[MOC] Caterpillar 740 Ejector

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Caterpillar 740 Ejector

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 81s / szer. 22s / wys. 30s
Waga: 3,225 kg
Zawieszenie: kolebki
Napęd: 2x PF XL na wszystkie koła przez 4-biegową skrzynię biegów
Silniki: 2x PF XL, 6x PF Medium, 2x micromotor

Przedstawiam model wozidła przegubowego Caterpillara. Wybrałem je ze względu na rzadki system rozładunku, z paką zamocowaną na stałe bez możliwości podniesienia, ale za to z ruchomym lemieszem w środku. System taki jest popularny m.in. w kopalniach, nie tylko pozwalając na rozładunek w niskich korytarzach, ale też zwiększając stabilność wozidła w jego trakcie.
Model ma ten zasadniczy minus że zacząłem go budować jeszcze chyba przed wakacjami, po czym na kontynuowanie najpierw brakowało czasu, potem chęci. Zdecydowanie nie nadaję się do projektów długofalowych - od dawna chciałem po prostu tego kloca skończyć i mieć z głowy.
Model jak wygląda, każdy widzi. Nie chciało mi się robić naklejek, nie chciało mi się modelować barierek tak, jak zrobiłby to Longer, a dodatkowo kształt przodu błotników jest zmieniony z uwagi na konieczność zmieszczenia tam silników obsługujących skrzynię biegów.
Technicznie, z racji dużej ilości miejsca, szczególnie z przodu, do modelu trafiło sporo mechaniki, chociaż raczej prostej. Napęd trafia na wszystkie koła przez 4-biegową skrzynię biegów - zastosowałem tu moją typową skrzynię z 2 driving ringami, i sterowanie przez 2 Mediumy, po jednym na każdego driving ringa, połączone w ten sposób że przestawiając jeden ring wysprzęglają przy okazji drugi. Działa to lepiej niż się spodziewałem, nawet na czwórce kiedy ten ciężki kloc zaczyna się żwawo ruszać, w skrzyni nic nie skacze i tylko raz na jakiś czas wysprzęgli się driving ring - zasprzęglenie go ponownie to kwestia jednego ruchu gałką pilota. Minusem jest to, że skrzynia jest podłużna a silniki muszą być umocowane do niej w poprzek, tworząc kształt wielkiego + który ciężko wpasować w podwozie.
W każdej z trzech osi znajduje sie oczywiście dyferencjał, z możliwością zablokowania przez małe siłowniki pneumatyczne podłączone do autozaworu pod maską. Przednia oś jest zblokowana z kabiną, i razem z nią może się obracać względem centralnego przegubu. Tylne osie wiszą jako tandem na prostej kolebce, a wał napędowy przed nimi ma rozciąganą sekcję. Niestety, prezentację zawieszenia zostawiłem na koniec filmu, i wtedy okazało się że jeżdżenie ponad 3 kilogramowym klocem załadowanym conajmniej kilogramem fasoli wykończyło z12 w przedniej osi.

Obrazek

Lemiesz wewnątrz paki był właściwie jedynym wyzwaniem. W oryginale porusza go wielki siłownik hydrauliczny, tutaj postawiłem na prostotę i wbudowałem w lemiesz silnik Medium, który przemieszcza cały lemiesz wzdłuż ścian. Miałem trochę zabawy z osadzeniem lemiesza - okazało się, że jak dotyka podłogi to jest masa tarcia, oraz że musi się opierać o każdą ścianę w kilku punktach bo inaczej lewa i prawa strona idą nierówno, i lemiesz zaczyna "skręcać" wewnątrz paki, co generuje oczywiście ogromne opory. Ostatecznie stanęło na zawieszeniu całości tuż nad podłogą, dzięki przypięciu do każdej ściany w 3 punktach: od góry zębatką na racku, oraz od spodu dwiema rolkami. Punkty podparcia tworzą trójkąt z każdej strony, dzięki czemu lemiesz porusza się bardzo równo i z minimalnym tarciem. Pakę załadowaną "z górką" fasolą opróżnia bez żadnych oznak wysiłku ze strony silnika.
Ostatni Medium obsługuje klapę z tyłu paki i jest zsynchronizowany z silnikiem w lemieszu. Niestety, z braku miejsca nie udało się zastosować tu sprzęgła (cały mechanizm jest wciśnięty między podłogę paki a tylne zawieszenie), dlatego klapa skacze po pełnym otwarciu się/zamknięciu.
W całym modelu najbardziej podoba mi się to, że mogę go wreszcie rozebrać :P

Galeria

Parę fot:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pJTxQT3cj70[/youtube]

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: Caterpillar 740 Ejector

#2 Post autor: eric trax »

Kurcze mam nieodparte wrażenie, że przegiąłeś z ilością mechanizmów przez co niektóre rzeczy działają nie do końca płynnie.

Wizualnie bardzo fajnie się prezentuje i wydaje się być fotogeniczny :D
Sariel pisze: W całym modelu najbardziej podoba mi się to, że mogę go wreszcie rozebrać :P
Jak po każdym męczącym modelu :P
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#3 Post autor: Tranzystor »

Czy to MOC z serii tych, co działają, ale nie działają?

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#4 Post autor: m4rc1n »

Wozidło naprawdę fajne, masa funkcji. Wielki plus za skrzynię biegów. Ten patent był kiedyś prezentowany w ciekawych konstrukcja, o ile dobrze pamiętam, i zarówno wtedy, jak i dzisiaj zrobił na mnie wrażenie.

Brak naklejek oraz wymodelowanych barierek jest naprawdę niewidoczny, na ich brak w ogóle nie zwróciłem uwagi.

Razi mnie ta drgająca klapa. Może dałoby się to obejść stosując sprzęgło z któregoś twojego ciągnika siodłowego?
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

No właśnie nie, próbowałem i było za słabe, uniemożliwiało podniesienie klapy. I to mimo redukcji 24:1 przed nim.

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#6 Post autor: m4rc1n »

Mogłeś sprawdzić jak by to działało, gdyby redukcja byłaby za sprzęgłem. Jest wtedy większa prędkość obrotowa, ale i mniejszy moment, więc wtedy miało by to jakiś większy sens.

Domyślam się, że już jest musztarda po obiedzie, bo model wieczorem pewnie będzie rozebrany ;) Zresztą, nie ma co gdybać przy twoim sposobie budowania :)
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Ja już wczoraj zaraz po wyłączeniu kamery z radością wyprułem z niego bebechy :P

Nexus 7

#8 Post autor: Nexus 7 »

Wszystko fajnie, jezdzi i robi rozne sztuki, chomik jest, ale co z ta muzyka?! Zlagodniales na starosc czy co?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Gorzej, sprzedałem się. Jak zapodam muzykę nie gwałcącą niczych praw autorskich, to z YT wpada parę groszy.

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#10 Post autor: Methos »

Sariel pisze:Ja już wczoraj zaraz po wyłączeniu kamery z radością wyprułem z niego bebechy :P
Hmm przemęczenie? Ostatnia liczba MOC'y wrzucanych przez Ciebie w tak krótkim czasie może mieć na to wpływ. Do tego książka, praca, wyjść z chomikiem na spacer itp ..

Oczywiście MOC się podoba - najbardziej lemiesz zrzucający ładunek. Jakoś mi tak przypadł do gustu ten element i jego wykonanie. A teraz pytanko - czy "łamanie się" czy też skręt jest tylko pod takim minimalnym kontem w oryginale czy większym? (jestem za tą opcją).

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sariel »

Na pewno w oryginale kąt jest większy. Natomiast liczba ostatnio wyrzucanych MOCy nie ma tu nic do rzeczy, chodzi raczej o to że oglądałem tego żółtego kloca czekającego na skończenie przez ostatnie 3 czy 4 miesiące i mi obrzydł.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#12 Post autor: Pietruch »

Bardzo fajne wozidło, dużo mechanizmów, funkcji oraz jak zawsze super film.
Jak już Nexus zauważył, ta muzyka jest straszna. :P Może jakiś podkład z basem w roli głównej? - coś własnej roboty, tylko nie te gotowe podkłady z YT, moje uszy! ;)
Szkoda, że nie dał rady podjechać pod skosy, chciałem koniecznie zobaczyć jak się wije.
Teraz z niecierpliwością czekam na ładowarkę, powodzenia.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#13 Post autor: Filus »

Sariel pisze:z paką zamocowaną na stałe bez możliwości podniesienia, ale za to z ruchomym lemieszem w środku.
W polskiej nomenklaturze, o ile mnie pamięć nie myli, takie rozwiązanie nosi nazwę wozidła szufladowego, a samo wysuwne dno - właśnie szufladą. Lemiesz to nie tutaj;). Całkiem ciekawa Ci ta konstrukcja wyszła. Bardziej jest to MT, niźli Technic. Dużo tu gładkości, praktycznie zero umowności, rozumianej, jako dziury itp. Trochę szkoda, że widać już u Ciebie zmęczenie materiału. Sam przyznajesz, że chciałeś jak najszybciej skończyć, czyli irytowało Cię budowanie tego modelu. Ja w takim wypadku po prostu rzucam w diabły takie budowanie i biorę się za inny projekt;).

robbie76

#14 Post autor: robbie76 »

Sarielu, patrząc na proporcje wydaje mi się, że Twój model podchodzi pod CAT'a 725 lub 730. Często widuję w pracy wszystkie przegubówki i 740-tki to naprawdę masywne, żeby nie powiedzieć klocowate wozidła.

Pozdrawiam
robbie76

SeTA
Posty: 79
Rejestracja: 2010-04-12, 00:28
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: SeTA »

Kurczę, czekałem na ten model od pierwszych zajawek na FB i jestem rozczarowany.
Ilość upchniętych funkcji przytłacza, ale widać, że (jak sam przyznałeś) nie chciało Ci się go budować. Całość się trzęsie, skacze, strzela.
Rozpuściłeś nas bardzo dopracowanymi MOCami. A ten jest zwyczajnie średni.
GOD is Real. Unless declared Integer.

ODPOWIEDZ