[MOC] Ciężarówka z ruchomą platformą roboczą i wciągarką

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

[MOC] Ciężarówka z ruchomą platformą roboczą i wciągarką

#1 Post autor: legosamigos »

Postanowiłem sobie, że zrobię podobny model pod kolor do zestawu 9397. Nie ukrywam, że jest to wdzięczny model do budowania moich MOC-y. Oczywiście ten świeżo zbudowany jest bardziej obudowany (a nie tak jak jest w oryginale, że w masce i błotnikach jest pełno dziur i wszystko widać) i funkcjonalny. Oczywiście zredukowałem też prędkość skrętu, co wcześniej mi sugerowaliście. Gdy prezentowałem ostatnio swoją ciężarówkę z przyczepą, Piotrek839 napisał:
piotrek839 pisze:...Ciężarówka duża z potencjałem do rozbudowy...
To prawda, dlatego mam kilka pomysłów na rozbudowę i postaram się Wam je przedstawić. Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie. Tym razem ciężarówka z ruchomą platformą roboczą i z wciągarką z połączenia zestawu 8109, modelu A i B. Model B 8109 jest nazwany jako airport catering truck, więc mój MOC też może mieć te przeznaczenie. A co wyszło z tego połączenia tych 3 modeli? Zobaczcie sami

Dane techniczne:
Długość – 55 cm
Szerokość – 15 cm
Wysokość – 21 cm / po podniesieniu platformy – 32 cm
Waga – prawie 1,8 kg, choć wydaje się dużo cięższy

W całym modelu są:
4 x PF M motor
2 x PF IR receiver
2 x PF IR remote control
1 x PF battery box
1 x PF extension wire

Obrazek
Obrazekpictures to animation

W trakcie budowy...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

...i efekt końcowy

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Galeria na BS

Film na YT
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ClmWdlAbkcA[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2013-08-19, 19:42 przez legosamigos, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Od 2 minuty w filmie dzieją się czary!
Fajnie to wygląda, jak wszystko pracuje ;)
Naprawdę ładnie.
Niemniej, ważyć można było przed lub po, jakkolwiek, a podnosić i opuszczać odciążone :>

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#3 Post autor: legosamigos »

blizzard pisze:Od 2 minuty w filmie dzieją się czary!
Fajnie to wygląda, jak wszystko pracuje ;)
Naprawdę ładnie.
Niemniej, ważyć można było przed lub po, jakkolwiek, a podnosić i opuszczać odciążone :>
No właśnie ważenie było przed podnoszeniem ;) Tak samo, jak masz w boksie, ważenie masz przed walką :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

piotrpki
Posty: 54
Rejestracja: 2012-01-11, 20:16
Lokalizacja: warszawa

#4 Post autor: piotrpki »

ciekawy tylko czemu silnik rzędowy? Po prawdzie oczekiwałem,
że platforma wychyli się też "na jednym zawiasie" i wciągnie druga ciężarówkę.
Za dużo sobie wyobrażam, sam nie mam tylu klocków, a i tak bym nie potrafił nawet tego co jest zbudować.

Ananiasz
Posty: 47
Rejestracja: 2012-08-09, 13:00
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Ananiasz

 

#5 Post autor: Ananiasz »

Ciekawa konstrukcja. Zaskakująco stabilna jest ta podnoszona platforma. Spodziewałem się, że będzie się trzęsła jak galareta, a tu proszę, głazy można podnosić.

Przez Ciebie cały czas kombinuję z budową ciężarówki, ale co się zabieram za robotę to mi kałasznikow z tego wychodzi... Może kiedyś się uda :-)
Kolekcjoner dziurawych klocków.

Ananiasz
Posty: 47
Rejestracja: 2012-08-09, 13:00
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Ananiasz

 

#6 Post autor: Ananiasz »

piotrpki pisze:tylko czemu silnik rzędowy?
Może dlatego, że większość ciężarówek ma silniki rzędowe? :-)
Kolekcjoner dziurawych klocków.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

piotrpki pisze:ciekawy tylko czemu silnik rzędowy? Po prawdzie oczekiwałem,
że platforma wychyli się też "na jednym zawiasie" i wciągnie druga ciężarówkę.
Za dużo sobie wyobrażam, sam nie mam tylu klocków, a i tak bym nie potrafił nawet tego co jest zbudować.
Jest rzędowy silnik, bo 2-rzędowy by się nie zmieścił. Co do wychyłu, chodziło mi bardziej o model B 8109, a nie lawetę, dlatego podnosi się do góry, a nie tak jak w lawecie do tyłu i pod skosem. Ale gdyby wciągarka była z przodu, może i udałoby się wciągnąć tą ciężarówkę :)
Ananiasz pisze:Ciekawa konstrukcja. Zaskakująco stabilna jest ta podnoszona platforma. Spodziewałem się, że będzie się trzęsła jak galareta, a tu proszę, głazy można podnosić.
No głazy, to może byłyby za ciężkie, no chyba, że te z zestawów Lego Mining :D
Ananiasz pisze:Przez Ciebie cały czas kombinuję z budową ciężarówki, ale co się zabieram za robotę to mi kałasznikow z tego wychodzi... Może kiedyś się uda :-)
Przeze mnie? Ja nic nie zrobiłem :D Jeśli chcesz kupić zestaw 9397, to spiesz się, bo cena rośnie. A zapomniałem podziękować Ci za wypożyczenie tych żółtych paneli przy prezentacji tego MOCa
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
poskar
Posty: 113
Rejestracja: 2005-03-01, 09:20
Lokalizacja: z ziemi obiecanej...

#8 Post autor: poskar »

Wygląda imponująco. Gratulacje.
Nie znam się i mam dwa pytania.
Po co podnosić inny pojazd (niebieska ciężarówka) skoro platforma się nie pochyla? Jak miałby zostać tam wciągnięty?
Do czego w praktyce służy podnoszona równolegle do podłoża platforma ładunkowa w takich pojazdach bez możliwości pochylania? Poza załadunkiem np do samolotu nie widzę innego zastosowania, ale do tego celu używane są specjalne platformy przeznaczone tylko do tego celu.
Ostatnio zmieniony 2013-01-27, 23:27 przez poskar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)
poskar

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

poskar pisze:Wygląda imponująco. Gratulacje.
Nie znam się i mam dwa pytania.
Po co podnosić inny pojazd (niebieska ciężarówka) skoro platforma się nie pochyla? Jak miałby zostać tam wciągnięty?
Do czego w praktyce służy podnoszona równolegle do podłoża platforma ładunkowa w takich pojazdach bez możliwości pochylania? Poza załadunkiem np do samolotu nie widzę innego zastosowania, ale do tego celu używane są specjalne platformy przeznaczone tylko odo tego celu.
Ten niebieski pojazd był jako przykład do funkcjonowania wciągarki, natomiast jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie równolegle podnoszonej platformy, to oprócz lotnisk, może być użyta np. do jakiś prac wysokościowych :) choć bardziej używa się w takich przypadkach wysięgników z koszem, choć w koszu jest niewiele miejsca do swobodnego poruszania się :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
jerryp
Posty: 226
Rejestracja: 2011-01-16, 18:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: jerryp

 

#10 Post autor: jerryp »

Bardzo udana ta ciężarówka, ma dobre proporcje, zmieniłbym jednak końcówki wydechu na coś z kątem mniejszym od 90* od pionu. Przyznam jednak że podnoszenie lawety zaskoczyło pewnie nie tylko mnie. Spodziewałem się że platforma będzie opuszczana pod kątem do ziemi a tutaj jest taki podawacz ładunków jak na lotniskach się widuje. Co do kolorystyki to lubię czarny i żółty ale razem nie do końca mi pasują ale to detal.

VegaMax
Posty: 24
Rejestracja: 2012-10-05, 07:47
Lokalizacja: Małopolska
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: VegaMax »

Fantastyczne wykonanie.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

jerryp pisze:Bardzo udana ta ciężarówka, ma dobre proporcje, zmieniłbym jednak końcówki wydechu na coś z kątem mniejszym od 90* od pionu. Przyznam jednak że podnoszenie lawety zaskoczyło pewnie nie tylko mnie. Spodziewałem się że platforma będzie opuszczana pod kątem do ziemi a tutaj jest taki podawacz ładunków jak na lotniskach się widuje. Co do kolorystyki to lubię czarny i żółty ale razem nie do końca mi pasują ale to detal.
Od samego początku nastawiałem się bardziej na pojazd przeznaczony właśnie na lotnisko, tylko początkowo wyglądał zupełnie inaczej (od razu przepraszam za jakość zdjęć, robione były komórką), a mianowicie tak
Obrazek, ale konstrukcja była zupełnie niestabilna, poza tym podnoszenie było przez siłownik śrubowy, który łamał axle, więc konstrukcja legła w gruzach. Potem była koncepcja lawety samochodowej (może kiedyś wrócę do tego pomysłu ;) zobaczymy)
Obrazek, ale ta również legła w gruzach, więc wróciłem do samochodu przeznaczonego na lotnisko. Co do koloru, jak widzisz, początkowo buda była czerwona, ale jest już użyta w innej konstrukcji :) a mianowicie w straży pożarnej ;) która była przed tą budową, ale wymaga poprawki. Może kiedyś będzie żółta buda, więc będzie współgrało np. z lawetą samochodową ;)
Ostatnio zmieniony 2013-01-28, 13:30 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
poskar
Posty: 113
Rejestracja: 2005-03-01, 09:20
Lokalizacja: z ziemi obiecanej...

#13 Post autor: poskar »

legosamigos pisze:...
Od samego początku nastawiałem się bardziej na pojazd przeznaczony właśnie na lotnisko, ...
Nie to żebym się czepiał, ale po co w takim razie wyciągarka na platformie?
Pozdrawiam :)
poskar

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

poskar pisze:
legosamigos pisze:...
Od samego początku nastawiałem się bardziej na pojazd przeznaczony właśnie na lotnisko, ...
Nie to żebym się czepiał, ale po co w takim razie wyciągarka na platformie?
Wierz mi, ale wciągarka przydaje się. W momencie kiedy platforma jest podniesiona do góry i jest załadunek jakiegos towaru, a w tym samym czasie będzie jakaś inna mniejsza dostawa czy bagaż jakiegoś spóźnionego pasażera, to druga osoba może w tym samym czasie użyć wciągarki. Mam nadzieję, że wkrótce będę miał coś wspólnego z lotnictwem, więc może pojazdy tego typu nie będą mi obce ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jetboy

#15 Post autor: Jetboy »

Bardzo mi się podoba. Funkcjonalność i wygląd. Thumbs up!

ODPOWIEDZ