[MOC] Automatyczne krosno tkackie - LOOM MACHINE

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#61 Post autor: Jerac »

Moja siostra chce sobie na wystawie zrobić biały szalik. Kiedy będzie otwarta rezerwacja na maszynę, i ile kosztuje godzina wynajmu?

A, przy okazji. Pokazuję filmik komu tylko mogę. Wszyscy są zatkani, a rumor opadających szczęk niesie się po korytarzach firmy...
Ostatnio zmieniony 2013-02-02, 14:00 przez Jerac, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#62 Post autor: legosamigos »

TT pisze:...Dzięki za wszystkie słowa uznania. Nie spodziewałem się, że MOC zrobi na Was takie wrażenie. Według mnie każdy kto potrafi trochę programować Mindstorms i zna podstawowe mechanizmy jest w stanie zrobić podobną maszynę.
Robi, robi wrażenie, na pewno. I nie bądź taki skromny :) Mi całkowicie obcy jest Mindstorms, ale widzę jakie możliwości daje po Twojej pracy. Piszesz, że każdy kto zna mechanizmy jest w stanie zrobić taką maszynę, a to nieprawda. Najpierw trzeba było zobaczyć, podpatrzyć jak taka maszyna działa w rzeczywistości, a potem przenieść to na klocki, a to jest sztuka :) Poza tym zaskakuje ogromna ilość technicowych ramek. Skąd ich tyle wziąłeś? Wiem, że może by to gorzej wyglądało optycznie, ale zamiast "szpulek" na nici, dałbym felgi, by zmieścić więcej nici na "szpulce"
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#63 Post autor: Jerac »

TT, to prawda, ale chodzi o pomysł i to że to faktycznie DZIAŁA. Jest mnóstwo maszyn technicowych które działają jak oryginał, tylko jakoś tak słabo, powolnie i bez efektu (jak trialówki :D)

A tutaj jest coś co po prostu działa i faktycznie może wykonać jakąś pracę.

MEFISTO83
Posty: 18
Rejestracja: 2008-01-17, 06:19
Lokalizacja: Tczew

#64 Post autor: MEFISTO83 »

Bezawaryjność tej maszyny robi wielkie wrażenie! Wygląda że można ją włączyć i bez obawy zostawić 'bez opieki' żeby robiła swoje, a to spore osiągnięcie.

Zastanawia mnie jednak czemu wybrałeś takie przełożenia? Patrząc na filmik, nie wygląda żeby silniki miały problem z napędem poszczególnych elementów, próbowałeś zwiększyć prędkość poruszania elementów? Jeżeli opory faktycznie są niewielkie, to możliwe że da się samą zmianą przełożenia sprawić że maszyna będzie pracować nawet 2x szybciej.

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#65 Post autor: TT »

Iskra pisze:Myślisz, że byłaby możliwość zastosowania nicielnic i programowania innych niż ten podstawowy raportów splotu?
Jestem pewien, że tak. Ale wówczas maszyna byłaby znacznie bardziej skomplikowana niż teraz. Na pewno zgłębię temat zanim zacznę projektować wersję V2.
Czy będzie można kupić szalik Lego u Ciebie w sklepie (po reaktywacji)?
Ja już nie wiem czy to żarty czy pytacie serio? :-)
Jerac pisze:Moja siostra chce sobie na wystawie zrobić biały szalik. Kiedy będzie otwarta rezerwacja na maszynę, i ile kosztuje godzina wynajmu?
Mam taka ilość zamówień, że będę musiał kupić kilka przemysłowych krosen, a to z LEGO będzie służyło tylko do działań marketingowych :-)
legosamigos pisze:Poza tym zaskakuje ogromna ilość technicowych ramek. Skąd ich tyle wziąłeś?
Było już kilka edycji BOPa :]
legosamigos pisze:Wiem, że może by to gorzej wyglądało optycznie, ale zamiast "szpulek" na nici, dałbym felgi, by zmieścić więcej nici na "szpulce"
Felgi nie wchodzą w grę w tej wersji maszyny. 1. Żeby przelotka zmieściła się pomiędzy nićmi to nie może być wyższa niż 3 study. 2. Moje szpule mają jako rdzeń gołego axla i są szersze, dzięki temu mieści się na nich więcej nici niż na takiej feldze.
MEFISTO83 pisze:Bezawaryjność tej maszyny robi wielkie wrażenie! Wygląda że można ją włączyć i bez obawy zostawić 'bez opieki' żeby robiła swoje, a to spore osiągnięcie.
Rzeczywiście udało mi się tak dopracować mechanizm, że nic się nie zacina. Jednak na początku wszystko się tak plątało, że maszyna wyglądała jak pokryta pajęczyną ;)
MEFISTO83 pisze:Zastanawia mnie jednak czemu wybrałeś takie przełożenia? Patrząc na filmik, nie wygląda żeby silniki miały problem z napędem poszczególnych elementów, próbowałeś zwiększyć prędkość poruszania elementów? Jeżeli opory faktycznie są niewielkie, to możliwe że da się samą zmianą przełożenia sprawić że maszyna będzie pracować nawet 2x szybciej.
Poruszyłeś słuszną kwestię.
Projektując tą maszynę nie zakładałem jakiejś konkretnej wydajności, czy szybkości działania. Skupiłem się na wykonaniu maszyny bezawaryjnej. Teraz kiedy już udało mi się to osiągnąć łatwo dostrzegam, że można by bez problemu przyśpieszyć mechanizmy. 2 krotne, 4 krotne przyśpieszenie cyklu tkania nie będzie żadnym problemem przy konstruowaniu następnej wersji.

No właśnie... już kilka razy wspomniałem o następnej wersji. Miałem nadzieje, że tym MOCem odhaczę krosno tkackie ze swojej listy projektów do wykonania. Jednak zbyt mocno mnie kusi, żeby zrobić maszynę, która bez żadnej ingerencji/wymiany nici utka taki szalik w 5 minut. Niestety właśnie zmieniam studia, pracę i przeprowadzam się do innego miasta. Do budowania wrócę chyba nie wcześniej niż w III kwartale. Co się odwlecze to nie uciecze... :-)
Ostatnio zmieniony 2013-02-02, 22:31 przez TT, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 536
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

#66 Post autor: Toltomeja »

Ja nie mogę, to jest niesamowite! Nawet jeśli sam mechanizm powstawania szalika nie jest skomplikowany, to efekt robi kolosalne wrażenie. Czytając opis porzuciłem tożsamość castlowca i nawet dane techniczne czytałem z przyjemnością.
Dodam jeszcze, że nie tylko pomysł zasługuje na uznanie. Zadbałeś o wykonanie szczegółowej roboty - szalik jest piękny, równiutki i w ładnych, ciepłych kolorach. Na kolejnej wystawie będziemy sobie z nim robić zdjęcia i wieszać nad łóżkiem, zobaczysz. A do tego wszystkiego sporo opcji, dodatkowych ustawień bez grzebania w kodzie ani w samym mechanizmie klockowym.
Cudo!

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#67 Post autor: Hezar »

Z klocków można zbudować niemal wszystko, ale czegoś takiego jeszcze świat nie widział. Fantastyczny MOC - i co najważniejsze: Działa znakomicie.
Za pomysł i wykonanie należą Ci się Tomaszu gromkie brawa!
Moim zdaniem można już w ciemno obstawiać, jaka konstrukcja zostanie MOC-em lutego...

nostaf
Posty: 23
Rejestracja: 2011-10-14, 20:09
Lokalizacja: Szczytno

#68 Post autor: nostaf »

Wspaniała robota. W wersji V2 rzeczywiście możesz zwiększyć szybkość pracy krosna ale w tej wersji ma to też swoje plusy, jak chociażby to, że może ono posłużyć za narzędzie edukacyjne dla dzieciaków, na którym można na spokojnie zobaczyć jak to działa.
Hezar pisze:Moim zdaniem można już w ciemno obstawiać, jaka konstrukcja zostanie MOC-em lutego...
Nieśmiało zaryzykuję stwierdzenie, że i z MOC-em roku może być już pozamiatane :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#69 Post autor: 3dom »

nostaf pisze:
Hezar pisze:Moim zdaniem można już w ciemno obstawiać, jaka konstrukcja zostanie MOC-em lutego...
Nieśmiało zaryzykuję stwierdzenie, że i z MOC-em roku może być już pozamiatane :)
Byloby fajnie ale nie wiadomo co jeszcze się pojawie. W glosowaniu za 2011 bylem pewien, ze wygra niesamowity technicznie Demag Emila a wygrala Syrenka. Za 2012 do wakacji moim murowanym faworytem byl Bizon ale wowczas Ciamek pokazal makiete i to było prawdziwe pozamiatanie.
Ostatnio zmieniony 2013-02-05, 20:17 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

nostaf
Posty: 23
Rejestracja: 2011-10-14, 20:09
Lokalizacja: Szczytno

#70 Post autor: nostaf »

3dom pisze:Byloby fajnie ale nie wiadomo co jeszcze się pojawie. W glosowaniu za 2011 bylem pewien, ze wygra niesamowity technicznie Demag Emila a wygrala Syrenka. Za 2012 do wakacji moim murowanym faworytem byl Bizon ale wowczas Ciamek pokazal makiete i to było prawdziwe pozamiatanie.
Tak czy inaczej na pewno ta praca podniosła poprzeczkę dosyć wysoko, co powinno korzystnie wpłynąć na rywalizację.

Awatar użytkownika
VanKrawiec
Posty: 34
Rejestracja: 2007-08-23, 23:02
Lokalizacja: Pruszków
brickshelf: vankrawiec

 

#71 Post autor: VanKrawiec »

nostaf pisze:
3dom pisze:Byloby fajnie ale nie wiadomo co jeszcze się pojawie. W glosowaniu za 2011 bylem pewien, ze wygra niesamowity technicznie Demag Emila a wygrala Syrenka. Za 2012 do wakacji moim murowanym faworytem byl Bizon ale wowczas Ciamek pokazal makiete i to było prawdziwe pozamiatanie.
Tak czy inaczej na pewno ta praca podniosła poprzeczkę dosyć wysoko, co powinno korzystnie wpłynąć na rywalizację.
W takim razie, żeby ktoś przebił TT to jego/jej praca powinna się zapalać od blasku własnej zaje... wspaniałości.

Awatar użytkownika
rrosiak
Posty: 64
Rejestracja: 2012-01-07, 15:34
Lokalizacja: Warszawa, Kutno

#72 Post autor: rrosiak »

Wow, och, ach i eh... zresztą wszystko już zostało napisane.
Podesłałem link do filmu koledze (kryptoAFOLowi), a ten odpisał:
Czekam, aż chłopaki wirówkę do uranu zrobią, może podrzuć im pomysł? :)

Add1sko
Posty: 61
Rejestracja: 2011-10-04, 15:46
Lokalizacja: UK, Loughborough

#73 Post autor: Add1sko »

zaglądam tu już po raz kolejny i... wciąż chylę czoła.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#74 Post autor: eric trax »

Nieźle. Tomek Ty to ale jesteś :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#75 Post autor: TT »

Dzięki za wszystkie zachwyty :-)

Dostałem na maila propozycje kupna tego krosna, udziału w publikacji naukowej na ten temat, prośbę o udostępnienie video dla kilku portali. Najbardziej cieszy mnie mail od Stevena Canvina z LEGO MINDSTORMS Community z zaproszeniem do zamkniętej grupy i z prośbą o pokaz maszyny na eventach. Dodatkowo Steven oferuje trochę gadżetów w zamian za ładny szaliczek ;-)
Pozdrawiam,
Tomek

ODPOWIEDZ