[MOC] Grat, czyli kle kle kle!

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

[MOC] Grat, czyli kle kle kle!

#1 Post autor: TruckeR »

Dzień dobry !
Obrazek
Oto grat. Jego cechą charakterystyczną jest to, że więcej stoi niż jeździ, a stojąc robi głośne kle kle kle. W tym momencie daruję sobie jakieś poważniejsze wprowadzenie i nie napiszę, jak to po raz 678 zainspirował mnie 8889 Technic Idea Book, dodam tylko, że elementy kabiny wzorowane na ciężarówce Dodge WC63 są jedynie dodatkiem do podwozia. Ma być spartańsko i jest. Model posiada:
1) Atrapę silnika R3, zbudowaną ze starych cylindrów. Jest ogromna i napędza ją stara kostka 9v (gdyby nie to, pewnie zmieściłbym jakieś uczciwe R4). Dodatkowo silnik posiada działającą atrapę układu rozrządu, co jest główną atrakcją modelu. Tak, to właśnie ten koszmarek klekotał przez 1/2 krakowskiej wystawy ;>
2) Skrzynia biegów wraz z wajchą włącznika wciągarki. Skrzynia ma dwa biegi (wolny i wolniejszy) oraz luz, przydatny np. gdy załączamy wciągarkę.
3) Przednia oś zgapiona z zestawu 8860. Chciałem, żeby było bez sensu no i jest. Mechanizm jest koszmarnie skomplikowany, ale na szczęście działa całkiem nieźle.
4) Wahliwe tylne zawieszenie. Mamy też dwa dyferencjały najstarszego typu. Całość działa i nawet nie strzela, jednak większa waga modelu na pewno dobiłaby ten napęd.
No dobra. Tyle gadania. FILM! KLE KLE KLE KLE KLE!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=docFZbAJ ... ature=plcp[/youtube]
A teraz troszkę zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam do komentowania. Karol na wystawie stwierdził, że przez ten model jeszcze bardziej nie pasują mu silniki Diesla w samochodach osobowych. Coś w tym jest ;D

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#2 Post autor: Mikolaj »

Na żywo klekocze dużo głośniej.

Największą jego zaletą jest właśnie ten silnik i skrzynia biegów. Dobrze się nim bawiłem.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Jetboy

#3 Post autor: Jetboy »

Fajnie pyrkał, to niewątpliwie jedna z jego większych atrakcji :)

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#4 Post autor: blizzard »

Och maj god, zawiało hmm...steampunkiem? :D

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#5 Post autor: Bricksley »

Na żywo klekotanie było efektywniejsze ;)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#6 Post autor: TruckeR »

TruckeR pisze:Na żywo klekotanie było efektywniejsze ;)
Bo w sobotę miałem zasilanie z kontaktu, później już tylko bateryjne. Niestety to robi różnicę.
blizzard pisze:Och maj god, zawiało hmm...steampunkiem? :D
Tak ma być. Mam nadzieję, że wystarczy mi chęci, żeby zrealizować jeszcze co najmniej kilka pomysłów, jeszcze gorszych od tej maszkary :>

Dzięki za komentarze!
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

Fajny pokaz dawnej myśli technicznej :)

Jedyna wada to blokowanie mechanizmu wyciągarki, a raczej jego brak. Dźwignia wyskakiwała za każdym razem.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#8 Post autor: TruckeR »

M_longer pisze:Jedyna wada to blokowanie mechanizmu wyciągarki, a raczej jego brak. Dźwignia wyskakiwała za każdym razem.
No nie, wad było znacznie więcej. Brak wstecznego, brak blokady dźwigni wyciągarki, a także beznadziejne ułożenie linki, która plątała się między zębatkami skrzyni biegów. Dlatego zbieram pomysły i na rozbiórkę spróbuje przyszykować coś bardziej dopracowanego.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Tailgunner

#9 Post autor: Tailgunner »

TruckeR pisze: No nie, wad było znacznie więcej. Brak wstecznego, brak blokady dźwigni wyciągarki, a także beznadziejne ułożenie linki, która plątała się między zębatkami skrzyni biegów.
mnie tam jedynie raziła nierealistyczność pracy silnika na czele z poowooolnym wiatrakiem i inne detale na które i tak nikt nie zwrócił uwagi, z drugiej strony samo klekotanie robiło super realistyczne wrażenie
TruckeR pisze:Dlatego zbieram pomysły i na rozbiórkę spróbuje przyszykować coś bardziej dopracowanego.
tak jak mówiłem, zrób klekoczącego poloneza (lub 125p) :)

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#10 Post autor: TruckeR »

Tailgunner pisze:mnie tam jedynie raziła nierealistyczność pracy silnika na czele z poowooolnym wiatrakiem i inne detale na które i tak nikt nie zwrócił uwagi, z drugiej strony samo klekotanie robiło super realistyczne wrażenie
Kurde, nie pomyślałem, wystarczyłoby zmienić jedno koło pasowe i wiatrak kręciłby się dużo szybciej.. Co jeszcze tam było nierealistycznego? Mów, będę poprawiał ;P
Tailgunner pisze: tak jak mówiłem, zrób klekoczącego poloneza (lub 125p) :)
Będzie ciężko z karoserią w takiej skali, więc wolałbym pozostać w równie ciekawym temacie ciężarówek :>
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Tailgunner

#11 Post autor: Tailgunner »

to co Ci mówiłem- wałek rozrządu powinien obracać się 2x wolniej niż wał korbowy, a nie na odwrót. Fajnie by też było jakby był napędzany łancuchem albo paskiem i obracał się w tą samą stronę. Przy takim wykorbieniu co 180st brakuje tego 4 cylindra. Z ulepszeń to po 2 zawory na cylinder no i oczywiście odpowiednio zgrany rozrząd żeby to chodziło jak prawdziwy 4-suw:)

ODPOWIEDZ