[MOC] GBC: Winda

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

[MOC] GBC: Winda

#1 Post autor: makorol »

Ponieważ mój nowy duży model utknął na etapie "mógłbym go skończyć w godzinę, ale zajmuje to miesiąc", dzisiaj pokażę coś, czym zajmowałem się równolegle - mój pierwszy moduł GBC :)

Obrazek

GBC chodziło mi po głowie od dłuższego czasu, jednak jak oglądałem te wszystkie filmy to dochodziłem do wniosku, że wymyślonych modułów jest już tak dużo, że ciężko stworzyć coś nowego, a kopiowanie istniejących jakoś mnie nie bawiło. We wrześniu pojawił się ten FILMIK. To najgenialniejsza pętla jaką widziałem i co najlepsze, większość modułów zobaczyłem pierwszy raz. Oglądając dziwiłem się jak można wpaść na takie świetne pomysły, prawie wszystkie moduły z tego filmu są sterowane mechanicznie, bez użycia NXT. To spowodowało, że zacząłem dużo myśleć, jaki ciekawy moduł mógłbym zbudować na początek.
Pojawił się pomysł na coś w rodzaju windy, która automatycznie zmieniałaby kierunek obrotów silnika, żeby jeździć raz w górę, raz w dół. Szybko zbudowałem prototyp i sprawdziłem działanie mechanizmu. Dalej poszło już szybko, bo przy takiej budowie nie trzeba było specjalnie przejmować się wyglądem. Po ok tygodniu maszynka była gotowa :)

Jak to działa?

Zasada jest bardzo prosta. Pomiędzy źródłem zasilania a silnikiem znajduje się switch 9v. Jest połączony z dwiema dźwigniami - na górze i na dole. Gumka przy switchu powoduje, że przy lekkim poruszeniu dźwigni przesuwa się ona na drugą stronę bardzo szybko, dzięki czemu w ogóle nie czuć momentu, kiedy switch jest z pozycji zerowej. Do tego w dolnej pozycji platforma naciskając na inną dźwignie otwiera "bramkę" i pozwala piłeczkom stoczyć się do środka.
Na tym zdjęciu dobrze widać mechanizmy:
Obrazek
Całość jest napędzana jedną przezroczystą kostką schowaną w tym czerwonym klocu.

Oczywiście prezentacja byłaby niczym bez filmu:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6TLVyjlR-1U[/youtube]

GALERIA

Oczywiście na tym nie koniec, w planach mam kilka innych modułów. Myślę, że do Pyrkonu uda mi się zrobić jakąś nieduża pętlę.
Ostatnio zmieniony 2012-12-16, 17:44 przez makorol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Bardzo sprytne rozwiązanie ze switchem. Sam myślałem o czymś takim, ale nie przyszło mi do głowy użycie gumki żeby switch nie utknął w pozycji centralnej. Ciężko dobrać jej naprężenie żeby to niezawodnie działało?

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#3 Post autor: makorol »

Ciężko dobrać jej naprężenie żeby to niezawodnie działało?
Właśnie o dziwo nie, udało się za pierwszym razem, ale próbowałem z różnymi gumkami i zawsze działało. Testowałem moduł dość długo i jeszcze ani razu się nie "zawiesił".

Sprawdziłem przed chwilą jedną rzecz, która wyjaśnia, dlaczego to działa :) Silnik zachowuje się różnie przy wyłączaniu go switchem i inaczej przy wyłączaniu zasilania na boksie. Puszczając przycisk na boksie silnik zatrzymuje się natychmiastowo, ustawiając switcha w pozycji centralnej silnik sobie jeszcze ułamek sekundy "zwalnia". I ten ułamek sekundy dodatkowego ruchu pozwala na przełączenie switcha :)
Pozdrawiam, Makorol.

maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

#4 Post autor: maciejer »

Fajne.
Czym platforma jest przymocowana do gąsienic?

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#5 Post autor: makorol »

Zamiast kilku ogniw gąsienic są ogniwa łańcucha, w ten sposób ||||-|--|||||| W tych przerwach są liftarmy.
Pozdrawiam, Makorol.

munshun
Posty: 26
Rejestracja: 2006-03-25, 20:10
Lokalizacja: wrocek

#6 Post autor: munshun »

Moduł pomysłowy i, co najważniejsze, skuteczny. Świetny pomysł z gąsienicami.
Łącząc ogniwa gąsienic i łańcucha w różnych konfiguracjach można uzyskać fajne efekty. Kiedyś poszerzałem w ten sposób gąsienice czołgu i wyglądało to całkiem nieźle.

ODPOWIEDZ