[MOC] Boeing 747-8 Intercontinental

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

[MOC] Boeing 747-8 Intercontinental

#1 Post autor: Chrupek »

Witajcie!

Przedstawiam swoją technicową wersję starego, dobrego Boeinga 747-8 Intercontinental - Jumbo Jeta.
Obrazek

Model ma 76cm długości i 75cm rozpiętości, co sprawia, że przenoszenie go jedną ręką jest praktycznie niemożliwe. Składa się z około 3000 elementów. Pomysł na 747 zrodził się ze składania technicowych konektorów z ośkami.

Zrobiłem najpierw [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=18372]mały, futurystyczny statek powietrzny[/URL]
z kadłubem w oparciu o tą technologię, a że nic się nie rozpadało to zaryzykowałem z większą konstrukcją.
Obrazek

Początkowo miał to być szkielet z axli i konektorów przykryty plate’ami. Jednak w momencie, gdy dołożyłem wnętrze kadłuba, stwierdziłem, że zakrycie siedzeń i toalet byłoby bez sensu. Stąd też pokryte plate’ami zostały jedynie góra i dół samolotu, oraz oczywiście wszystkie powierzchnie nośne i sterowe
Obrazek
Samolot ma 3 pokłady. Przestrzeń pasażerską udało się wydzielić tak jak w pierwowzorze. Niestety musiałem zrezygnować z dolnego pokładu ładunkowego
Obrazek
na rzecz centralnego kręgosłupa nośnego całej konstrukcji. Niemniej jednak, górny pokład już za „garbem” ma przestrzeń techniczną
Obrazek
Przed „garbem” mieści kokpit oraz kabinę pasażerską (jak w oryginale
Obrazek

Wewnątrz kabiny znajdują się: 289 fotele pasażerów i 2 fotele pilotów, w większości na środkowym pokładzie. Konfiguracja pasażerska kabiny to 3 klasy: 14 foteli pierwszej klasy
Obrazek
41 foteli klasy biznesowej
Obrazek
oraz 234 fotele klasy ekonomicznej
Obrazek

Wybrana konfiguracja nie ma odzwierciedlenia w żadnej prawdziwej linii lotniczej. Budowany model lata w Brickish Airways;) Wrzuciłem foteli tyle ile się zmieściło, a jednocześnie oddawało całkiem realny układ i proporcje dostępności miejsc. Fotele klasy pierwszej znajdują się w dziobie środkowego pokładu
Obrazek Obrazek Obrazek
Wszystkie fotele mają regulowane oparcia, a klasa pierwsza także regulowaną kanapę:)) Fotele pilotów mają regulowane oparcie.

Na pokładzie jest też kilka toalet i barów
Obrazek
rozmieszczonych w układzie zbliżonym do rejsowych Jumbo Jetów, schody łączące pokład środkowy i górny. Są oczywiście przejścia przy wyjściach. Wyjść jako takich nie ma, gdyż nie ma żadnego poszycia z boków kadłuba. Tylko taka zabudowa pozwala na oglądanie wnętrza samolotu.

Skrzydła miały imitować oryginał, tj. są zamocowane tak, że sterczą lekko do góry. Tyle teoria;] W praktyce 2 warstwy plate’ów opadają pod ciężarek własnym i silników. Wywinąć skrzydeł bardziej do góry już się nie dało
Obrazek Obrazek Obrazek
Technicznie rozwiązałem to tak, że skrzydła były najpierw zamocowane równolegle do gruntu, a następnie od góry spięte belką nieco krótszą niż teoretycznie powinna je spinać (to te 2 tile 1x4)
Obrazek
Efekt był niezły, choć nie tak widoczny jak w prawdziwym 747. Mając alternatywę zamocowania skrzydeł zupełnie pod kątem, zostawiłem tak jak jest. Powiedzmy, że jest zatankowany pod korek :P

Wózki jezdne mają układ oryginału, tj. 4x4opony + 1x2 opony na dziobie. Rozmieszczenie również przypomina oryginał. Niestety musiałem koła główne przenieść nieco do tyłu
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Prawdziwy samolot ma środek ciężkości tam gdzie skrzydła wchodzą do kadłuba (paliwo, ładownia, silniki, etc.) U mnie najcięższymi elementami są ogon i kręgosłup kadłuba, co sprawia, że koła umieszczone w oryginalnym miejscu nie pozwalałyby samolotowi stać o własnych siłach. A nawet po przesunięciu robi to ledwo i wygląda jakby startował;)
Wózki jezdne są ruchome, tzn. mogą przekręcać się i dopasowywać np. do lądowania przy bocznym wietrze.

Ruchome są również stery niskich i wysokich prędkości na skrzydłach głównych, stery nurkowania z tyłu samolotu i ster ogonowy
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorosły mężczyzna przy tym modelu miałby około 3 kropek wysokości.

Starałem się oddać kształty 747 jak najwierniej, niemniej jednak jest to konstrukcja technicowa, więc widać pewne uproszczenia.

Silniki zrobiłem z technicowych felg
Obrazek Obrazek

Na koniec wycinek kadłuba - po lewej stronie z sekcji z garbem, po prawej w okrągłej
Obrazek
i kilka fotek przedziałów pasażerskich
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Serdeczne podziękowania dla Emilusa, 3doma i Mańka; bez ich wsparcia konektorami, model by nie powstał:). A Longerowi dziękuję za pomysł konstrukcyjny podwozia. No i całe szczęście, że Zgrredek miał w sklepie tyle clipów na siedzenia;)

Link do galerii (po upublicznieniu):
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=517521
Ostatnio zmieniony 2012-12-15, 19:21 przez Chrupek, łącznie zmieniany 2 razy.
Sezon w pełni!

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Dziubek otwarty przeszkadza troszkę.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

A ja powiem, że bardzo ładny, szczególnie podoba mi się jak wyprofilowałeś skrzydła, co nie wygląda na łatwe. A przede wszystkim, to duży krok od Twojego poprzedniego MOCa :)
Bardzo mi się podoba, że konsekwentnie się doskonalisz w dziedzinie latadeł, bądź co bądź egzotycznej i mało na forum wyeksploatowanej, zamiast tłuc setną ciężarówkę :)
Ostatnio zmieniony 2012-11-29, 23:17 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#4 Post autor: Jerac »

To ma naprawdę niesamowity potencjał!

W tej chwili wygląda bardziej jak prototyp, ale to jest coś czego nikt nie robił. A co, gdybyś pociągnął to dalej w tym stylu? Goła ramka, wszystko "przezroczyste" jak kadłub (skrzydła też!), z białych osiek i łączników... i właśnie widoczne bebechy, fotele, linie paliwowe itp.

Na dziób weź jakiś stożek i tyle. Obrazek. Takie coś da radę.
Ostatnio zmieniony 2012-11-29, 23:32 przez Jerac, łącznie zmieniany 1 raz.

vacare
Posty: 36
Rejestracja: 2011-02-12, 23:23
Lokalizacja: Pszów

#5 Post autor: vacare »

Jak dla mnie pomysł very interesting .
Widać, że włożyłeś w ten MOC ogrom swej myśli twórczej
(zapewne nie wykonałbym tego lepiej), aczkolwiek jakoś jestem troszkę zniesmaczony
ogółem pracy...
A mianowicie troszkę brakuje mi tu kadłuba - takiego wyprofilowanego wzbudzającego ciepłe spojrzenia,
takiego co jak słyszę za oknem ryk silnika samolotu, wychylam się za firanę i rozglądam się gdzie on kurna jest...gdzie leci (przeważnie wizz air:) ).
Troszkę rzeczywiście wygląda jak prototyp - dla mnie to trochę jak po ataku terrorystów, gdzie pozostał jeno zwęglony metalowy szkielet....
Torcik andrzejkowy bardzo smaczny ...
...tylko tej wisienki jakoś mi brak - (subiektywnie)

VegaMax
Posty: 24
Rejestracja: 2012-10-05, 07:47
Lokalizacja: Małopolska
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: VegaMax »

Zdjęcie od góry wygląda niesamowicie. Super zrobione skrzydła. Gratuluję!
Ostatnio zmieniony 2012-11-30, 08:19 przez VegaMax, łącznie zmieniany 1 raz.

Jetboy

#7 Post autor: Jetboy »

Fajny. Ten dziubek co Jerac pokazał faktycznie by pomógł.
Szkoda też że zdjęcia są takie przepalone, może lepiej było by je zrobić na szarym albo czarnym* papierze, wtedy kontrast nie byłby taki mocny i widać by było więcej szczegółów. I oświetlenie rozproszone było by lepsze - zamiast robić zdjęcia ze światłami - zrobić je w dzień.

Chciałbym to zobaczć na żywo, może przyniesiesz na integracje?

Fajnie że jest duża galeria, szkoda że w serwisie który nie ułatwia jej przeglądania :(

*To zupełnie inna czerń niz czerń klocków

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#8 Post autor: bonczyk85 »

Bardzo fajny i oryginalny pomysł. Szczególnie ładne wymodelowanie skrzydeł - podoba mi, że zadbałeś o takie drobiazgi, jak np. ruchome klapki pozwalające na regulowanie siły nośnej i oporu skrzydeł.

Również oryginalnie i ciekawie rozwiązana kwestia foteli.

Czekam, aż zbudujesz taki w skali minifig:)
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Nexus 7

#9 Post autor: Nexus 7 »

Genialny pomysl i fajne wykonanie. Bardzo mi sie podoba takie podejscie do tematu. Warto popracowac nad prezentacja bo ten model zasluguje na lepsza.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#10 Post autor: 3dom »

Super model, widziałem go już w trakcie powstawania ale efekt końcowy i tak zaskoczył. Ciekawą niszę sobie znalazłeś, obyś się w niej twórczo rozwijał :) Co kolejne?
Jetboy pisze: Fajnie że jest duża galeria, szkoda że w serwisie który nie ułatwia jej przeglądania :(
Jetboy ile można...

PS. Z tym Oddechem historii żeś się trochę zagalopował :P
Lata produkcji
747-100: 1970-1986
747-200: 1971-1990
747SP: 1976-1989
747-300: 1983-1990
747-400: 1989-2009
747-8: 2010- trwa
Ostatnio zmieniony 2012-11-30, 12:01 przez 3dom, łącznie zmieniany 3 razy.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

#11 Post autor: Chrupek »

blizzard pisze:Dziubek otwarty przeszkadza troszkę.
Na dziób weź jakiś stożek i tyle. <miniaturka> Takie coś da radę.
Rację macie. W ujęciach izometrycznych przodu widać, że te axle się nie zbiegają. Ale ten stożek by nie załatwił sprawy. Jumbo ma dużo bardziej obły nosek http://farm4.static.flickr.com/3528/389 ... 0e042e.jpg
raczej z plate'ów można by coś wykombinować. Na pewno kupię do tego jakieś elementy i spróbuję przy kolejnym modelu:) Przy 747 próbowałem z tym, zarzuconym do góry nogami na górę nosa: http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=87611
ale tak jak wystające study mi ogólnie nie przeszkadzają, to każda minimalna nierówność zaburzała nos.
Sariel pisze:A przede wszystkim, to duży krok od Twojego poprzedniego MOCa :)
Też tak myślę:) Mam nadzieję tylko, że to krok naprzód:P
Jerac pisze:W tej chwili wygląda bardziej jak prototyp
vacare pisze:Troszkę rzeczywiście wygląda jak prototyp
Bo w zasadzie jest prototypem. Napotkałem podczas tej budowy sporo problemów, które mam nadzieję lepiej rozwiązać w przyszłości. Póki co opatrzył mi się Jumbo, ale kto wie, może Super Jumbo jak to mi 3dom ze 2 miechy temu radził? :)
Nexus 7 pisze:Warto popracowac nad prezentacja bo ten model zasluguje na lepsza.
Co tu dużo dodać. Jeśli model byłby przenośny to bym pomęczył Sariela o fotki:P Ale i tak się trochę nauczyłem. Np. co to jest ISO:P
Również oryginalnie i ciekawie rozwiązana kwestia foteli.
Dzięki wielkie! Z foteli jestem najbardziej zadowolony:))
3dom pisze:PS. Z tym Oddechem historii żeś się trochę zagalopował :P
Dlatego właśnie oddech, że patrzy w przeszłość;) Choćby nie wiem ile wersji jeszcze narobili, to będzie Jumbo. A oblot był w 1969 i z tego co wiem, to wtedy pierwsze 4 egzemplarze powstały.
Ale już jak jesteśmy przy tym to w jaki dział by lepiej pasował?:) Niby technic, ale mało zabawowy. Za Model Team byście mnie zjedli. Przydałby się dział różności;)

Bardzo mi miło, że model się spodobał. Jeśli uda mi się go odbudować (bo do kolejnych fotek go rozbierałem) i jakoś spakować do transportu to wezmę go na jutrzejszą integrację:)


EDIT: Miałem ten pomysł Jerac!:) Utknąłem przy projektowaniu axlowego 747 na skrzydłach. Bo zbiegające się dwa axle im dalej w skrzydło, w końcu muszą się przemienić w jednego axla. I naprawdę źle to wygląda. Umowność nie wystarcza, żeby sobie przetłumaczyć, że nagle już się skrzydło nie zwęża, ale jednak zwęża. Chyba, że patrząc od góry te axle nie nachodziły na siebie tylko były w sąsiednich studach. Wtedy nawet to mogło by imitować krawędź skrzydła wytwarzającą siłę nośną. Ale wtedy już "gołe" konektory nie dadzą rady utrzymać tej masy. Bym musiał gumki jakieś wpychać w gniazda, żeby to powzmacniać. Ale to i tak jest ciekawy pomysł, chyba spróbuję coś małego tak zbudować:)
Ostatnio zmieniony 2012-11-30, 12:41 przez Chrupek, łącznie zmieniany 1 raz.
Sezon w pełni!

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#12 Post autor: Emilus »

Na żywo robi znacznie większe wrażenie, niż na zdjęciach.

Jest wielki, bardzo ciekawy (z racji przekroju kadłuba) i jak na model bardzo nietypowy.

Gratulacje porywania się na tak rzadką i mało eksploatowaną w wydaniu MOCowym tematykę.

Fajny model :)

munshun
Posty: 26
Rejestracja: 2006-03-25, 20:10
Lokalizacja: wrocek

#13 Post autor: munshun »

Na miniaturkach na pierwszy rzut oka widać, o jaki samolot chodzi... I o to chodzi :)

ODPOWIEDZ