Przerabiane torów RC na 9V, część druga

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
kle_on
Posty: 132
Rejestracja: 2009-01-05, 11:22
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: kleon
Kontakt:

 

#31 Post autor: kle_on »

Prawie super, bo są za czyste. Wybrudź je czymś, porób obdrapania, no wtedy to będzie sensowna bocznica ;)
w kontakcie z cementem ładnie szarzeje i matowieje :)

Awatar użytkownika
Aurimax
VIP
Posty: 255
Rejestracja: 2005-02-14, 21:12
Lokalizacja: Nowy Sącz
brickshelf: Aurimax
Kontakt:

 

#32 Post autor: Aurimax »

Pietruch pisze:Taśmę kupiłem za 19zł
Można poprosić o jakieś foto/link, cobym wiedział jak wygląda i gdzie zakupić.

Tory wyglądają przednio :)

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#33 Post autor: Pietruch »

Aurimax pisze:Można poprosić o jakieś foto/link, cobym wiedział jak wygląda i gdzie zakupić.
http://www.tasmy24.pl/p,pl,at-272-50-45 ... 110oc.html
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#34 Post autor: bonczyk85 »

Pietruch pisze:Znalazłem dobry sposób na oklejanie torów. Tnę paski o szerokości 8mm, sposób już opisywałem wcześniej (potrzebne elementy do cięcia to: karton jako podkładka, skalpel/żyletka/nóż tapicerski, metalowa linijka oraz coś do pisania). Kiedy już paski mam gotowe, mocuję tor do blatu żeby się nie przesuwał w żadną stronę - bardzo ważne, musi to być solidne mocowanie. Następny etap to obudowanie toru brickami, dzięki temu otrzymuję rynienkę o szerokości 8mm dzięki której taśma przykleją się równo - ważne żeby rynienka nie była na całej długości, zostawić kilka studów na początku i końcu toru. Dalej, pamiętajmy, żeby nie kłaść od razu taśmy na torze bo będą garby i nierówności, dociskami stopniowo jadąc palcem od początku klejenia do końca. Jak to już mamy zrobione, następnym krokiem jest kosmetyka, czyli nacięcie taśmy na końcówkach toru (tam gdzie się zwężają i nachodzą na drugi tor przy łączeniu) żeby taśma nie odstawała. Czasu nie mierzyłem, ale jak paski się wytnie, to później już idzie, chociaż to nie jest łatwa robota. Kilka minut trzeba poświęcić na każdy tor, bo to jest taśma która lubi się wszystkiego czepiać i nie lubi jak się ją maltretuje. Ma tylko 0,03mm grubości, dlatego trzeba sporo cierpliwości. :)
W związku z cenami i dostępnością torów 9V temat faktycznie jest na czasie i sam pewnie niedługo spróbuję pobawić się w oklejanie torów RC taśmą.

Pozwolę sobie uzupełnić poradę Pietrucha o obrazek (akurat znajduje się na nim fabryczny tor 9v ale nie ma to znaczenia):

Obrazek

Rozumiem że takiej techniki używasz przy obudowywaniu torów i naklejaniu taśm, a niebieskie bricki tworzą wspomnianą "rynienkę", przez którą naklejasz taśmę?

A miałeś już możliwość sprawdzić, czy pociągi w ogóle po czymś takim jeżdżą, a jeśli tak to jak (np. czy nie wytracają prędkości)?
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#35 Post autor: Pietruch »

No dokładnie tak.

Nie sprawdzałem bo na razie nie mam jak, ale jeździć będą na pewno, niewiadomą jest tylko o ile lepiej.
Pozdrawiam,
Maciej

Robert Reimus
Posty: 78
Rejestracja: 2011-08-01, 22:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

#36 Post autor: Robert Reimus »

Jaki macie patent na elektryfikację zwrotnic? Pytam, bo mam problem z przenoszeniem prądu między tymi oddzielonymi elementami toru.

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#37 Post autor: bonczyk85 »

Znalazłem tylko coś takiego:

klik

Człowiek który to robi opisuje tylko, jak przerobić tor prosty na 9V. Według niego ze zwrotnicami powinno być jednak podobnie. Sam nie próbowałem.

"I'm not currently fortunate to own any of the fancy switch track or cross track, it should not be hard at all to make this work on those as well, just mind the polarity and make sure you pass power across the rails to the inner track is powered as well as the outer, you can use small pieces of electrical tape to prevent shorting at the junctions if necessary"
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Robert Reimus
Posty: 78
Rejestracja: 2011-08-01, 22:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

#38 Post autor: Robert Reimus »

Tory proste i łukowe już zrobiłem - banał. Natomiast w przypadku zwrotnic problemem jest przeniesienie prądu pomiędzy oddzielonymi fragmentami toru. Tory zasadniczo oklejam taśmą aluminiową (mocno)samoprzylepną (tak jak już wspominałem kiedyś). Między wspomnianymi elementami zwrotnicy próbowałem przenieść napięcie przy pomocy wąskich pasków tejże aluminiowej taśmy - niestety bez efektu. Może ktoś się pochwali swoimi rozwiązaniami?

ODPOWIEDZ