9393 Tractor

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
sekua
Posty: 226
Rejestracja: 2012-06-06, 19:06
Lokalizacja: Warszawa / Radom
brickshelf: Sekua

 

9393 Tractor

#1 Post autor: sekua »

Obrazek

Seria: Technic
Liczba części: 354
Spis części: bricklink
Rok wydania: 2012 (sierpień)
Cena: allegro (kup teraz): 99,00 zł - 149,99 zł, katalogowa 129,99 zł
BricklinkBrickset

Wstęp

Dzień dobry. Przyznam, że już w tej chwili spełniam moje postanowienie noworoczne, tj. rozpoczęcie aktywnego uczestnictwa w życiu forum (recenzje, MOC itp.). Tym samym jest mi bardzo miło przedstawić moją pierwszą recenzję zestawu LEGO. Przedmiotem pierwszej jest powyższy zestaw LEGO Technic - 9393 Tractor. Kupiłem go, powiedzmy, za około połowę ceny katalogowej (korzystając z jednej z licznych świątecznych promocji). Na tym koniec wstępu, ad rem moi mili.

Pudełko

Pudełko nie jest sporych rozmiarów. Na oko wydaje mi się, że stanowi 1/4 wielkości pudeł flagowych zestawów LEGO Technic. Przód pudełka prezentuje podstawowy model, przedstawiając jego zdjęcie, ilość funkcji, numer seryjny, przedział wieku oraz informację o możliwości budowy dwóch modeli. Odnośnie drugiego modelu, przedstawiony on został z tyłu, również z prezentacją jego funkcji w miniaturowej skali. Na jednym z boków zobaczymy rozmiar jednego z paneli w skali 1:1, na kolejnych resztę podstawowych informacji o miejscach produkcji (nie ma Chin), ryzykach użytkowania itd.

Obrazek Obrazek Obrazek

Zawartość

W pudełku znajdziemy 5 nieponumerowanych woreczków wraz z 4 oponami wrzuconymi luzem oraz dwie instrukcje. Obyło się bez naklejek.

Obrazek Obrazek Obrazek

Poniżej zawartość poszczególnych woreczków:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Opony:

Obrazek Obrazek

W instrukcji modelu A (65 stron) zawarte są standardowe porady o segregacji klocków przed budową i wzmianka o tym, że klocki nie lubią ścisku między sobą oraz, że lubują się w twardych powierzchniach stołu, a więc nie należy je rozpieszczać miękkością dywanów. Budowa składa się z 49 kroków, w tym przy 48 kończy się budowa podstawowego modelu, bez kosiarki rolniczej (nie wiem czy dobrze interpretuję). W pierwszej instrukcji znajdziemy również spis klocków oraz małą instrukcję w jaki sposób obsługiwać kosiarkę przy użyciu podnośnika. Na końcu znajdziemy reklamy zestawów 9394, 9395, 9396 oraz 9398.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W instrukcji modelu B (73 strony) ograniczono się jedynie do przedstawienia budowy, składającej się z 59 kroków oraz do zawarcia informacji o stronach internetowych LEGO club, technic.LEGO.com oraz LEGOsurvey.com ze znanym już krzyczącym chłopcem.

Obrazek Obrazek

Ciekawe klocki

1) Black Technic, Axle and Pin Connector 3 x 3 with Axle

Obrazek Obrazek

2) Black Technic, Pin Connector Toggle Joint Smooth Double with Axle and Pin Holes

Obrazek Obrazek

3) Panele Lime Technic

Obrazek

Czytałem, że limonkowy (czy to prawidłowa nazwa?) kolor nie jest zbyt popularny wśród AFOLi, a nawet znienawidzony. Ale nie bójcie się - w całym zestawie, na te ponad 350 klocków, znajdziemy jedynie 10 klocków w tym kolorze. Osobiście uważam, że każdy, ale to każdy kolor powinien zasługiwać na aprobatę, tym samym nie wkurzam się, że w mojej kolekcji znalazły się kolejne limonkowe klocki.

Budowa modelu podstawowego

Zestaw należy do tych w przedziale 300-400 klocków, więc składa się go dosyć szybko. Nie znajdziemy tu genialnych technik czy czegokolwiek w tym rodzaju, ale budowa jest bardzo przyjemna. Na pewno nie nudzi.

Stan modelu po 16 krokach...

Obrazek

... po 30 krokach...

Obrazek

... po 36 krokach...

Obrazek

I taadaaam. Model traktora ukończony.

Obrazek

Pozostało jeszcze tyle klocków do budowy kosiarki:

Obrazek

...którą składa się bardzo szybko.

Obrazek

Model podstawowy

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Uważam, że traktor jest bardzo udaną konstrukcją jak na taką małą konstrukcję i zawiera dość sporo detali. Panele dobrze oddają końcowy kształt modelu.

Sterowany jest za pomocą Hand of God, pokrętła znajdującej się nad dachem kabiny. Promień skrętu jest bardzo duży, co uważam za duży plus.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jednak tę właściwą bawialność sprawia obserwowanie pracy kosiarki podczas jazdy modelu. Obrót ostrzy możliwy jest dzięki mechanizmowi, który połączony jest z prawym tylnym kołem, coś w rodzaju dyfra. Konstrukcja ostrzy może wydawać się małym zgrzytem (dla mnie raczej nie), albowiem nie są unieruchomione, tzn. przykładowo podczas obrotu poruszają się, przesuwając się pod różnymi kątami, zależnie np. od szybkości czy kierunku jazdy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jeśli znudzi się zabawa z kosiarką, w każdej chwili można ją podnieść, przy użyciu jednego pokrętła, za pomocą sprawnie zbudowanego podnośnika. Oczywiście można też ją odłączyć i na jej podstawie dobudować innego rodzaju maszyny rolnicze.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ciekawostką jest to, że przy tej wielkości zestawu i przy takiej ilości klocków, nie został zaimplementowany do modelu technicowy silnik z tłokami lub jakiekolwiek zawieszenie. Odnośnie zawieszenia przyznam, że jego brak jest niezauważalny. Natomiast odnośnie kwestii atrapy silnika - szczerze to cieszę się, że jej nie ma. Mam wrażenie, że w ostatnich latach konstruktorzy na siłę wkładają do modeli tę funkcjonalność. W przypadku przedmiotowego modelu brak takiego zastosowania jest dość udanym rozwiązaniem, pomimo, że znalazłoby się miejsce pod maską modelu traktora. Co o tym myślicie?

Ilość zapasowych klocków:

Obrazek

Nie byłbym sobą, gdybym nie porównał modelu podstawowego 9393 z innym modelem, mianowicie z modelem B zestawu nr 8048.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Uważam, że model B zestawu 8048 jest milion razy fajniejszy od jego modelu podstawowego. Obydwa ciągniki są piękne. Do 8048 można mieć pewien sentyment, ponieważ jego konstrukcja ma coś w sobie z naszego poczciwego Ursusa. Z kolei zaprezentowany w recenzji 9393 można uznać za nowocześniejszy model, mniej kanciasty, lepiej oddający rzeczywiste pojazdy. Widocznie nie potrafię i nie będę potrafił wskazać, który z nich jest lepszy.

Budowa modelu alternatywnego

Wrażenia z budowy drugiego modelu są analogiczne do tych przy budowie pierwszego. Jest nim łazik (buggy). Jednak muszę przyznać, że przy jego budowie użyto kilka nietypowych rozwiązań i możliwe, że budowa jest minimalnie ciekawsza.
Na uwagę zasługuje konstrukcja silnika w tylnej części pojazdu.

Obrazek

Tłoki są wysuwane wraz z kolejnymi obrotami ośki, na której są przymocowane pewnego rodzaju "wypustki". Stanowi to dość proste i nawet wizualnie dobre rozwiązanie.

Model alternatywny

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Łazik okazał się również bardzo udaną konstrukcją. W tym przypadku funkcjonalności jest o wiele mniej. Możemy nim jedynie skręcać za pomocą HoG i w zasadzie to tyle. Miłą innowacją jest wspomniany wyżej mechanizm silnika. Tłoki podczas jazdy wydają dźwięk obijających się o siebie klocków, co dla niektórych może być irytujące (dla mnie wręcz przeciwnie). Jeśli mam się czegoś na siłę przyczepić to wystający liftarm (mający spełniać funkcję wystającej rury wydechowej, hm?), o tu:

Obrazek

Elementy pozostałe po budowie modelu B:

Obrazek

W opisie modelu podstawowego porównałem ze sobą dwa różne traktory. Tym razem porównam łazik 9393 z modelem A zestawu 8048 oraz z model B zestawu 8262.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oczywiście zestaw 8048 jest w tym zestawieniu najbardziej dopracowanym, jednak nie oznacza to, że musi być tym najpiękniejszym. Otóż stawiam buggy z 9393 na równi z tym 8048. Obydwa modele wydają się dopracowaną konstrukcją. Buggy z 8262 jest potężniejszy i możliwe, ze nie jest zbyt proporcjonalny. Wobec tego, wygląda na to, że smukłość modeli 9393 oraz 8048 wpłynęła na moją ocenę.

Podsumowanie

Podsumowanie przedstawię w formie wyliczenia zalet i wad.

Zalety:
+ wygląd obu modeli;
+ zadowalająca bawialność, mając na uwadze wielkość modeli;
+ kolorystyka (oczywiście dla niektórych);
+ brak naklejek.

Wady:
- możliwe, że mało nowych lub ciekawych elementów;
- kolorystyka (oczywiście dla niektórych).

Polecam ten model dla osób, które chcą rozpocząć zabawę z LEGO Technic. Profesjonalni konstruktorzy pewnie uznają go za ciekawostkę, którą można się zająć na krótką chwilę. Ale nie mam wątpliwości, że model podstawowy, jak i model alternatywny będą wspaniale prezentować się na półce.

Dziękuję za uwagę.

(pierwsza recenzja odhaczona)
Ostatnio zmieniony 2012-12-29, 00:21 przez sekua, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Uncle Jaca
Posty: 1122
Rejestracja: 2012-04-21, 14:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: jacaelnegro

 

#2 Post autor: Uncle Jaca »

"pierwsze koty za płoty" - lądowanie na cztery łapy, recenzja czytelna i przejrzysta, fajne oba modele - za te pieniądze jest ok.
Pies utonął, łańcuch pływa

Ananiasz
Posty: 47
Rejestracja: 2012-08-09, 13:00
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Ananiasz

 

#3 Post autor: Ananiasz »

Teraz już wiem, że warto ten traktorek nabyć. Co do atrap silników, to jeśli tylko się da to ich nie montuję, starsznie ich nie lubię. Ostatnia ciekawa atrapa silnika była moim zdaniem w 8860.
Kolekcjoner dziurawych klocków.

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Sajan »

Porównanie z innymi modelami wyszło super. Warto by takie zestawienia pojawiały się częściej.
Cała recenzja również na duży plus. Liczę na kolejne udane "odhaczenia" ;)

Awatar użytkownika
aditoma
Posty: 155
Rejestracja: 2011-12-14, 18:54
Lokalizacja: Lublin

#5 Post autor: aditoma »

Recenzja OK, bardzo kompleksowa. Moja prośba: zainwestuj w statyw. Szkoda Twojej ciężkiej pracy gdy zrobiłeś dużo ciekawych fotek a są poruszone. Statyw pozwoli Ci też zmniejszyć szumy, bo będziesz mógł korzystać z dłuższych czasów naświetlania, ergo z niższego ISO.
Za każdym razem gdy [CENZURA] kotek.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#6 Post autor: Filus »

Sajan pisze:Warto by takie zestawienia pojawiały się częściej.
Brzmi to tak, jakby ich [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=256102#256102]wcale[/URL], a wcale nie było.

Chyba zaraz będę transformować na wyższy poziom... ;)

Co do porównań, zastanowiłbym się jeszcze, moim zdaniem najbliżej temu traktorkowi do tego, z zestawu 8049. Nawet kolor ten sam - wyjątkowo paskudny. Niby zestaw niezgorsza, ma parę ciekawych klocków, ale nie jestem jego entuzjastą. Gdybym dostał w prezencie, to może bym nie kręcił noskiem, ale jako, że się na to nie zanosi, własnej kasy mi na to szkoda. Dla paru klocków nie warto.

Fajnie, że już niemal wszystkie zestawy na rok 2012 są zrecenzowane. Jeszcze jakby ktoś walnął reckę 9395, to gdy ja się dołożę z moją, to będziemy mieć komplet;).

Gratuluję udanego debiutu, oby było nas więcej, recenzentów Technica, bo w ostatnim dłuższym czasie coś krucho:(.

Awatar użytkownika
sekua
Posty: 226
Rejestracja: 2012-06-06, 19:06
Lokalizacja: Warszawa / Radom
brickshelf: Sekua

 

#7 Post autor: sekua »

Bardzo dziękuję wszystkim za miłe słowa, a w szczególności chciałbym podziękować noriemu za miłe słowa na 8studs.
aditoma pisze:Moja prośba: zainwestuj w statyw.
Tak zrobię. W statyw, w lepsze tło lub jego obróbkę oraz w lepszy aparat, dzięki któremu zdjęcia będą o wiele ostrzejsze.
Filus pisze:Fajnie, że już niemal wszystkie zestawy na rok 2012 są zrecenzowane. Jeszcze jakby ktoś walnął reckę 9395, to gdy ja się dołożę z moją, to będziemy mieć komplet;).
Mam 9395, ale kupiony jako używka. Byłaby to też dobra okazja, bo jeszcze nie próbowałem budować modelu alternatywnego. Tylko, że uważam, że lepiej byłoby recenzować nówkę sztukę.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#8 Post autor: Filus »

sekua pisze:Mam 9395, ale kupiony jako używka. Byłaby to też dobra okazja, bo jeszcze nie próbowałem budować modelu alternatywnego. Tylko, że uważam, że lepiej byłoby recenzować nówkę sztukę.
Lepiej, nie lepiej. Jeżeli masz wszystkie klocki, wiesz, jakie były zapasowe, a także pudełko, to w zasadzie bez różnicy. Jak klocki są podzielone w woreczkach raczej nikogo, poza fetyszystami nie zainteresuje. Inna rzecz, że takowych we frakcji Technicowej nie ma raczej. Więc bierz na warsztat 9395 i się nie zastanawiaj. Ja jak skończę moją obecną reckę, to zabieram się za ostatni brakujący model;).

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#9 Post autor: Innos »

Bardzo dobra recenzja! I do tego o zestawie ocenianym dość różnie. Ja też, widząc przedświąteczne promocje zastanawiałem się nad jego zakupem, ale ostatecznie sobie odpuściłem, nie widząc w tym zestawie nic szczególnie przyciągającego. Podobnie jak napisał Filus - gdyby jakoś do mnie trafił, nie płakałbym, pewnie po przetestowaniu modelu skończyłby jako dawca części, ale sam kupować go nie zamierzam. Niemniej model nie jest taki zły, przy tej wielkości zestawu bawialność i wygląd są na przyzwoitym poziomie. Ale nic więcej.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

ODPOWIEDZ