8574 Tahnok-Kal

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

8574 Tahnok-Kal

#1 Post autor: KUKUS »

Czas nadgonić zaległe recenzje.

Recenzję Bohroka dedykuję Legofanowi, który jeszcze w lipcu prosił mnie, żebym opisał tego stworka. Co ciekawe - podobnie jak przy Toa Nuva (a więc mojej ulubionej serii z Bionicle), tutaj też mamy do czynienia z drugą generacją Bohroków.
Model jest unikalny nie tylko dlatego, że klimatycznie wygląda, ale - co nie jest zbyt częste w świecie Lego - potrafi się transformować (transformer Lego?).

Zapraszam do zapoznania się z recenzją.


8574
Obrazek

Obrazek
Seria: Bionicle / Bohrok-Kal
Rok produkcji: 2003
Liczba klocków: 41
Liczba figurek: 0
Cena: 15-25 zł (Allegro), ~ 30 zł (dawniej)

SPIS CZĘŚCI
PEERON
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA



Obrazek
Bohroki to mechaniczne, insektoidalne stworzenia, których jedynymi organicznymi częściami są mózgi, znane jako Krana, bez których są tylko mechanicznym złomem. Krana komunikują się telepatycznie, wykonując polecenia królowych roju Bahrag. Istnieje 6 różnych gatunków tych stworzeń, posiadających unikatowe moce:
- Tahnok (ogień)
- Gahlok (woda)
- Lehvak (kwas)
- Pahrak (kamień)
- Kohrak (lód)
- Nuhvok (ziemia)

Każdy Bohrok posiada wydłużoną szyję, której używa do szybkich ataków. Mechanizm ten służy również do rzucenia swoich Krana na twarze przeciwników, tym samym przejmując nad nimi kontrolę.

Początkowo Bohroki miały być pożytecznymi maszynami, które niczym pracowite mrówki miały oczyszczać Mata Nui. Niestety zostały zbudzone z hibernacji przez złego Makutę i podporządkowane jego woli.

Walka Toa z rojami Bohrok do łatwych nie należała, ale ostatecznie udało im się pokonać królowe roju. Niestety po przemianie w Toa Nuva, nasi dzielni bohaterowie zapomnieli o jedności i braterstwie - sytuację tą bezwzględnie wykorzystała elita Bohrok, znana pod nazwą Bohrok-Kal, która ukradłszy kamienie mocy Toa, pozbawiła naszych herosów mocy.
Liderem elitarnego oddziału Bohrok był Tahnok-Kal.

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Opakowanie zestawu jest wykonane z plastiku. Ściany są przezroczyste, jedynie wieczko jest w kolorze odpowiadającym danemu gatunkowi Bohrok. Z przodu pojemnika znajdziemy naklejkę, z nadrukowanym w pełnej krasie Tahnokiem-Kal. Co ciekawe, jest ona dwustronna - jeśli popatrzymy z tyłu, zauważymy coś w rodzaju jaskini, z wyżłobionym logo Bohrok (pierwotnie z tyłu znajdowała się naklejka pokazująca podstawowe funkcje modelu, jednak w instrukcji pokazane zostało, w jaki sposób można ją zdjąć, co też dawno już uczyniłem).

Pokrywka:
Obrazek Obrazek

Nasz Bohrok wisi sobie, zaczepiony do pokrywki:
Obrazek Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Instrukcja to książeczka, składająca się z 40 stron. Pomijając przednią okładkę, zachowała się ona w stanie dobrym do naszych czasów.

Zawiera ona:
- powtórzoną główną grafikę robota (strona 1)
- klimatyczne zdjęcie przebudzającego się Bohroka (strona 2)
- 20-krokowej instrukcji potrzebnej do zbudowania robota (strony 3-20)
- 5-krowkowej transformacji w kulę (strony 21-25)
- instrukcji, w jaki sposób zaczepić model do wieczka i jak odczepić tylną naklejkę (strony 26-27)
- fragmentu instrukcji do budowy megazorda (strony 28-34)
- klimatycznych grafik przedstawiających dzieje z wyspy Mata-Nui (strony 35-39)
- pokazaniu wszystkich możliwych do skolekcjonowania masek (strona 40)

Dodatkowa książeczka:
Obrazek Obrazek
Dodatkowa książeczka składa się z 16 stron. Znajdziemy tutaj klimatyczny komiks, reklamę pozostałych Bohrok-kal oraz innych produktów firmy Lego, pochodzących z tego okresu. Na samym tyle znajdziemy informację o grze na Playstation2 oraz filmie "Bionicle: The Mask of Light", będącą pierwszym filmem o tematyce Bionicle.

Uwaga -nieco większe zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Obrazek

Obrazek
Wśród elementów tworzących kończyny i tułów, znajdziemy tu także srebrne części pancerza, fikuśne trybiki, trochę axli, jakieś Krana czy gumkę, która była pierwotnie założona na ten dziwaczny element, przypominający nieco kowadło (ten klocek po prawej stronie nad gumką).



Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Najwyższy czas opisać model. Największą częścią robota jest bez wątpienia gigantyczna głowa, połączona z półokrągłym torsem za pomocą udziwnionego mechanizmu szyi. Stalowe opancerzenie pozwala skutecznie radzić sobie z ciosami przeciwnika, a białe zębiska potrafią rozgryźć najtwardszą skałę.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, Bohrok może transformować się w kulę - pozwoli to znacznie zwiększyć szybkość ruchu oraz staranować zaskoczonego przeciwnika.

Ruch głowy:
Obrazek Obrazek
Dźwignia umieszczona za głową Bohroka powoduje nagły ruch głowy do przodu. Jest to skuteczny sposób ataku.

Wyrzutnia Krana:
Obrazek Obrazek
Jeśli zajdzie taka potrzeba, Bohrok mogą otworzyć swoje czaszki i wycelować Krana na nieszczęśnika, nad którym przejmują kontrolę. Pokazana tutaj Krana jest dużo groźniejsza od jej tradycyjnej odpowiedniczki.



Obrazek

Leva Nuva vs Tahnok-Kal
Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek
Chyba nie myśleliście że dam polec swojemu ulubieńcowi? ;)


Niestety Lewa Mata nie miał tyle szczęścia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
- Idź i przynieś mi coś do żarcia!
- Tak jest, Panie...


Dodatki promocyjne:
Obrazek
W zestawie otrzymałem małą płytkę promocyjną - konkretnie tą po lewej stronie. Pozostałe płytki dołączone były odpowiednio do zestawu Rahkshi oraz Vakamy z Metru-Nui.

A tak na marginesie - wiecie, że robiąc tą recenzję musiałem do każdego zdjęcia poprawiać oczy Tahnokowi? Oczy z zestawu wykorzystałem w modelach, które gdy robiłem zdjęcia do recenzji znajdowały się na wystawie...

Przed i po obróbce:
Obrazek



Obrazek
Tahnok-Kal jest bez wątpienia bardzo funkcjonalną figurką akcji - oprócz szybkiego ruchu szyją czy otwieraniu czaszki mamy tu też transformację, której pozazdrościłby niejeden oryginalny Transformer. Do tego dochodzi też klimat. Srebrne części można zawsze jakoś wykorzystać. Jakość elementów jest najwyższej klasy. No i dochodzi jeszcze aspekt cenowy - 15 zł za kompletny zestaw to raczej niewiele...

Wady? Kolor. Jestem fanem koloru czerwonego, ale uważam też, że tutaj nie pasuje. Dużo lepiej wyglądałby niebieski/zielony/brązowy czy czarny (biel mi też nie podchodzi). No i warto też wspomnieć, że tak naprawdę od wcześniejszej edycji Bohroków, Bohrok-Kal różnią się tylko dodaniem im srebrnych elementów uzbrojenia - a więc mamy tu trochę taki odgrzewany kotlet; i o ile miało to sens przy stworzeniu Toa Nuva, tutaj raczej takiego sensu nie widzę.

Niemniej zabawa nim w dzieciństwie dawała mi mnóstwo frajdy, wobec czego mogę z czystym sumieniem polecić ten zestaw.


Obrazek
Ocena końcowa:
+ wygląd
+++ bawialność (TRANSFORMACJA!)
+ obecnie niska cena
- kolor (czerwony jakoś nie do końca mi tutaj się podoba)
- gumka, która teoretycznie może pęknąć

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Ale smieszny stworek, strasznie pocieszna ma mordke. Fajnie wyglada jako kulka. Dosz często przegladam w roznych sklepach elementy Bionicle szukajac elementow mogacych się przydac w technicu ale tej jego maski/mordki jeszcze nie widzialem.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Polip
Posty: 55
Rejestracja: 2010-09-08, 21:40
Lokalizacja: Ustroń
brickshelf: POLIP
Kontakt:

 

#3 Post autor: Polip »

Miałem do czynienia z pierwszą serią Bohroków, na półce do dziś leżą zwinięte w kule niebieski i czerwony. Od początku podobało mi się to, że Toa-roboty dostały do walki wrogów o innym kształcie i innym mechanizmie, który swoją drogą sprawił, że wszyscy mówili o moich Bohrokach "kurczaki". :)

Recenzja na bardzo wysokim poziomie, świetny kolor tła, ale za takie potraktowanie Lewy nie kliknę "lubię to".
Hejaho i do przodu! o/

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#4 Post autor: KUKUS »

3dom pisze: Dosz często przegladam w roznych sklepach elementy Bionicle szukajac elementow mogacych się przydac w technicu ale tej jego maski/mordki jeszcze nie widzialem.
Chodzi Ci o tą otwieraną pokrywę? Kiedyś zastosowałem ją w swoim robocie jako kopułę (z tym, że pochodziła ona z pierwszej generacji Bohrok, dlatego była przezroczysta; ta w recenzowanym zestawie jest srebrna i nieprzezroczysta):
Obrazek
Polip pisze:Recenzja na bardzo wysokim poziomie, świetny kolor tła, ale za takie potraktowanie Lewy nie kliknę "lubię to".
To tylko alternatywne rozwiązanie, aczkolwiek faktycznie w uniwersum Bionicle Lewie się często obrywało, nad czym też ubolewam, bo to w końcu mój ulubiony Toa (zwłaszcza w wersji Nuva).

Daedagor

#5 Post autor: Daedagor »

Moje ulubione i najukochańsze sety z Bionicle. Szkoda, że przespałem ofertę dwóch (niebieskiego i czarnego), bo mam tylko 3 a i tak wybrakowane (1 jednym maski i gumki, w drugim sama gumka). Szkoda, że bardzo ciężko je teraz dostać bo bardzo chciałbym mieć komplet.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#6 Post autor: KUKUS »

Daedagor pisze:Szkoda, że bardzo ciężko je teraz dostać bo bardzo chciałbym mieć komplet.
Na allegro jest dużo ofert Bionicle, np. czarny czy niebieski ( z tym, że są to te pierwsze Bohroki).

Na upartego Bohrok-kal też idzie znaleźć.
Ostatnio zmieniony 2012-10-03, 13:57 przez KUKUS, łącznie zmieniany 1 raz.

Daedagor

#7 Post autor: Daedagor »

Kohraka akurat mam a zwykłe mnie tak nie interesują :P

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#8 Post autor: KUKUS »

Mi właśnie bardziej podchodzą te klasyczne, pierwsze Bohroki - może to dlatego, że miały przezroczyste głowy, przez które widoczne były maski? Albo kilka odcieni jednego koloru, dzięki czemu wyglądały bardziej naturalnie?

Oczywiście, nie twierdze, że Bohrok-Kal są złe, bo to nieprawda: mają wspaniałe elementy opancerzenia i wyglądają bardzo klimatycznie. A pancerz przydaje się w MOCach.

No cóż, kwestia gustu :)

ODPOWIEDZ