[MOC] Terminator 2

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

[MOC] Terminator 2

#1 Post autor: piotrek839 »

Witam wszystkich. Przedstawiam nowego robota którego nazwałem "Terminator 2". Robot powstał na bazie [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=17356&start=0]tego robota[/URL] . Po prezentacji pierwszego Terminatora wiele osób zwróciło mi uwage na brak nóg, więc postanowiłem je zbudować. Tak więc skoro miały powstać nogi postanowiłem nieco pozmieniać pozostałe elementy. Jak mi to wyszło i czy jest lepsze od pierwszej wersji ocenicie sami.

Obrazek

Dane techniczne:

wysokość – 74 cm
wysokość z podniesionymi rękami – 92 cm
waga – 4,2 kg
rozstaw rąk – 107 cm
długość nogi – 30 cm
długość kroku – ok. 20 cm

12 - silników PF M
4 – silniki PF XL
8 – wież IR
2 – pojemniki na baterie
16 – siłowników śrubowych
135 – różnych zębatek
10 – obrotnic
2 – przełączniki PF
1 – światła PF

Robot posiada łącznie 16 funkcji ale w praktyce jest 14. W porównaniu do poprzednika są dwa pakiety baterii przełączane ręcznie, po 8 funkcji na jeden. Zrezygnowałem z elektrycznego przełączania ponieważ zabierało to 3 funkcje do tego był problem z miejscem na trzeci pakiet baterii i mechanizmem do przełączania.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Głowa
Zmianie uległy następujące elementy:
- szczęka została cofnięta (w poprzedniku za mocno wystawała)
- oczy są mniejsze i również cofnięte a także lekko schowane z możliwością regulacji brwi
- twarz została zabudowana i lepiej ukształtowana ( znikneły zębatki)
- wszystkie mechanizmy zostały od nowa zbudowane a dodatkowo usprzęglone
- głowa porusza się w górę/dół oraz na boki z ograniczeniem
W porównaniu do poprzednika głowa zyskała na stabilności (nie ma przegubu kulowego który generował luzy). Małe siłowniki są teraz połączone razem (nie tworzą luzów). W poprzedniku silnik do obrotu głowy był w korpusie, tym razem jest w głowie. W głowie obecnie są dwa silniki które poruszają głową z odpowiednią prędkością. Dodatkowo mechanizmy są zabezpieczone sprzęgłem, tym razem nic nie zgrzyta.
Podnoszenie – z20 na płaską z12 - sprzęgło z24 na z8 – ślimak na z8 – płaska z20 na płaską z12 w siłowniku.
Obrót – z8 na sprzęgło z24 – kardan, z8 na obrotnice.

Obrazek Obrazek Obrazek

Ręce
Dłoń pozostała bez zmian, ale zmienił się mechanizm jej poruszania. Nie ma natomiast ruchomego nadgarstka. Zamiast tego jest obrót ręki w trzeciej płaszczyźnie, czyli góra/dół w bok i wokół własnej osi. Ruch łokcia i jego mechanizm jest niemal taki sam (zmieniła się tylko jego zabudowa). Ręka dzięki tej przebudowie zyskała na mniejszej wadze, jest też krótsza dając lepsze proporcje do reszty (choć i tak są za długie). Jeden z silników przeniesiony został do przedramienia co napewno miało wpływ na wydajność ruchu ręki. Moim zdaniem jest też ładniejsza.

Obrazek Obrazek Obrazek

Korpus
W mechaniźmie podnoszenia ręki zamiast knobów są zębatki (płaska z12 na z20). W mechaniźmie wychylania ręki zamiast podwójnego sprzęgła są dwie z24. Zmianom uległa cała reszta w dół. Najważniejszą z nich jest sposób połączenia pakietów baterii. Zależało mi aby w miare łatwy sposób można było wymontować pojemniki z bateriami. Z dołu i z góry wystarczy wyjąć długie axle oraz rozpiąć małe axle przy siłownikach. Siłowniki nie wykonują żadnej pracy czynnej, służą jedynie do stabilizacji i napinania luzów na pakietach baterii. Cały korpus spoczywa na obrotnicy która obraca całością. Za obrót odpowiada mały silnik ze sprzęgłem.

Obrazek Obrazek Obrazek

Nogi
ROBOT NIE CHODZI. Tak, nad nogami spędziłem mnóstwo czasu. Wypróbowałem kilka par nóg i nic. Na początku podczas planowania wymyśliłem sobie rozchylanie nóg. Teoretycznie miało to służyć skręcaniu podczas automatycznego chodzenia. Krótko mówiąc po włączeniu chodzenia na pilocie o zmiennej regulacji w odpowiednim momencie nogi miały się rozchylać i chować powodując zmianę kierunku. Praktyka jednak pokazała co innego. Rozchylanie jest głównym powodem dlaczego robot napewno nie będzie chodzić. Mechanizm powoduje duże luzy przez co robot nie może utrzymać pionu. Oprócz tego nogi są ze sobą połączone jedynie elektrycznie (w trybie automatu). Brakuje im połączenia mechanicznego które nie pozwalało by na występowanie pewnego zjawiska. Niestety połączenie mechaniczne jest możliwe tylko gdy nogi pracują równolegle.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nogi zbudowane są z trzech części: stopa, łydka i udo. Mechanizm główny znajduje się w udzie, jest tam też silnik PF XL który odpowiada za cały ruch nogi. Mechanizm główny napędza podwójny ślimak, a one z kolei podwójne zębatki z40. Układ miał być podwójny z dwóch powodów. Ślimaki są wedle siebie przesunięte o 180 stopni po to by nie robić luzów, oraz dla zwiększenia mocy. Od mechanizmu głównego poprowadzony jest napęd do dwóch siłowników. Jeden porusza kolanem, drugi stopą. Mechanizmy tych trzech elementów zostały dopasowane tak by powierzchnia stopy podczas ruchu była stale prostopadle do biodra.
Największą trudność sprawiło mi dobór odpowiednich zębatek i synchronizacja prędkości wysuwu siłowników z prędkością obrotową uda.
Zginanie nogi w kolanie miało na celu wywołanie niewielkiego przechyłu a tym samym powodowanie balansowania ciałem. Noga która idzie do przodu ugina się w kolanie, a ta która idzie do tyłu prostuje się w kolanie.
Nogi same dla siebie działają i chodzą. Po pewnym czasie można dojść do wprawy i nauczyć się nimi skręcać. Wymaga to jednak indywidualnego sterowania każdą z nich.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wypróbowałem też mechanizm automatycznego chodzenia. Oparty jest na dwóch przełącznikach PF. Jeden przełącznik zmienia kierunek obrotu wzglądem silników, a drugi jest podłączony za pomocą axla do mechanizmu zmieniającego jego pozycję w odpowiednim momencie podczas ruchu nogi. Mechanizm ten wykorzystuje amortyzator i dwie legowe gumki w celu szybkiej, gwałtownej i niezależnej elektrycznie zmiany położenia przełącznika. Niestety ma on punkt zero który musi być szybko ominięty. Nogi z mechanizmem automatycznym działają dobrze ale tylko bez obciążenia. Pod obciążeniem dochodzi do pewnego zjawiska którego już nie będę opisywał.

Obrazek Obrazek

Podsumowując, niektóre rzeczy się udały inne nie. Nabrałem trochę doświadczenia i w przyszłości postaram się uniknąć niektórych błędów. Gdyby ktoś budował coś podobnego a interesują go szczegóły to niech pisze. Na koniec wspomnę że pierwsza para nóg była z NXT więc dorzucam kilka zdjęć dla porównania.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Filmy są dwa. Pierwszy pokazuje pracę samych nóg. Drugi całą resztę.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_ryhOpW9dXs[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ih9aMJU_HHQ[/youtube]

Galeria

Więcej MOCy na moim kanale YouTube
Ostatnio zmieniony 2013-07-11, 18:49 przez piotrek839, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Porusza się jak mój kolega na łyżwach (chyba piąty rok się uczy tej sztuki...) :D
Brawo! Szacun za pomysł i upór w dążeniu do ukończenia tego dzieła.
Aa i link do kanału przenosi do tematu o terminatorze1
Ostatnio zmieniony 2012-08-25, 22:30 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#3 Post autor: Belfast »

Gratulacje ! Efekt jest, bo Maks (2 latka) denerwuje się i macha rękami jak ogląda Twoje dzieło :D
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

makar
Posty: 37
Rejestracja: 2011-10-17, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#4 Post autor: makar »

Jedyne co umiem powiedzieć to:
I M P O N U J Ą C E !!!

Przy moim znikomym doświadczeniu z Lego, jako mechanikowi, nasuwa mi się następujący pomysł, być może wart rozważenia.

Obniżenie środka ciężkości przez umieszczenie batboxów w stopach, niżej się nie da.
Oznacza to oczywiście pociągnięcie kosztownych kabli przez całą konstrukcję do góry. Jeszcze jedną zaletą takiego rozwiązania może być ułatwiony dostęp do nich.
"Na początek jedna uniwersalna rada - zrzynaj. Podpatruj. Kopiuj."

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

To jest coś...
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#6 Post autor: piotrek839 »

makar pisze:Obniżenie środka ciężkości przez umieszczenie batboxów w stopach, niżej się nie da.
Oznacza to oczywiście pociągnięcie kosztownych kabli przez całą konstrukcję do góry. Jeszcze jedną zaletą takiego rozwiązania może być ułatwiony dostęp do nich.
Rozważałem taką możliwość. Choć nie mam więcej kabli do BBoxów w stopach to jednak gdyby od tego zależało chodzenie to napewno bym je kupił. Na tym robocie poznałem się co to jest sztuka chodzenia. Bardzo dużo czynników się na nią składa o którytch poprostu długo by pisać.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#7 Post autor: Innos »

Ja również jestem pod wielkim wrażeniem, bo pierwszy Terminator był świetny, ale ten jest jeszcze lepszy! Mechanicznie jest dużo lepiej, ruchy wyglądają dużo naturalniej (o ile można mówić o "naturalności" w przypadku Terminatora). A jednak mimo kolejnego wielkiego nakładu pracy i wielu prób nie udało się osiągnąć 100% sukcesu, co nie obniża poziomu genialności konstrukcji, ale w razie chęci i sił daje potencjał do rozwoju i stworzenia kolejnej, jeszcze idealniejszej edycji - a to dobrze dla nas, widzów. :-)
Wygląd też się polepszył, facjata, kończyny, tylko trochę anoreksji dostał, na brzuszek patrząc. :P No i jest bardzo pozowalny, więc tym lepiej się prezentuje. A już mistrzowskie jest jego łapanie się za głowę. Czyżby to te nogi przyprawiały go o ból głowy? ;-)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Widzę kolejny Terminator do MOCa miesiąca ;) Niesamowite są Twoje dzieła. Podziwiam też Twój upór w dążeniu do celu. Pracowałeś nad tymi nogami dla terminatora i w końcu się udało. Co prawda faktycznie chodzi jakby to był początek lekcji na łyżwach, ale chodzi. Może na dywanie tak by się nie ślizgał, jak na tym śliskiej podłodze, ale grunt, że przebiera nóżkami :) Gratuluję
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
jaymzwlkp
Posty: 36
Rejestracja: 2010-03-11, 21:26
Lokalizacja: Poznań

#9 Post autor: jaymzwlkp »

To teraz pozostaje tylko strach- bo kolejna część Terminatora- cz. 3 to BUNT MASZYN :-) Na poważnie- wielki szacun!
:-)

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#10 Post autor: piotrek839 »

blizzard pisze:Porusza się jak mój kolega na łyżwach
Terminator łyżwiarzem, czemu nie. Swoją drogą miałem wyposażyć go w broń M134 minigun
z własnym napędem. Pomyślałem sobie że fajnie by było gdyby chodził i strzelał ale gdy byłem pewien że napewno nie będzie chodził to mi przeszła ochota na broń choć pewnie dobrze by z nią wyglądał.
Innos pisze:stworzenia kolejnej, jeszcze idealniejszej edycji
Narazie zacząłem budować coś innego więc Terminator wkrótce zostanie rozebrany choć może kiedyś powróce do tematu. Na pewno musiał bym przemyśleć od nowa wiele kwestii no i budować od zera.
Innos pisze:trochę anoreksji dostał, na brzuszek patrząc
Zachowanie pewnej sylwetki miało dla mnie znaczenie i nie chciałem nadużywać paneli.
Innos pisze:jest bardzo pozowalny
Tak. Ma bardzo duże możliwości. Mógłby się na modela nadać do "Top Model" w wersji dla maszyn.
Innos pisze:Czyżby to te nogi przyprawiały go o ból głowy?
Tak, głowa go boli że chodzić nie może. Trochę kaleka z niego.
legosamigos pisze:Pracowałeś nad tymi nogami dla terminatora i w końcu się udało.
No raczej się nie udało co nie znaczy że kiedyś może się komuś udać.
Ostatnio zmieniony 2012-08-26, 10:31 przez piotrek839, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#11 Post autor: Innos »

legosamigos pisze:Może na dywanie tak by się nie ślizgał, jak na tym śliskiej podłodze
Przypuszczam że nie ślizgałby się, ale też by nie chodził, bo praktycznie nóg od podłoża nie odrywa, więc na miękkim pewnie w ogóle by nie dał rady pokonać oporów.
piotrek839 pisze: gdy byłem pewien że napewno nie będzie chodził to mi przeszła ochota na broń choć pewnie dobrze by z nią wyglądał.
Zrozumiałe, ale w takim razie koniecznie pamiętaj o tym pomyśle przy następnym terminatorze, pewnie wtedy już będzie na tyle sprawny, żeby mógł z powodzeniem i bez wstydu użyć broni. ;-)
piotrek839 pisze:Narazie zacząłem budować coś innego więc Terminator wkrótce zostanie rozebrany choć może kiedyś powróce do tematu. Na pewno musiał bym przemyśleć od nowa wiele kwestii no i budować od zera.
Zupełnie jak w filmach - Terminator musi być na koniec każdej części zniszczony. A potem zawsze jest odbudowywany. :-)
Ostatnio zmieniony 2012-08-26, 11:56 przez Innos, łącznie zmieniany 1 raz.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

MacGyverek
Posty: 35
Rejestracja: 2007-05-24, 21:20
Lokalizacja: Rydułtowy
brickshelf: MacGyverek

 

#12 Post autor: MacGyverek »

Robot super!!!

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#13 Post autor: Filus »

Szczęść Boże;). Widzę, że dajesz czadu. Strasznie podoba mi się bryła samych nóg. Nie chodzi o sposób działania i sunięcie, ale o sam wygląd. Ich ruch, sposób działania wygląda monumentalnie, widać tutaj kawał solidnej i świetnej maszyny. Szkoda, że korpusu nie uniesie, ale i tak wielki podziw wzbudza cała ta konstrukcja. Widać też progres wizualny. Zaczynasz powoli zwracać uwagę na detale i estetykę. Jeżeli nie 3, to 4 wersja tego potworka będzie już mogła gotować;).

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#14 Post autor: Atros »

Bardzo fajnie wyszedł ci ten Terminator. Ma mnóstwo sprawnie działających funkcji a wygląda zgrabnie. W Lego nie jest łatwo to osiągnąć ze względu na duże rozmiary mechanizmów.
Nie chodzenie jestem w stanie wybaczyć bo sam próbowałem różnych sposobów i nie jest to łatwa sprawa, szczególnie w takim kolosie.
Brawo!

Jetboy

#15 Post autor: Jetboy »

Świetny robot! Gdyby chodził byłby moc roku, a tak, to najwyżej moc miesiąca :)
Az mi się budować odechciewa, bo co ja mogę w porównaniu do takich robotów :(

ODPOWIEDZ