[MOC] 1:13 1972 Peterbilt based trike (MonsterGarage)

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

[MOC] 1:13 1972 Peterbilt based trike (MonsterGarage)

#1 Post autor: Maciej Drwięga »

No więc... zapowiadałem coś innego. No i jest. Kto nie wie, co to jest Monster Garage ? Ehhh... lepiej się nie przyznawać nawet :)
Obrazek
Był sobie Peterbilt z 1972 roku z pięknym silnikiem Cumminsa. Pewien nieco zadufany w sobie spec od motocykli postanowił zrobić motocykl. Najpierw miał być na dwóch kołach, jak zobaczył wyjęty silnik, tatuaże trochę mu wyblakły i zgodził się na trójkołowiec. Dużo by opowiadać, najlepiej obejrzeć jeszcze raz ten odcinek, ja sam liczę na jego retransmisję, może na TVN Turbo...

Aby ten modelik powstał, zbudowałem silnik CAT'a. Tuż przed rozpoczęciem prac, zdecydowałem się - jak w oryginale - użyć silnika Cummins BigCam. W tym celu przez blisko 2 godziny babrałem się z przełożeniem silnika w W900. Udało się :)
Sam projekt o tyle wyjątkowy, że bardzo ciężko było znaleźć jakieś materiały - w końcu powstał tylko jeden egzemplarz. Sporo rzeczy trochę improwizowałem, trochę się domyślałem, trochę zrobiłem po swojemu. Przy najbliższej okazji wymienię przednie koło na mniejsze (62.2 zamiast 68.8) i z białą felgą.
Oczywiście przednie koło jest skręcane - przy użyciu kierownicy :) W silniku pracujące 6 tłoków... i w sumie tyle. Zapewne - jak każdy mój model - będzie się jeszcze zmieniał, ale to będą detale i usprawnienia, rewolucji nie przewiduję.
Ktoś zapytać może, dlaczego ktoś spędza 4 pełne dni nad kombinowaniem przy tak brzydkiej konstrukcji. Ja mam trochę inne zdanie. Sam pomysł, aby na bazie potężnego diesla z ciężarówki zbudować motocykl jest szalony. I ma charakter. Trochę ironicznie, trochę cynicznie... ale nawet Jesse James na początku sceptyczny ("trzykołowce są dla mięczaków") dumnie paradował ulicami Long Beach. Tak samo ja się cieszę, że udało mi się zbudować taką brzydulę :) Swoją drogą stary turbodoładowany diesel bez tłumika z pewnością wpasowuje się w światopogląd prowadzącego Monster Garage: jeśli zobaczysz zanim usłyszysz, to szkoda zachodu.
Taki mój mały hołd dla tego programu.

Galeria:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=231917

Oryginał:
http://www.bikemenu.com/Jesse%20James%2 ... arage.html
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9-7QNvIxQTs[/youtube]

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2008-01-06, 20:59 przez Maciej Drwięga, łącznie zmieniany 4 razy.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#2 Post autor: Robson »

Maciej Drwięga pisze:No i jest. Kto nie wie, co to jest Monster Garage ? Ehhh... lepiej się nie przyznawać nawet :)
No wiec, ja wiem co to za program bo jestem jego pasjonatem. Odcinki mozesz sciagnac z torrenta lub wejsc na strone bbc albo monster garage:) Moim Zdaniem Powinieneś Zaczac Budowac Modele Z monster Garage - Nowy Wyzwanie Co Ty Na To?? Jesse James By SIE Ucieszyl :):)
Ostatnio zmieniony 2007-02-05, 00:01 przez Robson, łącznie zmieniany 1 raz.
Cb1100RR

Awatar użytkownika
Aurimax
VIP
Posty: 255
Rejestracja: 2005-02-14, 21:12
Lokalizacja: Nowy Sącz
brickshelf: Aurimax
Kontakt:

 

#3 Post autor: Aurimax »

No nareszcie , ciekaw byłem jak wyjdzie końcowy efekt !


I ja zwykle lepiej od oczekiwań :)

Myślałem ,że będzie bardziej motocyklowy , ale ogólnie sam pomysł jest FIKUŚNY !


Good Job !!

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#4 Post autor: Pietruch »

Jest to chyba najciekawsza konstrukcja jaką widziałem.
A Monster Garage oglądam zawsze ( nawet powtórki ) to znam ten odcinek o tej trójkołowej bestii. Twoja "brzydula" :) przypomina wiernie oryginał. Najbardziej co się rzuca w oczy to silnik ( przecież to wiadomo ) - jest naprawdę ogromny i bardzo dobrze odwzorowany.
Układ skrętny ciekawie przemyślany i zbudowany.
Do tego chromowany wydech... Mistrzostwo.
Szkoda że lego nie wyprodukowało chromowanych felg, bardzo by pasowały do tej konstrukcji.
Oooo, jest nawet trupia czaszka.
Pomysłowość godna mistrza, wykonanie również, można gadać i gadać, ale chyba wystarczy. Model wygląda pysznie. ;) Myślę że nie zabraknie go na najbliższych zawodach. ;) Prawda.. ??
Ostatnio zmieniony 2007-02-05, 00:29 przez Pietruch, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#5 Post autor: Maciej Drwięga »

Robson1903 pisze:Odcinki mozesz sciagnac z torrenta lub wejsc na strone bbc albo monster garage:)
Torrenta ani innych p2p z zasady nie używam... BCC ? Jeśli już, to Discovery.... Chyba. Ale tam nie przyuważyłem... Poszukam dokładniej :)
Aurimax pisze:Myślałem ,że będzie bardziej motocyklowy
Mój model ? Motocyklowy ? :) Jeeetammm.... :)
Pietruch_15 pisze:Myślę że nie zabraknie go na najbliższych zawodach.
W trialu to to nie pojedzie, ale z pewnością nie zostanie on rozebrany. Zbyt się nim cieszę :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#6 Post autor: dmac »

Jeśli powiem "Twój model jest równie dziwaczny, jak oryginał", potraktuj to jako komplement. Kluczem jest słowo "równie", oznaczające wysoką jakość odwzorowania :) .
No i brawo za oryginalność - co innego modele ze standardowych elementów, a co innego konstrukcja, której pierwowzór jest dziełem szalonego umysłu :) .


P.S.
Pietruch, zlituj się: chrom przez "ch" trzeba pisać.

Edit: A humor przez samo "h" !!!!
Ostatnio zmieniony 2007-02-05, 00:31 przez dmac, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#7 Post autor: Pietruch »

Maciej Drwięga pisze:W trialu to to nie pojedzie
Nawet nie miałem tego na uwadze, ale kto wie. ;)
Wszystko zależy od konstruktora i jego wyobraźni.
Maciej Drwięga pisze:ale z pewnością nie zostanie on rozebrany. Zbyt się nim cieszę :)
Raczej o to mi chodziło.
Tą wiadomością poprawiłeś mi chumor. :)

EDIT:

Już poprawiłem, dzięki za upomnienie ( oo Jezu, ale obciach )
Pomyłki każdemu się zdarzają.
Dmac wprowadzasz ludzi w błąd... ;)
ADMIN: Humor... nie chumor...
Ostatnio zmieniony 2007-02-05, 00:41 przez Pietruch, łącznie zmieniany 6 razy.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#8 Post autor: szarikm »

sądziłem, że dasz ten żółty silnik :]

oryginał (i za razem model) dosyć specyficzny........ :)

:ok: jeno czaszka czerwonych piórek nie ma :P

wydaje mi się, że powinna być troszkę większa odległość między silnikiem a tylną osią
chyba, że tak wynika z przeliczeń

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#9 Post autor: Maciej Drwięga »

szarikm pisze:wydaje mi się, że powinna być troszkę większa odległość między silnikiem a tylną osią chyba, że tak wynika z przeliczeń
Powinna być nieznacznie, ale tak naprawdę jest to spowodowane zbyt długim blokiem silnika... żeby było OK, powinien mieć wbudowane 5 cylindrów nie 6 :) Ten problem powraca jak bumerang w przypadku rzędowych szóstek.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#10 Post autor: Misterzumbi »

Wariat.

To cos jest rownie popaprane jak i to tamto...
Ogolnie rzecz biarac to wlasciwie nikt nie powinien sie dziwic ze zbudowales to cos Macku, bo jest to jednak ciezarowka minus 7 kol...

Buduj dalej, moze cala rame dookola siedzenia z flexow?

Zdrowko Adam
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Opel1971

#11 Post autor: Opel1971 »

WoooooW!!!!

Nic dodać nic ująć, jak dla mnie to Jest Boski, tak jak cały Monster Garage!!!!

MOC miesiąca się szykuje i kropka. :dres:

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#12 Post autor: Bricksley »

Naprawdę bardzo ładny i szczegółowy MOC, do tego nietypowy, bo motor. Zawsze się zastanawiam dlaczego zawsze z MT budowane są samochody, no prawie zawsze. Przecież jest tyle możliwości.
Pozdrawiam :)

sives1
Posty: 153
Rejestracja: 2005-10-16, 19:12
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: sives1
Kontakt:

 

#13 Post autor: sives1 »

Bardzo fajnie i dość szczegółowo odwzorowany motor. Podoba mi się ponieważ naprawdę jest miniaturką tego z Monster
Ostatnio zmieniony 2007-02-05, 16:43 przez sives1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hasky128
Posty: 122
Rejestracja: 2006-12-20, 23:25
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Hasky128

 

#14 Post autor: Hasky128 »

klasa maszyna:) szkoda tylko, że nie hałasuje tak jak oryginał:D
...

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#15 Post autor: Kubrick »

Maciej Drwięga pisze:No i jest. Kto nie wie, co to jest Monster Garage
W odcinku z ta trajka, jak chwalili sie na ulicach ktoregos amerykanskiego miasta, to przyplatal sie jakis Polak (wszedzie pelno naszych ;) ) i nagrali, jak sie zachwyca mowiac "foszek" :D W sumie, to pewnie nawet nie wiedzieli do konca o co mu chodzi, ale i tak jest niezle ;)

A MOC: hmmm... musze ochlonac i przeczytac jakas ksiazke, coby pozachwycac sie w bardziej cywilizowany sposob, bo na razie nasuwaja mi sie tylko monosylaby i niezbyt cenzuralne slowa wyrazajace moj zachwyt ;)
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

ODPOWIEDZ