4209 Fire Plane

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Add1sko
Posty: 61
Rejestracja: 2011-10-04, 15:46
Lokalizacja: UK, Loughborough

4209 Fire Plane

#1 Post autor: Add1sko »

Obrazek

Dane techniczne:

Seria: City
Podseria: Forest Fire
Rok produkcji: 2012
Liczba klocków: 522
Liczba figurek: 3
Spis części: BrickLink
Cena: LEGO Shop: 49,99 Euro; Allegro: od 154 zł do ~197 zł; BrickLink: od ~ 38.36 EUR
Inne polskie sklepy: 149 PLN, 178 PLN, 188 PLN

Brickset, BrickLink

Słowem wstępu

Kilka miesięcy temu nieopatrznie pokazałem mojemu 4 i pół letniemu synowi film dokumentalny o latającym wodnym bombowcu "Mars" - samolocie gaśniczym. Od tego momentu nie mamy spokoju. Co chwila pojawiały się nowe wersje samolotów gaśniczych mniej lub bardziej udanych (oczywiście z LEGO). W końcu będąc w sklepie natrafiliśmy na zestaw 4209 samolot pożarowy/gaśniczy. No i niestety musieliśmy zdefraudować trochę pieniędzy na zakup. Na szczęście była promocja - czyli obniżka 20% ceny na jeden wybrany produkt LEGO
{Interspar: 39,99 Euro - 8 EURO = ostateczna cena 31,99 Euro -> uwielbiam takie promocje :)}
Teraz mam tylko problem z latającymi wszędzie po podłodze klockami "robiącymi za wodę"
Jest to moja pierwsza i na razie skromna recenzja zestawu. Jak już opanuję sztukę wklejania zdjęć to się poprawię :)

Opakowanie
Obrazek Obrazek

Kartonowe pudełko o wymiarach (w przybliżeniu) 53,5cm x 28cm x 5,5cm - wreszcie pojawiły się w miarę sensowne, cienkie opakowania. Zawartość dość szczelnie wypełniała wnętrze, w czasie transportu nic nie grzechotało w środku.
Mój syn cały czas nadzorował transport - kolorowe rysunki przedstawiające różne scenki z wykorzystaniem zestawu dość skutecznie przykuwały uwagę 4,5 latka :)

Co prawda mnie osobiście irytuje podrasowywanie rysunków i dodawanie "dynamiki" w postaci różnych dodatkowych efektów - ale subiektywne odczucia nie powinny wpływać na ocenę (choć jak wytłumaczyć dziecku, że te światła z obrazka tak naprawdę się nie świecą...?). Jednak nie mogę narzekać - szata graficzna jest ciekawie zrobiona i od razu podpowiada, w jaki sposób można się zestawem pobawić.

Jako, że można już znaleźć spis klocków - pozwalam sobie na odesłanie do Brickset http://www.brickset.com/detail/?set=4209-1 , gdzie jest dokładny rejestr wszystkich zastosowanych części a i kilka ładnych obrazków zestawu również.

W każdym bądź razie pudełko zawiera 4y worki klasycznie ponumerowane wielkimi cyframi od 1 do 4 oraz 2 płyty 34 x 6 studów
Obrazek
Szczególnie rzucają się w oczy te białe płyty - frajda dla lubiących budowanie długich konstrukcji.
Dodatkowo każdy z dużych worków zawiera jeszcze jeden lub dwa małe z maleńkimi elementami

Modele
W skład zestawu można zaliczyć:
• Samolot gaśniczy o rozpiętości skrzydeł 45 cm i długości 32 cm. (opakowanie 3 i 4)
• Samochód terenowy z przyczepką (opakowanie 1)
• Dwa dość ciekawe drzewa z charakterystycznymi płomieniami w ilości 10 sztuk (opakowanie 2)

Instrukcja
Są dwie. Mała opisuje jak zbudować samochód, przyczepkę i drzewa. Druga - duża to opis jak zrealizować marzenie o posiadaniu małego samolotu gaśniczego
Obrazek Obrazek
Niestety pakowacz chyba trochę przesadził z wciskaniem ich do pudełka i są trochę pogniecione

Naklejki
Nie bardzo wiem co o nich napisać. Ładne i owszem... Ale osobiście wole nadruk. Więc i te po prostu trafiły do pudełka "AA - Ad Acta"
Obrazek
Dziwne dla mnie są te długie, które mają imitować elementy lotek na skrzydłach

Samolot
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Posiada dość duże śmigła przy silnikach - po raz pierwszy spotykam się z tej wielkości rotorami. Aby mogły się swobodnie obracać potrzebują ponad 7 cm wolnego miejsca w pionie, więc i siłą rzeczy sama konstrukcja jest też dość wysoka. Kokpit całkiem porządnie wyposażony. Pilot i strażak mają całe mnóstwo kontrolek i dźwigni do "sterowania" całością. Z prawego boku samolotu umieszczona jest dźwignia do "wyrzucania" wody - jej przekręcenie powoduje otwarcie się luku pod kadłubem i wtedy następuje... "Katastrofa", czyli wyrzucenie całego zbiornika wody-klocków na podłogę... No i zbieraj wtedy tata albo wejdzie Ci jakiś klocek w nogę jak nadepniesz... Nie podoba mi sie to a niestety dziecko jak już zobaczyło rysunek, że się da to nie odpuści...
Jedna rzecz - nie rozumiem, dlaczego zrzut otwiera się do przodu a nie do tyłu samolotu...
Duża część tyłu samolotu to jakby komora ładunkowa, w której umieszczone są dwa żółciutkie zbiorniki (chyba na "wodę"). Na uwagę zasługują tu jeszcze elementy pływaków samolotu - pierwszy raz widziałem te klocki oraz konstrukcja dużych i masywnych silników, dzięki którym samolot wygląda jakby rzeczywiście dysponował "wielką mocą".

Samochód terenowy z przyczepką.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Całkiem przyzwoita konstrukcja, dość stabilna, dobrze się dawała składać. Duża szyba pozwala kierowcy-strażakowi na dobrą widoczność. Za to nie bardzo mogłem się połapać w przyczepce.
Przy okazji okazało się, że zestaw zawiera nowy typ zaczepu przyczepka-auto a w instrukcji jest pokazany stary typ (taka mała nieścisłość).
Obrazek

Sama przyczepka jest dość masywną "kupą" klocków. (Fajny dawca części). Masywna skrzynia w niezrozumiałą konstrukcją mającą "odtwarzać" agregat do pompowania wody. OK, nie znam się - może rzeczywiście tak wygląda. Za to podobają mi się bardzo maleńkie żółciutkie węże. Szkoda tylko, że są takie krótkie.
Obrazek
Natomiast mój mały Tester od razu znalazł im zastosowanie i na przemian woda i paliwo leje sie do samolotu...

Drzewa...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jako zagorzały miłośnik zieleni mogę śmiało powiedzieć, że moim skromnym zdaniem te dwa drzewka są cudowne. Odkąd zobaczyłem kilka różnych projektów "Endor" po prostu zakochałem się w tej wersji drzew. Mają one swój urok w przeciwieństwie do klasycznych jednoczęściowych drzew LEGO. Szkoda tylko, że nie było ich więcej w zestawie. Bardzo dużo "gałęzi" uwiarygodnia model i drzewa rzeczywiście już zaczynają porządnie wyglądać.
Płomienie można na nich umieszczać w dowolny sposób - dają się wczepić w każdy otworek jaki jest w liściach. Dzięki temu może się palić jedno lub oba drzewa.
W czasie zabawy mój mały strażak od razu minifigiem z piłą "ściął" płonące drzewo - aby uratować to jeszcze całe :)
Ustawiłem te dwa drzewka na płycie razem z innymi, starego typu i w skali minifiga te nowe wyglądają bajecznie. Żałuję tylko, że nie ma ich więcej w zestawie.

Akcesoria dodatkowe:
10 płomieni, 30 sztuk "wodnych" klocków LEGO, piła dla minifiga, siekiera, krótkofalówka, światełko ostrzegawcze w skrzyni


Podsumowanie

plusy:
• dobra bawialność dla dziecka
• już 4,5 latek nieźle sobie poradził z prawie samodzielną budową według instrukcji
• sporo ciekawych klocków,
• cudowne drzewka (moje osobiste wrażenie)
• figurka strażaka + dwie figurki pilotów (w tym jednej pilotki!),
• ciekawy, duży model samolotu,

minusy:
• fatalnie zamocowane listwy boczne przy kadłubie w samolocie,
• pomysł na wodę spadającą z samolotu w postaci luźnych klocków (kto to później pozbiera z podłogi i powyciąga spod szafy?),
• rozbieżność instrukcja - rzeczywisty zestaw klocków (zaczep auto-przyczepka)
• naklejki - wciąż nie rozumiem, dlaczego nie można robić nadruków bezpośrednio na klockach,
• cena zestawu trochę mnie zaskoczyła - w zwykłym supersamie o 10 euro tańszy zestaw niż w oficjalnym sklepie LEGO (dlaczego?)...

Sorki, że nie umieszczam zdjęć, ale spędziłem kilka godzin na próbach sensownego ich podlinkowywania i nic mi nie wyszło :(
Jak co to na razie odsyłam do Galerii: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=514674
Są tam nawet zdjęcia klocków, które mi pozostały po zbudowaniu każdej partii zestawu (opróżnienie opakowania).

Ocena końcowa: 8 / 10
Ostatnio zmieniony 2012-10-15, 06:54 przez Add1sko, łącznie zmieniany 5 razy.

PawelP7

#2 Post autor: PawelP7 »

Dzieki za recke. Nie jestem fanem strazy pozarnej ale moja uwage przykuly drzewa. Upolowalem juz ich kilka i sa chyba najlepsze do makiety miasta jezeli ktos opiera sie na gotowych konstrukcjach z Lego

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

http://thumbs.sariel.pl - powinno pomoc ze zdjeciami.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Add1sko
Posty: 61
Rejestracja: 2011-10-04, 15:46
Lokalizacja: UK, Loughborough

#4 Post autor: Add1sko »

3dom pisze:http://thumbs.sariel.pl - powinno pomoc ze zdjeciami.


Dzięki za podsuniecie linka do tego generatora - teraz zaczęło działać. Wczoraj w nocy, kiedy wpisywałem ręcznie wciąż mi coś nie wychodziło...

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#5 Post autor: bacon »

Fajna recenzja, zestawem byłem zainteresowany ale jakoś do tej pory wstrzymywałem się z zakupem. Zmasakrowałeś te zdjęcia tym generatorem, chciałem się poprzyglądać i może od nowa zapałać zakupem ale nic tam nie mogę dostrzec :)

Add1sko
Posty: 61
Rejestracja: 2011-10-04, 15:46
Lokalizacja: UK, Loughborough

#6 Post autor: Add1sko »

bacon pisze:Fajna recenzja, zestawem byłem zainteresowany ale jakoś do tej pory wstrzymywałem się z zakupem. Zmasakrowałeś te zdjęcia tym generatorem, chciałem się poprzyglądać i może od nowa zapałać zakupem ale nic tam nie mogę dostrzec :)


Dzięki.
Niestety ze zdjęciami mam problem. Umieściłem ich dość sporo w Galerii, ale nie wiem dlaczego jest wciąż nieaktywna. Są tam gorszej i lepszej jakości, więc jak co to zdjęcia szczegółów też tam można znaleźć.
Musze jeszcze nad tym popracować :)

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#7 Post autor: glaz_pimpur »

Add1sko pisze:Umieściłem ich dość sporo w Galerii, ale nie wiem dlaczego jest wciąż nieaktywna.
Zamiast do zdjęć w galerii daj linki bezpośrednio do zdjęcia (jeden klik głebiej). Tym sposobem zdjęcia będą widoczne zanim galeria się upubliczni (A to czasami trwa parę dni).
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Add1sko
Posty: 61
Rejestracja: 2011-10-04, 15:46
Lokalizacja: UK, Loughborough

#8 Post autor: Add1sko »

glaz_pimpur pisze: Zamiast do zdjęć w galerii daj linki bezpośrednio do zdjęcia (jeden klik głebiej). Tym sposobem zdjęcia będą widoczne zanim galeria się upubliczni (A to czasami trwa parę dni).
Zrobiłem - dodałem trochę więcej i lepszej jakości zdjęć. Może teraz choć trochę zachęcę do budowania lasów wg pomysłu z zestawu :)

ODPOWIEDZ