[MOC] Ciężarówka z naczepą

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

[MOC] Ciężarówka z naczepą

#1 Post autor: legosamigos »

Obrazek

Witam serdecznie!

Ot taki luźny dziś MOC. W sumie zrobiłem tą ciężarówkę bez większego pomysłu. Co prawda wywrotka już [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=18459]była[/url] w mojej technicowej karierze, ale w formie przyczepy, więc dziś wywrotka w formie naczepy. A skoro naczepa, więc trzeba było dorobić ciągnik siodłowy, który też już kiedyś był, ale bez żadnych PF, więc dziś zmotoryzowana ciężarówka z naczepą wywrotki :)

Dane techniczne ciężarówki:

Długość: 49 cm
Szerokość: 16 cm
Wysokość: 21 cm
Waga: 1337 gram

Obrazek

Dane techniczne naczepy:

Długość: 61 cm
Szerokość: 15 cm
Wysokość: 16 cm
Waga całej naczepy: 1333 gramy
Waga samej „paki”: 553 gramy

Obrazek Obrazek

Długość całego zestawu to 94 cm

Power Function:
2 x pojemniki na baterię
2 x odbiorniki IR
2 x piloty IR
1 x XL motor
3 x M motor

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria na BS

Film na YT
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4489aX8nSEw[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2013-08-19, 19:20 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Ciehoo
Posty: 99
Rejestracja: 2012-08-29, 13:16
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Ciehoo2012
Kontakt:

 

#2 Post autor: Ciehoo »

No widzę, że ta Twoja ciężarówka to nieśmiertelna jest i skarbnicą pomysłów jednocześnie ;)
Kolejne wcielenie. Ile ładunku jest w stanie podnieść ta paka? Chodzi mi o ciężar...

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#3 Post autor: eric trax »

sądząc po tym jak długa jest wanna i jak blisko zawiasów jest mechanizm może być ciężko samą skrzynię podnieść ale mogę się mylić. W sumie tylko to mnie razi reszta to kawał fajnego technika choć podpory mogłyby wysuwać się szybciej :)

aa no i kawałek który dałeś w podkładzie miszczostwo - bandzior :D
Ostatnio zmieniony 2013-03-28, 22:28 przez eric trax, łącznie zmieniany 2 razy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Ciehoo pisze:No widzę, że ta Twoja ciężarówka to nieśmiertelna jest i skarbnicą pomysłów jednocześnie ;)
Kolejne wcielenie. Ile ładunku jest w stanie podnieść ta paka? Chodzi mi o ciężar...
eric trax pisze:sądząc po tym jak długa jest wanna i jak blisko zawiasów jest mechanizm może być ciężko samą skrzynię podnieść ale mogę się mylić. W sumie tylko to mnie razi reszta to kawał fajnego technika choć podpory mogłyby wysuwać się szybciej :)

aa no i kawałek który dałeś w podkładzie miszczostwo - bandzior :D
Niestety nie obciążałem już dodatkowo paki, gdyż sama paka waży ponad 0,5kg. Paka się podnosi, co z resztą widać na filmie, choć faktycznie ze względu na długość i wagę "wanny"pod koniec procesu podnoszenia jest jakby efekt sprężyny na liftarmach. Oczywiście kolejne wcielenie jest już w budowie, ale muszę rozebrać naczepę, jak również straż, bo potrzebne silniczki, wieże i siłowniki :) Fakt, podpory wolno się wysuwają, choć wcześniej były jeszcze bardziej powolne. Podkład muzyczny w pierwszej wywrotce był również związany z bandziorem :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#5 Post autor: solic »

Przyjemna konstrukcja. Ładnie "opanelowana".
Do pełnego efektu przydałoby się jeszcze po kilkanaście światełek z kazdej strony, czyli taki efekt choinki jaki zazwyczaj mają amerykańskie trucki.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

solic pisze:Przyjemna konstrukcja. Ładnie "opanelowana".
Do pełnego efektu przydałoby się jeszcze po kilkanaście światełek z kazdej strony, czyli taki efekt choinki jaki zazwyczaj mają amerykańskie trucki.
Amerykańskie trucki dla lepszego efektu mają jeszcze chromy i tatuaże lub różne namalowane grafiki, ale niestety nie posiadam żadnych elementów chromowanych a naklejek też za bardzo nie lubię przyklejać na klocki, a światełka mam tylko 1 parę z PF, chyba, że chodzi Ci o zwykłe światełka, ale to tylko drobne detale :)
Ostatnio zmieniony 2013-03-29, 16:13 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:ale to tylko drobne detale :)
Detale zmieniają odbiór całości, uwierz.
legosamigos pisze:Oczywiście kolejne wcielenie jest już w budowie
A myślałeś o czymś takim?

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#8 Post autor: piotrek839 »

Ciężarówka niemal taka sama jak poprzednie, szkoda że tak niewiele w nich zmieniasz. W stopce do podnoszenia naczepy zamiast sprzęgła użyłbym zębatki z8 dla przyspieszenia. Do wysuwu mini siłowników przydałoby się kilka liftarmów, coś podobnego jak przy podnoszeniu "wanny". Samą wannę zrobiłeś dosłownie zamkniętą. Przy podniesieniu z tyłu powinna się otworzyć klapka. Jeśli budujesz następną ciężarówkę to może rozważysz np. napęd na wszystkie koła, czyli coś czego jeszcze nie robiłeś.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

M_longer pisze: A myślałeś o czymś takim?
Myślę, że bez tego teleskopu otwieranie paki w ten sposób jest możliwe do zrealizowania :) Może przy którejś fazie budowy zrobię właśnie taką pakę, ale to ewentualnie w przyszłości
piotrek839 pisze:Ciężarówka niemal taka sama jak poprzednie, szkoda że tak niewiele w nich zmieniasz.
Zmieniam tylną zabudowę pojazdu, a więc jego przeznaczenie.
piotrek839 pisze:Samą wannę zrobiłeś dosłownie zamkniętą. Przy podniesieniu z tyłu powinna się otworzyć klapka.
Zgadza się, powinna, ale z pośpiechu zapomniałem po prostu przekręcić ten łącznik w prawym dolnym rogu paki :( Stare powiedzenie się niestety sprawdza, że gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy

Obrazek
piotrek839 pisze:Jeśli budujesz następną ciężarówkę to może rozważysz np. napęd na wszystkie koła, czyli coś czego jeszcze nie robiłeś.
Nie wiem czy przy tego typu pojeździe występuje napęd na przednie koła?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#10 Post autor: piotrek839 »

legosamigos pisze:Nie wiem czy przy tego typu pojeździe występuje napęd na przednie koła?
Ja też nie wiem, ale to przecież nie Model Team i nikt nie będzie się doszukiwał niezgodności z oryginałem. Twoja ciężarówka nie jest przecież konkretnym modelem prawdziwej.

edycja

M_longer podsunął ciekawą propozycję naczepy ale bardzo trudną do zrobienia.
Ostatnio zmieniony 2013-03-29, 23:06 przez piotrek839, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

piotrek839 pisze:
legosamigos pisze:Nie wiem czy przy tego typu pojeździe występuje napęd na przednie koła?
Ja też nie wiem, ale to przecież nie Model Team i nikt nie będzie się doszukiwał niezgodności z oryginałem. Twoja ciężarówka nie jest przecież konkretnym modelem prawdziwej.
To prawda, nie jest to MT, ale podsunąłeś mi inny pomysł, ale to zapytam Cię na skype

edycja
piotrek839 pisze:M_longer podsunął ciekawą propozycję naczepy ale bardzo trudną do zrobienia.
Bez tego teleskopu chyba jest do zrobienia ;) i właśnie się zastanawiam czy nie zrobić tej drugiej wersji naczepy, bo potem musiałbym znowu robić ciągnik siodłowy, a tak już mam gotowy :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#12 Post autor: piotrek839 »

legosamigos pisze:Bez tego teleskopu chyba jest do zrobienia
Cała trudność to właśnie ten teleskop. Bardzo trudne do wykonania ale jak się podejmiesz wyzwania to Ci szczerze kibicuje.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

piotrek839 pisze:Cała trudność to właśnie ten teleskop. Bardzo trudne do wykonania ale jak się podejmiesz wyzwania to Ci szczerze kibicuje.
Kombinujecie jak koń pod górę. Zaproponowałem to rozwiązanie ze względu na to że odległości między zawiasami są mniejsze, przez co potrzeba mniej siły do podniesienia paki. A teleskop bym odpuścił i wstawił tam zwykłe LA tak żeby wystarczająco wysoko podnosiły ramę.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#14 Post autor: piotrek839 »

M_longer pisze:
piotrek839 pisze:Cała trudność to właśnie ten teleskop. Bardzo trudne do wykonania ale jak się podejmiesz wyzwania to Ci szczerze kibicuje.
Kombinujecie jak koń pod górę. Zaproponowałem to rozwiązanie ze względu na to że odległości między zawiasami są mniejsze, przez co potrzeba mniej siły do podniesienia paki. A teleskop bym odpuścił i wstawił tam zwykłe LA tak żeby wystarczająco wysoko podnosiły ramę.
Kombinowanie uważam za dobre w przeciwieństwie do prostych i nudnych rozwiązań. Odpuszczając teleskop nawet nie zabrałbym się zaresztę. Wstawiając tam tylko siłownik efekt byłby tylko symboliczny. Po namyśle stwierdzam że się pomyliłem i nie jest on szczególnie trudny do zrobienia. Warto by ktoś zbudował taką naczepę choćby dla tego że się takich w lego nie spotyka. Tak więc mam nadzieję że legosamigos taką zbuduje.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#15 Post autor: legosamigos »

piotrek839 pisze:
M_longer pisze:
piotrek839 pisze:Cała trudność to właśnie ten teleskop. Bardzo trudne do wykonania ale jak się podejmiesz wyzwania to Ci szczerze kibicuje.
Kombinujecie jak koń pod górę. Zaproponowałem to rozwiązanie ze względu na to że odległości między zawiasami są mniejsze, przez co potrzeba mniej siły do podniesienia paki. A teleskop bym odpuścił i wstawił tam zwykłe LA tak żeby wystarczająco wysoko podnosiły ramę.
Kombinowanie uważam za dobre w przeciwieństwie do prostych i nudnych rozwiązań. Odpuszczając teleskop nawet nie zabrałbym się zaresztę. Wstawiając tam tylko siłownik efekt byłby tylko symboliczny. Po namyśle stwierdzam że się pomyliłem i nie jest on szczególnie trudny do zrobienia. Warto by ktoś zbudował taką naczepę choćby dla tego że się takich w lego nie spotyka. Tak więc mam nadzieję że legosamigos taką zbuduje.
Tak jak mówiłem, bez teleskopu jestem w stanie zrobić taką naczepę. Jeśli zamiast teleskopu byłby siłownik, to nie byłoby odpowiedniego kąta otwierania paki. Pomyślę nad tą drugą naczepą, ale nie teraz, gdyż teraz jest co innego w budowie
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ