[MOC] Ropa Euro Maus

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

[MOC] Ropa Euro Maus

#1 Post autor: trawson89 »

Witam!!!
Tak jak obiecałem prezentuje "Doczyszczarkę do buraków" Model nie jest w stylu "Model Team" cytuje słowa mojej dziewczyny "To wygląda jak jeżdżąca góra klocków " dlatego proszę o wyrozumiałość:).


Obrazek

Obrazek
Dane techniczne:

-Wymiary : dł.95s / wys.35 /szer.29s
-Waga: około 5,5kg
-9x PF Medium
-2x PF XL
-4x wieża IR
-2x Battery Box
-2x Extension Wire 20cm
-2x Extension Wire 50cm
-3x Small Linear Actuator
-2x Large Linear Actuator
-12x Pneumatic Cylinder
-2x Small Pneumatic Cylinder
-Zawieszenie: brak

Od czego tu zacząć , no wiec tak model posiada napęd na wszystkie koła ma dwustopniową skrzynie biegów .Za zmianę biegów odpowiada M motor który przesuwa wodzik a ten driving ringa.Modelem ciężko się jeździ przyczyna jest ogromna masa pojazdu , musiałem zastosować dodatkowe koła pod pojazdem aby rozłożyć jakoś ciężar .Model posiada 2 osie skrętne.Pierwsze co powstało to rama miała być solidna i wytrzymała drugim zadaniem było umieszczenie Battery Boxów , zawsze robiłem to na końcu w poprzednich modelach w końcowej fazie był z tym problem.Podwozie wygląda tak:

Obrazek

Dlaczego 2 Battery Boxy ??
Z każdego Boxa zasilane są 2 wieże a do nich podłączone jest:
-1 XL Motor który napędza model
-2 M Motory na jednym kanale napędzające taśmociągi w tylnej części pojazdu
-1 M Motor do podnoszenia przeciwwagi
-1 M Motor do sterowania kierunku ostatniej sekcji taśmociągu

Drugi Battery Box zasila:
-1XL Motor który napędza układ skrętny
-3 M Motory na jednym kanale napędzające taśmociągi z przodu
-1 M Motor do zmiany biegu
-1 M Motor do obrotu przedniego "lemiesza"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tym modelu nie obeszło by się bez pneumatyki w prawdziwym pojeździe naliczyłem 24 siłowni hydrauliczne , jest ich pewnie więcej ,ja użyłem tylko 14 .
Z modelu jestem zadowolony miałem momenty kiedy chciałem przerwać budowę , ale ze nie widziałem wcześniej takiego modelu z Lego wiec to było motywacją dla mnie.

Galeria BS

Na koniec zapraszam na film:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wSuZSh3-ans[/youtube]

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#2 Post autor: Kruk »

Model bardzo oryginalny , troszku dziwny, ale zarazem ciekawy. Funkcjonuje "chyba" tak jak powinien, może jak dla mnie troszkę za wystawny i przesadzony ale podziwiam idee i chęć zbudowania takiego modelu. Jak dla mnie model nie do ogarnięcia pod względem mechanicznym dlatego gratuluje upakowania całej mechaniki .
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Jetboy

#3 Post autor: Jetboy »

Bardzo dobrze zrobiony film. Model świetny, do tego nie jest to kolejny czołg czy trialówka!
Jedyne co mi się nie podoba, to dość sprawnie zamaskowany na filmie ogon rurek pneumatyki.

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#4 Post autor: bacon »

Model bardzo oryginalny i funkcjonalny. Nawet nie miałem świadomości o istnieniu tego typu maszyn. Dobra robota

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Imponujące. Poziom skomplikowania świetny, buda całkiem ładna i żółty dobrze Ci wyszedł na filmie. Lemiesz zgarnia papierki lepiej niż chomiki żarcie :) Fajny patent z przeplataniem filmu animacjami pokazującymi jak działa oryginalna maszyna.

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#6 Post autor: Neo »

RESPECT ! Zaliczam ten MOC do grupy MOCy najwyższego poziomu.
Gratulacje za: pomysł, wykonanie, prezentację.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#7 Post autor: Innos »

Genialne! Jestem pod wielkim wrażeniem, tym bardziej, że również nie miałem pojęcia, że istnieją takie ciekawe maszyny, no i wśród wielu konstrukcji Technic to również jest coś bardzo oryginalnego. I to nic, że:
trawson89 pisze:Model nie jest w stylu "Model Team" cytuje słowa mojej dziewczyny "To wygląda jak jeżdżąca góra klocków " dlatego proszę o wyrozumiałość:).
W tak funkcjonalnym modelu to w niczym nie przeszkadza.:)
Prezentacja wideo też pierwsza klasa, dobrze wpasowałeś animację i początek z pierwowzorem w akcji - naprawdę z zaciekawieniem oglądałem od początku do końca, no i dobrze pokazałeś, że cała konstrukcja świetnie działa.

Koniecznie zgłoś model do głosowania na MOC Miesiąca!
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#8 Post autor: ontek »

Gratuluję oryginalnego pomysłu i świetnego wykonania. Gabarytowo też jest co wziąść :)
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

nostaf
Posty: 23
Rejestracja: 2011-10-14, 20:09
Lokalizacja: Szczytno

#9 Post autor: nostaf »

Świetny model. Ilość funkcji powalająca, a co najważniejsze to wszystko działa, tylko czekać na legowe buraki i do dzieła :) Brak obudowy w stylu model team, moim zdaniem wcale nie przeszkadza.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#10 Post autor: Tranzystor »

Rozumiem, że buraki trzeba rzucać ręcznie na taśmociąg?

Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

#11 Post autor: trawson89 »

Rozumiem, że buraki trzeba rzucać ręcznie na taśmociąg?
Nie nie trzeba rzucać ręcznie po prostu miałem za mało kulek.Te wirujące elementy z przodu miały za zadanie narzucić je na taśmociąg.Model tak mała ilość odpychał.A zgniecione kulki nie oklejone taśmą blokowały się , dlatego jest ich tak mało.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Witam!

Powiem tylko woooow!!!! Nie widziałem, że buraki potrzebują tak skomplikowanej maszyny, aby je dopieścić, hmmm, tzn. doczyścić. Na pewno rzadko spotykana maszyna w rzeczywistości, tak mi się przynajmniej wydaje, a już nie mówiąc o wersji z Lego. Widziałem na necie inne dziwne maszyny, ale doczyszczarki do buraków to jeszcze nie widziałem. Zaskakująca ilość pneumatyki zarówno siłowników, jak przewodów oraz całego Power Function. Gratuluję pomysłu za storzenie nietypowej maszyny w wersji Lego
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#13 Post autor: Mrosik »

Ale makaronu zużyłeś! Liczyłeś ile metrów pochłonęło to ustrojstwo?
MOC mi się bardzo podoba. Zauważyłem parę kompromisowych rozwiązań, ale przy takim skomplikowaniu inaczej się nie da. Gratulacje.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#14 Post autor: eric trax »

Pomijając wszystkie plusy ponarzekam. Wydaje mi się, że proporcje są trochę skopane jakby za małe koła i za wysoki Ci model wyszedł. Budowałeś z głowy czy skalowałeś go ze zdjęć schematów?


Poza tym funkcjonalność taka jak w prawdziwej maszynie więc jestem pod wrażeniem, tym bardziej że użyłeś pneumatyki choć jej skokowe ruchy nie do końca mnie przekonują.

Jestem na tak :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

decor1decor

#15 Post autor: decor1decor »

Kilka lat temu, przypadkowo serfując po sieci, gdy pierwszy raz zobaczyłem taką maszynę , pomyślałem- mistrzostwo inżynierii rolniczej. Filmiki na Stronie Internetowej tego producenta odnośnie doczyszczarki i kombajnu do buraków , zawierające niesamowite prezentacje komputerowe odnośnie mechaniki tych maszyn zadziwiają mnie od 3 lat do dzisiaj. Ponad rok temu (listopad) kiedy 400m od "my house" pracowała ta maszyna, pojechałem na rowerze, aby zobaczyć na własne oczy to cudo techniki. (nie mogłem uwierzyć że jeszcze kilka lat temu widziałem tą maszynę w sieci a dzisiaj widzę "ją" przed sobą) Po kilku dniach, próbowałem (bezskutecznie) zbudować tą maszynę(głównie mechanikę). Największym problemem okazało się odwzorowanie doczyszczarki ślimakowej(Pierwszych walców transportujących buraki z ziemi do maszyny)Próbowałem ślimaki nawinięte na axle12- nie działa, przewody pneumatyczne owinięte wokół axla- nie działa- W końcu stwierdziłem ,że jak tych podajników nie zrobie to szkoda w ogóle brać się za tą maszynę - Odpuściłem.

Teraz jak zobaczyłem wątek: "Ropa Euro Maus" - doczyszczarka - i jeszcze zdjęcie pod wątkiem stwierdziłem - NIEMOŻLIWE!!!.

Odnośnie modelu: Jest Rewelacyjny!!! , 4wieże IR- ile możliwości! i jeszcze pneumatyka, miodzio!

Rozwiązanie "pierwszego" podajnika ś. - Super.

Jeśli chodzi o mnie to ma działać , a wygląd to już mniej ważny.

Super, Super, Super!!!

ODPOWIEDZ