8839 Supply Ship

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

8839 Supply Ship

#1 Post autor: aro_kal »

8839 Supply Ship
Rok produkcji: 1992
Ilość części: 523

Obrazek

Łódź. W zasadzie model, który, moim zdaniem, nie cieszył się nigdy jakąś wielką miłością fanów lego. Nie ma to jak auto, koparka czy buldożer. Może spowodowane jest to tym, że niektórym wydaje się, że zabawa tą łodzią na podłodze jest niemożliwa. Prawda jednak jest taka, iż da się nią bawić na każdej powierzchni bez uszczerbku na zdrowiu klocków.

Instrukcja jest cienka, przejrzysta, na dobrym papierze i bezbłędna. Kolorów w tym modelu wielu się nie znajdzie, więc ich rozróżnienie w instrukcji jest banalne i nawet przy słabym świetle nie przysparza kłopotów. Mamy tu takie oto barwy:
- czarny
- czerwony
- biały
- szary
- żółty (dwie śruby napędowe)
Czasami trzeba się trochę przyglądać, gdzie wsadzić dany klocek.

Obrazek

Jak przebiega budowa? A czy może być inaczej niż w przypadku innych zestawów? Odpowiedź brzmi - nie, nie może, jest dość fajnie. Oto poszczególne etapy prac.

1) Sam początek. Istnieje dopiero zarys kadłuba (jego spodnia część), dzięki któremu możemy określić rozmiar łódki. A czy zauważyliście koła? Czy to nie dziwne? O tym później ...

Obrazek

2) Tu doszła nam część (szara) z silnikami, umieszczonymi po spodniej stronie. Widać cięgna służące do sterowania kierunkiem przepływu wody. Jest też podwójne koło skrętne ...

Obrazek

3) Tu widzimy obrotnicę, na której w przyszłości osadzony będzie dźwig. Kadłub ma już docelową długość.

Obrazek

4) Zaczyna się budowa kabiny. Mechanizmy obrotu dźwigu oraz jego pochylania ukończone. Brakuje samego dźwigu.

Obrazek

5) Gotowy model. O nim w dalszej części tekstu.

Obrazek

Jako że ja jestem leniem patentowanym i nie za bardzo chce mi się o tym modelu opowiadać, niech może on sam o sobie powie.

- Jestem statkiem i mam dźwig z hakiem.
- Wspaniale. Rozwiń to proszę, bo nie chce mi się Ciebie ciągnąć za język.
- Jestem czerwono-czarnym statkiem. Mam biała kabinę, czerwony dźwig i takie tam ...
- Jaki jesteś każdy widzi. Powiedz może o swoich ukrytych zaletach.
- Zaletach ... może pierw o dziwach, jakie w sobie skrywam. Otóż mam koła. Tylne są skrętne, a ich skrętu dokonuje się za pomocą małego czarnego kółka za kabiną. Wydaje mi się, że podobny mechanizm ma wiele modeli lego.
- Zgadza się. Tylko, że z reguły skręca on przednie koła. W Twoim przypadku skrętne są tylne. Muszę przyznać, że daje to niesamowite wrażenie podczas jazdy/płynięcia po dywanie. Wygląda to rzeczywiście jak byś ciął fale ... wielki plus za to. Poza tym samo przeniesienie skrętu odbywa się za pomocą zestawu 3 cięgien. Wraz ze skrętem kół skręcają też obudowy śrub napędowych. W sumie ciekawy pomysł. Ale może mów sam za siebie.
- Mam jeszcze dwa cięgna na dachu kabiny. Nie pełnią one tam żadnej roli poza estetyką. Podtrzymują antenę. To może ja o dźwigu powiem co nieco.
- A proszę.
- Obsługiwany jest 3 pokrętłami. Jedno obraca całą wieżę, drugie podnosi ramię, a trzecie zmienia nachylenie ramienia. Daje mi to duże pole manewru i jestem nim w stanie sięgnąć w różne zakamarki. Hak wisi swobodnie i jest na tyle ciężki, że zawsze skierowany jest do ziemi. Jest on z metalu, wiesz?
- Bosko. A co z napędem?
- Przenoszony jest z przednich kół poprzez zestaw zębatek oraz dwóch kardanów. Dzięki temu obracają się moje żółte śruby.
- I to wszystko?
- Pytasz jak byś się rozczarował. A co chcesz jeszcze mieć z 500 klocków? Wydaje mi się, że we mnie tkwi pewna moc i z tej ilości budulca zrobiono praktycznie wszystko co możliwe było do zrobienia.
- No może i tak. Ale to jak pływasz mnie powala na kolana. Te kocie ruchy ....

Obrazek

Pływa faktycznie ślicznie. Niestety zakłóca to moją percepcję - nie jestem przyzwyczajony do skrętu tylnych kół. Wrażenie jest przedziwne i intrygujące jednocześnie. Ma się wrażenie, że tył zarzuca w wodzie, jak gdyby ważył tony.

System obsługi dźwigu jest niezły. Jedynie mam niewielkie zastrzeżenia do obrotu - chodzi nieco za ciężko. Wszystkie funkcje obsługiwane są poprzez pokrętła umieszczone na lewej burcie statku.

Statek wygląda dość ładnie i agresywnie. Ma się wrażenie, że chciałby wskoczyć do wanny i się popluskać.

Obrazek

Czy warto go kupić? Jeśli jesteś zmęczony pojazdami lądowymi to czemu nie. Ma sporo części i są dość przydatne. Oczywiście istotne jest za jaką cenę. Przyznam się, że nie wiem ile on może być warty. Prawdopodobnie cena nie osiąga 100 zł . Za model, który mi się trafił mógłbym mniej więcej tyle dać, gdybym tylko lubił statki.

Ocena instrukcji (jakość druku i papieru): 10
Ocena instrukcji (jak dobrze pokazane są etapy budowy): 8
Ocena modelu: 7
Cena/(jakość+ilość i rodzaj klocków): 9
Frajda z zabawy: 7

PS. Model alternatywny (poduszkowiec) nie jest zły ale wykorzystuje chyba połowę klocków z zestawu, czyli niewiele. Ma skrętne koła i ruchome osłony śrub (podobnie jak w statku), tyle że tu umieszczone są u góry za kabiną. Ma otwieraną (podnoszoną) osłonę kabiny za pomocą pokrętła. W zasadzie jest dobry tylko wizualnie.
Ostatnio zmieniony 2010-08-31, 00:35 przez aro_kal, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Scaner
Posty: 292
Rejestracja: 2005-03-23, 19:19
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: Tomtores

 

#2 Post autor: Scaner »

Wygląda ładnie i co najważniejsze działa. Wywiad jest zabawny :-).
Koparka tu, koparka tam, i ja też koparkę mam :-).
Pierwszy projekt - 8043 + pneumatyka.

Hippotam

#3 Post autor: Hippotam »

Aro, bardzo mi się podobają Twoje recenzję. Masz swój niepodrabialny styl, a wywiady z modelami to jest już unikalny na świecie zabieg literacki.
Nie miałem pojęcia o istnieniu takiego zestawu, tym fajniej że go opisałeś. Przeglądając spis części natrafiłem na takie cos. Co to jest? Kosztuje dość sporo, jest rzadkie, ale do czego służy? Widzę też że zestaw zawiera systemową podstawę palmy, po co tam ona jest?

Aha, dodałbym do recenzji zdjęcie pudełka (na początku tekstu).

EDIT
Czy tło zdjęć - ręcznik(?) z muszelkami i rybami- dobrałeś specjalnie do tego modelu, czy to przypadek?
Ostatnio zmieniony 2007-01-06, 12:31 przez Hippotam, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jonder_qind
Posty: 122
Rejestracja: 2006-05-27, 22:22
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Jonderqind

 

#4 Post autor: Jonder_qind »

Hippotam pisze:Przeglądając spis części natrafiłem na takie coś . Co to jest?
To jest część ramienia dźwigu, w łodzi recenzonaej przez aro_kala, jest ta szara, górna część ramienia. A podstawa palmy znajduje się na dziobie i robi za coś do czego przymiązuje się cumy. Może jakiś żeglarz nam powie jak to się fachowo nazywa ?

Jak już Hipopotam napisał recenzje aro_kala są niepodrabialne. Masz może arl, więcej dość
rzadkich zestawów z lat 80 i 90 które zrecenzujesz?
Ostatnio zmieniony 2007-01-06, 12:19 przez Jonder_qind, łącznie zmieniany 1 raz.

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#5 Post autor: aro_kal »

Dziękuję Wam za miłe słowa. Zabawne jest to, że dajemy je sobie sami w ciasnym kręgu - tak jak aktorzy sami sobie rozdają nagrody za filmy :mruga:.

hippotam -> jonder doskonale wyjaśnił Ci po co są te rzadkie elementy. Co zaś się tyczy podstawy palmy (w kolorze szarym - toż to biały kruk :mruga:) to wyjaśnił jej zastosowanie także i mi. Ręczniczek to tak minidywanik, który leży w okolicach domu ryb (akwarium). Znalazł się przez przypadek - ma po prostu dobrą wielkość i jest jasny, dzięki czemu widać dobrze model.

jonder -> mam jeszcze dużo zestawów ze starszych lat, ale ja nie lubię opisywać czegoś co ma kilka klocków na krzyż. W kolejce czeka coś naprawdę wielkiego na opis - pierw muszę jednak to złożyć. Opis zaś pewnie nie będzie mógł być tak krótki jak w przypadku łodzi. Pokaże się pewnie za jakieś dwa tygodnie ... niestety firma mnie wysyła w dłuższe wojaże i nie będę mógł go zrobić, chociaż bym wolał niż tłuc się po drogach.

EDYTOWANY:
Pudełka nie mam do niego stąd zabrakło zdjęcia. Chcesz się założyć, że było klawe? :mruga:
Ostatnio zmieniony 2007-01-06, 15:43 przez aro_kal, łącznie zmieniany 3 razy.

Hippotam

#6 Post autor: Hippotam »

aro_kal pisze:Pudełka nie mam do niego stąd zabrakło zdjęcia. Chcesz się założyć, że było klawe? :mruga:
Chodziło mi o przylinkowanie np. poniższego obrazka
Obrazek
aro_kal pisze:niestety firma mnie wysyła w dłuższe wojaże i nie będę mógł go zrobić, chociaż bym wolał niż tłuc się po drogach.
Rozglądaj się tam gdzieś za klockami. Kiedyś widziałem gdzieś zdjęcia z wycieczki wakacyjnej do Ruminii (jeśli dobrze pamiętam) jakiś amerykanów. Szczęśliwi jak nie wiem co, pozowali do zdjęcia z upolowanymi w rumuńskich sklepach starymi, unikalnymi już zestawami LEGO w stanie MISB...

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#7 Post autor: TruckeR »

Nie Amerykanów, tylko Niemców (a dokładnie El Caracho) i nie w Rumunii a na Węgrzech. Reszta się zgadza :) Bardzo fajna recenzja, ciekawy zestaw (kiedyś chciałem go mieć.. tak jak wszystkie inne zestawy pokazane w katalogu 1993..), nic dodać, nic ując. Mam tylko pytanie - jakie koła są użyte w tym modelu?

PS: A zestaw to był 5571 :)
Ostatnio zmieniony 2007-01-06, 16:48 przez TruckeR, łącznie zmieniany 3 razy.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Hippotam

#8 Post autor: Hippotam »

TruckeR pisze:Nie Amerykanów, tylko Niemców (a dokładnie El Caracho) i nie w Rumunii a na Węgrzech. Reszta się zgadza :)
Ooo, dzięki. Coś kojarzyłem, ale jak widać tylko mniej-więcej :-)

Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

#9 Post autor: Duke »

aro_kal, może zabierasz się za recenzję 8862? Tak stary jak ten statek. Fajnie byłoby porównać go ze współczesnym odpowiednikiem, czyli 8455.

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#10 Post autor: aro_kal »

trucker -> koła są dość standardowe:
- felgi - ostatni raz użyte czerwone
- opony - czyli nieco większe niż zwykle stosowane do tych felg

duke -> nie mam tego zestawu. Wcale to nie jest łatwe go zdobyć, ale przyznam się, że on jest w jakimś tam wielkim kręgu moich zainteresowań, więc może kiedyś ... Model, o którym mówiłem jest jeszcze starszy i jak zwykle trafił do mnie egzemplarz przepiękny ... tfu tfu tfu ... obym nie zapeszył, bo w końcu passa się ode mnie odwróci :mruga:. Ale nie powiem jaki. Opiszę to się przekonasz ...

ODPOWIEDZ