pierwsza ta co zalinkował Longer nr. 3749 (ta "luźniej" się trzyma) i druga 43093, która ta mocno trzyma. Co ciekawe w oby przypadkach występują czarne kolorki, ale przy tych luźniejszych tylko w 2 zestawach były. Biorąc pod uwagę fakt, że sama lokomotywa raczej jest półkowcem spokojnie można wziąć i ten drugi rodzaj pinów.
Pozdrawiam :)

Jetboy

#23 Post autor: Jetboy »

Ciamek pisze:
Komin
- nie wymyśliłem nic innego co by miało średnicę większą od pin joinera, a mniejszą od round bricków 2x2 : o(
Coś takiego? Niestety nie składa się to w jedną rurę tylko ma wcięcia więc tu się nie nadaje. Wrzucam w ramach ciekawostki.
Ostatnio zmieniony 2012-06-11, 06:05 przez Jetboy, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#24 Post autor: PatrykZ »

Całość doprawdy piękna. Wygładziłbym tylko study na pomostach wagonów pasażerskich.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2787
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#25 Post autor: Ciamek »

Karol pisze:Coś Ciamku za bardzo leniwy się zrobiłeś
W tym przypadku to prędzej oszczędność.
kle_on pisze:Cytat:
Jak dla mnie jest w sam raz. Bo co innego tam zastosować? Opony się nikomu nie podobają : o)
główki?
Zbyt kuliste jak dla mnie.
Jetboy pisze:Coś takiego? Niestety nie składa się to w jedną rurę tylko ma wcięcia więc tu się nie nadaje
No niestety.
Pamiętam, że myślałem aby użyć jako komina członu pnia palmy (tak jak inni). Szybko jednak zrezygnowałem, bo ten komin się aż tak nie rozszerza jak pień.
PatrykZ pisze:Wygładziłbym tylko study na pomostach wagonów pasażerskich.
W trakcie budowy zrezygnowałem z tego z obawy przed zbytnią grubością podłogi - a muszą tam być spore płytki aby konstrukcja była w miarę wytrzymała. Ale teraz sam nie wiem.
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1392
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#26 Post autor: glaz_pimpur »

Ciamek pisze:Zawory - tak, to odczepione kierownice. Trzeba do tego trochę siły, ale raczej nie ma przy tym uszczerbku dla klocków. Na wszelki wypadek ściągałem ze starych, brudnych i pogryzionych : o)
Tu akurat możesz się czuć rozgrzeszony nawet jakby były nowe. Podejrzewam, że nie tylko ja ale i większość LugPolowiczów ma ten element w ilościach w kilkunastokrotnie przekraczających zapotrzebowanie.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#27 Post autor: dmac »

Świetny model. Nie lubię tych wagonów osobowych z kształtu, brzydsze są już chyba tylko trzyosiowe, ale oddałeś je znakomicie. A lokomotywa - prześliczna. I absolutnie nie czepiam się komina; oponkowy jest w sam raz. Mrożąca krew w żyłach liczba detali. Gratuluję!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

#28 Post autor: Chrupek »

Piękno bije od lokomotywy, niczym Najman w matę:)
Nie znam się za grosz na klockowych pociągach, ale to co Ciamku pokazałeś to mistrzostwo. Absolutne.

Powiem więcej: nawet gdybyś te axle różowe dał to ja i tak będę na twoja pracę głosować! :)
Sezon w pełni!

ODPOWIEDZ