9516 Jabba's Palace

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Szykowny

9516 Jabba's Palace

#1 Post autor: Szykowny »

Obrazek

Recenzja 9516 Jabba's Palace

Dane techniczne
Seria: Star Wars Episode VI: Return of the Jedi
Rok produkcji: 2012
Liczba klocków: 717
Liczba figurek: 10: Jabba the Hutt, Han Solo, Han Solo in Carbonite, Leia aka Boushh, Chewbacca, Gamorrean Guard, B'Omarr Monk, Oola, Bib Fortuna, Salacious Crumb
Spis cześci: INV
Cena: LegoShop 629,99zł, MSRP: 119,99$, Allegro: od 490 do 630 zł

Brickset

Bricklink


Nie często udzielam się na formum, będąc raczej obserwatorem rozlicznych dyskusji, wychodząc z zalożenia, że nie mając nic specjalnego do powiedzenia głosu nie zabieram. Nie jestem ekspertem od energi atomowej, dietetyki czy gospodarki i generalnie ludzi myślących, że wszystko na każdy temat wiedzą mam w nosie. Inaczej jest jednak z Gwiezdnymi Wojnami. Film, który poznałem mając lat 10 kiedy to na ekrany weszły ponownie klasyczne części Sagi na stałe zagościł w moim sercu. Od tej pory niewiele rzeczy było w stanie tak zawładnąć moim umysłem jak właśnie Saga Jerzego Łukasza. To fakt niezaprzeczalny, że Gwiezdne Wojny, a w szczególności "Powrót Jedi" są dla mnie ważne. Dlatego też widząc zapowiedzi zestawu, którego recenzję wam przedstawię zabiło me serce mocniej;P W dalszej części rozwinę ten wątek. Zestaw doczekał się już na różnych portalach milona różnych recenzji dlatego wielkim zaskoczeniem dla Was nie będzie to co przedstawię. Mimo to zachęcam do poznania mojego arcysubkietywnego wrażenia z budowy tego ciekawego zestawu.


Opakowanie i instrukcja

Duże pudło, standadowe dla największych w serii dużych zestawów o wymiarach około 60 na 38 cm. Otwierane od góry tak, że nadaje się potem do przechowywania różności np. bielizny lub skarpetek. Pudełko okraszone zdjęciem pałacu Jabby - galaktycznego gangstera, a także nowym paskiem promocyjnym z Darthem Maulem.

Przód:

Obrazek

Z tyłu pudełka tradycyjnie dla dzieci wskazówki jak się zestawem bawić:

Obrazek

Klocki

Klocki zapakowane w 7 ponumerowany woreczków, w nich znajdujemy także subworeczki z mniejszymi częściami. Zestaw zawiera sporo ciekawych elementów w celu zapoznana się z nimi odsyłam do spisu części. Tam każdy znajdzie coś dla siebie.

Obrazek

Instrukcja

Instrukcja zapakowana została w woreczek z tekturką aby się nie pogniotła. Stanowi dwie książeczki formatu A4. Pierwsza liczy 72 strony, druga 40.


Obrazek

Budowa Mnicha B'Omarr

Obrazek

Historyjka:

Obrazek

Na tyle instrukcji umieszczony został rozkrzyczany dzieciak - standard.

Figurki

Figurki tego zestawu to istne cacka. W stopce zaznaczyłem, że jest ich 10 zaliczając foremkę na Hana Solo i Mnicha B'Omarr do figurek. W sumie kłopotliwa to klasyfikacja bo Han w Karbonicie to w sumie mebel, ozdoba a mnich to mała konstrukcja, mała ale urocza;D Najsampierw zajmiemy się gwiazdą zestawu czyli nową odsłoną Hutta Jabby. Jego filmowe oblicze wszyscy doskonale znamy. Taka ciekawostka w klasycznej trylogii Jabba ma trzy palce, w "Mrocznym widmie" ma 4...


Obrazek

Jabba pochodzący z planety Nal Hutta jest szefem przestępczej organizacji. Gangster i oślizgła bestia trudniąca się wieloma złymi, a nawet bardzo złymi rzeczami. W sumie to wygląda pociesznie i kto by pomyślał, że to taki nygus.

Obrazek

Jabba zapakowany jest w osobny woreczek:

Obrazek

Figurka jest doskonale wykonana, wprost genialna. Dzięki temu, że głowa jest obrotowa to Jabba może nie tylko leżeć wygodnie w swoim pałacu, ale także wypełzać na miasto.

Obrazek Obrazek

Kolejne figurki to Han Solo, Chewbacca i strażnik Jabby:

Obrazek Obrazek Obrazek

Chewbacca pojawiał sie już w kilku zestawach. Han posiada dwa oblicza - buńciuczne i zaspane. Gamorrean Guard wygląda świetnie. To także nowa odłosna tej figurki. Nakładka na tors wykonana z twardej gumy podobnie jak w Ewokach.

Kolene figurki to Leia, Bib Fortuna i Oola - tancerka, która nie przeszła do kolejnego etapu "The Jabba's Palas can dance"

Obrazek Obrazek

Wszystko oczywiście popakowane zgrabnie w osobne woreczki, widać także pelerynę Fortuny w kartoniku.

Obrazek Obrazek

Termiczne detonatory i włosy Lei.

Obrazek

Ulubieniec Jabby:

Obrazek Obrazek

Mnicha B'Omarr pominąłem gdyż widać go doskonale na kawałku instrukcji. Na innych fotkach też się znajdzie.

Pałac Potężnego Jabby

Obrazek

Kiedyś był siedzibą mnichów B'Omarr, Jabba przystosował go do swoich potrzeb.

Budowa wieży:

Obrazek Obrazek

Wrota z gadającym droidem.

Obrazek Obrazek

Mechanizm przytrzymujący drzwi otwartymi.

Obrazek

Zbliżenie na samą dźwignię.

Obrazek

Część główna Pałacu Jabby, a właciwie sala audiencyjna

To tu Jabba przyjmuje swoich "gości" a znany jest z tego, że lubi ich więcej na wolność nie wypuszczać. Mamy więc ruchomy podest gdzie nasz gangster się wyleguje, shiszę, którą popala, pojemnik z żabami do pogryzania, a za podestem schowek i małe palenisko. Jest oczwywiście i zapadka przez, którą droga wiedzie wprost do jamy Rancora.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Dach

Dach wzbogacony został o element bawialny w postaci strzelającego pocisku. Zaraz to zdemontowałem, by nie psuło mi wyglądu pałacu paskudztwo jedne.

Obrazek Obrazek Obrazek

Całość

Tak prezentuje się kompletna budowla. Wieża jest doczepiana także można ją dowolnie ustawiać

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Klocki pozostałe po budowie.

Obrazek

Podsumowanie

W sumie nie wiem co mam w tym podsumowaniu napisac. Pałac Jabby to niewatpliwie spory wydatek przy relatywnie małej ilości części do ceny. Jest to jednak zestaw naprawdę świetny. Posiada dużo fajnych detali, doskonale wykonane figurki i przede wszystkim odwołuje się bezpośrednio do "Powotu Jedi" mojej ulubionej części SW. Już jako dziecko marzyłem, żeby LEGO zrobiło taki zestaw. Czekałem długo, ale się doczekałem. Nie żałuje wydanych pieniędzy i chce jeszcze jaskinie Rancora. Te dwa zestawy w połączeniu dadzą
wyśmietnity efekt. Nie mówie już o nowej edycji Żaglowej Barki Jabby mmm...

Polecam i pozdrawiam!

P.S. Przepraszam za ewentualne literówki! Już mnie trochę oczy bolą;P
Ostatnio zmieniony 2012-08-15, 17:30 przez Szykowny, łącznie zmieniany 1 raz.

Jetboy

#2 Post autor: Jetboy »

Fajna recenzja. Zamierzam kupić ten zestaw, ale dopiero jak będą jakieś większe przeceny, a na razie jestem ciekaw jak działają te bawialne mechanizmy, może uda Ci się zrobić filmik który to prezentuje?

A odwłok Jabby znakomicie się nadaje żeby z dwóch zrobić ciżemki do jakiegoś skrzata w dużej skali. Ja niestety mam inne plany, ale może ktoś się pisze na taką konstrukcje.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#3 Post autor: blizzard »

Jabba jest fajny, ale imho byłby lepszy w wersji z ruchomym (giętkim) ogonkiem.
Nie pokazałeś też tylu głowy Hana, widzę że ma 2 mordki, ale czy włosy zakrywają tę z tyłu totalnie?
Mój kowal z 6918, który dostał ode zwykłe męskie brązowe włoski ma część ust wystającą.

Szykowny

#4 Post autor: Szykowny »

Nie pokazałeś też tylu głowy Hana, widzę że ma 2 mordki, ale czy włosy zakrywają tę z tyłu totalnie?
Fryzurka nie zakrywa mu drugiego oblicza także broda i cześć ust jest widoczna, podobnie jest w przypadku Ooli, gdzie widać niemal całe usta...

jestem ciekaw jak działają te bawialne mechanizmy, może uda Ci się zrobić filmik który to prezentuje?
Jak na razie nie mam w planach robić żadnego filmiku. Polecam zerknąć na youtube tam BrickQueen ma świetne video-recenzje prezentujące ruchome smaczki zestawów

Awatar użytkownika
Scarecrow
Posty: 74
Rejestracja: 2011-06-06, 22:23
Lokalizacja: From Nowhere

#5 Post autor: Scarecrow »

Bardzo ładnie prezentuje się ten zestaw.
Dużo ciekawych i interesujących postaci zostało do niego przypisanych, co na dzisiejsze standardy stanowi swego rodzaju fenomen.
Recenzja bardzo dobra.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#6 Post autor: blizzard »

Szykowny pisze:
Nie pokazałeś też tylu głowy Hana, widzę że ma 2 mordki, ale czy włosy zakrywają tę z tyłu totalnie?
Fryzurka nie zakrywa mu drugiego oblicza także broda i cześć ust jest widoczna, podobnie jest w przypadku Ooli, gdzie widać niemal całe usta...

No właśnie.. Myślałem, że to tylko u mnie, z racji tego, że dałem kowalowi pierwsze lepsze włoski. W ogólnym rozrachunku dla 9516 uważam to za duże niedopatrzenie (zwłaszcza jeśli zasugerować się wysoką ceną), i chyba lepiej byłoby dla Hana, gdyby był "jednobuziowy".

Akar_Zaephyr

#7 Post autor: Akar_Zaephyr »

Dobrze się czytało tą recenzję, trochę więcej sarkazmu po drodze i nawet można by się pośmiać po drodze ;)

Cena na S@H jak zwykle zaporowa jak na tak niewielką ilość elementów, figurki jednak bardzo ładne, w tym Jabba - wisienka na torcie :)

Dzięki!

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Jestem wielkim fanem uniwersum SW ale zestawy LEGO omijam szerokim lukiem zeby sie w nie nie wciagnac bo moj portfel by wywiesil biala flage. Tym niemniej nowa figurka Jabby jest piekna w calym swoim obrzydlistwie i moze kiedys ja nabede na BL. Dzieki za recke.
Ostatnio zmieniony 2012-08-15, 17:41 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

vedder
Posty: 57
Rejestracja: 2009-01-07, 21:57
Lokalizacja: Kołobrzeg

#9 Post autor: vedder »

Dla mnie to najlepszy zestaw SW w tym roku. Mimo ceny muszę go mieć. podejrzewam że za dwa lata będzie wart przynajmniej 1500 złotych. A figurki Jabby, strażnika/prosiaka i Lei przebranej za łowcę nagród świetne!

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#10 Post autor: Innos »

Ja podobnie jak 3dom - Star Wars bardzo lubię, ale poza pojedynczymi wyjątkami nie kupuję zestawów, bo to by było zabójstwo dla osobistych finansów. Wyjątkiem są największe ikony, charakterystyczne i rozpoznawalne dla każdego, kto oglądał filmy kinowe. I Jabba ze swoim pałacem i "królewskim dworem" taką rozpoznawalną ikoną zdecydowanie jest. Oczywiście warunkiem do zakupu będą dla mnie odpowiednio duże przeceny, niemniej wiem, że ten zestaw chciałbym docelowo mieć - głównie dla figurek, ale nie tylko. Zresztą przy takiej cenie i ilości elementów figurki będą kosztowały z 2/3 ceny całego zestawu, więc zakup całości zdecydowanie bardziej powinien się opłacać.
A 10 jako liczba minifigów to tak zwany "chłyt matetindody", szczególnie ten Mnich to pic na wodę (Hana w karbonicie jeszcze mogę zrozumieć, bo to dość specyficzny element i jego wyróżnienie jest jakoś tam uzasadnione). Ale poza tym minifigi są rewelacyjne, poza Chewbaccą wszystkie są unikatowe, więc warto byłoby je mieć. Do tego konstrukcja pałacu też jest całkiem ładna i ciekawa, w połączeniu ze sporą ilością funkcji i modułowością która pozwoli połączyć ten zestaw z przyszłą jamą Rancora sprawia to, że zestaw jest naprawdę atrakcyjny także dla kogoś, kto nie kolekcjonuje wielu zestawów z serii.
A sama recenzja jest jak najbardziej w porządku, choć uchowały się gdzieś jeszcze pojedyncze literówki czy nieco zamotane zdanie. Brakuje też np. takiej praktycznej informacji, że w zestawie dodany jest nowy rozdzielacz.

Mam też pytanie, jakie Ewoki masz na myśli w kontekście twardej gumy, z której wykonany jest Gamorrean Guard? Ja mam te z Ewok Attack i żadnej gumy raczej tam nie widzę, sam twardy plastik.
vedder pisze:podejrzewam że za dwa lata będzie wart przynajmniej 1500 złotych
Bez przesady, pewnie po wycofaniu z dystrybucji nieco zdrożeje, ale raczej nie aż tak bardzo, jeżeli miałaby to być inwestycja, to na taki szybki i duży zysk bym nie liczył. Obecne 2,3,4-letnie zestawy Star Wars, nawet trochę większe, takich cen nie osiągają (oczywiście trudno znaleźć zupełnie analogiczny przykład, ale zawsze to jakiś konkretny punkt odniesienia).
Ostatnio zmieniony 2012-08-16, 14:11 przez Innos, łącznie zmieniany 1 raz.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Szykowny

#11 Post autor: Szykowny »

Mam też pytanie, jakie Ewoki masz na myśli w kontekście twardej gumy, z której wykonany jest Gamorrean Guard?
A to fakt, mój błąd. Nie sprawdziłem dokładnie tylko zasugerowałem się głową smoka z ninjago wykonaną właśnie z twardszej gumy. Gamorrean Guard jest z takie samego plastiku jak Ewoki. Przepraszam za błąd.

To o nowym rozdzielaczu pominąłem z premedytacją. Zresztą stary jest lepszy

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#12 Post autor: 3dom »

Szykowny pisze:To o nowym rozdzielaczu pominąłem z premedytacją. Zresztą stary jest lepszy
Tu się nie zgodze, nowy jest poreczny, ma axla, ktory czasami się przydaje i jest pomaranczowy wiec latwiej go znalezc w stercie klockow niz szary, ktory mialem w dziecinstwie. A to, ze oba wystepuja również jako zielone to drugorzedna kwestia :P
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#13 Post autor: Innos »

Dodatkowo nowy rozdzielacz pozwala cienkim końcem podważać kafle, a do tego dużym plusem jest jego szerokość ograniczona do 2 studów na całej długości, dzięki czemu można nim sięgnąć w miejsca niedostępne dla starego. "Oczobijny" kolor też pomaga. No i o nowy dużo łatwiej, fajne jest to, że firma daje je do zestawów w wielu różnych seriach (wg. BL: w 28 tegorocznych zestawach), o stary nie było tak łatwo, bo był dodawany głównie w serii Basic albo w jakichś nietypowych zestawach serwisowych (zaledwie 70 zestawów na przestrzeni 25 lat) - ja w dzieciństwie żadnego nie trafiłem, na szczęście kuzynka miała jeden i mi pożyczała.;-)
Do not underestimate the power of the Orange Separator! ;-P
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Jetboy

#14 Post autor: Jetboy »

Ciekawe czy można go użyć do jakiegoś moca....

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#15 Post autor: Innos »

Na pewno się da, wszystko w Lego da się użyć, np. breloczek wraz z łańcuszkiem, jak niedawno Crises pokazał. Zresztą sam wymyśliłeś dość odjechane zastosowanie cielska Jabby i jeszcze się pytasz? :P Inna sprawa, że takie ciżemki dla skrzata kosztowałyby jak normalne buty, 160zł za parę wg. obecnych cen z BL. ;-)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

ODPOWIEDZ