[MOD] 42005 Monster Truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

[MOD] 42005 Monster Truck

#1 Post autor: Bricksley »

Obrazek

Korzystając z dłuższego weekendu postanowiłem coś zbudować i tak obok prac nad pewną ładowarką powstała nieco zmodyfikowana replika 42005 Monster Trucka, który to ma wyjść w drugiej połowie roku.

Dla tych co nie kojarzą mała fotka:
Obrazek

Jako, że już kilka zdjęć powyższego zestawu wypłynęło, a także powstały 2-3 repliki (nieco różniące się między sobą, a także i oryginałem) to budowa szła dość szybko. Samo podwozie jest niemal identyczne, podmienione zostały 2 klocki ze względu na brak odpowiednich. Nadwozie można rzec, że tylko po części jest zgodne z oryginałem. Niektóre rzeczy zostały zmienione przez brak odpowiednich klocków a inne bo tak mi się podobało ;)

Co zaś tyczy się zestawu to niewątpliwe zainteresowało mnie jego zawieszenie, a także dziwnie wysoka cena. Widząc podwozie można stwierdzić, że coś podobnego już chyba kiedyś widzieliśmy i tak faktycznie jest. Samo zawieszenie, sposób przeniesienia skrętu jak i rama są oparte o schemat żywcem wzięty z 9398. Sterowanie to tzw. HoG, skręt wyprowadzony na obie osie, chodzi dość lekko. Ma niestety jedną wadę, otóż kręcąc z12 na dachu w pewnym momencie odczujemy pewny opór, który sugerowałby maksymalny promień skrętu, ale odrobina momentu więcej i opór pokonujemy i dochodzimy do skrajnych położeń kół (promień skrętu faktycznie jest mniejszy), ale koła mają tendencję do obcierania o elementy ramy. Sam sposób blokady pokazałem an przedostatnim zdjęciu: LBG liftarm 1x2, a raczej jego krótsze boki mają blokować w skrajnych położeniach półoś z nałożonymi na nią halfbushami. Zawieszenie całkiem ładnie się ugina, ale o ładnej pracy podczas zabawy możemy zapomnieć. Prowadząc zestaw ręka za z12 na dachu nie jesteśmy w stanie kołami wjechać na niewielkie przeszkody (mam na myśli jakieś schodki czy coś w tym rodzaju, a nie łagodny wjazd). Ale po dywanie całkiem fajnie się tym śmiga. Poniżej kilka fotek.

Wracając jeszcze do proponowanej ceny to chyba ktoś się pomylił, fakt, że kilka ciekawych klocków znajdziemy w środku, ale sam bym zaliczył ten zestaw do półki cenowej 29.99$, może kilka zielonych więcej.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2013-04-02, 23:06 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

O jej! :D Niebieskawy dużo fajniejszy optycznie od czerwonego.
Strasznie sie napalam na ten zestaw, podoba mi się w całości, ciekaw jestem mobilności tego małego cudeńka na 4 kołach, po prostu must have!
A masz może koła z Unimoga? Albo te same, ale o mniejszym profilu opony?
Unimogowe koła strasznie mi przypasowały, ciekaw jestem jakby się prezentowało to minicudo na tych kapciach.
Karol pisze:Prowadząc zestaw ręka za z12 na dachu nie jesteśmy w stanie kołami wjechać na niewielkie przeszkody (mam na myśli jakieś schodki czy coś w tym rodzaju, a nie łagodny wjazd).
Smuci mnie to..
Ostatnio zmieniony 2013-04-02, 23:43 przez blizzard, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

Strasznie brzydki :D Tzn brzydki jest zestaw, czyli jako MOD wyszedl dobrze ;)
blizzard pisze:A masz może koła z Unimoga? Albo te same, ale o mniejszym profilu opony?
Unimogowe koła strasznie mi przypasowały, ciekaw jestem jakby się prezentowało to minicudo na tych kapciach.
Unimogowe bylyby zbyt wielkie, prawie 13mm roznicy w srednicy to bardzo duzo, plus profil zupelnie nie pasuje do takiego pojazdu.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Chirurg

#4 Post autor: Chirurg »

Jak się sprawdza to zawieszenie gdy dołaczysz silnik? Twój model kolorystycznie na głowę bije ten czerwony. Niestety to chyba jeden z brzydszych modeli lego jakie powstaną :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

Chirurg pisze:Jak się sprawdza to zawieszenie gdy dołaczysz silnik?
Obawiam się, że w tej skali i przy zachowaniu funkcji pierwowzoru (obie osie skrętne) jest to niewykonalne.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#6 Post autor: Bricksley »

blizzard pisze:A masz może koła z Unimoga? Albo te same, ale o mniejszym profilu opony?
Te z Unimoga mam, ale ich nie zakładałem, bo jak wspomniał 3dom nie pasują do tego typu pojazdu, a balonów 94 nie mam.
3dom pisze:Chirurg napisał/a:
Jak się sprawdza to zawieszenie gdy dołaczysz silnik?


Obawiam się, że w tej skali i przy zachowaniu funkcji pierwowzoru (obie osie skrętne) jest to niewykonalne.
W pełni zmotoryzować tego zestawu bez większych przeróbek raczej się nie da. Na EB ghostever zaprezentował monster trucka na pfach opartego (przynajmniej z wyglądu) o 42005: http://www.eurobricks.com/forum/index.p ... opic=80727

Dziś znalazłem jeszcze filmik przedstawiający jedną z replik:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MC5Gf0lppQU[/youtube]
blizzard pisze:Niebieskawy dużo fajniejszy optycznie od czerwonego.
Z tym niebieskim to lekka przesada, nie licząc pinów niebieskich jest zaledwie 8 klocków.
Ostatnio zmieniony 2013-04-03, 13:12 przez Bricksley, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam :)

tomaq
Posty: 232
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: tomaq »

A mnie osobiście się ten model podoba :) Tzn twój moc bo pierwowzór optycznie bardziej "pieje" do góry. Fajne jest to,że przy takich małych rozmiarach jest to dość funkcjonalny model. Gratulacje kolego :D Co do niebieskiego koloru: bardzo tu pasuje IMO
Ostatnio zmieniony 2013-04-07, 00:21 przez tomaq, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Mateusz92 »

Twój model jest całkiem przyjemny (szczególny plus za kolorystykę- samochód lepiej w niej wygląda niż w oryginalnej).

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#9 Post autor: Filus »

Co do zachwytów nad kolorystyką - ja bym to bardziej widział w kolorach czerni z bielą. Wtedy byłby lans.

Sam model - udany, całkiem nieźle oddany, ale to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że mocno na siłę będzie wydany ten set. Ani to specjalnie funkcjonalne, ani ładne. Nie mówiąc już o tym, że na 81nkach wygląda komicznie, 94ki zdecydowanie podniosłyby atrakcyjność modelu, tak wizualnie, jak i w aspekcie przyciągnięcia klienta. Przy czym to ostatnie, to zarzut do Lego, a nie Ciebie.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#10 Post autor: Bricksley »

Filus pisze:ja bym to bardziej widział w kolorach czerni z bielą. Wtedy byłby lans.
Nie pomyślałem o tym, bo białych klocków mam śladowe ilości, ale faktycznie mogłoby to fajnie wyglądać + do tego białe felgi.

Trudno się nie zgodzić, że na balonach 94 lepiej by się prezentował, ale wtedy trzeba by trochę go przeprojektować, żeby nic nie ocierało itd.

Poniżej 2 warianty kół: 94 i PP (replika zrobiona przez: arachnid):
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#11 Post autor: Filus »

O to przy 94 coś by ocierało? Na oko raczej nie. Ewentualnie błotnik z przodu, ale to tylko domniemanie. No i na 94 moim zdaniem wygląda najlepiej, patrząc na proporcję i dopasowanie kół do, jakby nie mówić wysokiego (dla 81 za wysokiego) środkowego segmentu podwozia, na którym posadowione jest nadwozie.

ODPOWIEDZ