[MOC] Koparko-ładowarka

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

[MOC] Koparko-ładowarka

#1 Post autor: Tranzystor »

Koparko-ładowarka. Sporo jest ich na Brickshelfie, ale w większości to napchane PFami potworki, dla mnie bez uroku. Postanowiłem więc zbudować swoją wersją 8455. Bez zdalnego sterowania, bez smyczy. Trochę w stylu oficjalnych zestawów.

Obrazek

Podpory i mocowanie przednich siłowników są praktycznie identyczne jak w 8455 i trochę się tego wstydzę. :( Ale te podpory są tak urocze, że nie mogłem dać innych.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W modelu są 2 silniki medium, kompresor z 2 szarych pompek, 10 siłowników i 7 zaworów. Bardzo wygodne okazało się pokrętło na akumulatorze, którym można płynnie regulować prędkość silników. Przy okazji zrobiłem w LDD prosty schemat bebechów, widać na nim kompresor i poprowadzenie skrętu przez niego.

Obrazek Obrazek Obrazek

Sporo problemów miałem z ramieniem i mocowaniem go do koparki. Chciałem żeby było ładne, gładkie i z rozsądnym zakresem ruchu. Zadowolony jestem z części zbudowanej ze skosów, spiętych w środku liftarmem. Wygląda to dosyć delikatnie, ale jest solidne. Ramię ma duży zasięg w dół, kilkanaście cm, w górę jest gorzej, sięga trochę ponad poziom dachu. Udźwigu dokładnie nie testowałem, ale przy maksymalnym wychyleniu nie ma problemu z podniesieniem 2 kół z Unimoga.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z tyłu kabiny jest straszny bałagan, ale ponad 5 metrów przewodów gdzieś trzeba upchnąć. Teraz żałuję, że nie kupiłem czarnych, ale były 2 razy droższe, swoich wystarczyło mi tylko na tylne ramię.

Obrazek Obrazek

Galeria

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2zeMqaq4ASc[/youtube]

PS: BS przestał weryfikować zdjęcia?
Ostatnio zmieniony 2012-08-30, 11:33 przez Tranzystor, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
macaron
Posty: 87
Rejestracja: 2012-04-07, 11:52
Lokalizacja: Banino
brickshelf: macaron

 

#2 Post autor: macaron »

Piękny sprzęt! Zastosowanie 2 silników do pneumatyki bardzo ładnie i płynnie obsługuje ruchy siłowników. I do tego bardzo opływowe kształty jak na technica ;) Gratuluję! Jest moc i MOC :D
Aktualne projekty LEGO: tramwaj i infrastruktura (zawieszone)

tomasz
Posty: 22
Rejestracja: 2011-08-11, 23:33
Lokalizacja: Lublin

#3 Post autor: tomasz »

Podoba mi się, przyjemnie wymodelowana, wykaflowana. Upakowanie tych wszystkich funkcji graniczące z niemożliwością, do tego zostawiłeś pustą kabinę. Bardzo fajna koparka!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

Całkiem fajny model Ci wyszedł, taki zmotoryzowany 8455 :) Przód wg mnie trochę zbyt monotonny jest, można by tą żółć przełamać jakimś grillem z boku obudowy aku.

Osobiście od jakiegoś czasu przymierzam się do budowy takiej maszyny, z tym, że konkretnego modelu i bez elektryki. A na bałagan z przewodami mam pewien pomysł :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
sekua
Posty: 226
Rejestracja: 2012-06-06, 19:06
Lokalizacja: Warszawa / Radom
brickshelf: Sekua

 

#5 Post autor: sekua »

Bardzo zgrabna konstrukcja. Jeśli zgłosisz się do MOC-a sierpnia będziesz miał prawdopodobnie mój głos. :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Bardzo fajnie wyszedł Ci nowy design 8455 :) no i przede wszystkim Twój model jest bardziej unowocześniony. Ponadto Twój model ma nawet kierownicę, bo w oryginalnym 8455 nie ma miejsca na taki element jak kierownica. Akurat mam ten zestaw 8455 w swojej kolekcji, więc mam porównanie.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#7 Post autor: Tranzystor »

Dzięki za komentarze.
Karol pisze:Przód wg mnie trochę zbyt monotonny jest, można by tą żółć przełamać jakimś grillem z boku obudowy aku.
Racja, przy podniesionej łyżce wygląda to głupio.
Fajnie, że budujesz coś podobnego, ciekawi mnie jak zbudujesz niektóre części. :)

Awatar użytkownika
jaymzwlkp
Posty: 36
Rejestracja: 2010-03-11, 21:26
Lokalizacja: Poznań

#8 Post autor: jaymzwlkp »

Ja tu widzę nowy 8455 na rok 2013/2014- pierwsze zdjęcia i film :-) brawo
:-)

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#9 Post autor: blizzard »

Świetne!

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: barpaw

 

#10 Post autor: bart »

Jak dla mnie po prostu miód. Aż zatęskniłem za serią Technic i zestawami pełnym pneumatyki, które zawsze mi się najbardziej podobały. Poza tym konstrukcja nadzwyczaj zgrabna. Na Twoim miejscu bym się nie pozbywał bo jest zapewne bardzo bawialna i nadawała by się na jakąś wystawę.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#11 Post autor: Tranzystor »

Racja. Może nie na wystawę, ale za 30 lat chętnie bym taką zakurzoną koparkę wyciągnął z szafy na strychu. Jak rozbierałem wóz strażacki to serce pękało, ale jakoś nie wyobrażam sobie kupowania nowego akumulatora i silników do każdego moca.

Awatar użytkownika
angelz
Posty: 36
Rejestracja: 2010-04-13, 09:54
Lokalizacja: Śmigno

#12 Post autor: angelz »

Z tyłu kabiny jest straszny bałagan, ale ponad 5 metrów przewodów gdzieś trzeba upchnąć.
Przy takiej ilości siłowników i przełączników niestety z przewodami jest problem, ale weź pod uwagę, że w rzeczywistych koparkach (koparko-ładowarkach) przewody pneumatyczne też są na wierzchu.
Podpory i mocowanie przednich siłowników są praktycznie identyczne jak w 8455 i trochę się tego wstydzę.
Patent na podpory zastosowany w 8455 jest jednym z lepszych w całej serii więc luz :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#13 Post autor: noniusz »

Maszyna wygląda naprawdę świetnie, oczywiście o niebo lepiej niż 8455 lub 8069.
Super sprawa z zamontowaniem "zmotoryzowanego" kompresora, dzięki temu maszyna stała się naprawdę bawialna. Jeśli dobrze widzę i rozumiem, nie ma zbiornika skompresowanego powietrza ani "autovalve" odcinającego pracę kompresora po osiągnięciu odpowiedniego ciśnienia w układzie i sterowanie wydatkiem powietrza odbywa się za pomocą komina/pokrętła na akumulatorku?
Gratuluję pomysłu i wykonania.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#14 Post autor: Filus »

angelz pisze:ale weź pod uwagę, że w rzeczywistych koparkach (koparko-ładowarkach) przewody pneumatyczne też są na wierzchu.
Nie do końca jest to prawda. Widoczne są tylko doprowadzenia do siłowników. Te znajdujące się w podwoziu i nadwoziu są w miarę możliwości poukrywane. Dejwowi zapewne chodziło o tę plątaninę przewodów z tyłu, za kabiną operatora.

Sam model świetnie przemyślany. Jest tutaj wszystko, co być powinno, by się dobrze bawić pneumatyką. Co do braku autozaworu, nie wydaje mi się, by to, że go nie ma było jakimś wielkim mankamentem. Komin do sterowania obrotami jest łatwo dostępny, więc i nie ma powodu, żeby na siłę to rozwiązanie tam wsadzać. Tym bardziej, że pewnie na takie bajery nie było już miejsca;).

ODPOWIEDZ