[MOC] Tatra 815 8x8

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

[MOC] Tatra 815 8x8

#1 Post autor: Tranzystor »

Przy prezentacji Kamaza część osób zarzuciła mu, że jest ładny, ale mało w nim Technica. Teraz jest odwrotnie, Tatra jest brzydka, szara i nie trzyma żadnych proporcji, ma za to dużo ciekawsze wnętrze.

Wszystko zaczęło się od przedniego zawieszenia.

Obrazek

Powstało trochę przypadkiem, ale uznałem że warto by z tego coś zrobić. No i tak powstała Tatra. Chciałem żeby dobrze jeździła, więc już na wstępie odpuściłem sobie wygląd, wstawiłem 2 silniki XL z przełożeniem 1:1, kupiłem akumulator żeby ograniczyć masę i zbudowałem proste, lekkie nadwozie. Całość waży niewiele ponad 1kg. Jeździ całkiem nieźle.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Trochę zdjęć bebechów. Z tyłu zamiast sprężyn są gumki, mało eleganckie, ale nie miałem pomysłu jak włożyć tam sprężyny nie psując twardości/skoku zawieszenia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kAwC3Uw7Q1o[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2012-07-21, 22:09 przez Tranzystor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lizak86
Posty: 62
Rejestracja: 2007-06-22, 22:28
Lokalizacja: Kwidzyn
brickshelf: lizak86

 

#2 Post autor: lizak86 »

Ale wariat :) Gratuluje udanej konstrukcji, dobrze wymyślony układ skrętu.
Ostatnio zmieniony 2012-07-21, 22:24 przez lizak86, łącznie zmieniany 1 raz.

makar
Posty: 37
Rejestracja: 2011-10-17, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#3 Post autor: makar »

Bardzo żwawo się porusza. Czy w końcówce filmu akumulator się rozładował, czy zmieniłeś pilota na proporcjonalnego?
"Na początek jedna uniwersalna rada - zrzynaj. Podpatruj. Kopiuj."

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#4 Post autor: Filus »

Szkoda, że nie było Cię na integracji, może byś to przytaszczył i byłoby czym przechodniów straszyć;p. Nieźle toto popiernicza. Trochę dziwi mnie jedna rzecz. Skręt obu osi jest taki sam? Czy też to tylko złudzenie?

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#5 Post autor: Jarząb »

Na czym trzyma się amortyzator na pierwszym zdjęciu gdzie pokazałeś tylko kawałek zawieszenia? Bo widzę, że nie jest to ani pin ani axle i zaciekawiło mnie to.

Sama Tatra wyszła Ci super. Do tego rewelacyjnie jeździ.

Awatar użytkownika
Grooby
Posty: 40
Rejestracja: 2011-08-17, 21:41
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: Grooby »

@ up - axle 4L with stop

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#7 Post autor: Tranzystor »

makar pisze:Czy w końcówce filmu akumulator się rozładował, czy zmieniłeś pilota na proporcjonalnego?
Użyłem pilota z regulacją.
Filus pisze:Szkoda, że nie było Cię na integracji, może byś to przytaszczył i byłoby czym przechodniów straszyć;p.
Może kiedyś wpadnę i przyniosę jakąś zabawkę. :)
Filus pisze:Skręt obu osi jest taki sam? Czy też to tylko złudzenie?
Tak, jest taki sam. Przy 4 kołach i tatrowym zawieszeniu większym problemem jest, gdy każde zaczyna jechać swoją drogą.
Jarząb pisze:Na czym trzyma się amortyzator na pierwszym zdjęciu gdzie pokazałeś tylko kawałek zawieszenia? Bo widzę, że nie jest to ani pin ani axle i zaciekawiło mnie to.
http://www.peeron.com/inv/parts/87083
Ostatnio zmieniony 2012-07-22, 00:07 przez Tranzystor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
jerryp
Posty: 226
Rejestracja: 2011-01-16, 18:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: jerryp

 

#8 Post autor: jerryp »

Ładną ma mordkę ta Twoja tatra. Bardzo ciekawie rozwiązane zawieszenie. Widząc tą Twoją tatrę w akcji od razu pomyślałem sobie że byłaby idealna do mini Truck Trial. Czy ja dobrze widzę że osie z jednej strony o studa wyprzedzają osie z drugiej strony?

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#9 Post autor: piotrek839 »

Fajny mechanizm skrętu. Zastanawiam się czy jest w nim sprzęgło bo ten ślimak na z40 to duża siła. Podoba mi się jak zminiaturyzowałeś układ napędowy i zawieszenie. Maleńkie autko a tyle potrafi. Gratuluje.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#10 Post autor: TruckeR »

jerryp pisze:Czy ja dobrze widzę że osie z jednej strony o studa wyprzedzają osie z drugiej strony?
Tak. I tak ma być.

Model b. ładny i wcale nie ma bardzo zachwianych proporcji. Zawieszenie jest super ;)
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#11 Post autor: Tranzystor »

piotrek839 pisze:Fajny mechanizm skrętu. Zastanawiam się czy jest w nim sprzęgło bo ten ślimak na z40 to duża siła.
Żeby skręcić w miejscu potrzeba sporo siły, sprzęgło raczej odpada.
TruckeR pisze:Model b. ładny i wcale nie ma bardzo zachwianych proporcji. Zawieszenie jest super ;)
Dzięki. :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#12 Post autor: 3dom »

Bardzo fajny model. Ładnie odwzorowana kabinka, ciekawie rozwiązane przeniesienie napędu i skręt. Fajnie to śmiga i przy okazji ładnie pracuje zawieszenie. Co kolejne masz w planach poza modelami z galerii BS? :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#13 Post autor: Atros »

Mi też się podoba Tatra. Kabina bardzo ładna, proporcje też w porządku. Dobrze, że masz pilot z regulacją szybkości bo ciężko było by zapanować nad nią.
Zawieszenie ciekawe ale wydaje się delikatne, szczególnie mocowania cięgien skrętu. Czy po przejazdach musiałeś dociskać jakieś klocki czy wszystko trzyma się kupy i nie przesuwa?

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#14 Post autor: Tranzystor »

3dom pisze:Co kolejne masz w planach poza modelami z galerii BS? :)
Nic z galerii nie będę już pokazywał, bo są to rzeczy z poprzedniej epoki, ale mam na warsztacie 2 projekty gotowe w 90%, więc w przyszłym tygodniu coś się pewnie pojawi. :)
Atr pisze:Zawieszenie ciekawe ale wydaje się delikatne, szczególnie mocowania cięgien skrętu. Czy po przejazdach musiałeś dociskać jakieś klocki czy wszystko trzyma się kupy i nie przesuwa?
Przednie zawieszenie jest dosyć pancerne, czasem musiałem docisnąć tylne wachacze, bo robiły się szpary przy connectorach. Powinny mieć takie ramki jakie są z przodu, ale niestety miałem tylko 4.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#15 Post autor: Pietruch »

Jest naprawdę bardzo szybki, a żeby dokładnie obejrzeć pracujące zawieszenie przydałby się filmik w slow motion. ;)
Niezły wariat z niego.
Pozdrawiam,
Maciej

ODPOWIEDZ