8204 Sky Flyer 1

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

8204 Sky Flyer 1

#1 Post autor: Filus »

Obrazek

Seria:Technic
Liczba części: 40/41
Spis części:, bricklink, peeron
Rok wydania: 1998
Cena: dawniej coś koło 10 - 20 zł, obecnie za używanego podobnie się kształtują
brickset, lugnet

Wstęp

Jakiś czas temu napisałem pierwszą recenzję zestawu serii Technic Mini. Samo słowo "mini" nie jest nazwą jakiejś podserii, choć nie da się zaprzeczyć, że w latach 98 - 99 ubiegłego stulecia był koncept, na tego typu przedsięwzięcie. Po roku 1999 jednak porzucono tę ideę. W mojej recenzji [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=17706]8208[/URL] przedstawiłem zestawy Technic, które, być może miały być kiedyś zalążkiem czegoś większego. Skończyło się inaczej.

Przedmiot tejże recenzji wyszedł w 1998, a więc był jednym z 6 zestawów - prekursorów. Wydany był w najmniejszym, wyprodukowanym przez Lego pudełeczku. W takim samym lądowały też wszystkie mini zestawy serii System. Tyle pamiętam, bo na chwilę obecną nie jestem w posiadaniu pudełka.

Pudełko i instrukcja

Jak wspomniałem, nie mam pudełka, nie trzymałem go w rękach od bardzo dawna, więc ciężko będzie mi cokolwiek powiedzieć, poza tym, że było mikroskopijne, a z tyłu znajdował się pomysł na model alternatywny. Skąd wiem chociaż takie szczegóły? Otóż dzięki uprzejmości Karola (dzięki raz jeszcze;)) mogę, przy okazji tej recenzji pokazać fotki pudełka zestawu 8204:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać pudełko w starym stylu, z przodu model podstawowy, z tyłu pomysł na alternatywę. Po bokach ostrzeżenia i samolocik w nieco innym ujęciu.

Jeżeli chodzi o instrukcję, to tutaj mogę już znacznie więcej powiedzieć;). Posiadam. Wygląda tak:

Obrazek Obrazek

Jest więc to zadrukowana dwustronnie kartka A4 papieru kredowego, złożona pięciokrotnie. Stąd też charakterystyczny podział na prostokąciki. Mimo 14 lat instrukcja jest bardzo dobrym stanie. I bynajmniej nie jest to moja zasługa. Owszem, od zawsze o swoje klocki Lego Technic dbałem, z uwagi na fakt, że miałem ich bardzo mało, ale nie byłem pedantem, jak każde dziecko zresztą;). Można więc powiedzieć, że na stan instrukcji składa się głównie jej wysoka jakość wykonania, mimo, że w sumie jest to jednokartkowy świstek.

Ciekawe klocki

W zasadzie mógłbym pominąć ten punkt, bo białych kruków tutaj nie ma. Jeżeli mógłbym wyróżnić jakieś elementy, to byłyby to:

1x Blue Technic, Plate Rotor 3 Blade with Smooth Ends and 6 Studs, który w tym kolorze dostępny był w sumie tylko w 3 innych zestawach, i to nie w ilościach hurtowych (maks dwie sztuki/set):
Obrazek

2x White Rubber Belt Small (Round Cross Section) - czyli po prostu białe, legowskie gumki, które mimo upływu lat bardzo dobrze się mają, zarówno ta podstawowa, jak i zapasowa:
Obrazek

Wszystkie elementy, z których będziemy budować, przedstawia poniższe zdjęcie:

Obrazek

Cóż, dużo tego nie ma;).

Model podstawowy

Buduje się go może w 5 minut, nie śpiesząc się. Kuriozum byłoby opisywanie etapów budowy (aż tak zboczony (jeszcze) nie jestem;p), więc przejdźmy od razu do przedstawienia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po budowie zostają nam 4 elementy:

Obrazek

Wyznacznikiem kwalifikacji zestawu, jako Technic od zawsze był choć jeden działający mechanizm. 8204 podtrzymuje tę chlubną tradycję i również został wyposażony w prosty mechanizm. Przesuwając samolot kołami po podłożu napędzamy gumkę, która przenosi obroty dalej na ośkę z zębatką kątową, z której wyjście jest już wirnikiem z przodu samolotu. Konstrukcja banalna, ale zgrabna. Dowód na to, że z mniej, niż garści klocków można coś ciekawego zbudować. Mechanizm działa dobrze, nie ma się czego czepić. Sama konstrukcja jest czysto liftarmowa, co w tamtych czasach nie było jeszcze standardem.

Model alternatywny

Byłem go w stanie zbudować tylko dzięki zdjęciom Karola. Gdyby nie to, to moja recenzja byłaby wybrakowana (choć przypuszczalnie moich dwóch kolejnych mini recenzji już to nie ominie). Budujemy go na podstawie obrazka z tyłu pudełka:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A po jego budowie pozostaje nam tyle klocków:

Obrazek

Model jeszcze prostszy, niż podstawowy. Nie wykorzystano gumek, a to oznacza, że cała mechanika zamyka się w dwóch zębatkach kątowych. Koła napędzają wirnik główny, który podczas jazdy się kręci. Mimo zerowej złożoności, można uznać model alternatywny tak małego zestawu za udany. Pamiętajmy, że to ledwo 40 elementów;).

Podsumowanie

Najgorszy moment recenzji zestawu, który można określić jednym słowem - pierdółka. Zestaw ani unikatowy, ani rewelacyjny. Nie ma nawet ciekawych elementów, no chyba, że brać pod uwagę kolor 3 ramiennego wirniczka. W czasach swego "życia" secik pełnił rolę kupowanego za bardzo małe pieniądze (rzędu 10 - 15 zł) zestawu Technic, by pewien wyjątkowo namolny, upierdliwy i pyskaty karaluch (czytaj ja;)) się odczepił i przestał przeszkadzać w zakupach;). Ciężko mi napisać "polecam", choć "nie polecam" też nie powiem, choćby z szacunku dla zabawki, która mimo swego wieku nadal świetnie się trzyma. Ot, taka ciekawostka;).

Galeria: klik.

Pozdrawiam. F.
Ostatnio zmieniony 2012-11-29, 22:29 przez Filus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Dzięki za recenzje :) Pamiętny dla mnie zestaw bo i mój pierwszy Technic. Co prawda niewielki, ale do zabawy idealny. Zestaw na tyle dla mnie fajny, że po kilku latach będąc już na LP postanowiłem zakupić jeszcze jedną sztukę co by odświeżyć podniszczone flexy i mieć pudełko. O dziwo nówka na Allegro kosztowała 4zł, więc przesyłka wyniosła więcej.

Fajnie, że zbudowałeś model alternatywny, zawsze mnie ciekawił, ale nie wiedzieć czemu nigdy go nie zbudowałem. Może czas to wreszcie zrobić?
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

Dzięki Filus za recke. Jak na ilosc elementow to bardzo zgrabny zestaw(ik). Szkoda, ze obecnie takich nie ma, byloby co wrzucic spontanicznie do koszyka w markecie :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#4 Post autor: Filus »

Karol pisze:Fajnie, że zbudowałeś model alternatywny, zawsze mnie ciekawił, ale nie wiedzieć czemu nigdy go nie zbudowałem. Może czas to wreszcie zrobić?
Wiem, że to pytanie retoryczne, ale mimo to odpowiem;). Nie warto. Mimo, że nie jest on tragiczny, to jednak podstawowy znacznie lepszy;).

W niedalekiej przyszłości spodziewajcie się kolejnej recki mini zestawu. Jednak przed tym będzie coś większego;).

ODPOWIEDZ