42006 Excavator

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#16 Post autor: KUKUS »

3dom pisze:Dobre, dobre :) :)
Sam nie wiem, to chyba magia koparki tak na mnie podziałała :) A może to Technic mówił do mnie głosem podobnym do Króla Lisza? ...
3dom pisze:Strasznie dziwne to bricksetowe nazewnictwo, a wlasciwie to oficjalne legowe nazewnictwo... Ja wole zostac przy BLu ;)
To prawda, to nazewnictwo wrzuciłem tak tylko dla czystej formalności.
bonczyk85 pisze:Bardzo dobra jakość zdjęć.
Zrobiłem grubo ponad 200 zdjęć do recenzji, potem usuwałem te bardziej zamazane/powtarzające się/nic niewnoszące, następnie ponad setkę zdjęć, które pozostało obrabiałem każde z osobna w jedynym słusznym GIMPie, dlatego, że przy moich warunkach bez obróbki zdjęcia nie ma mowy. Do tego dochodzi jeszcze graficzka w postaci nagłówków. Że o równoległym obrabianiu zdjęć z zestawu 70003 nie wspomnę (a których już po obróbce jest około 200-stu). Dlatego też staram się ograniczać ostatnio recenzje :P
bonczyk85 pisze:A, i niezmiernie mi się podoba to, z jaką pieczołowitością układasz poszczególne luźne klocki przed zrobieniem im fotek. Tylko przy tych czarnych pinach mogłeś się bardziej postarać ;)
Po części wynika to z mojego lenistwa. Po prostu nie chce mi się wyszukiwać grafik dla różnych klocków, a takie pojedyncze zdjęcie całości często mówi więcej, niż 1000 słów.

Co do ułożenia pinów - fakt, mogłem je ułożyć w rządku, ale nie moja wina, że skubańce lubią uciekać :D A biorąc jeszcze pod uwagę, że jest ich w zestawie 99 - według Brickseta - oraz fakt, że chciałem już opublikować recenzję po prostu sobie odpuściłem :)
Ostatnio zmieniony 2013-03-30, 15:46 przez KUKUS, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#17 Post autor: 3dom »

KUKUS pisze:
bonczyk85 pisze:A, i niezmiernie mi się podoba to, z jaką pieczołowitością układasz poszczególne luźne klocki przed zrobieniem im fotek. Tylko przy tych czarnych pinach mogłeś się bardziej postarać ;)
Po części wynika to z mojego lenistwa. Po prostu nie chce mi się wyszukiwać grafik dla różnych klocków, a takie pojedyncze zdjęcie całości często mówi więcej, niż 1000 słów.
Mi by się nie chcialo tak sortowac klockow nawet do budowania a co dopiero do zdjec :P Znalezienie grafik jak wejdziesz w spis czesci na BLu to moment a sortowanie to katorga, mam specjalne pudla na nieposortowane klocki i chyba musze dokupic kolejne...
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
jerryp
Posty: 226
Rejestracja: 2011-01-16, 18:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: jerryp

 

#18 Post autor: jerryp »

Widać że się napracowałeś. Recenzja przygotowana perfekcyjnie. Przeczytałem z zapartym tchem wiedząc że i tak nie kupię tego zestawu bo mi się nie podoba. Cały efekt psują te piny ;). Przyznam że chciałbym mieć tak poukładane klocki przed rozpoczęciem budowy ale jestem za leniwy.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#19 Post autor: Innos »

Miałem sobie odłożyć na później zapoznanie się z opisem tego zestawu, ale jak widzę, że już trzecia osoba w krótkim czasie go recenzuje, to chyba nie ma co czekać. ;) Od pierwszych ujawnionych zdjęć zestaw traktuję jako pomniejszoną wersję 8043, wersję dość zgrabną, ale niezbyt przełomową i tym samym nie będącą raczej zestawem typu must have. Niemniej z chęcią wczytałem się w recenzje i dziękuję za nie - upewniłem się, że mając parę żółtych flagowców Technic nie ma się co na 42006 rzucać, aczkolwiek dla kogoś dopiero zaczynającego kupowanie zestawów Technic może to być warta rozważenia pozycja - szczególnie wobec szybko drożejących starszych zestawów.
KUKUS pisze:
bonczyk85 pisze:A, i niezmiernie mi się podoba to, z jaką pieczołowitością układasz poszczególne luźne klocki przed zrobieniem im fotek. Tylko przy tych czarnych pinach mogłeś się bardziej postarać ;)
Po części wynika to z mojego lenistwa. Po prostu nie chce mi się wyszukiwać grafik dla różnych klocków, a takie pojedyncze zdjęcie całości często mówi więcej, niż 1000 słów.
Pieczołowite ułożenie elementów to świetna sprawa, pokazane wszystkie razem (lub jak tutaj u Kukusa - według woreczków) potrafią dużo lepiej niż długa lista na BSie odzwierciedlić jakościową i ilościową zawartość zestawu. Fajnie, gdyby taki sposób przedstawiania zestawów utrwalił się w recenzjach. Sam co prawda chętnie bym składał każdy duży zestaw z tak ułożonych elementów, ale w moim przypadku to się nie zdarza bo problemem jest do pewnego stopnia niecierpliwość, która sprawia, że raczej chcę jak najszybciej złożyć model niż pozwolić klockom "bezczynnie" leżeć luzem po wyjęciu ich z woreczków. ;-)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#20 Post autor: Filus »

Innos pisze:Fajnie, gdyby taki sposób przedstawiania zestawów utrwalił się w recenzjach.
Chciałbym zobaczyć takie układanie elementów w Unimogu, albo w nadchodzącym Mobile Crane MKII. Tutaj jest stosunkowo mało elementów, to jeszcze można się pobawić. Ale za czas układania każdego zestawu elementów, fotografowanie (już nie mówiąc o ich obróbce) można pół modelu zbudować. Daleki jestem od tego, by tak to załatwiać. Zresztą spis elementów ze zdjęciem z BLa jest lepszy, bo można bez problemu sobie znaleźć dany element i, jeżeli uznany zostanie przez kogoś za wart uwagi, kupić go sobie na sztuki. Zdjęcia poglądowe mogą być pomocne, ale mogą też utrudnić dojście do tego, o jakim klocku się rozmawia.

Przyznać jednak trzeba, że recka pierwsza klasa, choć trochę irytujące jest to wczytywanie zdjęć. Myślisz, że to koniec, a tu tekst dalej ucieka... Jedynie bardziej się utwierdziłem w przekonaniu, by kupić;).

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#21 Post autor: Innos »

Może źle się wyraziłem - nie tyle chciałbym utrwalenia zwyczaju, co spopularyzowania - nie jako wymogu, ale jako mile widzianego dodatku. Nie każdy ma ochotę opisywać czy fotografować pudełko albo model alternatywny i tak samo nie każdemu musi chcieć się układać klocki luzem do zdjęcia - ale niektórym będzie się chciało i to też już coś, jakaś wartość dodana, bo jak napisałem, szczególnie właśnie w przypadku dużych modeli tak ułożone klocki lepiej na szybko pokazują zawartość niż BLowy spis (który przecież i tak zawsze mamy dostępny po jednym kliknięciu w odpowiedni link). Co do poświęcenia na to czasu - to już może być różnie. Czas poświęcony na układanie przed budową może zrekompensować sprawniejsze budowanie (szczególnie, gdy nie ma numerowanych woreczków), natomiast układanie po rozbiórce może być zrekompensowane szybszym posegregowaniem elementów (o ile oczywiście części z rozparcelowanego zestawu mają trafić do uporządkowanego systemu z szufladkami i organizerami, a nie do wielkiego pojemnika zbiorczego "do posegregowania później" ;)), więc nie musi być tak źle, jak piszesz. Zresztą budowanie połączone z sesją do recenzji też potrafi się znacznie wydłużyć, a nikt przecież nie napisze, że tylko dlatego nie warto recki robić. Krótko mówiąc - nie jest to obowiązek, ale jeśli ktoś już to zrobi, to warto to docenić, tak samo jak każdy inny przydatny bądź atrakcyjny ponadprogramowy aspekt recenzji.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#22 Post autor: KUKUS »

3dom pisze: Znalezienie grafik jak wejdziesz w spis czesci na BLu to moment a sortowanie to katorga, mam specjalne pudla na nieposortowane klocki i chyba musze dokupic kolejne...
Oj tam, sortowanie uspokaja :P
3dom pisze:Znalezienie grafik jak wejdziesz w spis czesci na BLu to moment
Filus pisze:Zresztą spis elementów ze zdjęciem z BLa jest lepszy, bo można bez problemu sobie znaleźć dany element i, jeżeli uznany zostanie przez kogoś za wart uwagi, kupić go sobie na sztuki. Zdjęcia poglądowe mogą być pomocne, ale mogą też utrudnić dojście do tego, o jakim klocku się rozmawia.
Dużo zależy od tego, kto jest docelowym czytelnikiem - osoby, które bardziej się znają na klockach i ich nazewnictwie zapewne będą wolały taki opis rodem z Bricksetów i innych źródeł. Ja natomiast chciałbym, żeby recenzja była też zrozumiała dla osób z poza grona AFOLi lub zaczynających/powracających do Legowego hobby.
jerryp pisze:Cały efekt psują te piny ;)
Bardzo śmieszne :P
jerryp pisze:Przyznam że chciałbym mieć tak poukładane klocki przed rozpoczęciem budowy ale jestem za leniwy.
Ja jestem za leniwy, żeby linkować zdjęcia z brickseta lub innego źródła i wstawiać, element po elemencie z opisem. Zresztą może i to lepiej, że recenzja się w pewien sposób wyróżnia - przynajmniej jest jakieś urozmaicenie :P
Innos pisze:dla kogoś dopiero zaczynającego kupowanie zestawów Technic może to być warta rozważenia pozycja - szczególnie wobec szybko drożejących starszych zestawów
Jestem podobnego zdania. A dodatkowe gąsienice zawsze się przydadzą ;)
Innos pisze:pokazane wszystkie razem (lub jak tutaj u Kukusa - według woreczków) potrafią dużo lepiej niż długa lista na BSie odzwierciedlić jakościową i ilościową zawartość zestawu
Mam podobne zdanie, spis elementów na BS jest taki jakby "suchy", a tu przynajmniej widać rozmiar przedsięwzięcia. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie aby samemu luknąć sobie na spis np. z Brickset - wystarczy kliknąć w link i potem na odpowiednią kartę.
Innos pisze:problemem jest do pewnego stopnia niecierpliwość, która sprawia, że raczej chcę jak najszybciej złożyć model niż pozwolić klockom "bezczynnie" leżeć luzem po wyjęciu ich z woreczków.
One nie leżą bezczynnie - one eksponują zestaw :P
Filus pisze:Chciałbym zobaczyć takie układanie elementów w Unimogu, albo w nadchodzącym Mobile Crane MKII.
Dajcie Unimoga/MKII, a ja to zrobię. Tym bardziej, że pewnie część woreczków się powtórzy - tak jak to miało miejsce w recenzowanym zestawie.
Filus pisze:Ale za czas układania każdego zestawu elementów, fotografowanie (już nie mówiąc o ich obróbce) można pół modelu zbudować.
Tak, ale modele się tworzy a potem burzy, a pisząc recenzję zyskujesz nieśmiertelność ;)
Innos pisze: budowanie połączone z sesją do recenzji też potrafi się znacznie wydłużyć, a nikt przecież nie napisze, że tylko dlatego nie warto recki robić.
Coś w tym jest.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#23 Post autor: 3dom »

KUKUS pisze:Oj tam, sortowanie uspokaja :P
Nie wybierasz się przypadkiem do Warszawy? 2 wybebeszone Ginafy, kilka aut do truck racingu i obrastajace powoli w legende "pudelko do posortowania pozniej" czekaja az ktos się nad nimi zlituje ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#24 Post autor: Hezar »

QQSie, kolejna już, fantastyczna recenzja - dokładny i szczegółowy opis, a także świetne zdjęcia w dużej ilości. Całość czyta się z prawdziwą przyjemnością i spokojnie można ją uznać za wzór dla wszystkich, którzy mają w zanadrzu napisanie własnej recki, a szukają wzoru, czy też inspiracji. Brawo, brawo i jeszcze raz brawo!

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#25 Post autor: Filus »

Mam i ja;). Dziś kupione, dziś poskładane. Półtora godziny i po krzyku.

Cóż można powiedzieć. Model/zestaw bardzo udany. Sporo przydatnych części, za stosunkowo niewielką cenę. Same siłowniki + gąsienice (i koła do nich) + obrotnica, to lekko licząc 80 zł (a jeszcze pozostaje ponad 600 klocków oprócz tych). Do tego dwie ramki, i masa innych, mniej, lub bardziej przydatnych części. Dla mnie ten zestaw wygląda rewelacyjnie, jeśli popatrzymy na ekonomiczność zakupu. Jest świetnym zestawem na części pożądane, za relatywnie niewielkie pieniądze. Sama zabawka też trzyma poziom. Powiedziałbym nawet, że konstruktorzy wyciągnęli wnioski z 8043 i w 42006 wprowadzili parę usprawnień, które nie tylko uprościły mechanizmy, ale pozwoliły też zachować niezły wygląd.

Wady? W zasadzie mam jedno zastrzeżenie. Jakość nowych elementów, czyli connectora oraz samych elementów wykonawczych chwytaka nie zachwyca. Nie są to elementy sztywne i wytrzymałe, jak inne. Powiedziałbym, że plasują się wytrzymałościowo, pomiędzy gumowatymi obejmami do połączeń kątowych, a zwykłymi liftarmami. Trochę wieje sandałem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że connectory mają potencjał usztywniający ramy konstrukcji.

Pomijając ten szczegół - polecam każdemu, AFOLowi i dzieciom, przemyślana, ładna zabawka, z której elementów sporo da się zbudować (w połączeniu z innym/innymi zestawami). No i cena, w stosunku do zawartości też zachwyca;).

Awatar użytkownika
Migalart
Posty: 180
Rejestracja: 2012-09-25, 07:21
Lokalizacja: Mysłowice
brickshelf: Migalart

 

#26 Post autor: Migalart »

mam zamiar kupic ten zestaw jako pierwszy i wprowadzajacy mnie do tematyki technic

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#27 Post autor: 3dom »

Migalart pisze:mam zamiar kupic ten zestaw jako pierwszy i wprowadzajacy mnie do tematyki technic
Bardzo sluszna decyzja ale rozwaz od razu zakup 8293 do kompletu ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Migalart
Posty: 180
Rejestracja: 2012-09-25, 07:21
Lokalizacja: Mysłowice
brickshelf: Migalart

 

#28 Post autor: Migalart »

3dom pisze:
Migalart pisze:mam zamiar kupic ten zestaw jako pierwszy i wprowadzajacy mnie do tematyki technic
Bardzo sluszna decyzja ale rozwaz od razu zakup 8293 do kompletu ;)
Dokładnie - zamierzam też nabyć 8293.
To będą moje pierwsze silczniki, swiatelka, gasiennice, silowniki, matko boska :D

Grimlock
Posty: 18
Rejestracja: 2013-07-30, 22:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Grimlock_

 

#29 Post autor: Grimlock »

Niedawno nabyłem 42006 aby przekonać co potrafi Technic :) Mam w planach wyposażenie tej "koparki" w silniki. Na próbę zamówiłem 8293.

Koszt pełnej motoryzacji będzie niemały (jeśli moja lista zawiera błędy, proszę o korektę ;) ):

2x L-silnik (gąsienice)
4x M-silnik (obsługa ramienia, chwytaka i obrotnicy)
3x odbiorniki IR
2x battery boxy
2x pilot IR

Nasłabszym punktem jest komunikacja poprzez podczerwień, która ma swoje ograniczenia (wielkość modułów, piloty, zasięg). Dlatego zastanawiam się, czy Lego np. w 2014 wypuści gotowy, fabryczny zestaw korzystający już technologii radiowej. Czy raczej szanse są małe?

Rozejrzałem za alternatywnymi rozwiązaniami opartymi m.in. o Bluetooth i jedno z nich okazuje się całkiem obiecujące: http://coredevelopersteam.com/

Obrazek


Po krótce - kompaktowy, płaski moduł naśladujący płytkę Lego został wyposażony w możliwość podłączenia do dziewięciu sliników. Moduł komunikuje się poprzez Bluetooth i jest kontrolowany przez oprogramowanie producenta zainstalowane na smartfonie lub tablecie (wsparcie Apple iOS i Google Android 4. Sterownik dla Windowsa jest w planach). Poza kontrolą działania poszczególnych slinków, można regulować także ich moc (trzy konektory, pozostałe pięć podaje stałą moc). W przypadku platformy Android producent udostępnił kod źródłowy co pozwoli na łatwą modyfikację oprogramowania i dodawanie nowych funkcji. Moduł jest także wyposażony w żyroskop.

Koszt jest niemały: 69,99 Euro (90$). Ale biorąc pod uwagę koszt pilotów, odbiorników, a raczej ich potrzebną ilość jest to kwota niewiele wyższa. A funkcjonalność dość ciekawa z możliwością rozwoju.

Owszem nie jest to Lego i zapewne dla większości z Was herezja aby używać nieorginalnych klocków czy części. Ale w przyszłości chciałbym to wypróbować :)
Ostatnio zmieniony 2013-08-22, 19:48 przez Grimlock, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#30 Post autor: M_longer »

Grimlock pisze:2x battery boxy
Jeden wystarczy. Chyba że chcesz mieć możliwość kręcenia wieżą bez limitu.

ODPOWIEDZ