Projektowanie bloków do własnych sensorów

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

Projektowanie bloków do własnych sensorów

#1 Post autor: Neo »

Zwracam się z pytaniem do praktyków środowiska LabView (i do wszystkich innych z wiedzą w tym zakresie :) ). Chciałbym utworzyć własne bloki w środowisku NXT-G służące do sterowania urządzeniami wejścia i wyjścia z kostki NXT (sensorami własnej produkcji z wykorzystaniem protokołu I2C). Oczywiście mogę wykorzystać już istniejące bloki do jednobajtowego sterowania dostarczone przez Hi-Tech:

Obrazek

ale (i tu właściwe pytanie) w jaki sposób mogę utworzyć własny blok z własnym panelem sterującym (nie mylić z własnymi blokami grupującymi procedury, które dostępne są w NXT-G pod hasłem "My blocks" i zlokalizowane w zakładce "Custom") ?
W końcu Hi-tech jakoś to zrobił do własnych sensorów (ma błogosławieństwo LEGO więc może stąd mają narzędzia, ale jakoś niezręcznie mi zwracać się bezpośrednio do LEGO ;) )

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#2 Post autor: TT »

Dam głowę, że miałem kiedyś na komputerze PDF sygnowany przez LabVIEW w którym było opisane jak zrobić własne bloki do NXT-G.
Nie umiem niestety teraz tego znaleźć na komputerze. Na pewno taki plik był. Na pewno nowe bloki robi się w profesjonalnym LabVIEW. Kilka lat temu nawet stworzyłem taki własny blok w ramach mojej pracy w pewnej firmie prowadzącej szkolenia z robotyki. Niestety nie pamiętam już jak to się robiło (tworzyło się normalny VI w LabVIEW, cała sztuczka polegała potem w kompilacji itp.).

Proponuje poszukać takiego tutorialu w okolicach oficjalnej strony WWW LabVIEW.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#3 Post autor: Neo »

Dzięki bardzo za wskazanie kierunku poszukiwań. Napewno przekopie okolice LabVIEW :)

staak
Posty: 53
Rejestracja: 2008-10-07, 19:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: staak

 

#4 Post autor: staak »

Parę bloków już zrobiłem, ale nauka ich pisania polegała raczej na analizie bloków już istniejących (zasada działania i obsługi poszczególnych elementów).
Podręcznik (raptem kilka stron w pdf na których pokazana była konstrukcja najprostszego bloku) który miałem dużo nie pomógł.
[URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=13133]Tu[/URL] (dwa pierwsze moje wpisy) i tu masz przykłady moich dokonań.

W sieci znajdują się "amatorskie" bloki wykonane dla NXT-G do obsługi I2C (najlepiej szukać po numerze scalaka który chcesz obsłużyć ) które nie mają zabezpieczeń (w pełni edytowalne, hasło można założyć dla każdego modułu bloku osobno i tak robi większość firm z modułami "znaczącymi" dla bloku)
a które mogą stanowić doskonały przykład "jak to się je".
Myślenie ma kolosalną przyszłość.

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#5 Post autor: Neo »

No ładne cacka :) Dzięki za info. Wskazówki napewno się przydadzą.
Ciekawi mnie, skoro już ładnych parę lat temu można było takie rzeczy tworzyć, to czemu Mindstorms pozostaje wciąż sportem niszowym. Więcej informacji można znaleźć w sieci o przędziorku chmielowcu, czy polo na strusiach ;)

Add1sko
Posty: 61
Rejestracja: 2011-10-04, 15:46
Lokalizacja: UK, Loughborough

#6 Post autor: Add1sko »

Problem najczęściej polega na tym ze jednak są to dość drogie zabawki i nie każdy może/chce sobie na nie pozwolić. Dodatkowo - język Mindstorms oparty na LabView nie zawsze daje tyle możliwości co np RobotC czy już bardziej zaawansowana zabawa w innych językach programowania. Choć jeśli dobrze się rozejrzeć w sieci to tak naprawdę można dużo znaleźć. Oczywiście nie są to gotowe rozwiązania a jedynie przykłady co można zrobić... W końcu chodzi o własną inwencję ;)
Dlatego też i ja sam często się w pas kłaniam jeśli ktoś pokaże "trick" na rozwiązanie jakiegoś problemu.
Polecałbym ze swojej strony zajrzeć do literatury - już dość sporo się ukazało książek na temat Mindstormu (niestety większość jest w języku angielskim)

Jetboy

#7 Post autor: Jetboy »

Problem polega chyba na tym że jak ktoś chce coś poważniejszego robić to od razu sięga po RobotC.

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#8 Post autor: TT »

LabVIEW ma dużo większe możliwości niż RobotC np. realizowałem projekt skanera 3D z wykorzystaniem LabVIEW: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=459489
Problem polega na tym, że LabVIEW jest bardzo wolne przez co nie nadaje się do każdej implementacji.
Najlepszym językiem/środowiskiem jest LEJOS, bo jest prawie tak szybki jak RobotC, a jest zdecydowanie bardziej wszechstronny.
Pozdrawiam,
Tomek

ODPOWIEDZ