I2C i NX-G problem

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Quadrat

I2C i NX-G problem

#1 Post autor: Quadrat »

Siema może ktoś z was używał I2C z NX-G,
znalazłem takie bloki gotowe http://www.teamhassenplug.org/NXT/NXTGAdditions.html
podpiąłem LM92 (czujnik temperatury) tak jak trzeba (niebieski-SDA, żółty-SLC, Zielony-5V,zerwony-GND, A0-do 5v a A1-do masy co daje adres 1001001 (dec 73)). W bloczku ustawiony na adres 73
i niestety nie mogę się połączyć. Na pinie diagnostycznym bloczku wypisuje mi (-35) co znaczy błąd komunikacji. Może jest jakiś knif o którym nie wiem może coś z rejestrami

Dałem ogólny link może komuś się coś przyda innego ja używam bloczków opisanych I2c
Ostatnio zmieniony 2013-01-16, 21:40 przez Quadrat, łącznie zmieniany 3 razy.

Jetboy

Re: I2C i NX-G problem

#2 Post autor: Jetboy »

Quadrat pisze:Siema może ktoś z was używał I2C z NX-G,
znalazłem takie bloki gotowe http://www.teamhassenplug.org/NXT/DisplayTime.zip
podpiąłem LM92 (czujnik temperatury) tak jak trzeba (niebieski-SDA, żułty-SLC, Zielony-5V,zerwony-GND, A0-do 5v a A1-do masy co daje adres 1001001 (dec 73)). W bloczku ustawiony na adres 73
i niestety nie mogę się połączyć. Na pinie diagnostycznym bloczku wypisuje mi (-35) co znaczy błąd komunikacji. Może jest jakiś knif o którym nie wiem może coś z rejestrami
Tam jest zły bloczek zalinkowany. Pod spodem masz 3 bloczki - musisz użyć jednego z nich.

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#3 Post autor: Neo »

Przy okazji zapytam z ciekawości. Układ LM92 to czujnik temperatury w sensie, że bez dodatkowych termistorów dokonuje pomiaru temperatury ?

Tecon
Posty: 10
Rejestracja: 2012-11-16, 10:34
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: Teconpl

 

#4 Post autor: Tecon »

tak, ma 'termometr' w środku
tyle, że dokładność nie poraża... 1/3 stopnia maksymalna (temp. otoczenia 30 C)
przy 10 C mamy juz +-1/2 C

pdf

Quadrat

#5 Post autor: Quadrat »

Z linkiem to to dałem ciała używam tych poniżej hehehe nie zegara :)
a co do samego lm92 to jeden z dokładniejszych czujników jest (nie kosztujących krocie). W najwyższym zakresie -25 do 150 ma przekłamanie 1,5 stopnia a rozdzielczość ma 0,06 stopnia, zresztą co się tu rozpisywać. Linka dam tym razem dobrego http://www.vandelogt.nl/datasheets/lm92.pdf
a tamtego podmieniam więc powinno być ok
Ostatnio zmieniony 2013-01-16, 20:54 przez Quadrat, łącznie zmieniany 3 razy.

staak
Posty: 53
Rejestracja: 2008-10-07, 19:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: staak

 

Re: I2C i NX-G problem

#6 Post autor: staak »

Quadrat pisze:podpiąłem LM92 (czujnik temperatury) tak jak trzeba (niebieski-SDA, żółty-SLC, Zielony-5V,zerwony-GND, A0-do 5v a A1-do masy co daje adres 1001001 (dec 73)). W bloczku ustawiony na adres 73
i niestety nie mogę się połączyć.
A kto powiedział, że będzie łatwo i przyjemnie.

SDA (niebieski) przez rezystor 82kO do +4.3V (zielony)
SCL (żółty) przez rezystor 82kO do +4.3V (zielony)

Coś w ten deseń

Daj znać czy działa.
Myślenie ma kolosalną przyszłość.

Robospace

#7 Post autor: Robospace »

Należy pamiętać że I2C w wersji NXT nie jest do końca zgodne ze specyfikacją ponieważ ma w szereg na liniach SDA i SCL wstawione rezystory.
Najlepiej to sprawdzić oscyloskopem jakie są poziomy napięć 0 i 1 przy podłączonym układzie zewnętrznym.
Ja u siebie robię tak, że daję regulator napięcia na 3,3V i z niego zasilam czujniki
a na magistralę daję układ PCA9517.
Dopiero wtedy komunikacja działa poprawnie.
NXT wbrew zasilaniu 4,7V na magistrali I2C spodziewa się poziomów 3,3V.
Ostatnio zmieniony 2013-01-17, 14:24 przez Robospace, łącznie zmieniany 1 raz.

Quadrat

#8 Post autor: Quadrat »

Dzięki Staak za te 82K. Ja miałem tam rezystory 10 k i zły adres pisałem nie dałem ostatniego bitu heheh co odpowiada za odczyt albo zapis. Czujnik już działa świetnie. Teraz rozkminiam LabView żeby zrobić bricka do tego. jak już się z tym uporam wrzucę nowy temat o czujniku schematy i wszystko,
myśle że będzie się dało podłączyć 4 czujniki do jednego portu tylko trzeba będzie każdy inaczej polutować żeby adresy miały inne. Mam nadzieję że jak by co mogę liczyć na twoją pomoc co do LabView Staak bo widzę że ty rozkminiacz jesteś

ODPOWIEDZ