[MOC] Lotus 7

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
tiburon
Posty: 27
Rejestracja: 2011-04-03, 20:44
Lokalizacja: Kraków

[MOC] Lotus 7

#1 Post autor: tiburon »

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Chyba to noworoczny wysyp nowości na naszym forum:)

Chciałbym zaprezentować państwu Lotusa 7. Model powstawał przez około 2 miesiące
(zawieszenie) i jeden dzień (reszta samochodu) uważam że jest dość ciekawy ze względu
na poprawnie działające zawieszenie, no może czasem odpada mu tylne koło ale nie
miałem dłuższej ośki:)

Jeśli chodzi o wymiary, jest bardzo szeroki i długi a do tego niski, tyle w skrócie, resztę
zobaczycie na filmie, albo i nie zobaczycie bo kręciliśmy go w nocy. Autko naprawdę
zasuwa, jest sterowne i nawet gumę pali, jednym słowem stara angielska szkoła. Co do
przedniego zawieszenia hm nie jest to wóz drabiniasty choć swoją ażurową konstrukcją go
przypomina. Zawieszenie posiada 3 wahacze 1 dolny i dwa górne, auto jeśli wisi w
powietrzu jest bardzo rozbieżne z przodu, jednak po obciążeniu go własnym ciężarem luzy
się kasują etc. ale to przecież i tak nie ważne, co tam z teorią, koła same się centrują i to
bez żadnego układu wspomagającego. Smaczkiem jest brak sprężyn, zastąpione zostały
osiami które się skręcają.

Jeśli chodzi o prędkości, poszedłem o krok dalej w pomiarach, nie wierzę maszynom
zbudowanym przez kogoś innego niż ja:) z moim doktorem zbudowaliśmy na PK układ
pomiarowy, jedyny kłopot to było wycelować na pełnej prędkości w 80 centymetrową
bramkę, ale się udało (kilka razy musiałem składać auto do kupy). Jeśli chodzi o te
prędkości to rzucam tu rękawiczkę a nawet i dwie TEMU KTÓREGO IMIENIA NIE BĘDĘ
WYMAWIAŁ, niech zmierzy je poprawnie a nie GPS'em, w sumie liczą się każde opory i
masy a na bieżni to też tak nie do końca bo oporu powietrza nie ma (ale pomysł dobry,
taka mała hamownia podwoziowa).

Nie będę się rozpisywał, zresztą sami widzicie że źle mi to idzie, nie jestem tam specem od
marketingu klockowego, tylko niedoszłym inżynierem samochodziarzem.


FILM:
http://www.youtube.com/watch?v=f_Rb0UB1giA
Ostatnio zmieniony 2013-01-03, 21:32 przez tiburon, łącznie zmieniany 9 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

tiburon pisze:nie umiem zdjęć wsadzać sorry
To wypada się nauczyć...
http://www.00453005_0000002.pl/artykuly.php?show=48681

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

Ciezko wymienic bledy, ktore popelniles przy prezentacji, latwiej byloby skupic się na tych, ktorych nie popelniles... W skrocie:
- tekst wypadaloby rozbic na akapity bo taki zbitek czyta się kiepsko, szczegolnie, ze jest chaotyczny,
- zdjecia fatalnie oglada się na filmie, to, ze nie umiesz ich wstawiac to żadne wytlumaczenie bo na forum jest masa poradnikow,
- film krecony w nocy to kiepski pomysl, widac na nim tyle co nic.

Szkoda, bo wydaje się, ze autko ma potencjal.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#4 Post autor: Filus »

Zawieszka wyjątkowo skromna, nie wiem czy ten brak sprężyn to taki dobry pomysł. Laik może pomyśleć, że zawieszenia niemal nie ma i że ugina się rama/klocki, a nie elementy sprężyste (rozumiane, jako cecha materiałowa).
tiburon pisze:niedoszłym inżynierem samochodziarzem
Nawet, jeśli niedoszły, to wstyd pisać "wachacz", zamiast wahacz. Przecież to pojęcie powinno być dla Ciebie chlebem powszednim.

Co do samego podobieństwa. Przypomina pierwowzór, choć brakuje mi przednich błotników. Niby to bzdura, ale ich brak, porównując ze zdjęciami oryginału mocno rzuca się w oczy.

Awatar użytkownika
Kid_A
Posty: 38
Rejestracja: 2012-10-04, 11:06
Lokalizacja: Brzesko
brickshelf: KidA

 

#5 Post autor: Kid_A »

1. Przednie zawieszenie niszczy system (w dobrym sensie);
2. Pomiary niszczą system (w dobrym sensie);
3. Zresztą, cały samochód technicznie niszczy system (oczywiście, że w dobrym sensie, poza przykrótkimi ośkami z tyłu);
4. Prezentacja niszczy system (niestety w złym sensie, tragedia).

Ogólnie, to ja też jestem zniszczony i pod ogromnym wrażeniem. Jeszcze postaram się coś dopisać, ale w późniejszym terminie.

PS. Okropnie zaczepiasz. Może biorąc pod uwagę to, jak biednie rozwinięte jest środowisko techicowych racerów, lepiej byłoby współpracować na rzecz lepszego jutra?
Ostatnio zmieniony 2013-01-03, 21:26 przez Kid_A, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Kid_A pisze:Może biorąc pod uwagę to, jak biednie rozwinięte jest środowisko techicowych racerów, lepiej byłoby współpracować na rzecz lepszego jutra?
Hm... A [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewforum.php?f=82]tutaj[/URL] lub tutaj zagladales?

Fakt, predkosc nie ta ale silniki/moduly RC to obecnie dosc niszowy sprzet.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

tiburon
Posty: 27
Rejestracja: 2011-04-03, 20:44
Lokalizacja: Kraków

#7 Post autor: tiburon »

Dzięki za kilka dobrych rad, jeśli chodzi o film, nocne zdjęcia nie są rewelacyjne, ale tylko
wtedy dopadłem kamerę bo nie mam własnej i tak wyszło trochę nieładnie.
Zaczepki, hm Sariel chyba wie a co chodzi, to auto powstało tylko po to aby pokazać, że się da
zrobić zawieszenie z klocków które dobrze się zachowuje i w zakrętach i na długich prostych.
Chciałbym mu podziękować bo to drobna sprzeczka z nim na ten temat zmobilizowała mnie do zbudowania Lotusa.

Awatar użytkownika
Kid_A
Posty: 38
Rejestracja: 2012-10-04, 11:06
Lokalizacja: Brzesko
brickshelf: KidA

 

#8 Post autor: Kid_A »

3dom pisze:Hm... A tutaj lub tutaj zagladales?
3dom, masz rację, mój błąd, wkradł się skrót myślowy. Ja was bardzo dobrze znam, droga wago ciężko! :) Poprawiam:

"Może biorąc pod uwagę to, jak biednie rozwinięte na LUGPolu jest środowisko techicowych, lekkich racerów z bardziej rozbudowanym zawieszeniem, lepiej byłoby współpracować na rzecz lepszego jutra?"

@down
gen, Czy możesz się łaskawie odczepić i przeczytać mojego posta? Już przeprosiłem, nie roszczę sobie do niczego praw, doceniam wasze osiągnięcia. Uważam, że moje nie dorastają im do pięt.
Ostatnio zmieniony 2013-01-03, 21:41 przez Kid_A, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

#9 Post autor: Chrupek »

Kid_A pisze:Może biorąc pod uwagę to, jak biednie rozwinięte jest środowisko techicowych racerów, lepiej byłoby współpracować na rzecz lepszego jutra?
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jak punkt siedzenia jest daleko to i widzenia nie starcza żeby dojrzeć. Ale w internecie to nie przeszkadza się wypowiadać:]

Jak zwykle (a było już takich wielu, nie zaskoczysz nas niczym nowym): czekamy na sugestie.


PS: Auto fajne ale opis taki jakby... albo to najlepsiejsza konstrukcja wszechświata, albo najsłabszy opis. A kto wie, może i jedno i drugie;)
Sezon w pełni!

tiburon
Posty: 27
Rejestracja: 2011-04-03, 20:44
Lokalizacja: Kraków

#10 Post autor: tiburon »

Ja myślałem np. nad utworzeniem klasy wyścigów samochodów turystycznych,
bardziej takich na tor, skala 1:10, napędy rc, takie szybkie bestie z ażurowymi nadwoziami,
żeby było widać bebechy, jakoś nie przemawia do mnie ganianie po trawie, czy ciężarówki,
same ciężarówki tylko się ścigają, a gdzie normalne samochody??

Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

#11 Post autor: Chrupek »

W sezonie zimowym spotykamy się pod dachem, w wynajętych szkołach podstawowych. A Truck Racing to ostatnio tylko z nazwy bo panują inne nadwozia. W przyszłym sezonie będziemy startować modelami samochodów WRC. Ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyś uruchomił swoją serię wyścigową:)
Sezon w pełni!

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#12 Post autor: blizzard »

Filmik kiepski, autko fajne :)
Bardzo przypadł mi do gustu driftowy "bączek", gdy przednie koła niemal w miejscu stoją;)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#13 Post autor: Sariel »

tiburon pisze:Zaczepki, hm Sariel chyba wie a co chodzi, to auto powstało tylko po to aby pokazać, że się da
zrobić zawieszenie z klocków które dobrze się zachowuje i w zakrętach i na długich prostych.
Chciałbym mu podziękować bo to drobna sprzeczka z nim na ten temat zmobilizowała mnie do zbudowania Lotusa.
Nie pamiętam tej sprzeczki, jeśli to była któraś z rzędu próba udowodnienia że bawienie się w cambery i castery w przednim zawieszeniu w Lego ma sens, to pozostaję nieprzekonany.
Model ciekawy, aczkolwiek dlaczego po spędzeniu dwóch miesięcy nad nim nie możesz poczekać kilka godzin żeby nakręcić film przy świetle dziennym, jest dla mnie niepojęte. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, Ty je położyłeś na własne życzenie.
Wrzuty w temacie mierzenia prędkości GPSem do mnie nie trafiają - zrobiłem pomiar na 200-metrowym odcinku urządzeniem, które błąd w odczycie pozycji ma rzędu 3 metrów. Jeżeli taki pomiar jest niewiarygodny, chętnie dowiem się dlaczego. Wierzę na słowo że Twoja metoda jest dokładniejsza, szkoda tylko że mało kto ma do dyspozycji bramki świetlne i "oprzyżądowanie".

I tu dochodzimy do sedna, czyli do prezentacji. Nie wmówisz mi, że w Twojej prezentacji nie dało się:
- sprawdzić błędów spellcheckerem, dostępnym teraz w każdej przeglądarce
- podać kilka podstawowych danych, jak choćby waga, wymiary, przełożenie w napędzie, użyte silniki
- pisać nie wciskając klawisza nowej linii w sposób całkowicie losowy
- nauczyć się wstawiać zdjęć do posta - jest to czynność na poziomie 5-latka

Wiem, że mój komentarz może brzmieć surowo, ale widzisz: przedstawiasz nam model trochę na zasadzie "patrzcie, zrobiłem coś tak wypasionego, że prezentację mogę zrobić kompletnie na odwal się, podziwiajcie". Niestety, nawet najbardziej wypasiony model w ten sposób traci punkty już na starcie. Mierzysz, zdaje się, w czołówkę Technicowców, więc możemy oceniać Cię tak surowo jak tę czołówkę. A inni jej członkowie jakoś przykładają się do prezentacji, mają pewne minimum szacunku dla osób które będą ją czytały.

PS. Na filmie wygląda to jakby znosiło go na lewo.
Ostatnio zmieniony 2013-01-03, 22:52 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

tiburon
Posty: 27
Rejestracja: 2011-04-03, 20:44
Lokalizacja: Kraków

#14 Post autor: tiburon »

"patrzcie, zrobiłem coś tak wypasionego, że prezentację mogę zrobić kompletnie na odwal się, podziwiajcie"

Dzięki Sariel za przyznanie że mój model jest wypasiony, ja tak nie uważam, dlatego też nie
przykładałem się do prezentacji.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#15 Post autor: Sariel »

Jeśli bierzesz to za przyznanie, to przegapiłeś cudzysłów. Model jest ciekawy, podoba mi się wyprofilowanie nosa i ładne zakrycie modułu RC. Prezentacja leży i kwiczy. Można odnieść wrażenie, że coś bardzo chcesz tym modelem udowodnić, ale co?
Przydałoby się też, jeśli już stawiasz komuś zarzut (pomiar GPSem ssie), jakoś go uzasadnić (pomiar GPSem ssie, ponieważ...).
Ostatnio zmieniony 2013-01-03, 23:05 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ