[MOC] Pick-Up

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

[MOC] Pick-Up

#1 Post autor: TruckeR »

Dzień dobry !
To chyba najbardziej koszmarny model, jaki udało mi się zbudować :)
Obrazek
W zasadzie nie wiem co tu napisać. Silnik w moim ostatnim modelu był raczej prosty, więc trzeba było wymyślić coś lepszego. W pewnym piśmie znalazłem przekrój przez silnik V12 Tatry (b. dobra konstrukcja, 3 wałki rozrządu) i taki motor zmajstrowałem, choć ograniczony do widlastej szóstki. Do tego dołożyłem skrzynię biegów z reduktorem (najbardziej bezsensowna konstrukcja, jaką kiedykolwiek zrobiłem), a potem dobudowałem resztę. Tym razem pojazd nie ma działającego zawieszenia, ale i tak jest hardkorowo.

W telegraficznym skrócie:
- silnik V6 OHV, dwa zawory na cylinder, 3 wałki rozrządu, wiatrak, takie tam
- skrzynia biegów - wsteczny, z12->z20, przełożenie bezpośrednie z16->z16
- reduktor - z12->z20, z8->z24, luz
- światła PF
- skręcane przednie koła.

Taki układ przełożeń zapewnia 4 biegi do przodu i 2 do tyłu, całość oparta jest o typowe zębatki i działa tak sobie. Głównym problemem jest przesuwanie się zębatek na wałkach, wypadałoby zabezpieczyć te elementy bushami, ale wtedy cały mechanizm byłby jeszcze dłuższy (już teraz ma monstrualne rozmiary). Z tego względu problematyczna staje się obsługa reduktora, opartego na zębatkach z16 i z40.

Zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Uwaga, film!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3kZ5NysL ... e=youtu.be[/youtube]
Nie nagrałem niestety jak pojazd jeździ, gdyż zaczęły mi siadać baterie w aparacie. Może innym razem ;)

No, chyba tyle.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

TruckeR pisze:Nie nagrałem niestety jak pojazd jeździ, gdyż zaczęły mi siadać baterie w aparacie.
Bym się wstrzymał z prezentacją na Twoim miejscu, podładował baterie, nakręcił i wtedy :)

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#3 Post autor: Pietruch »

TruckeR pisze:To chyba najbardziej koszmarny model, jaki udało mi się zbudować :)
To najlepszy oldskulowy model HR jaki widziałem.
Jedno ale tylko, tył mi się jakoś nie widzi. Może gdybyś burty zrobił, albo coś w ten deseń - teraz jakoś tak pusto i dziwnie.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#4 Post autor: stpman »

Trucker ty budujesz tak paskudne i brzydkie rzeczy, że mi się podobają. Ta ich brzydota jest urzekająca:) Ilość oldschoolu bijąca z tej pracy powala:)
Tak trzymaj, Twoje modele są fajną odskocznią od "gładkiej" teraźniejszości.
Ride Your Way!

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#5 Post autor: Tranzystor »

O Boże, ale oldskul.

PFy mi tu nie pasują, dałbym stare, płaskie kostki, smycz i kilka połączonych boxow do sterowania. I koniecznie bushe z ząbkami.
Ostatnio zmieniony 2012-09-10, 20:04 przez Tranzystor, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#6 Post autor: TruckeR »

blizzard pisze:Bym się wstrzymał z prezentacją na Twoim miejscu, podładował baterie, nakręcił i wtedy :)
Zawsze można dokręcić później i dopisać. Prawdopodobnie tak też uczynię ;>
Jedno ale tylko, tył mi się jakoś nie widzi. Może gdybyś burty zrobił, albo coś w ten deseń - teraz jakoś tak pusto i dziwnie.
Tak, też mi się nie widzi, ale jest to problem natury materiałowej (wystawa...). Coś musiałem tam z tyłu umieścić i "coś" jest.
Dejw pisze:O boże, ale oldskul.

PFy mi tu nie pasują, dałbym stare, płaskie kostki, smycz i kilka połączonych boxow do sterowania. I koniecznie bushe z ząbkami.
Płaskie kostki to silniki, których jakoś nie lubię, już wolę system 4.5v; PFy są dlatego, że nie chciałem się bawić w dużą redukcję, na którą nie miałem miejsca. Co do bushy z ząbkami - moje w większości rozlatują się w rękach ze starości, dlatego zastosowałem takie, które dawały jakikolwiek opór, niezależnie od typu.

Dzięki za komentarze !

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#7 Post autor: Jarząb »

Model super. W końcu coś, co wygląda na lata 80-te. Nie wiem czy jest druga osoba na LUGPolu, która tak dobrze odwzorowuje silniki jak Ty.

Ten wentylator zakładam jest wiskozą. Jeśli tak, to szkoda, że kręci się tak leniwie.

Skoro światła to PF-y to pokaż, jak ładnie świecą.

No i na koniec (wyjdzie że się czepiam) - zdjęcia. Np. to obrazujące szkrzynię biegów jest nieostre i niestety niewiele widać.

Kocham takie brickowe konstrukcje. Od tych paneli i liftarmów miło czasem odpocząć :)

Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 536
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

#8 Post autor: Toltomeja »

Nie jest wcale brzydki. Najwyżej niedopracowany, ale to nie jest jego wada. Bardziej mi się podoba od tych przesyconych liftarmami i gładkimi panelami karoserii jeździdeł - nie wiem dlaczego ale to przecież nieważne. Widzę raczej technic bricki i w ogóle starsze części, które kojarzą mi się dużo przyjemniej. Bardzo mi się podoba jego klasyczny kształt od boku, a do tego smaczki jak np. to co pod maską i te wszystkie rury, przewody...
W moich oczach jest cudny.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#9 Post autor: TruckeR »

Jarząb pisze:Ten wentylator zakładam jest wiskozą. Jeśli tak, to szkoda, że kręci się tak leniwie.
Zasadniczo problem wentylatora wziął się z tego powodu, że pierwotnie chciałem zrobić Tatrę 111 i silnik miał być "chłodzony powietrzem". Zaraz potem puknąłem się w łeb, gdyż połączenie silnika jaki zbudowałem + przeniesienia napędu + zawieszenia Tatry raczej nie miałoby prawa działać. Stąd też wentylator został wetknięty niejako na siłę.
No i na koniec (wyjdzie że się czepiam) - zdjęcia. Np. to obrazujące szkrzynię biegów jest nieostre i niestety niewiele widać.
Zdjęcia skrzyni i podwozia zrobiłem na szybko ze względu na padające baterie. Zrobię lepsze.
Toltomeja pisze:Bardzo mi się podoba jego klasyczny kształt od boku, a do tego smaczki jak np. to co pod maską i te wszystkie rury, przewody...
Bądź co bądź, to co znajduje się przed kabiną jest główną atrakcją modelu ;)
Ostatnio zmieniony 2012-09-10, 16:15 przez TruckeR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#10 Post autor: Pietruch »

To już nie jest Hot Rod? :P
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Matix22
Posty: 58
Rejestracja: 2010-09-30, 21:37
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Matix22

 

#11 Post autor: Matix22 »

Bardzo ciekawy model. Trochę przypomina Masseur Taxi z Mafii. Gdybyś jeszcze po wystawie zabudował kabinę to byłby podwójnie oldschoolowy Hot Rod Pick-Up.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#12 Post autor: TruckeR »

Pietruch pisze:To już nie jest Hot Rod? :P
To jest, że co? Że Pick-Up, a nie Hot Rod w nazwie? Zupełnie logiczne, w końcu funkcje użytkowe tu przeważają. :D
Matix22 pisze:Gdybyś jeszcze po wystawie zabudował kabinę to byłby podwójnie oldschoolowy Hot Rod Pick-Up.
Chciałem, ale jest to niepraktyczne, gdyż kierowanie pojazdem i zmiana biegów będzie jeszcze trudniejsza. Przy takiej skrzyni przełożenia trzeba wybierać zdecydowanie i z wyczuciem, co może okazać się niemożliwe, gdy przestrzeń ograniczę dachem.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Rotmistrz
Posty: 44
Rejestracja: 2012-07-19, 22:07
Lokalizacja: PL
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Rotmistrz »

Fajny model, przypomina stare zestawy Technic. Silnik działa całkiem nieźle, tylko szkoda, że filmik jest taki krótki.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#14 Post autor: 3dom »

Ten model jest tak oldskulowy, ze az niektore nowsze rodzaje klockow jak curved slope'y, wedge'e (jak to odmienic..?) czy nawet knoby wydaja sie do niego nie pasowac.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#15 Post autor: Bobofrutx »

TruckeR pisze:
Pietruch pisze:To już nie jest Hot Rod? :P
To jest, że co? Że Pick-Up, a nie Hot Rod w nazwie? Zupełnie logiczne, w końcu funkcje użytkowe tu przeważają. :D
Jedno drugiego nie wyklucza ;d

Obrazek

Lubie patrzeć na te twoje oldschoolowo hardcorowe konstrukcje :D
Nie podoba mi się tylko jedna rzecz, to że silnik PF zagłusza klekotanie atrapy silnika :/
Jak już ktoś tam wspomniał, mogłeś wpakować jakiś starszy silniczek.
Ostatnio zmieniony 2012-09-10, 19:41 przez Bobofrutx, łącznie zmieniany 2 razy.
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

ODPOWIEDZ