4200 Mining 4x4

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Akar_Zaephyr

4200 Mining 4x4

#1 Post autor: Akar_Zaephyr »

Obrazek
Recenzja 4200 Mining 4x4


Seria: City - Kopalnia złota (Gold Mine)
Rok premiery: 2012
Waga zestawu (brutto): 150g (wg Brickset)
Liczba klocków: 102
Liczba figurek: 1
Spis części: Bricklink
Cena: MSRP: 12$, Polskie sklepy: 32,99 PLN (Smyk.com), Allegro: od ok. 30 PLN

Brickset, Bricklink


Opakowanie i instrukcja
Nasz przepiękny skałt (dlaczego skałt nieco później) przychodzi opakowany w ładne, schludne pudełko o wymiarach 19.1 x 14.1 x 6.1 cm.

Obrazek

Tradycji, by pudełka zestawu wypełniać do połowy powietrzem, stało się zadość.
Do zawartości dobieramy się po wciśnięciu półkolistego wycięcia z tyłu.

Instrukcja zaś to standardowa książeczka na 28 stron długa.

Obrazek

Na przedzie nasz bohater, skaut-geolog, dumnie dzierży w dłoni detonator ładunku wybuchowego który tak czy siak ma zapalnik czasowy. Lekkie niedopatrzenie ale nie razi zbytnio.
Na denku widnieje magiczna informacja: Made in Denmark, Hungary, Mexico and Czech Republic. Hura, nie ma chińszczyzny!

Pierwsza strona, zgodnie z tradycją, to ostrzeżenie by nasze klocki grupować wedle koloru bo inaczej wybuchną wojny klanowe, jeśli zaś położy się je na dywanie to ołć, ałć, armagedon. Na drugiej do czwartej stronie dowiemy się jak zbudować najdrobniejsze elmenty zestawu czyli dynamit z zapalnikiem czasowym, detonator, znak ostrzegający przed strzałem (wybuchem) oraz minifigurkę geologa który od firmy dostał pudełko, coby wymienione wcześniej graty mieć gdzie trzymać. Dalej już budujemy naszą dzielną terenówkę 4x4.

Przedostatnia strona to już, tradycyjnie, spis elementów, i równie tradycyjny dzieciak drący japę. Czego się tak drze nie wiem bo mimo iż obok widnieje napis "WIN!" dzieciak wygląda bardziej na przybitego tym że chciał Millenium Falcona na święta a dostał minifiga i swe rozczarowanie okazuje głośnym "WTF!".

Klocki
Gdy już uporamy się z pudełkiem (swoją drogą czy Was też przybija to że zostało otwarte i już nigdy nie będzie jak nowe?) naszym oczom ukażą się dwa woreczki, podzielone z grubsza wedle filozofii "duże części w jednym, małe w drugim".

Obrazek

Spis części tutaj, nie zrobiłem zdjęcia bo... nie przyszło mi to do głowy. Bardzo zaaferowany byłem czymś zupełnie innym ale o tym za chwilę :)

W zestawie klocków jest 102, wliczając w to minifigurkę inżyniera/geologa.
Nasz dzielny robol odpowiedzialny będzie za jazdę po niemuśniętych ludzką stopą terenach w poszukiwaniu złóż cennych surowców by tereny je zawierające odkupić od tubylców za garść świecidełek i zbić na tym fortunę, przy okazji plując na ochronę środowiska, prawa pracowników i BHP. Stąd mój przydomek "skałt" bo niejako skałtuje niezbadane ziemie w poszukiwaniu złóż.

Co bardziej interesujące części:
(z mojego punktu widzenia, a że z Lego rozstałem się w latach dziewięćdziesiątych... Wybaczcie naiwność)

Obrazek
Ten mały, drukowany fabrycznie kwadracik może być przydatny do innych MOCów i konstrukcji jako część zegarów maszyny itp. Wszystko kwestią wyobraźni ;)

Obrazek
Dynamit - nie widziałem takiego choć podejrzewam że mógł być w innych seriach traktujących o wydobyciu, np. Power Miners. Od czasu gdy ostatnio bawiłem się Lego ten klocek jest interesujący :P

Obrazek
Tego elementu jeszscze nie miałem, wygląda na coś co będzie można interesująco wykorzystać w przyszłości :)

Obrazek
A tutaj nasza bryłka złota. Główny prowodyr całej operacji wydobycia.

Obrazek
I w końcu część za którą pogniewałem się na Lego.
Za młodu naprawdę musiałem się namęczyć by z części które miałem zbudować jakiś ładnie wyglądający tył/przód pojazdu a i tak wyglądało to podle. Potem Lego wypuściło ten element i wszystko stało się proste. Czuję się oszukany - to po to się głowiłem jak głupi by potem wymyślić taką część i innym było łatwiej? Pff.

To samo tyczy się tych błotników:
Obrazek

A tak na poważnie, postęp jest dobry więc te części sprawiają że model jest zwarty, ładny i ogólnie estetyczny. Szkoda że takich nie miałem za młodu.

Modele
Zestaw ten nie zawiera modelu alternatywnego.

Bohaterem pudełka jest wspomniany wcześniej samochód terenowy 4x4, wyposażony we wszystko co niezbędne dla geologa w wydaniu Lego czyli kilof, młot pneumatyczny oraz dynamit z zapalnikiem czasowym, do wyboru na zmianę z detonacją ręczną. Ma też znak ostrzegający przed wybuchem.

Tym razem jednak przyjrzymy się najpierw gotowemu zestawowi:

Obrazek Obrazek

Nasz dzielny geolog z firmy "Diggers Inc." trafił na coś interesującego i niemalże odruchowo postanowił to wysadzić:
Obrazek

...co okazało się słuszną decyzją:
Obrazek

Pora więc zameldować bazie znalezisko:
Obrazek

"Baza? Znalazłem żyłę złota! Te tereny wydają się być bogate w ten kruszec, natychmiast przysyłajcie 4204!"

Nawiasem mówiąc, recka 4204 już niebawem ;)

Jeszcze tylko uśmiech do zdjęcia do gazety:
Obrazek

Ciekawi jesteście co robił nasz dzielny skaut-inżynier zanim wyruszył na wyprawę?
A cóż mógł zrobić ludzik Lego dostając wytyczne by szukać złota?
Wybudować sobie pojazd :D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SAqDUNAGReI[/youtube]

I tak oto nasz dzielny zwiadowca-geolog przetarł szlak dla swej wielgachnej, plującej na środowisko firmy.

Z budowania zostało mu tyle części:
Obrazek

Pewnie rozsypie się za zakrętem skoro tyle części leży luzem, przecież gdzieś ich na pewno brakuje :)

Podsumowanie
Zestaw ten kupiłem w Smyku gdzie tanio nie jest ale wybór miałem jasny: albo nic, albo punkty z roboty przekuć na zestawy ze Smyka, a że 1>0 tak też zrobiłem :)
Do Lego powróciłem ze względu na zestawy Technic ale zbudowanie tego maleństwa po tak długiej przerwie spowodowało melancholijną podróż do budowania z dzieciństwa. Ach ten System...

Pomimo niewielkich rozmiarów model ten bardzo ładnie się prezentuje i miąłem kupę radochy przy okazji trzaskania fotek, układania modelu i minifiga do zdjęć. Powstał nawet plan zrobienia komiksu który fabularnie będzie łączył w jednej historii recenzję 4200 i 4204 ale okazało się to niesamowicie czasochłonne.

Generalnie jednak, skoro ja, stary ALF, miałem tyle radochy przy układaniu modelu, jestem pewien że dzieci mogłyby mieć jeszcze więcej :)
Drobna uwaga na sam koniec: kamień z zestawu świetnie nadaje się do trzymania pozostałych po budowie części :)

Za
  • Zwarta, śliczna konstrukcja
  • Duża bawialność
  • Ładnie łączy się z resztą podserii Gold Mine
  • Niska cena
Przeciw
  • Mimo swego uroku jest to model dość prosty, nie ma w nim za wiele elementów, nie jest też specjalnie zaawansowany/skomplikowany
  • Bez naklejek wygląda na niekompletny.
Ostatnio zmieniony 2012-09-10, 08:59 przez Akar_Zaephyr, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

Re: 4200 - Mining 4x4

#2 Post autor: 3dom »

Zgrabne autko. Kusi mnie za kazdym razem jak jestem w Leclercu, gdzie od jakiegos czasu jest w promocji za 29,99.
Akar_Zaephyr pisze:Spis cześci: Brickset
Lepiej linkowac spis czesci z BL, bricksetowy opiera sie na LEGO Customer Service, gdzie spis czesto jest niepelny.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

Akar_Zaephyr pisze:Na przedzie nasz bohater, skaut-geolog, dumnie dierży w dłoni detonator ładunku wybuchowego który tak czy siak ma zapalnik czasowy. Lekkie niedopatrzenie ale nie razi zbytnio.
Bardziej rzuca się w oczy użycie zapalarki przy dynamicie, który ma zapalony lont :)
Akar_Zaephyr pisze:To samo tyczy się tych błotników:
Te nadkola to duuuży krok naprzód. Pasują do kół większych niż standardowe koła City.
Akar_Zaephyr pisze:Ciekawi jesteście co robił nasz dzielny skaut-inżynier zanim wyruszył na wyprawę?
Pojechał do składu MW żeby pobrać dynamit? :)

Ogólnie ze względu na moje zboczenie zawodowe, widzę tutaj pojazd strzałowego, wraz z pojemnikiem do przewozu zapalników. Ale właśnie dlatego ten zestaw kupiłem, podobnie jak 4202, bo bardzo podoba mi się tematyka, a zestawy są bardzo dobrze zaprojektowane :)

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#4 Post autor: blizzard »

Chciałem kupić, ale cena mi nie przypasowała....

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#5 Post autor: bacon »

Ciekawy zestaw, jestem właśnie na etapie zastanawiania się kupić/nie kupić ale teraz chyba będzie kupić. Na pewno za to nie kupię 4204 więc czekam niecierpliwie na recenzję...

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

blizzard pisze:Chciałem kupić, ale cena mi nie przypasowała....
30 zł to za dużo?

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#7 Post autor: blizzard »

Jakoś :P
Zbieram na Ninjago^^

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#8 Post autor: glaz_pimpur »

M_longer pisze:blizzard napisał/a:
Chciałem kupić, ale cena mi nie przypasowała....

30 zł to za dużo?
ludzik, 4 serki, yellow slope 2x4x2/3 i 4 błotniki za 30 dychy? Znam, lepsze okazje.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
szubi81
Posty: 115
Rejestracja: 2011-08-01, 22:49
Lokalizacja: Reda
brickshelf: szubi81
Kontakt:

 

#9 Post autor: szubi81 »

Bardzo fajny zestaw, to o czym warto napisać, że w samochodzie są drzwi i coś co chyba ma być lusterkami, ale są mało proporcjonalne do całości.

Akar_Zaephyr

#10 Post autor: Akar_Zaephyr »

glaz_pimpur pisze:
M_longer pisze:blizzard napisał/a:
Chciałem kupić, ale cena mi nie przypasowała....

30 zł to za dużo?
ludzik, 4 serki, yellow slope 2x4x2/3 i 4 błotniki za 30 dychy? Znam, lepsze okazje.
Jeśli kupujesz zestaw tylko dla interesujących części to faktycznie nie opłaca się.
Mnie po prostu urzekł ten maleńki samochodzik :)

ODPOWIEDZ