[MOC] Pierwszy MOC - "Mały Chodziarz"

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
KORNik

[MOC] Pierwszy MOC - "Mały Chodziarz"

#1 Post autor: KORNik »

Tak jak w temacie – to mój pierwszy MOC od... jakichś 10 lat. Jest to mały chodzący robot. Starałem się, aby jak najmniej musiał balansować ciałem. Niestety duży silnik powoduje lekki przechył.

Robot był inspirowany kilkoma wcześniej widzianymi na Brickshelfie, ale za dużo tego aby wszystko wymienić.

Największym problemem, oprócz stabilności podczas chodzenia, okazało się... odnajdywanie potrzebnych części. A dokładniej, w którym woreczku, w którym pudle jest dany klocek (część jest podzielona na zestawy, część według rodzaju, ogólnie misz-masz). Niestety nie zmieni się to dopóki nie zaopatrzę się w „szafeczki” opisywane przez Darka Mroza na jego stronie.

A oto sam "Mały Chodziarz":

Obrazek

Obrazek


Skoro to Technick – to nie może zabraknąć filmiku (1,7 MB).
Ostatnio zmieniony 2008-01-04, 09:03 przez KORNik, łącznie zmieniany 2 razy.

KORNik

#2 Post autor: KORNik »

Ok, rozumiem, że nie każdemu się może podobać. Nie każdy nawet lubi Technic. No ale mógłby ktoś skomentować. Konstruktywna krytyka jest bardzo mile widziana.

Jak się wam w ogóle nie podoba, to napiszcie, że jest brzydki jak noc. To też zawsze jakieś osiągnięcie.

Taki brak odzewu, kiedy ludzie dyskutują w innych działach, jest bardzo deprymujący. Szczególniej, że jest to pierwsze dzieło od czasu Dark Ages.

Tak że zachęcam do komentowania.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#3 Post autor: Kubrick »

Ok, zeby nie bylo. Nie za bardzo sie znam na tego typu konstrukcjach, filmu nie widzialem, bo nie dziala mi, ale co moge powiedziec... Wyglada ciekawie, a moze uda Ci sie rozwinac jakos projekt :) Czekam na wiecej z ocena :) I wiecej MOCy :D
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

todu

#4 Post autor: todu »

Chodziarz? Toż to sprinter jest!
No właśnie, ładnie zasuwa, jednak przy tak małej konstrukcji nie jest to trudne do osiągnięcia.
Konstrukcja raczej prosta, jednak na początek po 10-u "mrocznych" latach bardzo dobra. Ja bym się pewnie wziął najwyżej za jakiś prosty samochodzik...
Czyli w moich oczach: bardzo dobry MOC.

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#5 Post autor: aro_kal »

Bardzo dobra konstrukcja. Możesz śmiało bazować na niej przy budowie znacznie większych robotów kroczących. Oczywiście przydałaby się jakaś redukcja prędkości, gdyby musiała wzrosnąć waga robota. Tak czy inaczej podoba mi się to, że zrobiłeś go w sposób prosty i bardzo skuteczny. Moim zdaniem w genialnych wynalazkach trzeba spełnić własnie te dwa wymogi - Twój biegacz genialny nie jest ale działa prawie idealnie - prawie, bo nieco skręca w lewo.

Ja się przyznam, że nie mam głowy do takich potworów. Skoro tak dobrze Ci poszło to wydaje mi się, że technicznie udałoby Ci się także rozwiązać problem kroczącego robala na np. 4 nogach, takiego co ma łamany tułów między każdą parą nóg. To tylko taka moja propozycja :mruga:. Gratuluję budowli z 40 klocków (dużo się pomyliłem?).

KORNik

#6 Post autor: KORNik »

Kubrick pisze:filmu nie widzialem, bo nie dziala mi
A to ciekawe, skompresowałem go XVIDem, w dowolnym pleyerze powinno działać. Skompilowane kodeki pod Windowsa można znaleść np. TU.

Kubrick pisze:moze uda Ci sie rozwinac jakos projekt
i
todu pisze:Konstrukcja raczej prosta
oraz
aro_kal pisze:Skoro tak dobrze Ci poszło to wydaje mi się, że technicznie udałoby Ci się także rozwiązać problem kroczącego robala na np. 4 nogach, takiego co ma łamany tułów między każdą parą nóg
Jest to wprawka do czegoś większego. Myślę, że powstanie jeszcze kilka testowych konstrukcji, zanim wezmę się za "właściwy" model.

aro_kal pisze:działa prawie idealnie - prawie, bo nieco skręca w lewo
Ponieważ, filmowałem go z prawej i tak był wygięty kabel i lekko go kabel ciągnął, dlatego skręcał.
aro_kal pisze:Gratuluję budowli z 40 klocków (dużo się pomyliłem?).
Policzyłem tak na oko, bez rozbierania. Wyszło mi lekko ponad 50, ale nie problem okroić go z ok. 10 klocków (służą jako wypełniacze i "upiększacze").

Dziękuje też za wszystkie komentarze i zachęcam do dalszych.
Ostatnio zmieniony 2006-12-31, 14:19 przez KORNik, łącznie zmieniany 1 raz.

axell66

#7 Post autor: axell66 »

wielkie dzięki przyjechali do mnie na święta wujek z 5 letnim kuzynem .zostawiłem na chwile ten temat włączony na monitorze i mój kuzyn zobaczył to i jak ja wróciłem to powiedział mi czy mógłbym dla niego zrobić takie samo ,też miałem w planie zrobienie chodziarza i zrobiłem dzięki za pomysł ale mam małe pytanie czy naprawdę on tak szybko chodzi bo ja zrobiłem takie samo i nie szedł tak szybko albo przyspieszyłeś filmik

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#8 Post autor: Kubrick »

Wresszcie zobaczylem film :D
Cholerstwo waktycznie szybkie ;) Ale fajne to jest :) Zaczynaja mi sie podobac roboty kroczace :D
Ostatnio zmieniony 2006-12-31, 15:23 przez Kubrick, łącznie zmieniany 1 raz.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

KORNik

#9 Post autor: KORNik »

axell66 pisze:naprawdę on tak szybko chodzi bo ja zrobiłem takie samo i nie szedł tak szybko albo przyspieszyłeś filmik
Robocik naprawdę jest taki żwawy :) Może przełożenie jest nie takie, albo bateria słaba.
Jak chcesz dodatkowe zdjęcia albo masz jakieś pytania to mów.
Kubrick pisze:Zaczynaja mi sie podobac roboty kroczace
Cieszy mnie to bo może być ich więcej :)

axell66

#10 Post autor: axell66 »

czy miałeś też problemy z upadaniem robota
ja rozwiązałem to tak że doczepiłem mu ogon z końcówką kołem które się obracało bo się ciągle wywalał .Masz racje włożyłem baterie do testera (miernika) z 1,5V miał 0,7V dzięki raczej dzięki że uszczęśliwiłeś mojego kuzyna :)

KORNik

#11 Post autor: KORNik »

axell66 pisze:czy miałeś też problemy z upadaniem robota
Początkowe wersje miały ten problem, ale ta, którą zaprezentowałem już nie. Powiem nawet więcej. Robot nisko podnosi nogi, ale bez problemu wchodzi z podłogi na dywan, czy zeszyt (byle na to co wchodzi nie było śliskie).

axell66

#12 Post autor: axell66 »

no i może ostatnie mój chodzi w kółko a twój ??

KORNik

#13 Post autor: KORNik »

Jest podatny na ruchy kabla (szczególnie na gołej podłodze), ale nie, mój chodzi prosto.
Po dociskaj klocki, posprawdzaj czy jest idealnie symetryczny (pomijając, że jedna noga jest maksymalnie w górze, jak druga jest maksymalnie w dole).

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#14 Post autor: Bricksley »

To już 2 taki MOC na forum. Konstrukcja dość prosta i trochę dziwnie chodzi(telepie się).
Pozdrawiam :)

KORNik

#15 Post autor: KORNik »

K@ROL pisze:trochę dziwnie chodzi(telepie się)
Ale chodzi :)

A tak poważnie, to większość takich robotów konstruowana jest z założeniem, aby balansowały swoim ciałem. Te dopiero się telepią :) Ja starałem się ograniczyć to do minimum. Niestety przy tej skali ciężar silniczka jest znaczny w stosunku do masy całej konstrukcji :(

ODPOWIEDZ