4202 Mining Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

4202 Mining Truck

#1 Post autor: M_longer »

Obrazek
Recenzja 4202 Mining Truck

Dane techniczne
Seria: City/Mining
Rok premiery: 2012
Liczba klocków: 264
Liczba figurek: 1
Spis części: Bricklink
Cena: MSRP: 34.99$, Polskie sklepy: ok. 120 PLN, Allegro: ok. 90 PLN
Linki
Bricklink Brickset

Jak tylko dowiedziałem się że będzie seria górnicza, byłem wniebowzięty. Zapał nieco opadł gdy zorientowałem się że to będzie "hamerykańska" seria górnicza. Ale ciężki sprzęt lubię, więc wywrotka znalazła się na liście zakupów. I przestała na półce pół roku jako MISB...

Opakowanie i instrukcja
Pudełko jest dosyć duże, 37 x 25,5 x 7cm. Na przodzie widać wywrotkę, jej operatora, znak i dwa kamyczki zawierające złote samorodki. Tak proszę Państwa, ludziki poszukują złota. Przy użyciu dynamitu :)

Obrazek

Z tyłu kilka dodatkowych ujęć elementów wchodzących w skład zestawu, oraz miniaturki innych zestawów z tej serii (szkoda że łącznie jest ich tylko 5...).

Obrazek

Na bokach widać między innymi górnika wyjmującego samorodki ze skały, ludzika w skali 1:1 (dodałem innego górnika w celach porównawczych :D ) oraz ostrzeżenia w parunastu językach ostrzegające przed ryzykiem zadławienia...

Obrazek

Instrukcja była wrzucona luzem, co niestety sprawiło że skrzywdziła arkusik z naklejkami:

ObrazekObrazek

Sama instrukcja jest przejrzysta, może pomijając fakt że kolor brązowy (do kolorów jeszcze wrócimy) wygląda na pierwszy rzut oka jak czarny. Budowa jest podzielona na etapy, zgodnie z numeracją woreczków. Z tyłu instrukcji standardowo spis części oraz reklamy innych zestawów z serii City. Oraz LEGO Club. Na ostatniej stronie standardowo zaproszenie do ankiety z wrzeszczącym dzieciakiem.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek


Klocki

Elementy wchodzące w skład zestawu zostały zapakowane w trzy ponumerowane woreczki, odpowiadające etapom budowy. Cztery opony nie były w nic zapakowane :)

Obrazek

Nie ma w tym zestawie żadnych unikalnych elementów, do ciekawszych można zaliczyć:

Obrazek x2
Obrazek x2
Obrazek x1

Do obsługi wywrotki wystarczy jeden ludzik, o taki:

ObrazekObrazek

Ludzik dostał nowy hełm, wyprodukowany specjalnie na potrzeby serii górniczej.

Obrazek

Nadruki są dobrej jakości, nie do końca podoba mi się kolor spodni, ale nie lubię koloru Dark Tan :)

Wywrotka musi coś wozić, więc w skład zestawu wchodzą również kamienie, sztuk dwa. Do tego dynamit do ich rozkruszania i znak ostrzegający przed materiałami (klockami) wybuchowymi:

Obrazek

Modele
Model główny (i jedyny, modeli alternatywnych brak) to wozidło sztywnoramowe. Kiedyś pojawił się podobny zestaw, 7344:
Obrazek
Niestety sprawiał wrażenie zaprojektowanego bez pomysłu, z wykorzystaniem jednego wielkiego elementu w charakterze paki.
Recenzowany tu zestaw na szczęście prezentuje się dużo lepiej, choć tez ma swoje wady. Model buduje się w trzech etapach, zaczynając od ramy, poprzez nadbudówkę z kabiną, kończąc na pace.
Pierwszą rzeczą jaka przyszła mi na myśl podczas budowania było stwierdzenie że chyba ktoś pomylił kolory przy pakowaniu. Już na samym początku, w trakcie składania ramy, widać kolorowy misz-masz:

Obrazek Obrazek

Dalej nie jest lepiej, w ramie są brązowe klocki. Niby nowa maszyna a już pordzewiała...

Rozumiem wytyczne stawiane przed projektantami, mające na celu ułatwienie w budowaniu małym dzieciom. Ale czy w maszynie która ma być docelowo żółtą wywrotką naprawdę trzeba używać części w 10 kolorach?

Pierwszy etap mamy za sobą, czas na nadbudówkę. Z jednej strony montujemy atrapę silnika, z drugiej kabinę operatora. A po środku zostaje niczym niewypełniona pustka. Trochę dziwnie to wygląda:

Obrazek

Następnie buduje się przód wywrotki, wraz z atrapą chłodnicy, filtrów powietrza i światłami. Na koniec dokładamy drabinkę i mamy gotowy przód.

Obrazek
W przeciwieństwie do podwozia, tutaj wszystko wygląda całkiem fajnie, pomijając może te czerwone wstawki (białe brackety będą schowane)

Ostatnim etapem jest składanie paki, która jest podzielona na dwie części. Najpierw składamy zawias. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest użycie dwóch podstaw od obrotnic, które w połączeniu z dwoma okrągłymi płytkami 4x4 zamontowanymi w podłodze paki bardzo ułatwiają odpowiednie połączenie jej z zawiasem.

Obrazek Obrazek

Zawias zamontowany na podwoziu:
Obrazek

Paka ma całkiem fajną kolorystykę, elementy czerwone i niebieskie są prawie niewidoczne:

Obrazek

Gotowy model prezentuje się dobrze. Prawie dobrze. Właściwie to wygląda dobrze gdy się na niego patrzy pod odpowiednim kątem, kiedy nie widać tej mieszaniny kolorów...

Obrazek Obrazek Obrazek

Najgorzej wygląda chyba tylna część podwozia, bo mamy tam różnokolorową kratkę:

Obrazek

Po prostu strasznie nie podoba mi się nagromadzenie niepotrzebnych w tym modelu kolorów, czyli brązowego, czerwonego i niebieskiego. Przeanalizowałem listę części i zamiana tych kolorów na ciemnoszary, czarny i żółty wyszłaby mu tylko na dobre.
Małe porównanie:

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Jeśli chodzi o proporcje modelu nie jest źle, chociaż wydaje mi się że wywrotka jest trochę za szeroka w stosunku do wysokości. Ale ja dość długo wpatrywałem się w Liebherra T 282B i moja opinia może nie być obiektywna :D

Paka jest pojemna, nawet bardzo:

ObrazekObrazek

Ale jednak jest to małe wozidło :D

Obrazek

Podsumowanie
Jest to bardzo fajny zestaw, w miarę dobry dawca części w różnych kolorach. Gdyby był nieco bardziej stonowany kolorystycznie, wyglądałby jeszcze lepiej. Ale i tak warto go mieć :)

Za
  • Nietypowy pojazd
  • Fajny wygląd
  • Koła
Przeciw
  • Za dużo kolorów
  • Tylko dwa kamyczki :(
Ostatnio zmieniony 2013-01-21, 14:08 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Fajny zestaw. Sporo "zwyklych" klockow jak na CITY. Za kazdym razem jak go widze w Carrefourze na niekonczacej się przecenie za 86 zl zastanawiam się czy już kupić czy jeszcze poczekac :) No i do dziś nie wiem dlaczego go nie wzialem na nocy zakupow w Tesco, moze akurat nie było, Innos?
Ostatnio zmieniony 2013-01-20, 11:19 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#3 Post autor: bonczyk85 »

Generalnie niezły zestaw.
Zgadzam się co do kolorystyki, wytyczne wytycznymi, ale momentami trochę tej mieszanki jest za dużo. O wiele lepiej (pod względem kolorystyki) poszczególne etapy budowy wyglądają na pokazanych przez Ciebie alternatywnych grafikach. Kolory są tam bardziej stonowane i jednolite, a mimo to wciąż czytelne.
Dużym postępem w stosunku do tej poprzedniej wywrotki jest to, że paka konstruowana jest z klocków, a nie stanowi jednego wielkiego elementu.
Jak zwykle nie podoba mi się brak drzwi - tym razem w kabinie kierowcy, powinny być przynajmniej jedne, po prawej stronie od kierowcy. Tak aby mógł wejść najpierw po drabinie, a potem właśnie przez te drzwi. Drabina też trochę odstaje od maski, mogłaby być zamontowana na sztywno na całej długości.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#4 Post autor: Hezar »

Całkiem przyjemna recenzja, jednak mam małą uwagę dotyczącą zdjęć. Otóż z jednej strony mamy miniaturki prowadzące nas po kliknięciu do dużych fotek, jednak z drugiej od razu podane większych rozmiarów zdjęcia ciekawszych elementów. Proponowałbym podążyć za klarującym się powoli trendem, polegającym na wrzucaniu nieco większych miniaturek (np. 320x240 pikseli, 480x360 pikseli itp.) - wówczas nie byłoby aż takiego kontrastu, a recenzja byłaby dużo przyjemniejsza w odbiorze.

Jeżeli chodzi o sam zestaw, to będąc szczerym, nie podoba mi się on ani za grosz. Wozidło wygląda za bardzo zabawkowo, a efekt dodatkowo psuje jeszcze nadmierne nagromadzenie różnych kolorów.
Jak jeszcze trzymając pudełko w sklepie, mógłbym rozważyć ewentualny zakup, tak po przeczytaniu niniejszego opisu wiem, że tego nie zrobię.

Dzięki za recenzję ;^)

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#5 Post autor: solic »

W zasadzie to był jeszcze jeden zestaw z podobnym pojazdem, o ten:
Obrazek

Syn dostał recenzowane wozidło na urodziny, w sumie ciekawy pojazd i całkiem bawialny. Kolorystyczna mieszanina jakoś wcześniej mi nie przeszkadzała, ale teraz po zwróceniu uwagi rzeczywiście, trochę za kolorowo jest z tyłu.
Do minusów konstrukcji zaliczyłbym jeszcze to, że skośna część podłogi paki trzyma się tylko na zawiasach i podczas zabawy lubi się czasem opuścić.

A tak poza tym to bardzo dobra recenzja, nie przegadana, tekst i zdjęcia w należytych proporcjach.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

piotrpki
Posty: 54
Rejestracja: 2012-01-11, 20:16
Lokalizacja: warszawa

#6 Post autor: piotrpki »

4202 dużo lepiej wygląda na pudełkowym rysunku niż zbudowany.
Brak mu "czegoś" , nie jest porywający, za mało kreatywny.

rh

#7 Post autor: rh »

Dzięki za recenzję :)

Ja chyba spodziewałem się sporo więcej po tym modelu (zasługa bardzo udanego pokazania modelu na pudełku) niż to co dostałem. Kolorowa papka to jedno, pusta przestrzeń koło kabiny to drugie ...
Chociaż są i dobre strony - bardzo udany ludzik i właśnie ta paka zbudowana z klocków - to się tutaj nieźle udało.

Krawi

#8 Post autor: Krawi »

Mógłby być cały żółty i naładowany kamieniami , tak jak te ciężarówki z discovery channel. Model niezły, może kiedyś kupie na allegro :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#9 Post autor: noniusz »

Fajnie, że akurat Ty napisałeś tą recenzję, bo jak się okazuje po Twojej [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=266704#266704]publikacji[/URL] jesteś aktualnie w temacie wozideł.

Model uważam za fajny, bawialny, kupiłem go na gwiazdkę chrześnaikowi i po zbudowaniu dostał(em) dokładnie to, czego się spodziewał(em).

Sam zastanawiałem się nad zakupem do swojej kolekcji, ale po rachunku sumienia okazało się, dawca z niego dla mnie żaden, a szkoda, żeby stał na półce i się kurzył...

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Prezes »

Krawi pisze:Mógłby być cały żółty i naładowany kamieniami , tak jak te ciężarówki z discovery channel.
Masz na myśli CAT'a 797F ?

Póki co jestem fanem serii CITY i wszelkiego rodzaju wehikułów, które dokładnie i precyzyjnie oddają (lub starają się oddawać) naszą rzeczywistość. Dlatego kupuję i chcę kupować wszelkiego rodzaju ciężarówki, transportery, TIRy, a w szczególności pojazdy specjalne: dźwigi, helikoptery, lawety/transportery czy off-road trucki. Zakupione zestawy traktuję jak modele, jak miniaturę otaczającego świata. Dlatego tak ważne jest, dla mnie, aby model wiernie odzwierciedlał, nie przeinaczał i nie zmieniał proporcji ani kolorystyki swojego rzeczywistego odpowiednika. Tym bardziej tak charakterystycznego jak CAT 797F, który jest rozpoznawany niemal na całym świecie. Dlatego też, w tym przypadku śmiało mogę powiedzieć, że 4202 to nie udana konstrukcja, IMHO. Kolorowa zabawka, która próbuje naśladować odpowiednika. Taki "zapychacz" w serii LEGO: Mining. Szkoda :-(
BTW: Ta "jajecznica" z tyłu to chyba jakiś żart ?!?

M_longer co do zdjęć, to: (proszę potraktuj moje uwagi jak wskazówki, a nie pstryczki w nos czy wytykanie błędów):
- pomiar światła matrycy proponuję ustawić na wielopunktowy
(przypuszczam, że masz ustawiony centralnie ważony lub co gorsze punktowy)
- jeśli jest wielopunktowy, to ekspozycję zmniejsz do 0 lub nawet wykonaj zdjęcia lekko w ujemnej ekspozycji
(niedoświetlenie zdjęcie jest mniejszym błędem niż jego przepalenie)
- ISO w dół (max. 400)
(unikniemy śnieżenia w ciemniejszych partiach)
- aby uniknąć odblasków - przestaw źródło światła lub fotografowany obiekt; w najgorszym wypadku użyj filtra polaryzacyjnego
- statyw to podstawa
(na szczęście LEGO to martwe obiekty i mamy mnóstwo czasu aby zrobić dobrą fotę)

BTW: Bardzo dobrze sfotografowany i wykadrowany minifig oraz jego hełm :-)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Prezes pisze:Taki "zapychacz" w serii LEGO: Mining
Zmartwię Cię. Ten zestaw z serii Mining jest jednym z lepiej odzwierciedlających prawdziwe maszyny.
TO jest jakaś pomyłka:

Obrazek

Ten wynalazek do drążenia tuneli też nie jest lepszy:

Obrazek

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Prezes »

M_longer pisze:Zmartwię Cię. Ten zestaw z serii Mining jest jednym z lepiej odzwierciedlających prawdziwe maszyny.
TO jest jakaś pomyłka:
8>< (wyciął Prezes)
Ten wynalazek do drążenia tuneli też nie jest lepszy:
8>< (wyciął Prezes)
Fakt. Nie ma się czym chwalić Lego :P Z całej serii mnie jedynie przekonuje i przyznam, że cały czas waham się nad zakupem 4203. Nie jest to idealna konstrukcja, ale chyba najbardziej udana i najbardziej podobna do rzeczywistości, chociaż znalazło by się kilka MINUSÓW, ale o tym może w osobnej recenzji jeśli będzie mi kiedyś dane :-)

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#13 Post autor: Innos »

3dom pisze:No i do dziś nie wiem dlaczego go nie wzialem na nocy zakupow w Tesco, moze akurat nie było, Innos?
Ja też nie wiem, czemu nie kupiłeś. ;) Wg. moich notatek w Tesco wywrotki były po 104zł i raczej ich nie zabrakło. Były też we wspomnianej przez Ciebie promocji Kalafiora po 86zł, także w czasie, kiedy rozdawali bony, dzięki którym można było je kupić nawet za połowę tej promocyjnej ceny.
Mi zresztą też przemknęło przez myśl, żeby kupić coś z górniczej podserii City, ale ostatecznie na nic się nie zdecydowałem, żaden zestaw nie wyróżniał się na tyle na plus ani nie przyciągał tak, jak czasem potrafią niektóre pojedyncze zestawy z innych serii, które generalnie mało mnie interesują.
Wywrotka jest całkiem przyzwoita z wyglądu, ale też nie ma w sobie tego czegoś, no i w sumie cieszę się, że nie decydując się na nią oszczędziłem sobie frustracji tą przysłowiową już jajecznicą. Co prawda w pełni akceptuję to, co w tym temacie Zumbi pisał, ale jednak wolę w takim razie nie składać zestawów dotkniętych polityką ułatwień.;) Tym bardziej, że ta nazbyt różnorodna kolorystyka jest dość dobrze ukryta na pudełku wywrotki, niby widać trochę czerwonego, ale nie dziwne, że cała kolorystyczna szachownica z tyłu to jednak było zaskoczenie. Choć trzeba też przyznać, że mimo wad zestaw jest sporym postępem względem przytoczonego poprzednika, budowanie z całkiem sporej garści dość przydatnych, zwykłych elementów to zdecydowanie lepszy standard niż jednoczęściowa paka.
Ostatnio zmieniony 2013-01-23, 12:58 przez Innos, łącznie zmieniany 1 raz.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#14 Post autor: 3dom »

Innos pisze:Ja też nie wiem, czemu nie kupiłeś. ;) Wg. moich notatek w Tesco wywrotki były po 104zł i raczej ich nie zabrakło. Były też we wspomnianej przez Ciebie promocji Kalafiora po 86zł nawet w czasie, kiedy rozdawali bony, dzięki którym można było wywrotkę kupić nawet za połowę tej ceny.
No to tym bardziej nie wiem :) Na szczęście jest szansa, że do kolejnej nocy zakupów się ostaną.
...na mieście już ćwierkają wróble... &#128038;&#128038;&#128038;
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#15 Post autor: Innos »

To prawda, seria jest w katalogu na 2013, co oznacza, że zapewne naprodukowano tego dużo i raczej nieprędko zniknie z półek. Masz więc jeszcze czas na zastanowienie. ;)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

ODPOWIEDZ