No i stało się, mój pierwszy MOC w dziale Model Team :)
Scammel Crusader
Czyli model brytyjskiej ciężarówki z zabudową holowniczą EKA.
Miałem ochotę zbudować sobie jakąś ciężarówkę, ale chciałem, żeby to było coś mało znanego. No i tak wpadłem na Scammella.
Crusadery były produkowane w latach 1968 - 1981 i były używane głównie przez armię brytyjską do 1990 jako holowniki 6x4. Jednak obecnie wiele z tych ciężarówek jest używane przez firmy holownicze, podobno ze względu na dużą wytrzymałość. I tak, oglądając zdjęcia np. z tej GRUPY na flickrze, można zobaczyć te ciężarówki we wszystkich możliwych kolorach :) A ponieważ chciałem zbudować model w innym kolorze niż zwykle, to wybrałem biały (bo najtańszy :) ), wzorując się trochę na TEJ ciężarówce.
Model zacząłem budować jakoś w połowie sierpnia. Zacząłem od budowy prototypu kabiny, żeby się przekonać, czy uda mi się oddać w klockach ten charakterystyczny przód. Udało się, więc zamówiłem trochę białych klocków, bo nie miałem ich prawie w ogóle i poszło w sumie jak zwykle - w parę dni zbudowałem podwozie, a reszta budowy ciągnęła się przez miesiące. Ale jestem zadowolony - dzięki temu wyszedł mi chyba najbardziej dopracowany model zarówno pod względem wyglądu, jak i mechaniki.
Dobra, do rzeczy:
W ciężarówce jest 6 silników:
- PF XL napędzający koła i przednią wyciągarkę (załączana za pomocą dźwigni i driving ringa)
- PF M do skrętu kół
- 71427 do opuszczania podpór za pomocą autozaworu
- PF M do podnoszenia ramienia
- PF M napędzający wyciągarkę na ramieniu
- PF M do opuszczania drugiej części ramienia (nie wiem jak to poprawnie nazwać)
Do tego 3 komplety świateł PF i 4 lampki starego typu.
Całość zasilana z aku PF.
Razem ok 5 metrów kabli :)
Myślałem, że mechanika w tym modelu będzie prosta i skupię się głównie na wyglądzie, jednak 'wnętrze' pojazdu również okazało się dużym wyzwaniem.
Największą trudność miałem chyba przy budowie ramienia. Jak doprowadzić napęd do poruszania druga sekcją. W końcu udało mi się zrobić coś takiego: [wczesny prototyp].
Na początku chciałem też zrobić mechanicznie opuszczane podpory, ale nie wyglądało to za dobrze. Kupiłem więc czerwone siłowniki starego typu. Użyłem ich z autozaworem z pompką nowego typu, więc siłowniki mogły się tylko wysuwać. Ciężko to dojrzeć, ale z drugiej strony siłowników są gumki, które pozwalają na ruch w górę.
Jeśli chodzi o wygląd, to jestem raczej zadowolony. Kabina nie jest idealna, ale siedziałem nad nią tak długo, że wątpię, czy da się to zrobić lepiej. Chyba pierwszy raz mam takie ładne fotele wewnątrz :). Tylna część była dość prosta, jednak z nadkolami się porządnie namęczyłem. Są dość delikatne, ale podczas jazdy nie odpadają, także chyba ok.
Pozwoliłem sobie nakleić trochę naklejek, chyba nie przesadziłem?
Wiek: 34 Dołączył: 18 Kwi 2011 Wpisy: 5646 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-31, 11:15
Tak myślałem czytając wątek o GBC:
makorol napisał/a:
Ponieważ mój nowy duży model utknął na etapie "mógłbym go skończyć w godzinę, ale zajmuje to miesiąc"
że chodzi Ci o jakąś ciężarówkę, o której mówiłeś w drodze do Danii, nie mogłem sobie tylko przypomnieć jaki to model/marka, i oto jest :)
Oryginał jest wyjątkowo brzydki jak chyba większość brytyjskich ciężarówek ale Twój model bardzo ładnie go odwzorowywuje i jak to zwykle bywa w przypadku klocków ta brzydota po zbudowaniu znika :) Do tego sprawnie działa. Zdjęcia jak już Sariel napisał super.
_________________ ...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia napisał/a:
SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!
Ostatnio zmieniony przez 3dom 2012-12-31, 11:15, w całości zmieniany 1 raz
Wyjdź!
Ostatnio grzebałem trochę w zdjęciach starych brytyjskich ciężarówek i uważam, że są piękne! :) Możliwe, że zbuduje Scammellowi jakiegoś towarzysza.
No co chcesz ? Ma taką piękną smutną "minę" (dzięki szybkom). (No proszę już podmienił obrazek)
Natomiast model auta z głównego tematu wyśmienity - szczególnie w plenerze.
Ostatnio zmieniony przez REX 2012-12-31, 11:41, w całości zmieniany 1 raz
Jetboy [Usunięty]
Wysłany: 2012-12-31, 11:51
Świetny! Masz głos a moc grudnia.
Mrutek [Usunięty]
Wysłany: 2012-12-31, 12:09
Alę piękny!
Chyba, jedyna rzecz, która wczoraj zwróciła moją uwagę na BS. Bardziej kojarzę tę ciężarówkę z drugą wojną światową, ale ta też jest świetna.
No, no. Tak się powinno budować.
Trochę dziwi mnie, że mieszasz liftarmy z normalnymi klockami. Dorzuciłbym czwartą wieże i zrobił go full RC. No i trochę wolny. Zderzak też trochę inny kształt powinien przybrać i być wysunięty przed kabinę, z tego co widzę na zdjęciu. Ale ogólnie jestem na tak.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich wpisów Nie możesz usuwać swoich wpisów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum