60018 Cement Mixer

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

60018 Cement Mixer

#1 Post autor: Prezes »

Hej !

Jak już się przedwczoraj pochwaliłem kupiłem zestaw CITY z 2013: 60018 Cement Mixer. Równocześnie obiecałem, że zrecenzuję model co niniejszym czynię. Oczywiście nie wytrzymałem i w dniu zakupu, w nocy (gdy córka już spała), poskładałem model i zrobiłem zdjęcia. A dziś, w pracy, opisuję moje wrażenia z budowy.

60018 CEMENT MIXER
Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City (Great Vehicle)
Rok premiery: 2013
Liczba klocków: 221szt. (na kartonie brakuje info o ilości części)
Liczba figurek: 2
Liczba worków z częściami: 2 duże + 2 małe (dodatkowo w każdym dużym woreczku jeden mniejszy)
UWAGA ! Dwie główne części gruszki luzem.
Cena: 79,99PLN (sklep TopToys24/Bydgoszcz); Allegro: ok.70-80PLN

Linki:
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?S=60018-1
http://www.brickset.com/detail/?set=60018-1

Opakowanie:
PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

LEWO I PRAWO
Obrazek Obrazek

Zdecydowanie mniejsze od zeszłorocznej serii Great Vehicle - długość: 25cm. Poręczniejsze i sprawia wrażenie dobrze dopasowanego do wielkości modelu i największych części. W Dump Truck'u nie ma tak dużych pojedynczych elementów jak gruszka betoniarki, a karton o 20% dłuższy; wysokość i głębokość opakowania tradycyjna = identyczna jak w zestawie 4434.

Instrukcja:
80 stron. Czytelna, bez zarzutu, ale nie uniknięto małej wpadki. Na przedostatniej stronie, tam gdzie są przedstawione inne zestawy, ktoś zamienił numery zestawów. Śmieciarka 4432 jest podpisana jako 4433, a transporter motocykli 4433 ma nadany numer 4432. Taki czeski błąd.

Klocki
Po raz kolejny jestem zachwycony kolorystyką, nasyceniem i jednolitym odcieniem wszystkich klocków. Coś pięknego ! Zestawienie koloru szarego z żółtym, może nawet jajecznym, jest strzałem w 10 !

Jeśli chodzi o klocki rzadko występujące, czy wręcz charakterystyczne dla tegoż zestawu, to postaram się wylistować te, które moim zdaniem są ciekawe i unikalne. Poprawcie mnie lub uzupełnijcie jeśli uważacie inaczej:
- 4500902: Conical Wheel Block 4X4
- 4567996: Plate 2X6X2/3 W 4 Hor. Knob
- 4648114: Wall 1X6X3 W. Studs
- 6003058: Snow Plough Ll
- 6018688: Shell W. Worm 3X6X10
- 4494475: Plates W. Bows 2X2

Poniżej kilka fot z budowy:
DUŻE WORKI
Obrazek

MAŁE WORKI
Obrazek Obrazek

ELEMENTY LUŹNE i NAKLEJKI
Obrazek

MINIFIGI:
Obrazek Obrazek

MODEL:(work in progress)
Obrazek Obrazek

CIEKAWE ELEMENTY:
Obrazek Obrazek

... i coś co zrobiło na mnie największe wrażenie - przekładnia zębata kątowa:
Obrazek Obrazek

GOTOWY MODEL
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

=== === === === ===

Obrazek Obrazek

ZOSTAŁO:
Obrazek

Za
+ mechanizm napędowy dla gruszki: dwa koła zębate, dwa wały, przekładnia zębata kątowa - ruchoma !,
+ cały mechanizm, bardzo ładnie i sprytnie ukryty w modelu,
+ odchylana kabina kierowcy, a pod nia mała atrapa silnika,
+ mała skrzyneczka z napisem CAUTION ELECTRICS. W bardzo prosty sposób urozmaicono model, nadając mu troche więcej realności,
+ sztywne i solidne podwozie, zbudowane wielowarstwowo,
+ kolorystyka ! Świetne połączenie jajecznego z szarością,
+ cała konstrukcja modelu: gabaryty, proporcje, rozmieszczenie elementów podzespołów,
+ umiejętne wykorzystanie przestrzeni, nie ma wrażenia, że coś gdzieś jeszcze dałoby się wcisnąć tu i tu i tu ...
+ dużo ruchomych elementów: kabina, gruszka z napędem ręcznym, ruchomy element za gruszką

Przeciw
- jajecznica w podwoziu,
- śmiesznie wygląda kubek w kabinie, większy od kierownicy, niemal połowa wielkości taczki,
- prawa strona mechanizmu napędowego gruszki jest nieosłonięta, ma się wrażenie, że brakuje klocka,
- jak dla 5-cio latka, to uważam, że za duzo jest elementów ruchomych. Tak naprawdę nie ma za co chwycić modelu: praktycznie całe nadwozie, to ruchome elementy,
- etykiety: nadal im niedowierzam
- przód kabiny wygląda troche jak bulldog :P

Podsumowanie
Jestem zachwycony modelem ! Konstrukcja solidna, proporcjonalna, wiernie oddająca wygląd oryginału. Posiada wiele ruchomych elementów. Świetny dobór kolorów. Model sprawia wrażenie dopracowanego w szczegółach. Cieszy oko, estetyczny. Prezent na półkę u prezesa firmy zajmującej się produkcją betonu. 2013 zaczął się świetnie, a mnie coraz bardziej pochłania LEGO.

BTW: Mam nadzieję, że tym razem foty na dobrym portalu oraz że zlinkowałem wszystko dobrze ;-)
Ostatnio zmieniony 2013-01-11, 20:41 przez Prezes, łącznie zmieniany 4 razy.

amadma
Posty: 56
Rejestracja: 2011-03-14, 21:48
Lokalizacja: Grójec

#2 Post autor: amadma »

Oprócz tego że ciekawe części są jako linki a nie obrazki to Ok.
Czytelnie, zwięźle, dobrze
A jeżeli chodzi o model to masz rację, że dobrze oddaje oryginał.
Porównując do 7990 to tam jednak miejsce wylewania betonu z gruszki nie jest dobrze odwzorowane.
I to betoniarka i to, tylko system podawania betonu inny :)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2013-01-11, 20:47 przez amadma, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#3 Post autor: bonczyk85 »

Aaach, kolejna LEGO-wa betoniarka, która to już z rzędu:)? Nieważne, z tego co widzę po recenzji, to ta jest chyba najlepsza! Trudno nie zgodzić się z wymienionymi zaletami zestawu, mi osobiście do gustu w szczególny sposób przypadła odchylana kabina.

Nie czepiałbym się "jajecznicy" w podwoziu, stosowanie pomieszanych kolorystycznie elementów w takich miejscach jest chyba uzasadnione tym, że dzieciom łatwiej jest dostrzegać je w instrukcjach i budować. A i tak tego z zewnątrz nie widać.

Tak samo "przyduży" kubek - wiadomo że jest nieproporcjonalnie duży w stosunku do figurki, ale to typowe w przypadku elementów wyposażenia. Wystarczy spojrzeć na taką np. krótkofalówkę. A jednak dodanie takiego elementu jak kubek w kabinie jest również bardzo pozytywne.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#4 Post autor: blizzard »

Świetne zdjęcia, nie chcesz być fotografem moich MOCy? :<
Model ma świetnie zrobioną "wylewkę" z gruszki, dla mnie bomba
Fajnie jakby kosztował z 50zł, wziąłbym sobie z cztery od razu :D
Ostatnio zmieniony 2013-01-11, 21:56 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
szubi81
Posty: 115
Rejestracja: 2011-08-01, 22:49
Lokalizacja: Reda
brickshelf: szubi81
Kontakt:

 

#5 Post autor: szubi81 »

Fajna zwięzła recenzja, zdjęcia w super jakości. zabrakło tylko historycznych już modeli betoniarek, i tak jak wspominał amadma, zdjęcia rzadko występujących elementów.
7990 Cement Mixer z 2007 roku
Obrazek

6682 Cement Mixer z 1985 roku
Obrazek

Więcej betoniarek nie pamiętam :)



Bardzo mi się podoba podajnik do betonu wykonany z
Obrazek

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#6 Post autor: bacon »

szubi81 pisze:Więcej betoniarek nie pamiętam :)
A były i uważam, że warto wspomnieć :)
W uzupełnieniu, chronologicznie:
6682 z 1985
7990 z 2007
7876 z 2007
4976 z 2007
60018 z 2013
2007 widać obrodził w betoniarki :)

Sama recenzja bardzo fajna, rewelacyjne zdjęcia. Widząc zapowiedzi na 2013 postanowiłem, że też ją będę miał ale jeszcze nie zdążyłem nabyć, po recenzji upewniłem się tylko w tym że będzie moja. Dobry pomysł z uchylną kabiną, ciekawe czy się przyjmie w następnych latach.

goldsun

#7 Post autor: goldsun »

Na liście nowych części brakuje jeszcze z tego co widzę:

6019987: Plade 1X2 M. Van. Hul &#216; 4,8
Obrazek

Jak dla mnie to jedna z ważniejszych nowości w tym roku :-)

panrysiek

#8 Post autor: panrysiek »

A jak z bawialnością (w łapkach juniorów)? Model z 2007 jest dość delikatny. Nic nie odpada w trakcie zabawy?
BTW Świetne zdjęcia!!!

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#9 Post autor: Hezar »

Bardzo fajna recenzja - zwłaszcza uwagę przykuwają świetne zdjęcia. Z drobnych uwag: Troszkę jakby za mało słowa pisanego (którego jak dla mnie nigdy nie za wiele), ale spokojnie można przymknąć na to oko ;^)
Sam zestaw jest faktycznie niczego sobie i spośród wszystkich, dotychczasowych betoniarek, zdecydowanie najlepszy. Nie wiem dlaczego, ale patrząc na zdjęcia z boku odniosłem wrażenie, jakby koła były zbyt małe w stosunku do całości pojazdu. Tak się zastanawiam, czy trafniejsze nie byłyby na przykład te.
Cena na poziomie 70 - 80 zł to jak na razie trochę za dużo, ale jeśli spadnie z biegiem czasu (a spadnie na pewno), to być może poważnie zastanowię się nad zakupem.

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Prezes »

bonczyk85 pisze:Tak samo "przyduży" kubek - wiadomo że jest nieproporcjonalnie duży w stosunku do figurki, ale to typowe w przypadku elementów wyposażenia. Wystarczy spojrzeć na taką np. krótkofalówkę. A jednak dodanie takiego elementu jak kubek w kabinie jest również bardzo pozytywne.
Masz racje. To jest to coś co wyróżnia LEGO od innych - detale, które może czasami są nieproporcjonalne, aby były zauważalne / bawialne / praktyczne, ale napewno są atutem LEGO.
panrysiek pisze:A jak z bawialnością (w łapkach juniorów)? Model z 2007 jest dość delikatny. Nic nie odpada w trakcie zabawy?
Na szczęście nie mam w domu nikogo w przedziale wiekowym 5-12lat ;-) Ale podejmując temat na poważnie, to jest to dla mnie potencjalna wada. Całe nadwozie zestawu jest ruchome: kabina, napęd gruszki, wylewka i żółty element zabezpieczający za gruszką. Praktycznie nie ma za co złapać aby przenieść, a co dopiero pobawić się jako 5cio latek. Dla mnie, jako rodzica, to mankament. Jako fascynata klocków, który traktuje je, póki co, jak modele, to myślę, że uda mi się z tym jakoś dalej żyć :-)
Hezar pisze:... zwłaszcza uwagę przykuwają świetne zdjęcia. Z drobnych uwag: Troszkę jakby za mało słowa pisanego (którego jak dla mnie nigdy nie za wiele), ale spokojnie można przymknąć na to oko ;^)
Są trzy powody dla których zdecydowałem się ograniczyć słowo pisane do minimum:
1. żyjemy w takich czasach, gdzie sięgamy po obrazki. Nie ma dziś czasu, chęci na pisanie i czytanie. Wiek XXI to miliardy obrazków i ikonek. Powiedzmy sobie szczerze, nawet przeglądając forum raczej zwracamy uwagę na posty gdzie są obrazki. Resztę traktujemy trochę mniej pobłażliwie.
2. zrobiłem za duże miniaturki. W programie graficznych wydawało mi się, że są wystarczająco małe. Po wklejeniu na forum sam odczułem, że 70% posta to obrazki. W kolejnej recenzji zmniejszę rozmiary i całość się ładnie "skompresuje".
3. jestem umysłem ścisłym, o czym coraz bardziej się przekonuję. Nie umiem tak dużo pisać o 221 klockach ;-) Ja i tak patrzę na nie jak na towar, jako wyrób schodzący z linii produkcyjnej przeznaczony do sprzedaży. Ciężko mi się przestawić na wodolejstwo związane z opisywanie smukłych kształtów i piękna koloru ;-)
Hezar pisze:Nie wiem dlaczego, ale patrząc na zdjęcia z boku odniosłem wrażenie, jakby koła były zbyt małe w stosunku do całości pojazdu.
Zgoda. Zastanawiałem się nad tym wypisując minusy zestawu. Podobny zarzut wysnułem recenzując [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=18685]4434: Dump Truck'a [/URL]. Tam jest zbliżona konstrukcja jeśli chodzi o gabaryty i tonaż. Tylko, że zestaw 4434 ma 3 osie, a 60018 - 4. Poza tym widzę, że niemal cała seria Great Vehicle jak i wszelkiego rodzaju pojazdy podobne, chociażby Fire Truck 2013 są budowane na tych samych kołach. Zaczynam się z tym godzić ...
blizzard pisze:Świetne zdjęcia, nie chcesz być fotografem moich MOCy? :<
Czemu nie ? :-)

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi, uwagi jak i pochwały. Z pewnością wezmę je pod uwagę pisząc kolejną recenzję. Dziękuję także za docenienie zdjęć. Nie powiem staram się aby były jak najlepsze, bo skoro żyjemy w czasach obrazkowych to chociaż postarajmy się, aby te obrazki były estetyczne i staranne. Często słowami ciężko coś opisać, z drugiej strony szukając dokładniejszych zdjęć zestawu / modelu nie jest łatwo trafić na coś godnego uwagi. To forum, a w szczególności dział recenzji, to wgląd w detale i szczegóły przygotowywany przez pasjonata klocków dla pasjonatów klocków. Wielu z nas zastanawia się nadal nad zakupem tego czy tamtego zestawu. Myślę, że dobrze wykonane zdjęcia to oprócz dokładnego wglądu w konstrukcję także "reklama" która umiejętnie zaprezentowana przekona do zakupu produktu. Brzmi jakbym pracował w sklepie LEGO albo przynajmniej wykonywał fotografie do katalogów. Z drugiej strony jestem świadom swoich błędów takich jak:
- zła perspektywa - zwróćcie uwagę, że zdjęcia wykonywane są z tzw. perspektywy ptasiej (lekko nad obiektem)
- żródło/źródła światła są nad obiektem fotografowanym - przez to światłocień nie rozkłada się najlepiej
- wykonuje je późno w nocy, aby mi nikt nie przeszkadzał - zmęczenie robi swoje ...

Mimo wszystko dziękuję wszystkim i nadal zachęcam do oceny i wypowiedzi.
Ostatnio zmieniony 2013-01-12, 21:31 przez Prezes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#11 Post autor: blizzard »

Jako ekspert światowej sławy,stwierdzam:
Prezes pisze:- zła perspektywa
nie, zdjęcia są dobre
Prezes pisze:- żródło/źródła światła są nad obiektem fotografowanym
nie, zdjęcia są dobre
Prezes pisze:- wykonuje je późno w nocy, aby mi nikt nie przeszkadzał
nie, zdjęcia są dobre ;)

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#12 Post autor: Hezar »

Prezes pisze:1. żyjemy w takich czasach, gdzie sięgamy po obrazki. Nie ma dziś czasu, chęci na pisanie i czytanie. Wiek XXI to miliardy obrazków i ikonek.
I to jest właśnie niedobre podejście, niestety - jak piszesz - wynikające z czasów, które nam nastały.
Ludzie stali się bardziej wygodni, życie pędzi coraz szybciej i na nic nie ma czasu. W mojej ocenie jednak, nie można tak łatwo tego tłumaczyć - to, że żyjemy w takich realiach nie oznacza, że na każdym kroku musimy postępować tak samo - zwłaszcza, jeżeli chodzi o recenzje ;^)
Prezes pisze:2. zrobiłem za duże miniaturki. W programie graficznych wydawało mi się, że są wystarczająco małe. Po wklejeniu na forum sam odczułem, że 70% posta to obrazki. W kolejnej recenzji zmniejszę rozmiary i całość się ładnie "skompresuje".
Akurat jeżeli chodzi o miniaturki nie mam żadnych zastrzeżeń i tu bym absolutnie niczego nie zmniejszał.
Prezes pisze:3. jestem umysłem ścisłym, o czym coraz bardziej się przekonuję. Nie umiem tak dużo pisać o 221 klockach ;-) Ja i tak patrzę na nie jak na towar, jako wyrób schodzący z linii produkcyjnej przeznaczony do sprzedaży. Ciężko mi się przestawić na wodolejstwo związane z opisywanie smukłych kształtów i piękna koloru ;-)
Mimo wszystko zachęcam do pisania. Zdjęcia swoją drogą, ale tekstu nigdy nie za wiele, a jak pokazują niektóre opisy na tym forum, da się sporo naskrobać o tej wielkości zestawie i to bez specjalnego wodolejstwa ;^)

Awatar użytkownika
poskar
Posty: 113
Rejestracja: 2005-03-01, 09:20
Lokalizacja: z ziemi obiecanej...

#13 Post autor: poskar »

Co do bawialności, mogę potwierdzić że jest OK. Mój 5 letni chrześniak rekomenduje.
Ja bym się tylko przyczepił do jednej figurki, dość upiorne okulary ochronne. Wcześniej takich nie widziałem.
Ostatnio zmieniony 2013-01-14, 17:36 przez poskar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)
poskar

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

poskar pisze:Ja bym się tylko przyczepił do jednej figurki, dość upiorne okulary ochronne. Wcześniej takich nie widziałem.
Takie teraz są produkowane:

Obrazek

Awatar użytkownika
poskar
Posty: 113
Rejestracja: 2005-03-01, 09:20
Lokalizacja: z ziemi obiecanej...

#15 Post autor: poskar »

Wiem, sam takich używam. Nie widziałem ich na twarzy minifiga jak dotąd.
Pozdrawiam :)
poskar

ODPOWIEDZ