[MOC] Katedra

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 536
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

[MOC] Katedra

#1 Post autor: Toltomeja »

Dzisaj chciałbym Wam przedstawić katedrę, a raczej jej fragment. Pomysł zrodził się w mojej głowie natychmiast po tym, jak zobaczyłem kategorię tegorocznego CCC – Medieval Architectural Detail. Dla mnie wymarzony temat, bo to właśnie dopracowywanie detali bawi mnie najbardziej. Pierwsze powstało sklepienie żebrowe, a do niego pomalutku dochodziła reszta budowli. Zależało mi na tym, aby zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz mogła być oglądana.
Postanowiłem tym razem wiernie trzymać się rzeczywistego stylu – francuskiego gotyku. Katedry z Amiens, Reims, Chartres i Paryża posłużyły mi za przykłady i każda z nich coś wniosła do końcowego efektu. Czy to okienko, czy przypory.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Brickshelf
Flickr

Po budowie stwierdzam, że gotyk to jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Czasem myślę sobie, że wspaniale byłoby spróbować zbudować całą katedrę w tej skali. Zrobić wieże, pełno kaplic, portal... Ach...
Ale może to i dobrze, bo ciągnąłbym to latami i nie budował nic innego. Nie samą katedrą żyje człowiek.

PS: Jak to przystało na pracę o charakterze architektoniczno-średniowiecznym, nie obyło się bez zębatek :)

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#2 Post autor: PatrykZ »

Bardzo ładna budowla w stylu zachodniego gotyku. Interesujące zastosowane zębatek jako rozet i maswerków. Jest i sklepienie :-) Sklepienie krzyżowe (nie mówię o gwieździstym, lub kryształowym :-) męczy mnie od dłuższego czasu i sam nie mam na to jeszcze żadnego pomysłu. U Ciebie efekt jest dość ciekawy, choć szkoda tylko, że nie można go wygładzić i zniwelować szpar między jego ćwiartkami. I wydaje mnie się, że nawa boczna z ołtarzem wyszła co najmniej o połowę za niska.
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

Toltomeja pisze:PS: Jak to przystało na pracę o charakterze architektoniczno-średniowiecznym, nie obyło się bez zębatek :)
Czuję się wywołany do tablicy :P Przenosisz się na wyższy level, nie dość, że pełno zębatek to jeszcze część z nich jest zazębiona ze sobą :)

Fajne są łuki z groszków i sklepienie z pinów.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Sirius
VIP
Posty: 368
Rejestracja: 2012-09-09, 11:11
Lokalizacja: Olsztyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Sirius »

Ma klimat. Od razu widać, że gotyk. Świetne wykorzystanie technicowych zębatek. Bardzo podoba mi się też ołtarz. całość wykonana w ten sposób byłaby niesamowita.

Jetboy

#5 Post autor: Jetboy »

Mistrzostwo!

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#6 Post autor: bonczyk85 »

Bardzo piękna!

Podoba mi się w szczególności pomysłowe wykorzystanie zębatek i przepołowionych nóżek ludzików. Łuki z groszków i podpora sklepienia (chyba tak to mogę nazwać??) z pinów są również świetne.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Cthulhu

#7 Post autor: Cthulhu »

Jak trzymają się te piny na zdjęciach 21 i 22? Widać tam nitkę? Piękny fragment katedry :)

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#8 Post autor: zgrredek »

Kapitalne!
Chciałoby się rzec, że masz zwycięstwo w kieszeni, tylko, że ci głupi Amerykanie na niczym się nie znają, a już na pewno nie na gotyckiej architekturze, więc różnie może być. No i mogą nie docenić np tego sklepienia, które jest tu wisienką na torcie, chociaż jest pod spodem.

Życzę Ci, żebyś za jakiś czas miał tyle klocków, że do tego fragmentu dobudujesz resztę.

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#9 Post autor: bonczyk85 »

Cthulhu pisze:Jak trzymają się te piny na zdjęciach 21 i 22? Widać tam nitkę?
Dla zewnętrznego obserwatora wyglądają, jakby były tam ostrożnie wciśnięte i oparte na samej krawędzi pina. Ale chyba jedno nieostrożne muśnięcie palcem mogłoby je strącić.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

windsor

#10 Post autor: windsor »

Bardzo estetyczna praca, świetny pomysł! Mnie osobiście urzekły sklepienia ;)

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#11 Post autor: Mikolaj »

To bez wątpienia bardzo dobra praca. Z zewnątrz wygląda bardzo dobrze, choć zębatki jako dekoracje to dosyć oklepany temat. Szczególnie moją uwagę zwróciło poddasze i łuki - te pierwsze, jako miły dodatek, to drugie jako bardzo interesująca technika budowania.
Nie podoba mi się za to zupełnie sklepienie, zwłaszcza to, że końcówki pinów odstają od kolumn, a całość wygląda na doczepioną do sufitu.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#12 Post autor: Wawrzino »

Również zastanawiam się jak trzymają się te piny pod sklepieniem?
Ogólnie praca świetna, od razu widać, że to gotyk.

Bua
Posty: 32
Rejestracja: 2012-08-27, 14:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Bua »

Mikolaj pisze:Z zewnątrz wygląda bardzo dobrze, choć zębatki jako dekoracje to dosyć oklepany temat.
Czy to, że często gęsto używa się zębatek do takich ról, powoduje, że wyglądają one gorzej? Mają imitować różne zdobienia i robią to fenomenalnie, więc w czym problem?

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#14 Post autor: Mikolaj »

Bua pisze:Mikolaj napisał/a:
Z zewnątrz wygląda bardzo dobrze, choć zębatki jako dekoracje to dosyć oklepany temat.
Czy to, że często gęsto używa się zębatek do takich ról, powoduje, że wyglądają one gorzej? Mają imitować różne zdobienia i robią to fenomenalnie, więc w czym problem?
To znaczy, że nie robią takiego wrażenia, jak wtedy kiedy widziało się je te ileśset MOCy temu.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#15 Post autor: Innos »

Świetne, widać, że to kategoria w sam raz dla Ciebie, mogłeś się wyżyć w nietypowy sposób wykorzystując różne elementy do uzyskania tak świetnych efektów. Podoba mi się naprawdę dużo detali, nie będę już się bawił w wyliczankę, generalnie jest to jeden wielki ładunek kreatywnych zastosowań, szczególnie (oczywiście) elementów technicowych. Najbardziej przypadły mi do gustu zazębione i zakleszczone pod łukami zębatki - 3 z16 i 1 z16 z dwiema z8.
Mam jednak obawy, jak wypadnie werdykt jury w CCC - konkurencja póki co w większości nie zbliża się nawet poziomem odwzorowania detali architektonicznych (a o to w tej kategorii przecież chodzi) do Twojej konstrukcji, ale jest ryzyko, że po pierwsze amerykańscy ignoranci historyczni mogą nie załapać, że w większości innych prac w ogóle nie da się dopatrzeć konkretnego stylu architektonicznego, a po drugie, jeżeli oceniający okażą się konserwatywni w spojrzeniu na techniki budowlane, to mogą nie ocenić wysoko dość nieklasycznych rozwiązań, jakie tu zastosowałeś.
Ja Ci jednak kibicuję i życzę powodzenia, mam nadzieję, że do łbów Jankesów dotrze, że dopiero Ty pokazałeś im, co to jest średniowieczna architektura. ;-)
Wawrzino pisze:Również zastanawiam się jak trzymają się te piny pod sklepieniem?
Na fotkach 22 i 23 ewidentnie widać czerwone sznurki w pinach.
Ostatnio zmieniony 2012-12-21, 00:09 przez Innos, łącznie zmieniany 2 razy.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

ODPOWIEDZ