[MOC] Licznik, Prędkościomierz, Obrotomierz

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
decor1decor

[MOC] Licznik, Prędkościomierz, Obrotomierz

#1 Post autor: decor1decor »

Witam wszystkich!

Zawsze chciałem zbudować jakieś urządzenie liczące; zegar- za trudne, zbudowałem więc licznik- podobny do samochodowego (miał odliczać np. spadające przedmioty, klocki), z biegiem czasu zbudowałem też wskazówkę reagującą na zwiększanie obrotów...
I tak powstało...
Obrazek
Dodałem też skrzynie biegów 2 pozycyjną.
Obrazek
Licznik może nie odlicza z dużą dokładnością- chodzi o symbolikę i zasadę działania


Film


Galeria

Ten MOC został opublikowany jako pierwszy na tym forum
Obrazek Obrazek Obrazek ]Galeria 2[/URL]
Ostatnio zmieniony 2012-09-02, 19:25 przez decor1decor, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Fajne, ale przydałoby się więcej fot bez czekania aż galeria się upubliczni. Polecam skorzystanie z tego: http://thumbs.sariel.pl/

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#3 Post autor: eric trax »

dobra obejrzałem film i całkiem fanie się to prezentuje, gratuluje moca :)
Ostatnio zmieniony 2012-09-02, 19:31 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#4 Post autor: Tranzystor »

Ciekawe. Chętnie obejrzałbym co jest za tarczami. I po co taka redukcja do przełączania driving ringa?

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#5 Post autor: Jerac »

Fajne!

To teraz proszę wersję na rower :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Swietny pomysl na MOCa ale dobrze by było jakbys wrzucil wiecej zdjec niz te 3 i dodal opis jak to dziala etc.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#7 Post autor: Innos »

Bardzo fajny, oryginalny MOC, dobrze, że zrobiłeś od razu film,ale zgadzam się, że przydałoby się obszerniejsze słowo komentarza na temat mechanizmu, bo jest to w końcu dość nietypowa konstrukcja, na pewne wiele osób to ciekawi. I potrzebne są drobne korekty w tekście, w tym poprawienie linku na końcu, film z YT możesz ładniej wkleić [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=8101&highlight=youtube]np. tak, jak Sariel opisał[/url].
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#8 Post autor: piotrek839 »

Nic nie piszesz w tym temacie więc i ja się przypomnę. Czy opiszesz nam zasadę działania, ewentualnie pokażesz jakieś dodatkowe zdjęcia?

decor1decor

#9 Post autor: decor1decor »

Obrazek Obrazek Obrazek

Silnik Xl Napędza obrotomierz, gdy zmienię bieg na 1 lub 2 napędzany jest też prędkościomierz - od niego napędem łańcuchowym i knobem na dół do zębatek z przełożeniem 10:1 itd.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#10 Post autor: piotrek839 »

Najbardziej interesuje mnie ten element który jest za tarczami a od którego zależy położenie wskazówki. Bardzo bym prosił o opis lub zdjęcie.

Awatar użytkownika
tybort
Posty: 173
Rejestracja: 2011-03-23, 19:57
Lokalizacja: aktualnie z Krakowa

#11 Post autor: tybort »

Jeśli chodzi o teorię to kolega prawie na pewno zastosował pochodną regulatora Wata. Imponujące, że w wersji klockowej też działa. Myślę, że dodatkowe zdjęcie lub schemat sposobu przeniesienia ruchu wzdłuż osi pionowej na obrót wskazówki jest najbardziej pożądane.

decor1decor

#12 Post autor: decor1decor »

piotrek839 pisze:Najbardziej interesuje mnie ten element który jest za tarczami a od którego zależy położenie wskazówki. Bardzo bym prosił o opis lub zdjęcie.
Niestety nie mam więcej zdjęć licznika.
Jednym z najw. elementów jest:
Obrazek
Przez otwór w tym elemencie przechodzi pionowa oś (od silnika (po przekładni kątowej)). Oś ta napędza wirujące ramiona, które siłą odśrodkową - unoszą się . Do tych ramion (gdzieś w połowie) przymocowany jest Obrazekktóry łączy ramiona z
Obrazek
[Prędkość wzrasta, Ramiona się unoszą wciągając do góry Obrazek
następnie konektorami do powyższego elementu przymocowany jest Gear RackObrazek który za pomocą zębatki z 8 czy 16(nie pamiętam ) obraca wskazówkę]. uhhhhh . Przepraszam Wszystkich za sposób wyjaśnienia ale nie mam ldd lub innego. A w pa..nt nie umiem malować :p

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#13 Post autor: piotrek839 »

Bardzo sprytne rozwiązanie. Ten okrągły element jest dość rzadki więc myślę że można go zastąpić i zbudować wersję z samymi liftarmami. Patrząc na cały MOC to chyba niepotrzebnie są dwa biegi. Według mnie lepszy byłby jeden szybki ale z płynną regulacją prędkości. MOC bardzo fajny i z potencjałem rozwojowym.

ODPOWIEDZ