9476 The Orc Forge

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
hellik

9476 The Orc Forge

#1 Post autor: hellik »

Obrazek
Recenzja 9476 The Orc Forge

Dane techniczne
Seria: Lord of the Rings
Rok premiery: 2012
Waga: 615g
Liczba klocków: 366
Liczba figurek: 4
Spis części: BrickLink
Cena: MSRP: 39,99$, £39,99 Polskie sklepy: 160-280PLN, Allegro: około 180-270 PLN, Ebay od £30

BrickSet

Galeria

Przeszukując czeluści internetu po świętach, znalazłem dziwną promocję na 2 zestawy lego w angielskim Tesco. Mianowicie ten zestaw był za 16 Funtów, niestety brak zapasów, natomiast recenzowany nabyłem za 23 F (około 120 PLN).

Opakowanie

Opakowanie jest sporych rozmiarów 38.2 x 26.2 x 5.7 cm, spora paczka. Tektura gruba i sztywna. Front pudełka przedstawia zestaw.

Obrazek
Tył pudełka to różne ujęcia zestawu, trzeba przyznać że niezłe wrażenie sprawiają.
Obrazek

Na ściankach bocznej przedstawiono minifigi w skali 1:1, pozostałe ścianki boczne zawierają nazwy zestawów w różnych językach, ostrzeżenia o małych częściach, opis licencji, nie fotografowałem ich bo nie ma w nich nic ciekawego.

Zawartość i Instrukcja

W środku znajdziemy 3 ponumerowane woreczki oraz instrukcję (76 stron). Brak elementów luzem oraz naklejek. Co jest na plus.

Obrazek
Instrukcja czytelna, brak wad.
Okładka przedstawia zestaw w klimatycznej scenerii siarkowo-lawowej jaskini.

Obrazek

Pierwsze cztery strony to ostrzeżenia w kilkunastu językach, oraz obsługa light bricka.
Dalej na 2 stronach informacje o tym co zbudujemy z woreczków i ostrzeżenia o agresywnym dywanie oraz że numeracja jest po to żeby nie mieszać zawartości.

Obrazek
Na ostatnich tronach znajduje się spis elementów oraz reklama strony www.
Obrazek
Oraz zestawienie wszystkich bohaterów wraz z numerami zestawu w których występują.
Obrazek

I ulubiona reklama wszystkich forumowiczów z rozdartym WIN, której z litości nie wklejam.

W przeciwieństwie do serii Piratów z Karaibów nie uświadczymy tu plakatu ani innych gadżetów. Szkoda, otwierając pudełko miałem cichą nadzieję na jakiś fajny plakacik do kolekcji.

Minifigi

Przepiękne! Krótko. Edycja licencjonowana i od razu widać że projektanci się postarali. Duża liczba szczegółów i detali ubioru, twarze, włoski... wszystko ładne. Orkowie z Morii mają tylko jedną twarzyczkę z drugiej strony są włoski oraz brak nadruku na spodniach, Lurtz i Urukhai mają nadruki po obu stronach twarzy, Uruk Hai ma jako jedyny zadrukowane spodnie.

MORIA ORK I URUK-HAI
Obrazek
Obrazek

MORIA ORK (z włoskami) I LURTZ
Obrazek

Obrazek

Uzbrojenie

Zestaw bogaty w oręże, w końcu tu się je wytwarza. Mieczy mamy 3+1 gratis, 2 tarcze, 2 hełmy, 2 zbroje, młot i łopatę (też się przyda w walce).

Obrazek

Nadruki dłoni na hełmie i tarczy są wprost śliczne.

Klocki

Mamy tu sporo ciekawych elementów. W tym min.:
Obrazek
Support 1 x 6 x 5 Girder Rectangular występujący tylko w tym zestawie w kolorze REDDISH BROWN w ilości 3 szt.
Obrazek
Reddish Brown Tile 1 x 4 with Wood Grain and 4 Nails Pattern występujący w tym zestawie w ilości 2 szt.
Obrazek
Olive Green Slope 30 1 x 1 x 2/3 występujący tylko w trzech zestawach, w tym w ilości 18+3 szt.
Obrazek
Bracket 1 x 2 - 1 x 2 Inverted występujący w ilości 2 szt.

Do tego mnóstwo plate DARK TAN, oraz Slope 45 2 x 1, Slope Inverted 45 2 x 1 i Slope 45 2 x 2 Double Concave w kolorach DARK BLUISH GRAY.

Budowa

Prosta i przyjemna. Kuźnia składa się z 2 segmentów oraz 2 elementów luzem. Zaczynamy od pierwszego woreczka, po otwarciu którego ukazują się następujące klocki:

Obrazek

W 37 krokach uzyskujemy fragment segmentu 1. Po 12 krokach wygląda tak:

Obrazek

Po 24 krokach:

Obrazek
I finalnie:
Obrazek
Obrazek

Podstawowym elementem budowy skał jest bardzo prosta konstrukcja, którą składamy przez całą instrukcję 13 razy!
Z tych klocków:

Obrazek

Obudowujemy naokoło podstawkę, tworząc powtarzalny wzór mniej więcej taki:

Obrazek
Drugi woreczek zawiera następujące element:
Obrazek

Z których w etapie pierwszym budujemy coś do podgrzewania? 2 mieczy

Obrazek
Obrazek

W etapie drugim, powstaje drugi segment konstrukcji głównej:

Obrazek
Obrazek

Który po 19 krokach przykrywamy Plate’m

Obrazek

I kontynuujemy na nim budowę otwierając 3 woreczek, który zawiera następujące klocki:

Obrazek

W środku w tekturce znajduje się sznurek:

Obrazek

Kontynuujemy budowę i po 12 krokach mamy:

Obrazek
Obrazek

Po 24, zaczyna się wyłaniać konstrukcja z okładki:

Obrazek
Obrazek

Do podnoszenia rudy żelaza, budujemy kołowrotek:

Obrazek

Którego konstrukcję techniczną zasłaniamy ładnym młynkiem, podobnym do tego z kuźni z zestawu Medieval Market Village

Obrazek

Po założeniu ładnie nam zasłania kołowrotek i element do podnoszenia linki.

Obrazek
Obrazek

Dokładamy resztę wyposażenia i mamy gotowy element:

Obrazek
Obrazek

Całość łączymy razem I taadaam:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po budowie zostają nam elementy:

Obrazek

Oraz bonus Light brick w kolorze czerwonym, podobny występuje w Whitecap Bay, jak zapadnie zmrok zrobię zdjęcia w ciemności.
Obrazek
Obrazek

Wrażenie nieziemskie. Chociaż całość psuje szczelina z przodu dająca promień światła, niestety nie da się jej uniknąć (jakość LEGO spada?). Co psuje efekt LEGO, podobne szczeliny przytrafiają się w zestawie The Battle Of Helm's Deep,

Po pracy w kuźni

Zestaw bardzo udany,warto nabyć jak się trafi okazja cenowa, dużo przydatnych elementów w kolorach reddish brown, dark bluish grey i dark tan. Minifigi przepiękne, Mordor Ork wygląda rzeczywiście niewyjściowo z twarzy :)
Duża liczba uniwersalnych klocków zawsze się przyda, a bohaterowie zagrają rolę w przyszłych MOCach, zwłaszcza że malowanie mają uniwersalne dla MOCy od Castle po Pirates. I to był jeden z powodów zakupu zestawu.

Za
  • Duża ilość klocków uniwersalnych.
    Minifigi
    Broń
    Zestaw jako całość

Przeciw
  • Szczeliny
    Brak nadruku na portkach orków.
    Niestety pojawiają się niedoróbki klocków (gdzie słynna jakość)
    Nie ma plakatu
edit: BONUS, światełko w ciemności
Obrazek
Obrazek
oraz światełko żółte z Whitecap Bay.
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2012-12-30, 16:47 przez hellik, łącznie zmieniany 12 razy.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Szkoda, że cena jest dla mnie zaporowa :(
Pieknie by wyglądało na półce.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#3 Post autor: tomey »

Największa wada tego zestawu... tylko jedna włosy dla orc'a, a wszakże mamy och dwóch!
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#4 Post autor: blizzard »

Właśnie wróciłem z Hobbita, jeszcze bardziej chce mieć wszystkie zestawy! ;//

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#5 Post autor: Kirysowaty »

tomey pisze:Największa wada tego zestawu... tylko jedna włosy dla orc'a, a wszakże mamy och dwóch!
Nie wszyscy orkowie mieli włosy. Nawet u Sarumana pełno było łysych.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#6 Post autor: tomey »

Kirysowaty, wiem... nie mniej łysy ork nie będzie miał uszu...:(
37236809 nowe gadu:)

GrublukTheGrim
Posty: 243
Rejestracja: 2011-04-29, 21:22
Lokalizacja: Znikąd

#7 Post autor: GrublukTheGrim »

blizzard pisze:Właśnie wróciłem z Hobbita, jeszcze bardziej chce mieć wszystkie zestawy! ;//
A ja już mam!

Natomiast w temacie, dobrze że wysyp gwiazdkowych prezentów spowodował wzrost ilości recenzji z LOTRa. Zawsze miło podyskutować o tym co się w danym zestawie podoba, a co nie.
Mi się podoba wszystko, a prześwitu żadnego nie mam. ;-)

Darkelmo
Posty: 194
Rejestracja: 2008-08-26, 19:21
Lokalizacja: Warszawa

#8 Post autor: Darkelmo »

Zestaw do pewnego czasu nie robił na mnie wrażenia. Jakoś go pomijałem. Po recenzji bardziej zachciałem go pozyskać do swojej kolekcji. Przeszkadzają mi tu w nim wyżej wymienione braki (łysy ork i brak nadruku na nóżkach ork morii i Lurtz). Plusem natomiast jest 2 x hełm i tarcza z symbolem białej dłoni. Jak na razie waham się czy nie kupić tylko figurek z uzbrojeniem czy jednak nie skusić się Twoim namową (recenzją) i wziąść cały zestaw. Czas pokaże a narazie dzięki za fajną recenzję.

GrublukTheGrim
Posty: 243
Rejestracja: 2011-04-29, 21:22
Lokalizacja: Znikąd

#9 Post autor: GrublukTheGrim »

To w sumie ciekawe, że w Helmowym Jarze żaden Uruk nie ma nadruku białej dłoni na tarczy lub zbroi. Są one unikalne tylko dla tego zestawu.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#10 Post autor: Szerszen »

Może wzięli pod uwagę, że figurki nie są przypisane do zestawu i armia z białą dłonią kiepsko by wyglądała szturmując "Białe Miasto" ;-)
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#11 Post autor: blizzard »

Rozmyślając sobie o tym zestawie (i pociesznych orkach), przypomniał mi się ten filmik:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JazW0BcqPH8[/youtube], jest rewelacyjny :D

Btw, jak tłumaczycie "orcs"?
Mam świetne książki pana Peinkoffera ORKI (obie części, gorrrrąco polecam!), gdzie użyte są 2 formy (i to na okładce, lol) "orki" i "orkowie".
ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 2012-12-31, 15:10 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#12 Post autor: Kirysowaty »

Szerszeń pisze:Może wzięli pod uwagę, że figurki nie są przypisane do zestawu i armia z białą dłonią kiepsko by wyglądała szturmując "Białe Miasto" ;-)
Łot, łot, łot? Chyba Helmowy Jar, a nie żadne Białe Miasto?
blizzard pisze:Btw, jak tłumaczycie "orcs"?
Orkowie. Orki to są ssaki morskie.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

GrublukTheGrim
Posty: 243
Rejestracja: 2011-04-29, 21:22
Lokalizacja: Znikąd

#13 Post autor: GrublukTheGrim »

Szerszen pisze:(...) armia z białą dłonią kiepsko by wyglądała szturmując "Białe Miasto" ;-)
Przecież wyraźnie chodziło mi o Helmowy Jar, a nie Minas Tirith. :-/

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#14 Post autor: bacon »

blizzard pisze:Btw, jak tłumaczycie "orcs"?
Obydwie formy są poprawne ale jak wynika z przypisu wątpliwości pozostają. Ja uważam, że "poprawniejsza" jest orkowie :)

A zestaw świetny ale niestety drogi. Efekt ze świecącym klockiem rewelacyjny.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#15 Post autor: Innos »

Dzięki za szczegółową recenzję, dobrze, że się pojawiła, bo jest to dobra okazja do dyskusji o tym nietypowym, ale moim zdaniem udanym zestawie dostarczającym całkiem sensownych elementów. Nie zgodzę się tylko z dwoma minusami z podsumowania. Po pierwsze, brak plakatu mógłby być minusem zasadniczo wszystkich zestawów Lego. ;) Oczywiście, fajnie by było, gdyby takowe w serii LotR były dawane wzorem Piratów z Karaibów, ale nigdzie nie było mowy, że będą, więc trudno mówić, że to jest minus. Widocznie karty i plakaty w PotC to była jakaś inwencja marketingowców, która się nie przyjęła, albo wyjątkowy wymóg licencji, w każdym razie najwyraźniej nie widziano potrzeby tego powtarzać.
Strasznie się też czepiliście łysych i ich uszu.:P Przecież w zestawie jest tyle nakryć głowy ile minifigurek, więc narzekanie, że nie ma drugich włosów jest bezpodstawne, bo w razie czego można założyć hełm.
GrublukTheGrim pisze: Przecież wyraźnie chodziło mi o Helmowy Jar, a nie Minas Tirith. :-/
Kirysowaty pisze: Łot, łot, łot? Chyba Helmowy Jar, a nie żadne Białe Miasto?
Przecież Szerszeniowi chodziło o to, że uzbrojenia bez białej dłoni można użyć w MOCach czy zabawie na podstawie innych scen z filmu, podczas gdy biała dłoń może w tym przeszkadzać. Dzieciom pewnie nie robiłoby to różnicy, ale fanom literatury czy filmu i owszem.
A jak już o tych nadrukach na uzbrojeniu mowa, może powyżej zrecenzowany zestaw miał jeszcze nabrać unikatowości (ponad to, że jego dystrybucja jest jakoś ograniczona względem reszty zestawów). Bo w innym razie logiczniej byłoby dać to uzbrojenie odwrotnie - orkowie bezpośrednio oblegający Rogaty Gród powinni mieć białą dłoń, bo co do ich pochodzenia nie ma wątpliwości, natomiast w kuźni bardziej "bezimienne" wyposażenie pozwalałoby ją podpiąć także pod Mordor (tu co prawda jest kolejny problem, bo w filmie Uruk-Hai z ich charakterystycznym uzbrojeniem też kojarzeni są tylko z Isengardem, ale już książkowo w wojskach Mordoru również było dużo tego typu orków).
blizzard pisze: Btw, jak tłumaczycie "orcs"?
Odmiana "orkowie" wydaje się bardziej adekwatna. Dyskusje akademicko-lingwistyczne jedno, a klimat, wydźwięk tekstu np. w książkach fantasy to drugie. Osobowa odmiana w rodzaju męskim brzmi po prostu dużo lepiej.
A jak już jesteśmy przy odmianach, to postuluję - piszmy po polsku. Nie ma czegoś takiego jak
hellik pisze:Mordor Ork
czy
tomey pisze:orc'a
Jest co najwyżej Ork z Mordoru.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

ODPOWIEDZ