Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[MOC] Amerykańska wywrotka z przyczepą
Autor Wiadomość
legosamigos 
VIP

Wpisy: 3340
Wysłany: 2012-10-27, 18:05   [MOC] Amerykańska wywrotka z przyczepą

O to moja kolejna amerykańska ciężarówka, a zarazem mój debiut MOC-a z filmem. Tym razem w wersji wywrotki, co zasugerował Szubi81, a ja tylko potwierdziłem, w tym temacie, wraz z przyczepą. Zestaw jest w pełni funkcjonalny, o ile można oczywiście mówić o funkcjonalności wywrotki, tzn. jeździ, skręca oraz otwiera i zamyka skrzynię załadunkową, również w przyczepie. Początkowo chciałem zrobić zdejmowaną „pakę”, jak w modelu LT 8052, ale odstąpiłem od tego pomysłu, gdyż ciężko by było wtedy zamocować silniczki. Silniczek w komorze silnikowej ciężarówki służy do... otwierania i zamykania skrzyni załadunkowej, a nie tak jak jest normalnie w samochodach do napędu pojazdu. Po prostu tak było mi wygodniej „upchać” cały PF. A poza tym najpierw zrobiłem całą konstrukcję, znaczy się ramę, szoferkę, skrzynię załadunkową, a potem to rozbierałem, by wstawić PF. Przepraszam za jakość drugiego i trzeciego zdjęcia, ale były robione telefonem komórkowym podczas budowania

Do tego modelu chciałem wykorzystać starą przyczepę, którą kiedyś zrobiłem, ale całkowicie ją jednak przerobiłem, ze względu na to, ze doszedł silniczek, a ponadto nie podobało mi się to, że przód przyczepy stał na pojedynczej podporze. Teraz jest przyczepa 3-osiowa, więc i bardziej stabilna. Również sama skrzynia załadunkowa przyczepy jest przerobiona, a mianowicie jest poszerzona o grubość 2 liftarmów, więc szerokość skrzyni ciężarówki i przyczepy jest taka sama.

Wymiary ciężarówki:
długość – 50 cm
szerokość – 16 cm
wysokość – 20 cm

Wymiary przyczepy:
długość – 44 cm
szerokość – 12 cm
wysokość – 16 cm

W całym zestawie wykorzystałem:
4 x PF M motor – (3 x w trucku, 1 x w przyczepie)
2 x PF IR receiver
2 x PF IR remote control
1 x PF battery box
1 x PF extension wire

Ok, przejdźmy do prezentacji

Galeria na BS
Ostatnio zmieniony przez legosamigos 2013-04-21, 14:08, w całości zmieniany 1 raz  

szubi81 
Miejski kolekcjoner

Wpisy: 115
Wysłany: 2012-10-27, 18:29   

Twoje modele są coraz ładniejsze i do tego doszły jeszcze silniki. Dla mnie super.

m4rc1n 
Ten... Tego... Marcin jestem.

Wpisy: 369
Wysłany: 2012-10-27, 18:36   

Estetycznie naprawdę fajnie, gdyby nie kable przy odbiornikach. Spróbuj je jakoś inaczej zamocować, przy okazji może zyskasz kilka centymetrów kabla.

Mechanicznie też całkiem fajnie, super działa, i szczerze mówiąc, styl budowy przypomina oficjalne zestawy. Plus także za wykorzystanie praktycznie tylko elementów Technic.

Osobiście boli mnie tylko za szybki skręt, zupełnie nie pasującą do prędkości ciężarówki, a spokojnie zmieściłbyś tam większą redukcję.

Ogólnie całkiem całkiem :)
Ostatnio zmieniony przez m4rc1n 2012-10-27, 18:36, w całości zmieniany 1 raz  

legosamigos 
VIP

Wysłany: 2012-10-27, 18:39   

szubi81 napisał/a:
Twoje modele są coraz ładniejsze i do tego doszły jeszcze silniki. Dla mnie super.

Dziękuję za słowa otuchy :) Silniczki musiały być, w końcu o to przecież właśnie chodzi, by Lego Technic był funkcjonalny ;)

ontek 
VIP

Wpisy: 192
Wysłany: 2012-10-27, 18:43   

Świetny
szubi81 napisał/a:
Twoje modele są coraz ładniejsze
popieram w 100%

Po kontenerach, które mnie nie specjalnie zachwyciły, teraz mnie bardzo zaskoczyłeś. Oczywiście pozytywnie.
Miałem zamiar coś podobnego zbudować w opraciu o 9397, ale czasu znaleźć nie mogę... :)

legosamigos 
VIP

Wysłany: 2012-10-27, 18:55   

m4rc1n napisał/a:
Estetycznie naprawdę fajnie, gdyby nie kable przy odbiornikach. Spróbuj je jakoś inaczej zamocować, przy okazji może zyskasz kilka centymetrów kabla.

Właśnie z kablami był problem. Gdybym je puścił dołem, nie wystarczyłyby do odbiornika IR. Tak samo z przedłużaczem od przyczepki do auta. Gdy puściłem dołem nie wystarczył do odbiornika IR, mimo, że ten przedłużacz ma 50 cm długości. Również kabel od silniczka w komorze silnikowej puściłem na "przełaj", bo też był za krótki

m4rc1n napisał/a:
Osobiście boli mnie tylko za szybki skręt, zupełnie nie pasującą do prędkości ciężarówki, a spokojnie zmieściłbyś tam większą redukcję.

Ogólnie całkiem całkiem :)

Silnik odpowiedzialny za skręt na odbiorniku IR jest ustawiony na "1", więc nie wiem jak jeszcze zredukować prędkość skrętu

amadma 

Wpisy: 56
Wysłany: 2012-10-27, 19:02   

Bardzo udany model. Świetnie się prezentuje.
Jak dla mnie to idealny by był gdyby większość elementów kabiny które są w szarym były w chromie :)
Zdaję sobie sprawe, że nie każdy lubi lub to kwestia zasobów klockowych :)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez amadma 2012-10-27, 19:03, w całości zmieniany 1 raz  

m4rc1n 
Ten... Tego... Marcin jestem.

Wpisy: 369
Wysłany: 2012-10-27, 19:03   

legosamigos napisał/a:
Silnik odpowiedzialny za skręt na odbiorniku IR jest ustawiony na "1", więc nie wiem jak jeszcze zredukować prędkość skrętu
Wystarczy zwykła przekładnia, na przykład z8 na z24, problem z głowy.

Sariel 
VIP
p.o. majstra

Wpisy: 5194
Wysłany: 2012-10-27, 19:18   

Fajny, ładny, proporcjonalny, wszystko na swoim miejscu. Podnoszenie paki na przyczepie robi wrażenie. Szkoda, że skręt taki szybki.

legosamigos 
VIP

Wysłany: 2012-10-27, 19:39   

ontek napisał/a:
...Miałem zamiar coś podobnego zbudować w opraciu o 9397, ale czasu znaleźć nie mogę... :)

Bo to jest 9397 :)

amadma napisał/a:
...Jak dla mnie to idealny by był gdyby większość elementów kabiny które są w szarym były w chromie :)
Zdaję sobie sprawe, że nie każdy lubi lub to kwestia zasobów klockowych :)
Pozdrawiam

Wiem, że lepiej by to wyglądało w chromie, ale pewnie te chromowe elementy kosztują dużo, dużo więcej, więc użyłem tańszych i bardziej popularnych części ;)

Sariel napisał/a:
Fajny, ładny, proporcjonalny, wszystko na swoim miejscu. Podnoszenie paki na przyczepie robi wrażenie. Szkoda, że skręt taki szybki.

No, no, pochwała od samego Sariela brzmi dumnie :) U mnie skręt za szybki, tak jak u Ciebie za szybka ta ostatnia koparka czy tam ładowarka :D

A tak przy okazji podziwiam zawodowych kierowców, którzy kierują taki zestaw z przyczepą ze skrętną przednią osią. Powiem Wam szczerze, że cięzko manewruje się takim zestawem do tył

piotrek839 

Wpisy: 458
Wysłany: 2012-10-27, 22:36   

m4rc1n napisał/a:
styl budowy przypomina oficjalne zestawy.

Z tym stwierdzeniem całkowicie się zgadzam co oczywiście jest na plus.
Skręt szybki, ale czemu nie skoro jest skuteczny. Widać że ciągnie Cię w stronę Model Team. Ciężarówka duża z potencjałem do rozbudowy. Niestety nie dopatrzyłem się połączenia silnika z siłownikiem w przyczepie. Może podasz krótki opis?

eric trax 
Administrator
Wieslav the Corn

Wpisy: 1681
Wysłany: 2012-10-27, 23:31   

Uwielbiam takie zabawowe moce. Fajnie wygląda i przy tym jest funkcjonalny

legosamigos 
VIP

Wysłany: 2012-10-28, 00:07   

piotrek839 napisał/a:
...Niestety nie dopatrzyłem się połączenia silnika z siłownikiem w przyczepie. Może podasz krótki opis?

Połączenie jest bardzo proste, a mianowicie dokładnie tak jak w modelu LT 8052, silniczek połączony axlem z małą zębatką, duża zębatka do wału kardana i od wału kardana połączenie axlem do siłownika. Natomiast w ciężarówce jest zębatka sprzęgłowa. Tak wygląda to na obrazie

piotrek839 napisał/a:
m4rc1n napisał/a:
styl budowy przypomina oficjalne zestawy.

Z tym stwierdzeniem całkowicie się zgadzam co oczywiście jest na plus...

Dla porówniania te 3 modele obok siebie

Czy są podobne do siebie, oprócz przeznaczenia? Choć baza jest ta sama, to starałem się także, by w każdym modelu było coś innego, żeby nie były monotonne, także w każdym modelu są inne kominy, filtry powietrza, światła, tylnie błotniki, zbiorniki paliwa, schodki. No i zdecydowanie bardziej mi się podobają te 2 modele czerwone. Następny chyba będzie w żółci :)
Ostatnio zmieniony przez legosamigos 2012-10-28, 10:35, w całości zmieniany 3 razy  

legosamigos 
VIP

Wysłany: 2012-11-03, 19:22   

m4rc1n napisał/a:
legosamigos napisał/a:
Wystarczy zwykła przekładnia, na przykład z8 na z24, problem z głowy.

A jak zredukować prędkość skrętu, skoro silniczek jest bezposrednio połączony axlem z 2 knobami, tak jak jest w moim modelu?

Sariel 
VIP
p.o. majstra

Wpisy: 5194
Wysłany: 2012-11-03, 19:47   

Zamienić knoby na zębatki?

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu