Stare a nowe klocki - rozpoznawanie elementów

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Qlczas
Posty: 129
Rejestracja: 2012-05-10, 13:17
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Qlczas
Kontakt:

 

Stare a nowe klocki - rozpoznawanie elementów

#1 Post autor: Qlczas »

Chciałem poruszyć ważny dla mnie temat. Ponieważ nie znalazłem pasującego wątku pozwoliłem sobie na założenie nowego.

Interesuje mnie jak sprawdzić czy dany element pochodzi z danego zestawu (lub chociaż został wyprodukowany w danym roku).

Najważniejszą dla mnie kwestią są główki minifigów. Ponieważ uzupełniam swoją kolekcję Pirates z lat 89-96
to zauważyłem na pewno jedno -> zestawy z roku 1989 oraz starsze, posiadają "pełnego" studa na główce.
Zestawy od roku 1990 "powinny" już mieć studa "otwartego"/pustego/wydrążonego - ang. hollow.

Bricklink niestety nie wprowadza takiego rozróżnienia (może inna strona ze spisem cześci?)

przykład:
http://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?M=pi056

Minifig pojawia się w Skull's Eye Schooner (1993) oraz Black Seas Barracuda (1989), w obu przypadkach jest oznaczony tym samym numerem (numere elementu - sama główka też jest ten sam). Jednak w rzeczywistości powinien być raz "pełny" (w Barracudzie), raz "otwarty" (w Schoonerze).

Czy moje spostrzeżenia są prawidłowe i pokrywają się z Waszymi? Czy ktoś oprócz mnie, zwraca na to uwagę? :) Chciałem skompletować posiadaną kolekcję, by była jak najbardziej bliska oryginału...

To samo tyczy się samych klocków - nie wiem w którym roku, LEGO zmieniło rodzaj plastiku z jakiego produkuje klocki - ale to widać, nowsze są produkowane z dużo gorszego materiału. Pod spodem praktycznie każdego, w miarę dużego klocka, da się znaleźć numerek seryjny. Czy jest gdzieś jakaś lista pomagająca zidentyfikować z którego roku (lub jakiegoś okresu) pochodzi dany klocek?
Ostatnio zmieniony 2013-01-07, 10:25 przez Qlczas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#2 Post autor: bacon »

Qlczas pisze:Czy jest gdzieś jakaś lista pomagająca zidentyfikować z którego roku (lub jakiegoś okresu) pochodzi dany klocek?
Na BL można sprawdzić w jakich latach dana część występowała. Dajmy na to pierwsza lepsza część -
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=3241
Year Released:
1980 - 1985

http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=4221
Year Released:
1981 - 2004

Możesz posiłkować się peeron.com bo z tego co widzę u nich ta główka ma rozróżnienie
http://www.peeron.com/inv/sets/6285-1
Obrazek - zamknięty stud

http://www.peeron.com/inv/sets/6286-1
Obrazek - otwarty stud

A co do główek też miałem podobny problem kiedy kompletowałem jakieś starsze zestawy ale postanowiłem trzymać się tego co podaje BL.
Ostatnio zmieniony 2013-01-07, 11:50 przez bacon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 275
Rejestracja: 2011-05-15, 19:47
Lokalizacja: Pyrlandia
brickshelf: Hegemon78
Kontakt:

 

#3 Post autor: Hegemon »

Ja zawsze starałem się zwracać uwagę na pręciki pełne lub z otworkiem, które występują na spodzie plate szerokich na 1 studa. Zawsze zwracałem uwagę przy kompletowaniu starszych zestawów. Jednak raz zdarzyło mi się jak kupiłem jakiś starszy zestaw w stanie MISB i miałem wewnątrz te platy w obu wersjach. No i to mnie już wyprowadziło z pewności.

Niektórych elementów jest więcej jak 2 rodzaje. Jak choćby ten:

Obrazek

Więc również jestem ciekawy jak to wygląda faktycznie z tymi wersjami elementów i w jakich latach można jakie spotkać.
"Wiwat Krwawy Hegemon"

Moja kolekcja LEGO

Awatar użytkownika
Qlczas
Posty: 129
Rejestracja: 2012-05-10, 13:17
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Qlczas
Kontakt:

 

#4 Post autor: Qlczas »

Dzięki za szybkie reakcje :)

@Bacon - nawet nie pomyślałem, żeby sprawdzić Peeron - szczególnie jak wiem, że mają dużo więcej błędów w ilościach elementów niż w przypadku BrickLink'a. Postaram się sprawdzić swoje zestawy z tamtą listą i wyciągnąć jakieś kolejne wnioski.

@Hegemon - no to mnie dobiłeś... masakra z tymi elementami... nie zdawałem sobie sprawy, że mogą się, AŻ tak różnić.
Co do "na pręciki pełne lub z otworkiem" - to starsze klocki mają otworki? Faktycznie, to kolejna rzecz jaka kiedyś gdzieś mi przemknęła przed oczyma... tak jak te "numerki seryjne" - to w przypadku różnej długości plate'ów Xx1

Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 275
Rejestracja: 2011-05-15, 19:47
Lokalizacja: Pyrlandia
brickshelf: Hegemon78
Kontakt:

 

#5 Post autor: Hegemon »

Qlczas pisze:Co do "na pręciki pełne lub z otworkiem" - to starsze klocki mają otworki? Faktycznie, to kolejna rzecz jaka kiedyś gdzieś mi przemknęła przed oczyma... tak jak te "numerki seryjne" - to w przypadku różnej długości plate'ów Xx1
Jestem na 99% pewien, że pełne pręciki są w starszych elementach. Te z otworkami to już są w nowych zestawach.
"Wiwat Krwawy Hegemon"

Moja kolekcja LEGO

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#6 Post autor: bacon »

Hegemon pisze:Niektórych elementów jest więcej jak 2 rodzaje. Jak choćby ten:

Obrazek
Też na początku zdziwiłem się że tego klocka z klipem jest kilka rodzajów ale zauważyłem też że w zdecydowanej większości występuje gruby klip 4085c

Amal

Re: Stare a nowe klocki - rozpoznawanie elementów

#7 Post autor: Amal »

Qlczas pisze: To samo tyczy się samych klocków - nie wiem w którym roku, LEGO zmieniło rodzaj plastiku z jakiego produkuje klocki - ale to widać, nowsze są produkowane z dużo gorszego materiału. Pod spodem praktycznie każdego, w miarę dużego klocka, da się znaleźć numerek seryjny. Czy jest gdzieś jakaś lista pomagająca zidentyfikować z którego roku (lub jakiegoś okresu) pochodzi dany klocek?
Przypomniałeś mi jak w 1991 roku kupiłem jeszcze w Pewexie blacktrona 6981. W 2002 roku chciałem go ułożyć po kilku latach leżakowania. Ze zdziwieniem i zgrozą stwierdziłem, że klocki są podejrzanie sztywne, twarde i chrzęszczą przy zapinaniu. Podczas układania okazało się że "łapki" wszystkie pękły i musiałem je zastąpić rezerwowymi, zaś przy układaniu pozostałych miałem wrażenie że zaraz się połamią. To dziwne, bo mam do tej pory i wcześniejsze i późniejsze zestawy ale z niczym podobnym na szczęście się już nie spotkałem.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2555
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#8 Post autor: V1 »

Hegemon - plate 1x1 w. clip vertical na podanym przez Ciebie zdjęciu są uszeregowane w kolejności chronologicznej.

Uwaga dotycząca dziurawych pręcików od spodu klocków:
KIedyś dziurek nie było, później je wprowadzono w celu łatwiejszego wchodzenia pręcika w otwór w dziurawym studzie, a następnie z nich zrezygnowano. Obecnie ta technika została zarzucona, przy czym nie wszystkie formy wymieniono.
Pisałem o tym tu: http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=13909
\/1 ______________

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#9 Post autor: bacon »

V1 pisze:Pisałem o tym tu: http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=13909
Swietny watek, ze tez na niego wczesniej nie trafilem? Wlasnie takie ciekawostki mnie bardzo interesuja
Ostatnio zmieniony 2013-01-08, 22:54 przez bacon, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ